Споделена история от Други

Фейсбук/ Социалните мрежи и възрастните хора
Здравейте. Майка ми е на 70 години и бих казал, че голямата ми грешка бе да й създам фейсбук профил.
Създадох го все пак с добри намерения- Да вижда снимки с наши роднини, приятели, внуци и тн. Както и да има контакт с тях, без да се налага да им звъни. Сещате се, понякога е по-удобно да пишеш или да звъннеш по месинджър, отколкото да звъниш по "старомодният" начин.
До тук добре, но дойде и лошата страна на нещата...
Типичните фейсбук фейк новини, лъжливите обяви, лъжливите народни илачи, псевдомедицина и интернет тролове.
Проблемът на майка ми е, че смята, че щом нещо го пише по "фисебука" значи е 100% истина. Тя няма уменията и практиката да отсява истината от измислицата.
Аз живея в друг град с жена си, и вече често ми се случва майка ми да се обажда и да казва- Синко, тука у фейса пишеше, че против болки еди-какво си, нарежи праскова, направи 3 салта и тн.
Един път пък ми поръчала някакъв шампоан против косопад (нищо че съм плешив от 10 години) който видяла у фейса.
Тогава не знаех, да й се карам ли, да плача ли... За пореден път й казах, че щом нещо го пише у фейса, не значи, че е вярно, и че си е дала парите на шарлатани.
Опитвам се да й обясня тези неприятни схеми за печелбарство, но тя не попива нищо.
Другият проблем е, че майка ми пише под някакви политически фейк новини и статии. След това се изреждат типичните фейсбук тролове, които я обиждат, а тя съответно им се връзва и отговаря.
Та, майка ми е с високо кръвно, и не ми се мисли до какво състояние я довеждат тези интернет спорове.
Говорил съм много пъти с нея, искал съм да й трия профила, но тя не иска.
Споделете, имате ли такива проблеми с ваши близки и роднини.

Коментари

1.   Здравей авторе и ти си се прецакал и аз съм така не знам за младите но забелязах че възрастните яко ги зарибява майка ми не спира да държи телефона аз отдавна нямам тоя проблем според мен се дължи на това че са живяли в едни други времена тогава ги е нямало и ги хваща мисалта че са пропуснали много едва ли не ФБ не се пропуска един път влезнат ли там няма излизане а това за троловете принципно внимавай щото се пишат ужасно обидни неща за мен и теб няма проблем млади сме не се плашим ясно ни е че са просто обидни писаници но майка ти може много да се уплаши щото се пише чак и за лична конфронтация (пиша от тела. бързо за това няма препинателни знаци)

2.   Хахха че ме разсмя :) Няма лошо да се забавлява жената, но явно е наивна като дете. Не знам дали няма в такъв случай опция да ограничиш фейса все едно го ползва дете.
И може би по би приела ако и външни хора и кажат това което ти. Приятели, познати, нека и други и говорят.
Ама пък не се дава, а отговаря на заяждащи се, а? Хаххаххахах

3.   Огромен проблем взе да става това, особено с тези фалшиви новини. Всеки разговор, който имам с роднините ми на над 60 с фейсбук протича в спорове за фалшивите новини, ще ни чипират ли, съществува ли вирусът, 5G ще ни убие и подобни глупости

4.   Прекалено много искаш да контролираш майка си. Достаъчно е да я съветваш, че рекламите на илачите са фейк. Може да помислиш и върху факта, че тя ти звъни от самота и защото иска да те чуе, намира си тема на разговор с теб за косопада и т.н.
Дорбре е да разбереш, че в тази пандемична обстановка и бабите вече не се събират, не си ходят на гости, както преди, и почти всички баби имат ФБ, това прави жени като майка ти самотни, колко сериала да изгледа. Тя цял живот е свикнала на разговори с хора на живо, а днес и фб и ковид ограничават разговорите, възрастните страдат от това и търсят тема за разговор с децата си или дори с тролове, защото е наясно, че не може да занимава непрекъснато теб. Надали можеш да си представиш какво е да си свикнал да си сред хора и изведнъж да си наказан с такава самота, хората заети с фб и затворени по домовете си заради ковид.

5.   Ами обяснявай й го пак.. и пак.. и пак... докато не схване. Ясно е, че по-възрастните по-трудно се научават, ама все някога се научават, надяваме се.

6.   "Ама пък не се дава, а отговаря на заяждащи се, а? Хаххаххахах" - всеки човек има его, влючително и децата. Включително и възрастните.

Авторе, обясни ѝ, че да слуша съвети от фейсбук и изобщо от интернет е все едно да слуша непознати хора от улицата.
Обясни ѝ накратко за троловете, че това са хора, на които им се плаща да провокират емоционално потребителите за да ги държат възмножно по-дълго активни в даден сайт/група и т.н.
Наистина е добра идея да ѝ направиш някакви ограничения в профила, които сметнеш за подходящи.
За да я пооткажеш от сайтовете с политически новини ѝ препоръчай такива според нейните интереси. Или някакви по твое усмотрение. Например този http://kultura.bg/web/

7.   Възрастните нямат работа във "фейса"! Там е сбирщина от лентяи, които искат да си губят времето. И аз бях се зарибил и доста време загубих в блудкави четива, накрая ми писна и вече две години не искам и да чуя за фейсбук. За жените може и да е интересно, те са по клюките, а там само това има-клюки и лъжи!

8.   Просто влез с име и парола и го изтрий? Какво толкова сложно има. Тя ще се опита да влезе, няма да успее и ще ти се обади. Казваш, че ще провериш. Звъниш и след 2 дни и казваш, че профила и е блокиран заради многото коментари под фалшиви статии, разпространение на невярно съдържание, език на омразата и т.н

Драма няма.