Споделена история от Други

Неоценен (може би) рапър
Здравеите.
От около 10 години се занимавам с рап музика, имам снимани няколко клипа, над 200 текста написани, наскоро издадъх албум.
Няколко международни и интерконитентални проекта. Вложил съм над 1000лв за профи студио, имам постоянно записващи в него, обещават че ще платят но вземат мп3ката и повече не се и обаждат.

Проблема е че от цялата тая история се чувствам недооценен. Не съм изкарал повече от 1000лева за цялото това време, преди година изкарах първият си дебютен албум но една година не мога да продам 30 бройки. Пробвах с реклама във фейса, със снимки на познати с албума, едвам едвам продам 1-2 бройки на месец. Обикалях бензиностанции, супермаркети, но никой не проявява интерес.
Ходих в известните БГ телевизии, обещават че ще ми пуснат тавите, но никой не пуска нищо, не се и обаждат даже.
Вкарах над 100 души в лейбъла, но на никой не му се дават пари за каузата.
Нека ако ниакои има тази свера да драсне един ред с съвет как да процедирам.
Подготвям втори дебютен албум, които се надявам да тръгне добре.

Почнах да продоцирам и млади момчета, които имат заложби, но не мога да ги вкарам в никоя телевизиа.
В краина сметка, за да живея работя като статист в разни фюлми.
Моля за съвети

Коментари

1.   Всеки втори вече е рапър, не е като преди 25 години. Ако текстовете ти са като правописа ти - подобаващо си оценен.

Народът е казал "музикант къща не храни" и е бил прав до известна степен, но това е още по-валидно за "рапър", защото ти реално не можеш и в една кръчма или на сватба да отидеш да пееш или свириш, че да изкараш някой лев като нормален музикант.

Съветът ми е рапът да ти остане за свободното време общо-взето. Аз свиря на няколко инструмента, но отдавна не свиря в групи. Музиката ми е за свобдното време и си имам основна професия. Инвестирал съм хиляди левове в инструменти през последните 20 години, просто щото ме кефи, а не да чакам възвращаемост на "инвестицията".

2.   Познаваш ли Деян Маразов? :)) Сериозно те питам, авторе.

3.   Трябва ти добра реклама и маркетинг. Опитай да оставиш някакъв контакт и мога да помогна.

4.   Щом за толкова време не си направил гледания и няква популярност явно не си достатъчно добър. Обърни внимание и на правописа си. Каза, че пишеш текстове.. Ако те кефи се занимавай, но това, че си вложил много усилия не значи, че крайният продукт е качествен.

5.   Пробвай с канал в ютуб да те запознаят хората макар и гратис, пък ако запопнат да пускат реклами на видеата ти ще печелиш от там за начало. Ако си достатъпно добър все ще те забележи там някой от интерес за теб.

6.   В ерата на интернет, различните платформи за видео споделяне, фейсбук и тн. малко ми се вижда странно да си недооценен. Тоест вината не е в лошите медии, а по-скоро в теб (не се засягай).
Вече всеки втори пишмян рапър качва някакво клипче и събира по над хиляда гледания. Такива популярни шитни съм виждал, че малко ми е странно ако си добър, да си недооценен.
Казваш, че си ходил по българските медии... Пич, телевизиите ги гледат само хора над 50-60 годишна възраст.
Всичко младо (предполагам твоята аудитория) е в интернет.
Ако се покажеш по някоя кабеларка, пак никой няма да те види.
Ако ще харчиш пари за реклама, прави го в интернет- фейсбук, инстаграм, ютуб, разни други платформи.
Не искам да те съдя, но както някой беше споменал, с такъв правопис, какъв рапър си.

7.   Толкова си неграмотен, че чак ми се реве.

За да си добър рапър трябва сам да си пишеш материалите, а как ще си пишеш текстовете, като очеизвадно си прочел половин книжле през живота си, общата ти култура е лайно и най-вероятно всяко друго начинание ти е същото.

За 10 години ако НИЩО не ти е тръгнало, то това твоето е една мечта, без покритие за постигането ѝ. Откажи се докат' е време и си взимай живота в ръце.

Хасан.

8.   Има негативни коментари по-горе, но ще ти кажа реалността. И тя е, че в тази сфера или си на върха, или си на дъното и на никой не му пука за теб. За 10 години ако не си успял, значи или нямаш достатъчно самочувствие, или нямаш харизмата и чарът за подобно нещо, или нещо куца. Виж примерно един Криско. Вярно е бил лъвче на Спенс, ама пък може да се каже, че е почти на 100% self made. На някои хора им се получава, на някои не.

Учи се от големите. Има какво да се види.

9.   Вече никой не пазарува албуми. Всеки стриймва музика от нета.
Наеми си човек, който разбира от интернет маркетинг и може и да успееш да направиш хит.

10.   Здравей, не забрлязвай плиткоумните коментари на 50 годишните тук! Аз съм млад човек и ти казвам, че ако продължаваш да се стараеш и да влагаш любов, всичко ще потръгне. Не забравяй че трябва да радваш себе си, на първо място. Убедена съм че си страхотен ряпър, просто ти сам трябва да го видиш и другите ще те оценят.

11.   Има един такъв български рапър, казва се Imp.
Човекът има талант и прави никак не лош хип-хоп, със смисъл и социални послания. Но в половината си песни пее как той толкова много е направил за хип-хопа, а не е бил оценен и не е искарал пари, и как иска да изкара пари.
Някои парчета на Imp, които можете да откриете в ютюб - "dva svqta" или "плащай".

12.   Нямам идея какъв рапър си. Стига да не са пак някакви наркомански / гето истории, може и да ми хареса.

Колкото до правенето на музика и печелене на пари и популяризиране, живеем във 21-ви век човек. Това кино или музикалните индустрии (разбирай хората с контакти от едно време), вече нямат толкова контрол над това какъв успех да има човек или не. Всичко си зависи от теб. Имаш
Youtube, имаш Spotify, имаш Tiktok и прочие.

Сам можеш да си качваш музиката там и да печелиш (евентуално) от абонаменти на хора. Това са все корпорации разбира се които са и монополни, обаче ти дават директно достъп до платформите си. Не те решават дали ще успееш а ти сам правиш всичко и от теб и таланта ти зависи ще печелиш ли пари на платформите им. Не само това, едно е на български език музика, друго е на английски език или такъв който е популярен. Даже не е нужно да е език.. може да е ритъм само.. от тебе си зависи дали ще привлечеш слушатели. В България има по-малко от 7 милиона души, по-малко от 7 милиона говорят и български.. от тези 7 милиона има 2 милиона пенсионери (къде пенсионер ще ти слуша рапа..??? ). От тези 7 милиона в същото време колко хора слушат и рап? Едно е таргета ти да е 7 милиона, друго е таргета ти да е милиард англо-слушащи, (ако ще и милиард и половина мандарино-говорящи да е)..

Другото нещо - маркетинг.. хората плащат в гугъл, Youtube и тем му платформи и апликации да им рекламират продуктите и /или услугите.. сам трябва да се брандира човек ако ще да става уж известен.

Нямам си на идея за какво студио говориш, дано не си плащал пари за някой килер за да си начешеш крастата (нуждата да създадеш обстановка за да изградиш допълнително идентичността си на рапър в линия вътрешните ти чувства). Гараж, маза, в къщи ли ако ще да е (стига да не пречи на съседите), само това ти е трябвало за приспособление което да закупиш за да си развиваш интересите..

Запиши се да учиш бизнес / маркетинг курсове за да разбереш как стоят нещата.. не е задължително да е във университет.. има онлайн курсове.. особено такива на английски ако разбираш биха ти били от полза. Има и евтини за по 10-20 евро.

Необразовано е българското население, не може да прави бизнес а на това трябва да се научи популацията ни цялата..