Споделена история от Други

Ниско самочувствие. Измъчвам се
Поредната такава история в този сайт, предполагам. Мислех, че с времето нещата ще се подобрят, но уви. Момиче съм, само на 20 години, а имам чувството, че вече съм си изживяла целия живот. Имам големи проблеми със самочувствието ми и личната ми самооценка. Като тинейджърка нещата бяха много зле. Винаги съм била тихото и спокойно дете в класа, компанията. Хората ме харесваха, защото никога не се изтъквах или натрапвах по някакъв досаден начин. Но винаги в главата ми другите бяха някак си по-висши и по-важни от мен, говорех тихо, никога не поглеждах в очите, ако го направех ми ставаше неудобно. Сякаш аз бях по-маловажна, а другите бяха тези, които заслужаваха внимание, уважение, признание и т. н. Винаги другите, никога аз. Държах се ужасно със себе си в собствената ми глава. Пораснах, уж, всички ми казваха, че с годините този срам ще бъде преодолян от само себе си. И въпреки всичките ми опити да си повтарям, че съм красиво, умно, образовано и надежно момиче с много хубави качества и светло бъдеще, нещо все ми пречи да повярвам наистина във всичко това. Чувствам се развалина през голяма част от времето си. Чувствам умора, депресия, изгубеност, често получавам паник атаки и плача. Ходих на работа и университет преди на ни затворят. Всякак си се опитвах да взема живота си в ръце. И в училище, и сега в университета, се чувствам неудачница, сякаш не схващам какво учим, а другите се справят с лекота. Разбира се, че имам силни страни, осъзнавам ги и се опитвам да ги доразвивам, но сякаш винаги другите са по-добри от мен във всичко, а аз не струвам. На работа се старех колкото можех, но и там често ми се доказваше, че не ставам, че съм пълна загубенячка, а останалите се справят много по-добре с минимални усилия. Даже сега ме е страх да се върна отново там. Все бях нащрек да не объркам нещо и да не почнат да ми навикват и да ми казват колко съм зле. Да, нямам най-милите колеги на света. Знам, че животът е суров и никой няма да тръгне да ме гали с перце, но толкова ли гадни трябва да сме всички, да си викаме и да се обиждаме? Разплаках се като пълната идиотка, но продължих да работя. Всеки може да ми вика и да ме обижда всякак, но това което се случва в главата ми после, е равносилно на 100 камшика. Сама се самобичувам, сама си повтарям колко не ставам за нищо, колко нечевръста и бавно схватлива съм, как нищо не става от мен и как никой не би ме обичал такава. Така си съсипах няколко връзки и приятелства. За щастие имам близки хора в живота си, на които държа, но понякога, съзнателно се самоизолирам и спирам да търся другите, почвам да се чувствам излишна, непотребна, не на място където и да отида. Сякаш преча, сякаш никой не ме иска и всяко парти или каквото и да е събитие с приятелите ми може и без мен. Едва ли не чакам специална покана и молене да дойда, че да може ужасния глас в главата ми да замълчи, но аз не искам това. Не искам специални покани, самосъжаление и вечният ми номер да бъда нечия жертва. Това не е живот, а безметежно съществуване. Разбира се, невинаги е така, чувствала съм истинско щастие и пълнота, чувствала съм се полезна и важна, но когато потъна в моята си дупка, става страшно. Не вредя никога на никого, освен на себе си, и то много. Сама се саботирам и наранявам, усмихвам се навън, а отвътре съм изморена и едва влача деня. За такива като мен важи с пълна сила поговорката: "Кой каквото сам си направи, никой не може да му го направи".

Коментари

1.   Момче на 20г. here!

Виж, и аз бях от срамежливите и тихите. Не ходих на партита доскоро. Да ме видиш да танцувам пред други хора - абсурд. Срам ме беше дори да се обадя в клас, когато съм сигурен, че знам отговора. А бе, разбирам те.

Осъзнавах, че съм срамежлив и знаех, че трябва да променя това, ако искам да вървя напред.

Малки крачки му е цаката. Влез бодро в магазина, размени някоя приказка за най-тъпото нещо, което се сетиш, когато вече си на касата. Странно удовлетворяващо е чувството.

Излез си от зоната на комфорт. Трудно е, гадно е, не го искаш, но няма друг вариант.

Сама осъзнаваш, че си много по-добра в някои неща от другите хора. Другите хора пък са по-добри от теб в тяхното си. Няма лошо. Прави това, което правиш, със самочувствие и го надграждай.

Да, няма кой да дойде и да те цапне с магическа пръчка и да ти каже "край, вече не си срамежлива и имаш супер самочувствие".

А самочувствието идва с успехите, дори с малките. Когато сама осъзнаеш, че си всъщност можеш да си ценна и да свършиш нещо.

Работи, малки крачки. :)

Успех!

2.   Здравей! Момиче, на 22 съм и лятото завърших и се прибрах при родителите си. Почнах работа (стаж) и след месец напуснах. Чувствам се по абсолютно същият начин като теб. Единствените хора, с които не ме е страх да контактувам са семейството и приятеля ми. Много трудно ми беше в работата, чисто психически. Всяка сутрин пиех успокоителни, иначе ми се повръщаше и ми избиваше студена пот. Винаги се чувствам, сякаш не съм достатъчна. Сякаш каквото и да правя, колкото и да знам/мога и да си подобрявам уменията, никога не е достатъчно добро. В работата даже ми се подиграваха, че нямам магистър. Това, че нямам предищен опит в тази професия, също ме накара да се чувствам много неадекватна. Осъзнавам, че това да няма вече кой да ми държи ръката и да ми показва е нормално, но наистина ми беше трудно сама да разнищя офис атмосферата. Понякога се замислям дали въобще ще мога да живея нормално като другите хора и да спра да рева и да ме е страх да правя каквото и да е. За жалост, точно като теб, това постоянно напомняне в главата ми, че за нищо не ставам и съм един ненужен товар на родителите ми, ме убива.

Честно, не знам защо пиша всичко това. Може би искам да ти кажа, че не си сама в тази битка. Най-вероятно още много хора се чувстват по този начин. Горе главата и пожелавам късмет! Подобряването на mental health отнема много време и грижи, но вярвам, че можем да се справим.
Мога да ти препоръчам една книжка, която донякъде ми помогна да се справям с депресията, казва се The Obstacle is The Way/Препятствието е пътят.

3.   Отиди на психолог. Всяка сутрин си повтаряй, че се обичаш и уважаваш. Че си ценна. Повярвай в християнството, то казва, че всеки човек е ценен. Спортувай редовно.