Споделена история от Други

Какъв е произходът на различните етнографски групи в България (шопи, македонци и т.н.)?
Здравейте,
Момче на 17 години съм. Преди да напиша темата искам да се знае, че това не е нищо за училище, а от чисто любопитство.
И така искам да разбера какъв точно е произходът на различните етнографски групи в България. Поразрових се доста в Интернет и в Уикипедия и в други сайтове, но информацията там не е кой знае какво, нищо конкретно. Това, което разбрах е, че последните няколко века е имало доста миграционни процеси, водещи до обезлюдяването и повторното усвояване на местните за племената региони. Но откъде точно произхождат и идват тези етнографски групи? Аз примерно съм от Североизточна България, но имам македонски корени. Сами схващате колко сме умешени. Много ще се радвам ако ми кажете, защото ми е наистина интересно. И също така бих искал да разбера, как така няма други български етнографски групи и в Сърбия или Румъния примерно (или техни у нас). В смисъл преди Освобождението, не е имало граници и хората векове наред са можели да ходят там където има по-добри условия за живот. Примерно сръбски племена да идват тук, български там. Как така примерно има подобно разграничение между нас и тях? Надявам се, че съм се изразил добре и сте ме разбрали.

Благодаря предварително!

И още веднъж ще помоля редакторите да публикуват темата, защото ми е много интересно.

Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   Виж във форуми на генетици по хаплогрупи. До скоро дори не присъствахме в графиците на световните генетични банки. Имаме хора дори с от най- древната хаплогрупа открита до момента... Имаше една група преди във фейса (закрила съм моя, но предполагам още съществува тази група) за българските ДНК, не се сещам обаче как точно се казваше групата, търси по български днк, произход.
Ще видя после ако намеря накой форум на български да ти го оставя тук.

2.   Коментирах горе, виж тези линкове
http://www.bulgarica.com/2018/06/11/новини/хаплогрупа-или-защо-българин-търси-бъ/
https://www.forumnauka.bg/topic/12307-хаплогрупите-в-европа-и-българия/

3.   Шопите
По време на византийското владичество, през 1071г печенегите след серия нападения над българските земи, били разгромени в южна България. Остатъците от печенеги били разселени в Софийско, Ботевсрадско, Пиротското и Нишкото поле. Тези полета били почти обезлюдени, имало само няколко подържани от българи крепости, обезлюдени поради високопланинския си характер и слабите добиви на земеделски култури. Печенегите, чийто потомци са етнографската група шопи, много бързо се асимилирали в българската народност.
Македонците
Аспарух имал още 4 братя. Един от тях се казвал Кубер, той създал Куберова България, на мястото на днешна македония. Населението на държавата по етнически състав е същото като в Аспаруховата Дунавска България, съставено от местни траки и народа, който той е довел. Макар че държавата на Кубер бързо била победена, населението харесвало плодородните ниви и останало там. Те са наши братя, Македония е малката ни сестричка, понякога греши, но нали ни е сестричка, не й се сърдим до там, че да псуваме по нея.
И в Сърбия и в Румъния има българска кръв, но те насилствено са примесени със съответния сръбски или румънски етнос. Все пак и днес в Сърбия около Ниш има доста хора които казват, че са българи и биват притискани с полицейско задържане и побой. А Румъния е разселила българите насилствено, да няма в едно и също село две семейства българи, пращали са ги в другия край на Румъния, за да не живеят заедно, за да се приобщят с техния етнос.

4.   Шопите са траки, от племето скопси. Кви печенеги кви пет лева. Шопският фолклор /виж Бистришките баби/ е много древен, поради затворения си харакетр векове наред - тоест консервативен. Народната носия на мъжете - "белодрешковци" е като при някои славянски народи. А славяните са си траки.

5.   Много българи са били изгонени от загубените български земи. Вижте България по времето на хан Пресиян, княз Борис, цар Симеон, ето това е била България. Влахия, днешната Южна Румъния е била населена с българи. Не всички са били българи, но е имало голямо българско присъствие. Даже българският там е официален до 17-ти или 18-ти век. А румънците като ги погледнеш, същите физиономии като нашите. Не сме румънци, защото те са били под наша власт, не ние под тяхна. Влахия е била българска провинция докато монголците не са я превзели. Била е български васал в смисъл. А преди това си е била цялата в България така че. Румънския език е романски, но има много сходства с българския. Казват пещера. Казват, че било румънска дума и ние сме я ползвали. Е как тогава и в Русия е пешчера? Казват и да на да. В местността Банат в Румъния и Сърбия живеят банатските българи, които избягали от земите на България след погромите след едно въстание срещу османсците. В Северна Добруджа в Румъния е имало много българи, но татарите и румънците са се погрижили това вече да не е така. След като завзели Южна Добруджа депортирали българите от там в Северна, после ги върнали. В Несарабия също има много българи. Поморавието (Източна Сърбия) е било населено с българи, но сърбите са ги асимилирали и който не искал го прогонили. Истинския сърбин се познава лесно. Той е висок и има остри черти на лицето. Не е ли такъв да се има в предвид, че сигурно е потомък на някой от асимилираните народи в Сърбия. В Сърбия има българи в Босилеград и сръбския Димитровград, но заради гнусното безханерие на продажното и предателско българско правителство Сърбия ги прогонва с отровна вода в Босилеград, а в Димитровград ги асимилира. Българите в Източна и Западна Тракия са били прогонени от турците и турците след Втората балкснакса война и Първата световна война. В Западна Тракия има помаци, които са мюсюлмани, но предците им са били българи. Помаците са родоотстъпници и сегашните там Гърция ги е лревърнала в истински гръцки патриоти, но са и турски настроени и турчеят. Опитвали са се и език да им създадат, но слава богу проектът е бил замразен. Държавата Северна Македония е била българска земя с българско население като изключим западните албански части. Но в кралството СХС сърбите са се пробвали да ги налравят южни сърби. В социалистическата република Югославия Тито за да спре създаването на пжни сърби от неграмотното българско население наредил мозъците им да се изперат и да ги направят македонци. Много хора, предимно по-интелигентните са избягали от там. Я македонската нация е създадена да бъде анти-българска нация. В момента се заговори да ги накараме да спрат с русенето на омраза и фалшифицирането на българската история. Последва нам-масовата анти-българска истерия в Северна Македония. Ако спре омразата към България и македонската нация ще спре да съществува. Създадена е от сръбски интереси. Тито е бил българомразец, но поне е спрял процеса по създаването на южните сърби, което е добре, защото сега щеше да има граница между Сърбия и Гърция и щяха на воля да правят неща против България. Но Македония за балост е изгубена завинаги. Ти обаче като потомък на бежанци от там не трябва да бъдеш безразличен към този проблем.

6.   №4 И Къде го прочете това за шопите? Аз за шопите знам от предаванията на професор Божидар Димитров. Ето чети

https://www.24chasa.bg/novini/article/4949236

7.   Северозапад - славяни и власи. Североизток - прабългари, гагаузи, траки и власи. Софийско/шопи - славяни от земите на днешните Хърватска, Унгария, Сърбия, Словакия та дори и Полша. Горнотракийска низина - траки, прабългари, тюрки, гърци. Македонско - местни траки, славяни и гърци. Бургас - гърци, тюрки, гагаузи и прабългари. Североизток - прабългари основно с малко влашко и гагаузи.

8.   Първо трябва да разграничиш Какво значи Етнос??

Етнос е 'фактът или състоянието на принадлежност към социална група, която има обща национална или културна традиция'.

Генетиката е отделен въпрос. Човек със 'чиста кръв' няма.

Всеобщи характеристики водят до изграждане на идентичност която съставлява названията българи, французи, англичани, италянци и прочие.

Другото нещо е комплексността към културната част. Човек е считано че има повече от една култура. Тоест например българин може да прознува Гергьовден но и Октобърфест ако ще. Друг може да празнува друго. Един може да свири на инстремент - друг не. Културата е нещо лично за всеки индивид. Интересно е как се изгражда идентичността и чувствотохза принадлежност. Това важи за навсякъде по света.

9.   8 обмисли пак. Определението, което си дал е за нация, не за етнос. Етноса има обща културна традиция, обща генетика, често и език, общо местообитание, но не и национална трдиция. Македонците са с българска кръв, но се отделят по местобитание и диалект, местообитанието определя етноса им. Цигани има и в Англия и в цяла Европа, езика им е подобен с българските цигани, генетиката им е обща, всички имат индийския ген, и всички те имат обща култура. Разбира се влияние в културата на всеки човек има и нацията с която живее и религията която изповядва, но културните черти на етноса си личат.
За кутурите това което си писал не е вярно. Ти като българин може да решиш да празнуваш "Банго Васил" с тях, но това няма да те направи циганин, а човек който са му интересни чуждите обичаи. Никакъв проблем няма да бъде да идеш и в Нова Гвинея да хапнеш човешки мозък с Асматите, но този факт, ще те направи само канибал, няма да те причисли към етноса на племето Асмати.
Има доста хора с достатъчно чиста кръв, чийто пра родители са от същия етнос, така че да определят етноса си, не говори глупости. Българите си имаме и чисти българи, макар много от нас да са премесени с други етноси, етноса ни е български, носим си генчето на траките в смес с хората на Аспарух. Гърците са смесен етнос племената еолийци, дорийци, ахейци и йонийци. Турците и арабите нямат дума гърци използват името Yunans /Йониици/.

10.   9, е тамън намери за какво да се заяде и ти му сипа.