Споделена история от Други

Какво е да израстнеш в сиропиталище?
Какво е да израстнеш в сиропиталище или сега наречените "модерни" Дом за деца лишени от родителски грижи?
Навремето преди 10 години гледах едни репортажи на недохранени дечица, споделяше се за изнасилвания, за проституция, рекети, кражба на храна и дрехи от страна на служителите. Това така ли е? Как израстнахте? Тези от вас, които наскоро са напуснали тази домове, как биха описали живеенето там?
И един много суров въпрос... как приехте това, че никога няма да бъдете нечие дете, че никога няма да ви бъде прочетена приказка за лека нощ, че мама и тати ги няма, как се чувствахтев студените зимни вечери, по празници?

Сега страдате ли, успяхте ли да си намерите място под слънцето или?.
Въпросът ми е подтикнат от това, че искам да дарят дрешките на детето си и се сетих, че такова място е подходящо, но... тук приятелки ми върнаха старите спомени и ми стана мъчно...

Коментари

1.   Брат ми ходи няколко пъти да им занесе поръчка в тези модерните Център за настаняване от семеен тип. От там той има ужасяващи впечатления. Според него вече младежите там са царе, носят маратонки от по 300лв, дрехите им само на скъпи марки и им ги носил нови в големи кашони, имат две служителки в къщата, които децата на по 15г командват и тормозят. Според него е занесъл нов хладилник в такава къща, хладилник на стойност над 2500лв.
Така че там няма да се зарадват на твоите дрешки, подари ги на някоя жена от фб, сред народа има много по бедно гледани деца.
Ако питаш за тормоза всеки център го командват двете най-големи хлапета, те първи избират дрехи, храна, за другите каквото остане, а лелките не са обучени като едно времешните те да държат юздите, затова и тях хлапетата командват.

2.   Искаш да дариш дрехи, но преди това да си нахраниш егото (и заредиш енергия) с тъжни истории?! Нищо не им дарявай, имаш нужда от негативна енергия, за това си прегшадняла ти, а сега и като трябва да поддържаш дистанция, предполагам вече не траеше, а?!
Да оставяш децата лишени от родители на мира!!!
Който дарява с чисти намерения не търси първо "негативна храна" нито пък пише по сайтовете че, имал дрехи за изхвърляне... даряване, де...ако то дадат първо твоята храница!
Изчезвай!

3.   Пробвал съм да дарявам. Не искат какво да е. Трябва да е ново. Не приемат дрехи втора употреба или ползвани играчки.

4.   Както и това е сбъркано в България. Много от тези деца отдавна може да са осиновени, но в някои населени места това са единствените раб. места. Пишат, че уж детето има контакт с родителите а те въобще не се интересуват. Чакащите са много, осиновитетели от чужбина също много, но процедерите са тежки и докато някой направи нещо, минават месеци. Много тъжно. Но явноэвсеки идва със съдбата си.