Споделена история от Други

Проваляне на живота
Здравейте хора,

Мъж, в 20-те си години съм и имам проблем, който ми пречи да се развивам нормално в живота. До съвсем скоро не осъзнавах как съм зациклил на едно място, но започнах да разбирам напоследък, че си преча и то сериозно.

Всичко започна преди малко повече от година, когато се разделих с приятелката ми, бях наранен, ядосан и изкарах кратка депресия в продължение на месец - два. Депресията мина, благодарение на приятелите ми, семейството и волята ми, но пък след това, особено след началото на пандемията, съм изпаднал в някаква тотална апатичност. Ежедневието ми преминава в работа, обаче след това - е няма такова прахосване на време. Почва се - порно, мастурбация, блеене във фейсбук и инстаграм, слушане на музика, гледане на филми. Като тези действия постоянно се повтарят и повтарят като в някаква въртележка. Даже не съм и разбрал как съм се пристрастил към тези дейности. С приятели се виждам само уикендите и това е.

Преди имах амбиции - да направя здраво, спортно тяло. Да увелича доходите си, да инвестирам, да започна да уча Немски и много други. И помен няма от тях.. не мога да се наканя дори и да вечерям на време и понякога вечерям почти в полунощ, точно защото не мога да прекъсна гореописаните дейности. Почнах отново фитнес преди няколко седмици и спрях след 2рото посещение. Нулева мотивация. Приятелка не мога да си търся, заради мастурбирането и порното. Вместо да изляза да свалям мацки, стоя забит пред екрана като някакъв тийнейджър. Не мога да се позная, не съм това аз.

Давайте ако може някакви идеи как да започна отново да върша продуктивните си дейности, защото съм напът да си пропилея тотално и месеците, и годините. Искам нова приятелка, искам повече пари и искам спортното тяло за което си мечтаех. Ама само с искане не става, защото утре по същото време, пак ще си бия някоя чекия или ще цъкам във фейса, вместо да съм във фитнеса или да уча. И ми е много трудно да се отърся от тези пристрастявания, защото за първи път ми се случва такова нещо. В училище и студентсвото си бях изключително отговорен, последователен, амбициозен човек, с точно рамкирано време и дейности, а сега?

Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   " Ежедневието ми преминава в работа, обаче след това - е няма такова прахосване на време. Почва се - порно, мастурбация, блеене във фейсбук и инстаграм, слушане на музика, гледане на филми. Като тези действия постоянно се повтарят и повтарят като в някаква въртележка. " - В това положения са почти всички млади днес, затова и държавата се скапва от ден, на ден. Знаеш какво искаш, знаеш как да го постигнеш-с труд и ВОЛЯ, това ти трябва! Никой не може да ти даде ВОЛЯ, ако ти не си я изградиш сам. Едва ли още я има някъде записана приказката за волята-казваше се -"Неволята учи".Поискай някой възрастен да ти я разкаже и ще разбереш, че изхода от това ти състояние е само -ВОЛЯТА, нищо друго не може да ти помогне!

2.   Ами някой да не ти е опрял пистолет и да те кара да чикиджийстваш? Ако ти сам не поискаш да се оправиш няма кой да те накара.

3.   Започни с малки цели и си отделяй час-два вечерта за тези дейности
Почни малко по малко с фитнеса, езика и тн.
Немски да знаеш не се учи ей така,аз си изтрих фейсбук и си изтеглих приложение да забранява Инстаграма след 30 минути на ден. Почни от час, ако ти е трудно
Но да, важно е да се върнеш с малки стъпки
Успех :D

4.   Хех пич, трудна работа НАИСТИНА някой да те извади от това състояние, след като за него си има основателни причини... Всичките тия "продуктивни дейности", са просто идеали/илюзии които обществото ни създава, т.е. - самото то да е продуктивно. Това не са абсолютни неща както се опитваш да ги изкараш, а напълно субективни. Какво става, когато самото общество не е продуктивно, а е в тотален разпад? Ами и идеалите се разпадат естествено, защото те са негов продукт, не толкова наш. Тия неща които са ни пълнили ушите като малки, са били все фалшиви - направи семейство, работи, изкарвай пари, бъди добър/коректен с останалите, работи за "общото благо"... И като наистина пробваш да го осъществиш... чеп... Преодолял бил раздялата с приятелката с много "помощ" и "воля". Това са залъгалки пич. Загубата на приятелката, не само за теб, но и за всички нас ни е показало нещо на много по-дълбоко ниво отколкото предполагаш. Затова е било толкова болезнено. В повечето случай не е било просто до загубата на един човек, а самият идеал който сме имали. Пробваш втори, трети път - същото, защото действителността днес е общо взето една и съща навсякъде. Само дребни и жалки хорица прокопсват, тъй като в дребна и жалка страна живеем - без идеали, без посока. Просто се носи по течението. Така се носим и всички ние. Повечето ги кефи и не се замислят. Други се улавят за нещо повърхностно - примерно да правят пари. Които са отново - просто фикция, хартийки емитирани от банката. Последното столетие, дори нямаме пари, то е прост кредит, който много бързо може да се изпари (някои още го помнят Жан Виденов). А с тях можеш да си купиш единствено дрънкулки. Повечето от тях дори не струват даже за това, щото са правени в Китай. Мен лично ми омръзна да си купувам неща които се оказват все боклуци, независимо колко пари наливаш. Почти никой не прави вече нещо стойностно. Пошлостта е на почит. Парите навремето имаха по-дълбок смисъл - да изградиш по-продуктивно общество, което да не е закотвено в работа да удовлетвори първичните си нужди. Има едно нещо наречено Пирамида на Маслоу. Но иронията е, че след като го постигнахме, се върнахме отново на това първично ниво. Просто не ставаме за повече, и това което описваш в собственият си живот, е реалността за всички ни. Всеки по един или друг начин е зациклил да удовлетворява първичността в себе си... И да се пробваш нещо повече, обществото бързо ти показва, че не е способно/не иска. И това са трудни неща за приемане, защото искаш да си мислиш, че родителите ти са те направили с някаква цел в тоя живот, и ти трябва да имаш такава. За съжаление реалността е друга - раждаме се от похотта на родителите си, като всички останали животни, и биваме захвърлени в тоя свят да се борим за оцеляване. Няма друго. Драмата на днешният живот е, че хем сме се върнали към първичното, хем много малко осъзнават какво реално е то, защото би ги ужасило... Както е ужасило хората навремето, та са тръгнали да създавар религии и култури, за да избягат от тази нисша природа на която сме продукт. Явно... хората трябва да си спомнят пак...

5.   Купи си фитнес уред в къщи и поне 3 пъти седмично спортувай. Другото- чети религии или езоотерика. Стани доброволец в нещо. Там ще срещнеш и нови хора.