Споделена история от Други

Трябва ли в България да има закон ако някой ти влезе в двора или в дома да имаш право да го застреляш?
Здравейте. България е държава без закони и това е ясно. Закони всъщност има, но те не се изпълняват. Гешев е позор, оставка и затвор, но и народа като гледам много оправдава престъпниците. Законите обаче нямат чувства и те трябва да се изпълняват, но очевидно не се. Това довежда и до по-висока престъпност. Увеличиха се и случаите на кражби, на пребити възрастни хора и на убийства по дворове и дори в собствения дом. Тези неща се извършват предимно от един много цивилизован и толерантен екзотичен етнос. Та тези цивилизовани навлеци правят тези неща редовно и понеже Европа ни казва да сме единни и да няма расизъм ги задържат за по 24 часа и ги пускат. Не са само те, но в едни 80-90 процемта са само те. И като заговорих за тях се сещам за един скорошен случай. Едно циганче на 16 години откраднало 600 от един друг от махалата и потърпевшия знаел, че е той, набарал го и стрелял по него с пистолет и го прострелял в крака. Не ги харесвам, но мисля, че чичето е постъпил правилно. Спомняте си и за лекаря, който застреля крадеца. 3 пъти го е обирал. Пак одобрявам постъпката му, но не одобрявам това, че е събирал гилзите и се опитвал да скрие трупа. И по интернет съм гледал баби, които стрелят по крадците. Цели села се въоръжават с пистолети и ако крадец влезе предупреждават с изстрели. Би било добре да се въведе закон, който да разрешава да застреляш крадеца, когато ти влезе в двора, в гаража, в къщата, апартамента или в която и да било собственост. Също и изнасилвачите ще е добре да се позволи да се убиват. Разбира се това няма да се случи, защото Европейския съюз такова нещо няма да допусне. Все пак трябва да сме едновременно крайно леви и крайно десни. Също това може да доведе до много други проблеми. В САЩ такъв закон съществува. Ако някой ти влезе в собствеността можеш да го убиеш. Какво още знаем? Че Америка има голям проблем с оръжията. Там има десетки, ако не и стотици хиляди магазини за оръжия и всеки може много лесно да си купи оръжие. Там хора се разстрелват на месо. Не само като им влезе някой бандит в дома. Не искаме и в България да се случва същото. Там има и проблем със стрелбите в училище. Ако в България някой има луд син, който вземе някое пушкало и го закара в училище какво ще стане? Да не забравяме и манталитета на българина, който включва само скандали и при поредния семеен скандал някой като нищо да гръмне другия. И не само това. В дома ти може да влезе крадец докато не си в него и да ти откраден оръжието, след което може да направи един куп поразии с него. А освен крадец може да влезе и някой познат шегаджия и ти да го застреляш. И на пиянски събирания като нищо да има някой гръмнат. А на Нова година? Сещам се оше нещо, този път малко по-филмарско. В Албания има отмъщение до девето коляно. Ако някой убие твой роднина, ти трябва да убиеш него, после семсйтвото му да отмъсти, после твоето да отмъсти и така нататък и по този начин това умствено изостанало племе, което иначе се води много задружно взаимно се унищожава. Ако в България се въведе такъв закон и тука може да стане същото. Какво ще правим тогава? На пръв поглед един наглед добър закон за защита на собственистта, а може да доведе до толкова главоболия, че дори да съсипе ценностната система на цяла една нация. Явно ще е по-добре без него, но крадци влизат, крадат, чупят, пребиват, изнасилват, палят и убиват, а закони за тях няма. Не вярвам законите да се затегнат, а дори и да се затегнат и колкото и да се затегнат, за братята роми те никога не важат. И какво излиза? Явно ще трябва да се примирим с набезите на крадците. Според вас трябва ли да се въведе такъв закон и ако се въведе ще работи ли добре или ще стане мазало?

Коментари

1.   Как мислиш ти? Много ясно че трябва, все пак това е домът ти, в България дори на улицата нямаш право на използване на защитно средство, дори вече за лютив спрей се заяждат полицайте, ако го намерят в теб при проверка. А пък за пистолет да не говорим, в САЩ така са си решили рпоблема до някъде за взлома, вместо всичко да разчита на полицията а тя не е бог да огрее навсякъде, просто ако някпй влзезе и ти заплашва живота и имуществото, му теглиш коршума е тва най много ми харесва от САЩ.

2.   1 а ако не те харесвам и те поканя на гости, а след като влезеш в двора ми, те гръмна обвинявайки теб, че си прескочил оградата да крадеш?

3.   Според мен абсолютно трябва да има такъв закон, особено в България където се краде на поразия и няма силна полиция като навън. Друг е въпроса обаче дали съдебната система ще съди честно, защото и там е едно мазало като навсякъде другаде-няма справедливост за обикновеният човек, всичко става с връзки и много пари

5.   Според мен, ако ти влезе в двора - не, защото и съседа може да влезе и да те търси. Частна собственост е и не е приятно, но чак да убиеш човек заради това. Но ако нахлуе в дома ти, да, трябва да можеш да се защитиш адекватно.

6.   Категорично не, като знаем какви са съседките отношения. Ще дойде съседът у вас да ти каже някоя клюка, а ти понеже си му ядосан, че е вдигал шум снощи ще го застреляш и след това ще се оправаш, че е влязъл с взлом. Хората и без това станаха луди и изпростяха и им паднаха всякакви задръжки, остава и това да се разреши оръжието и легалната му употреба, тогава ще има всяка вечер в новините колко души са убити днес. Щом за най-малкото нещо (например засичане на някого на кръстовището, паркиране на "чуждо" паркомясто), се скача на бой с бухалки, боксове, винкели и ножове, то тогава ще се видим в голямо чудо, ако добавим и пистолет към това.
Мисля, че сегашното положение е добро, просто съда може да е по-гъвкав при тълкуването на понятието неизбежна самоотбрана в зависимост от случая. Например, ако е дошъл някой да те краде, тогава трябва да може да ти се разминава средна, до тежка телесна повреда нанесена на крадците.

7.   На времето, само робите не са имали право на оръжие. В България явно нямаш право да се самоотбраняваш, досущ като роб.
В САЩ хората имат право на оръжие, в случай ако някой политик-демагог се самозабрави. Тоест евентуално е възможно въоръжената тълпа да го свали, защото това е нейно изконно право.
В България сме роби, заради това ни колят като агнета в собствените ни къщи. Я си убил заптието си, я са те осъдили.

8.   Много хора си мислят, че ако някой им влезне в дома и едва ли не нишо не могат да направят, защото ще ги осъдят, нищо такова. При влизане с взлом няма граници на неизбежната самоотбрана, през 2019 г даже беше разширена неизбежната самоотбрана, когато нападателите са повече от 1 и когато е нощ. Естествено има и осъдени, най-известният случай е на иконописеца Йордан Опиц, който прострелва в гръб бягащия от кооперацията крадец, но и в САЩ е така, имаше филм Престъпник, сюжета е като на иконописеца, другият известен случай е на пловдивски лекар, не знам дали завърши с присъда.

10.   А какво ще стане, ако някой реши да застреля теб. Например отидеш на гости, оня изперка, застреля те и после каже, че си дошъл неканен. По селата ще има доста убийства.

11.   В САЩ не знам дали така са си решили проблема. Има много масови стрелби причинени от откачалки. Там имат някакви закони от времето на Дивия запад и още държат на тях. Чел съм и за много изумителни ситуации, в които при обикновен скандал - например, скарване за паркомясто или използване на телефон в киносалон, единият опонент се почувствал застрашен, вади пищова и застрелва другия. Е, това ли е правилният начин? Колко живота се провалят: убитият е нечии син, брат, баща; убиецът, макар, че е получил неговата си справедливост, вече става подсъдим и стигматизиран в обществото.

Използването на оръжие е оправдано само ако срещу теб има извадено такова. Нека не си фантазираме, ситуации, в които има опасност за теб и е въпрос на секунди да стреляш или да бъдеш прострелян, ги има само по филмите. И у нас имаше случаи на употреба на оръжие за защита на дома.

В един от тях, някакъв си т.нар иконописец застреля в гръб(!) наркоман, които крадял от мазето му. Мисля, че пищовът е бил преправен на боен, което е незаконно, но да приемем, че все едно е имал право на такъв. Кофти е да те оберат, казвам го от личен опит, но това да застреляш човек в гръб е чисто и просто плод на отмъстителност, а не страх за личната безопасност.

Другият случай беше за лекар, който убил крадец в гаража си. Всички хора надигнаха вой, че човекът има право да защитава дома и семейството си, но се оказа, че неговото семейство не било в дома, а крадецът не е влязъл в жилището, а в гараж, който е в отделна постройка и лекарят го е наблюдавал известно време т.е. съвсем не е имало непосредствена опасност за живота му.

Темата е в основата на трудно разрешима дилема. Ако няма оръжия, крадците ще се чувстват по-спокойни да вършат престъпления; ако има оръжия, ще се случват много други соупотреби и нещастия. Според мен, трябва да има по-ефективни полиция и съдебна система. Тези два фактора са разликата между обществото и това всеки да е сам за себе си с пищов на кръста.

12.   Първо в САЩ ядът доматите с корените, от както ги има тия закони има и разследваща полиция, която да разбере дали не е умишелно, примерно както казавате каниш някой и го убиваш и казваш че е с злом, в САЩ повечето такива случай ги разкрива успешно полицията, така че това не е довод. Второ, там с злом се води когато нападателя прескочи защитени площи, такива с ограда, щото ако няма ограда без да знаеш може да влзнеш и да те убият, и задължително трябва да има предупредителна табела че е частна собственост, иначе ако убиеш някого може съда да реши че не е бил предупреден и ти си нямал право да го застреляш. И трето, за мен дома ми е неприкосновенна собственост, и няма как да допусна крадец, човек не човек не съм го карал да влиза, ще го гръмна без грам огризения, кво е тва да не можеш да застреляш някой ако и той няма пистоле, т ако има нож и аз не мога да се бия да го оставя да ме намушка, ще го освиткам и още как, а по закон това се води не равностойно, разберете оръжието не убива, убива човека, тва че има оръжия не е никакъв довод да нямаме лична защита, за това е държавата на тиквите.