Споделена история от Други

Книги за бизнес, инвестиции и личностно развитие. Има ли смисъл в тях.
Здравейте, мъж към 30-те си години. Живея и работя в чужбина от години.
Обичам да чета книги. Намирам в тях някакво лично и малко съкровище, което ме изпълва с добри мисли и нови знания.
Работата е там, че главните теми над които чета са- история, философия, геополитика, социология и подобни тематики.
Мога с часове да говоря за Втората световна или за Римската империя, но в същото време нищо не разбирам от финанси, бизнес и тн.
Просто нямам бизнес нюх. Нали знаете, има хора, които работят за други хора, но има и хора, които работят за себе си.
Та, аз съм от първите. Винаги съм работил за някого. Винаги съм имал шеф над главата си, никога не съм имал смелоста да работя за себе си.
Всъщност имам и един талант, който ми донася чат-пат по някоя й друга пара към заплатата, но не е нищо сериозно, но би могло да прерастне в такова.
Та, питам, има ли хора, които след закупуването и прочитането на такъв тип модерна литература, са открили свои собствени бизнеси или са вложили парите си умно и са ги удвоили.
Гледам напоследък и много онлайн бизнес гурута са се навъдили, дали има някакъв смисъл в гледането им.

Коментари

1.   Има смисъл от някои, но само ако на теб ти идва отвътре. Ако не ти идва - не. Не всеки става за бизнесмен. Това е все едно да питаш "ако чета книги за инженерство, ще стана ли добър инженер". Ами да, ако имаш заложби ще станеш, ако нямаш, няма да станеш.

2.   Има книги, които са стойностни. Онлайн гурутата в най-големия % го правят само за да вземат парите на начинаещите. И един съвет от мен - стой далеч от Дюли Тонкин.

3.   Има смисъл - да продаваш такива книги или да водиш ликции. Иначе не - ако в дадена книга пише нещо важно, защо авторът й си губи времето да пише вместо да го реализира?

4.   Според мен много зависи от човека какво ще предприеме след прочита на такива книги.Аз имах период в който се бях потопила в четене на всякакви книги за личностно развитие, духовно развитие, самопомощ и т.н.Докато в един момент се усетих, че просто си чета.Чета едната книга, схващам нещата , смятам че са много добри, но не ги прилагам.След време си оставам само с прочетената теория и дотам.След това си харесвам друга книга с надеждата да ми даде ново знание и мотивация.И така кръгът се затваря.Даже много по-полезно е да прочетеш една книга , но да приложиш написаното там, а не да прочетеш 200(като мен) и да не приложиш нищо.Сега съм спряла само да чета, а гледам да прилагам в живота си някои от нещата, които смятам, че са полезни.Иначе познавам човек, който не чете изобщо такива книги, даже ги отрича, но като човек е много действен и непрекъснато прави някакви неща.Е познай кой е по-успял от двамата, естествено че той.Просто сухата теория и празните приказки нищо не могат да ти дадат, докато не започнеш да ги прилагаш на практика.

5.   Тези онлайн неща са пълната глупост. Книгите от подобен вид - също. Като нямаш такъв нюх, едва ли ще стане. Чети си свойства си литература - това е прекрасно удоволствие.

6.   Малко са. Но една от най-добрите е The Inelligent investor от Беджамин Греъм - учителя на Уорън Бъфет.

7.   Има смисъл да те окуражат да предприемеш нещо. Другото, което има смисъл е да се ограмотиш финансово. На всеки трябват такива знания.
Има един афоризъм, че в живота на човек са му нужни, най-много, 2 книги, но за да разбере кои точно, трябва да прочете 2000.
Знаеш, че има пълни кретеноиди, които правят успешен бизнес. Ами, на тях не им трябва акъл, защо сами измислят как да станат нещата. Не им трябват езици, велики университети, научни титли. Просто, се захващат с нещо и о, чудо -става бизнес или някаква далавера.

8.   Виждам, че повечето коментари са негативни по отношение на този тип литература. Моето мнение е, че не е безсмислено, но трябва много добре да си подбираш книгите и авторите, за да отсееш тези, които наистина си струва да прочетеш. Всяка книга ти дава един нов поглед върху нещата, една нова гледна точка. Можеш да научиш много ако откриеш правилните книги, но не са достатъчни да те направят богат. Повечето хора очакват да открият на готово рецептата за успех в тях, а накрая остават разочаровани. Тези книги могат просто да те насочат, което въобще не е малко. Сам трябва да откриеш това, което искаш да правиш и сферата, в която желаеш да постигнеш успех. Когато това стане те съветвам да започнеш да четеш книги, свързани с професията ти или желаната от теб сфера на реализация.

9.   Ако са тип Юли Тонкин, т.е. само празни и общи приказки за надъхване и взимане на парите на балъците, няма особен смисъл.