Споделена история от Други

каква първа кола да избера
Искам да си купя най-накрая кола като за целта мисля да отделя 10-15хиляди лева. Чудя се между бмв 3та серия след 2006та и мерцедес ц класа след 2008. Най-важното изискване е да е автоматик, след това колкото повече екстри толкова по-добре. Какво мислите за тези два модела и дали са читави?

Коментари

1.   Всичко супер, но запомни че една кола ще ти струва много повече от цената, на която я откупиш.

Аз лично не бих си взел 15 годишна кола, особено от "по-луксозните". Не и за толкова пари. И толкова пари, даже няма да ти стигнат.

Да речем, че бюджета ти е 15 000 лева.
Виждаш Мерцедес за 15000 лева. Ама помни, че ще имаш поне едни 600-700 лева за такси, документи и прочие. Ако е от друг град, трябва да сметнеш и колко ще ти е транспорта до там и обратно.
След това може да се налагат ремонти и прочие. Това може да са спокойно 3-4000 лева, за "дребни работи".
И после идва другото - Тоя мерцедес, който го искаш, ако си спомням вярно, гори по 10 л/100км и това е на магистралата. Сега е стар, вероятно ще изяжда 11 и малко отгоре. В града очаквай 16 литра на 100. Ако плануваш "да се счупиш от каране", може би е добре, да потърсиш кола, която годи по-малко, защо от личен опит ти казва, че да даваш по 400 лева за гориво на месец, хич, ама хич не е забавно. Това са ти още 5000 лева на година, всяка година, отгоре на висчко останало.
А ремнтите на тея коли са ... абе скъпи са. И след 5 години, ще има 20 годишна кола със скъпи ремонти.

За същите пари можеш да си поволиш нещо далееееч по-запазено, на 5-6 години, дето ще ти гори наполовина, а може и по-малко, ако е с малко литри, ще ти са по-ниски данъци, такси и застраховки, както и ремонти. И след 5 години, няма да е 20 годишна, а 10 годишна кола.

Но разбира се, това е моето мнение.

2.   Върху този бюджет сложи поне едни 2-3 бона отгоре за регистрация, първоначално обслужване, ремонти каквито винаги има при втора ръка, евентуално гуми и др. Отделно всяка година трябва да отделяш около 1000 само за винетка, данък, ГО, консумативи, преглед. Гориво още толкова поне в зависимост от карането, а ако караш много двойно и тройно и сервизно обслужване отделно. Само една по-сериозна повреда може да ти коства едни 1000-2000 лв. Значи всяка година трябва да отделяш за нея минимум 2-3 к и то ако нямаш повреда. Ако имаш и ако караш повечко, сумата може да стигне и до 6к и нагоре. Това са да речем 200-500 лв средно на месец разходи по колата, след като я купиш. Така че съветът ми е първо да си направиш наитина добре сметката и второ преди да я купиш да я прекараш през сервиз и да гледаш с човек, който разбира. Ако трябва си плати, има такива услуги от типа cars-help, можеш да видиш сайта им.

3.   От автора: може ли да дадете примери за надеждни коли, които се вписват в бюджета и все пак да имат някаква добра визия отвън и отвътре? Благодаря

4.   Ако искаш възможно най здраво Ауди 80 б3, тая кола нема убиване за ръжда забравяш щото е поцинкован, а противопоказно за годинките си двигателя е чук 1. 8, не е нещо яко но е здрав, има я в два вариянта дизел или газ/бензин, междо другото на газ върви повече, обслужване 45лв всичко без преглед и гражданска разбира се, но това всичко с уговорката че не търсиш лукс, возията е не е много лоша иначе, тая кола дори климатик няма.

5.   3, може, но първо уточни този бюджет включва ли първоначалните разходи или е само за самата кола и отделно ще си поемеш другите разходи.

6.   Аз бих избрал Шкода, имат хубави модели според мен.

7.   авторът: макс 16к лева за всичко

8.   Не се занимавай с тия кенефи, много далече са и двете от нормална кола, ще имаш само проблеми. Дребните датчици и дебитомери за по 100-200 лв не ги броя даже. Предполагам, че ще е дизел и това ще е тотален кошер, ще започне първо с дпф-а, ще го изтърбушиш защото никой не ги прави, 700 лв. После ще ти свтне чек-а и ще отидеш да ти изключат софтуерно егр-а или направо да ти го махнат 400 лв. После ще ти започне харча на масло като го смениш, защото предния е сипал бардал-че за сгъстяване да ти я пробута, който ще мислиш, че е от избушено турбо, все пак 10 г. е карана на пушка, ще имаш масло в колекторите, за да почистиш ще рециклираш турбината за 2000-2500 щото нова е 4000 и никой не слага нови. Харча на масло ще остане, но ще почне да пали трудно, защото ще има пикаеща дюза, естествено няма да вземеш нови, защото са по 600-700 лв бройката и ще са 6, ще търсиш да ги рециклираш по 200-250 - 1500 с поставянето и работата, после опа почват се придърпванията в скоростите, сменяш маслото само, че ремонта на скорости е от 3000 лв, за 800-900 лв ще смениш масло и нещо дребно, обаче колата още ще пуши, оказва се маслообирач и ти става зле, щото това е така известния капитален ремонт - не можеш да смениш само сегменти, които струват стотинки, защото буталата са ти направили цилиндрите на овали за 10 г, сменяш всичко и шлайфаш главата, 4-5000 лв за да стане качествено. Обаче да не си луд, сипваш бардалчето пак и я засилваш на следващия, който иска да си купи премиум кенеф на 10 г.
Реална история с моята кола ;)
Не се занимавай с такива автомобили, мъртви са, купи си една шкода на 4-5 г или някоя япанска колкото може по-нова и евтина да нямаш главоболия.
Изобщо бих посъветвал лизинг на върната кола с гаранция, иначе такива кошери уж премиуми е таралеж в гащите, колкото и пари да наливаш все се чупят, моята преди да я продам я провериха в балканстар и се оказа че 2015 е напуснала германия на 450 000 км и от тогава следите и се губят, беше си на 650-700 хиляди км, но иначе лъскачка, джип та дрънка, направо я подарих за 15 хиляди на един да се мъчи, че ми писна от толкова ремонти

9.   някакви мнения за пежо 508? 2.0 hdi влиза в бюджета и не изглежда зле.

10.   Кола не се избира по визия. Личен опит.
Съвет: гледай само едно. Колкото се може по-нова година. След 2006 всички са с едно качество. А преди 2006 са много стари вече!
М 32

11.   Първа кола за 10-15 хиляди? Надявам се разполагаш с 20-30 хиляди на камара. Ако не - изхвърляш се здрави и просто няма да прецениш добре какво точно ти трябва. Също така при покупка на кола за 10хиляди трябва да имаш поне 3000-4000 в резерв за начални вложения след покупката. 2000лв ще отидат във всички случаи, останалото ако трябва и ремонт.

12.   Френкса кола НЕ. Ако искаш нещо по-спортно

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11587448643212872&slink=i4g0uk

Ако не - БМВ пета серия или Х5 или нещо такова

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11604767852355199&slink=i4g0uk

Ако искаш нещо наистина здраво и надеждно Хонда Акорд или Тойота (РАВ4, Авенсис и др.).

14.   Не разбирам много от коли, колкото мъжете, но се интересувам и имам някаква култура, та и аз цели 5 години се лутах каква кола да си купя. Тъкмо харесам някоя, после споделя на нашите или роднини и започват да намират косури. Какви ли не съм гледала - Ауди - А3 (харчело много), Ситроен (чупели се), Тойота Ярис (прекалено малка, не добър вид :д) и какви ли не, десетки други модели. С това мое лутане научих много неща за различните марки. Та, когато за първи път видях Peugeot 308 от по новите модели, просто се влюбих, първоначално се бях насочила към 208, понеже беше по-евтина към 10000, понеже майка ми щеше да ми я купува и мислех, че няма да се съгласи за по-скъпа, тъй като сме си говорели до колко пари да е. Тъкмо когато щяхме са ходим да гледаме едно Пежо 208, стана така, че обявата беше изтрита ден преди това. Беше ми криво понеже тази кола имаше характеристиките, които търсех, беше близо до моя град и цената беше в бюджета. После видях едно Пежо 308, което също беше на близо. В това време нашите ми бяха харесали едно BMW X1, но аз бях против, зсщото ьнаех, че ремонтите и частите ще са ми скъпи, разхода също, тази кола беше бая скъпа и реших след като са склонни за толкова скъпа кола да им кажа за тази която съм си харесала аз. Та, това Пежо 308 толкова много ми хареса, след няколко дни отодохме да я видим, беше любов от пръв поглед, след което я взехме. Беше от частен и всичко си ми беше платено. Не съм се занимавала с никакви документации и ремонти. Колата не е много мощна, но на мен не ми и трябва, 1.6 е, 92к.с., 2014 харчи супер малко, 5-6/100, 14 000лв. я взехме. Ускорява достатъчно бързо, влюбена съм в колата си, не е малка и мисля, че за мъж също ще подхожда. Така, че може да я погледнеш, успех!
А иначе коментарът на номер 1 е толкова правилен, за какво да купуваш стара таратайка, която ще ти харчи 13 -14 на 100, само защото робуваш на марката, нелепо е и някак комплексарско. По-добре по-нова кола по-нисък клас за същите пари.

15.   Вече се обърках тотално.
Кажете какви са факторите, когато вие самите избирате автомобил.

16.   Френкса кола НЕ НЕ НЕ НЕ - изключителни боклуци са

от тая година твърдо съм решил следващата да е Mazda

17.   Подкрепям напълно мнението на номер 8. Не падай жертва на манията на българина да си купува немски "премиуми" за 10-20 бона, само за да се гъзарее пред мадамите и съседите.
Това ще ти е първата кола и определено не би могъл да се оправиш с ремонтите на някой милионник (за тези пари ще си купиш точно това)от марките Ауди, Мерцедес и БМВ. Запомни, че тези коли са изключително скъпи за поддръжка и надеждността е последното нещо, с което се славят. Това са бездънни дупки за пари.
За първи автомобил се насочи към колкото се може по-нов автомобил от марките - Тойота, Лексус, Хонда или Мазда. Като резервен вариант - Хюндай или Кия, но трябва да са след 2015г. Избягвай дизелите, защото новите дизели на всички марки имат сериозни драми с филтрите за частици (DPF) и дюзите. При хибридите на Тойота/Лексус, единственото, което трябва да те притеснява е състоянието на батерията, трябва да се провери преди покупка. Всичко останало е изключително надежно като техника. Бих казал...нереално надежно. И говоря напълно от собствен опит.
Възможни модели - Toyota Corrola, Toyota Camry, Toyota Prius, Toyota RAV 4, Lexus IS, Lexus GS, Lexus RX, Honda Civic (добре е да е ръчка), Honda CR-V, Mazda 3, Mazda 6.
Разгледай предложенията на дилърите на споменатите горе марки за нещо запазено на малко километри, върнато от лизинг. Ако трябва дай парите от бюджета си за първоначална вноска и плащай някаква малка сума на месец за 2-3 години.
Знам, че вероятно няма да се съгласиш с марките, които ти предлагам, защото не са толкова "престижни" в очите на масовия българин. Повярвай, че е много по-добре на млади години да караш нещо, което отговаря на реалните ти възможности, и което ще ти създава възможно най-малко проблеми, отколкото да робуваш на масовия вкус на българина за "гъзарски" коли. Никой от тези, които се кефят на колата ти няма да дойде да ти плати ремонтите. За мен е в пъти по-престижно да не си със стадото, и да караш Лексус, отколкото някакви масовки Мерцедес или БМВ. И освен това с Лексуса, няма да знаеш къде се намира сервиза, докато с немските ще си пръв приятел с половината майстори в България. Но това си е мое мнение....ако мислиш, че не съм прав, опитай. Човек се учи най-добре от опита.

18.   Мазда Трибют - джип, но компактен като за града. Здрава и бих казал красива като за джипка. Не ръждясва толкова като повечето мазди.

19.   15, бъркаш се, защото не си дал конкретни изисквания и всеки си хвали неговите любими марки. Дай повече инфо. На какво държиш най-много - на надежността и евтината поддръжка ли, на комфорта ли, на икономичността ли, на гъзарията ли, на красотата ли. Колко км горе-долу на година мислиш да въртиш? По какви терени мислиш да я караш - лоши пътища ли, градско ли, извънградско ли? Имаш ли предпочитания за марка, вид двигател? Колко хора ще возиш, съответно колко голяма искаш да е? Искаш ли да е мощна? На колко години искаш да е горе-долу? Ако дадеш повече инфо, ще мога да ти препоръчам нещо по-конкретно.

НО имай предвид, че каквото и да избереш, винаги ще има хора, които ще одобрят избора ти и такива, които няма и ти ще се бъркаш. И това е нормално, защото двама ако си купят един и същи модел, единия може да е случил на боклук и да го плюе, а другия да е случил на поддържана кола и да я хвали. Затова слушай само един човек. И реално погледно е много по-важно в какво състояние е конкретната кола, защото марката сама по себе си не е гаранция за качество, ако не е карана и поддържана добре преди теб.

Ще ти кажа как аз лично избирам кола. Първо си определям бюджет, като махам 2-3 хил. лв за първоначални разходи. После задавам сумата и други критерии, които имам в мобилето. Например държа да не е френска, да е нов внос, да не е повече от 11-13 годишна и да е малко по-големичка, понеже съм семеен. Задавам си критериите и гледам при тези критерии горе-долу какви модели може да се купят. Елиминирам тези, които са ми грозни и остават няколко модела.

После влизам в някой онлайн магазин за авточасти и проверявам колко са скъпи частите в сравнение с настоящата ми кола. Ако са доста по-скъпи, бягам надалеч. После влизам по форумите и за всеки модел проучвам какви са отзивите, като предпочитам мненията на хората, които са карали тази кола поне 2-3 г. Винаги има лоши и добри мнения, защото е и на късмет, но гледам повечето да са добри. Така кръга се стеснява. После вече се интересувам кой модел с каква скоростна кутия и с какъв двигател е надеждна. Защото има коли с ненадеждни автоматици, както и такива при които бензиновия двигател дава дефекти, а дизеловия е добър или обратно, както има и такива, при които точно орпеделен обем на двигателя е дефектен. Отделно питам познати, които разбират или автомонтьори. И така кръга се стеснява до няколко конкретни модела с конректен двигател и скоростна кутия.

После вече тръгвам по автокъщите, като предпочитам близките такива, за да мога лесно да я прекарам през сервиз, ако си харесам кола. Ако е в далечен град, става сложно. Да пътувам до там няколко часа, после да я гледам, да търся сервиз. Най-вероятно няма да могат да я прегледат същия ден, защото ще е станало късно, трябва да търся нощувка, пък на другия ден да се разправям пак. Трябва и да ангажирам разбирача, да му платя пътя и т.н. Ако го направя няколко пъти това, преди да си харесам кола, смятай, че ще ми фръкнат едни 1000-2000 лв. Ако пък я купя, трябва да си купя временни номера и после да си я регистрирам сам в моя град. Абе става много сложно и не ми се занимава с такива глупости.

Задължително взимам още един с мен, който разбира, оглеждам за следи от удари, ръжди и базови технически неща. После задължително я прекарвам през сервиз за моя сметка с платформа. И ако няма някакви сериозни и скъпи ремонти, се пазаря и я взимам. Ремонти винаги ще има, но е важно да не са скъпи.

Но запони едно - направи каквото зависи от теб, но и не го мисли прекалено много, защото така или иначе каквото и да купиш, до голяма степен ще е на късмет. Но все пак можеш да намалиш риска с горните съвети.

И друг съвет - като нов шофьор не се хвърляй на скъпа кола. Още си млад шофьор, ще я драскаш, ще я жулиш по паркинги и къде ли не, може и теб да те одраскат, без да си виновен. И ако си дал едни 15 бона и ти я одраскат на третия ден, ще те е яд много. После пак трябва да се рзнасяш по бояджии, да даваш пари и т.н. Според мен купи си някаква за макс 5-6 бона на първо време и по-малка и икономична - хем по-евтина поддръжка, хем по-лесно ще маневрираш като млад шофьор, хем няма да те е яд, ако стане нещо. Покарай я 2-3-4 г., свикни хубаво да караш, да маневрираш, пък после вече си купи по-хубава, ако искаш. По принцип не е разумно да се дават много пари за кола, защото тя е само разход и няма приходи - по-добре ги инвестирай в нещо тези пари да ти носят приходи, отколкото да храниш майсторите.

Аз като начинаещ си взех Форд Фиеста - малолитражка със супер евтина поддръжка точно с тази цел. И познай - на третата седмица я блъснах. Но не ме беше яд, защото беше евтина, а и се оправи евтино. Представи си, ако бях се хвърлил на някоя скъпа колко щеше да ме е яд. А и колко трябваше да се бръкна, за да я оправя - още половин кола.

Така че умната и помисли добре и не бързай. Ако трябва си дай цяла година време, но това не е като да купиш кило домати и ако не ти харесат да ги хвърлиш.

20.   За тия пари си купи някакъв джип. Защото пътищата ни са гадни и кварталните паркоместа са с тротоари и дупки.
Аз за тия пари бих си взел Audi Q7.
Да знаеш че колкото по скъпа и по луксозна кола, толкова по скъпа за поддръжка.

Пример : за старата ми кола накладките бяха 30, за новата 80

21.   15000лв за кола на 12 години... И то точно 3-ка или Ц клас. Хората са ги спукали от каране. Масово всичко е дизел. И да има някое що годе свястно бензиново БМВ разхода ще ти вземе акъла и ще харчи масло като лудо. 325 и 330 визирам. Дизелите са икономични, но там имаш дюзи, турбина, дпф филтър които ако имаш лош късмет ще ти излязат 7-8000.
Мерцедес Ц много много не съм ги проучвал. От това, което съм чел мненията са смесени. Масово се казва, че ако имаш Мерцедес трябва да си плащаш, което аз не го приемам. Като е Мерцедес та дай да наливам пари в него. 2011-2015 са много сполучливи, но не ти влизат в бюджета.
Щом ти е първа кола вземи възможно най-новата. Не се изхвърляй нито с марка, нито с мощност. Знам, че не е модерно, но разума не се съчетава с модата.
Само ще ти кажа, че аз съм раздвоен между Мерцедес W212 на 5 години и Тойота Корола на 2 години. 5 години не са много за кола, но Мерцедес на 5 години масово са над 300000км. Да не казвам, че съм виждал на 580000 и даже на 630000. Никой на запад не дава 80000 евро за кола, която ще му стои в гаража. Купува я да му върши работа и да вземе всичко от нея. Тая глупост да си дадеш годишния доход за кола, която караш 10000км на годината я правим само ние в България.
Тойотата на 2 години е на 40-60000км. Ами как да взема Мерцедеса? Страшен е! Карал съм. Ама ще дам 30000 и после ако се счупи нещо ще ми се вземе акъла. А Тойота - та ще я взема в гаранция.
Можеш да си направиш някои изводи от, това което съм написал.
Като вземеш БМВ или Мерцедес 2006-2008г не си фантазирай, че ще е на 180000км както масово разправят автоджамбазите.
Аз карам Хонда Акорд 2004г и е на 286000км по километраж. Взел съм я на 8 години. Най-вероятно е на 100-150000 повече. В добрия случай БМВ или Мерцедес ще ги вземеш гонещи 500000км ако не са юркани като за световно.
Погледни Хонда Сивик 8 2009-2010г. 1. 8 ръчни скорости. Младежка кола. Супер надеждна. Атрактивен дизайн и вън и вътре. Със спокойно каране ще ти харчи 7/100. Ако си спокоен шофьор пада и на 6. Директно управление. Климатика е уникален. Ако ще да е 30 градуса. Нстисксш бутона и след 30 секунди духа студено. Стои на пътя като залепена. Вози твърдо обаче. Може да сложиш газ и да се возиш без пари. Автомата обаче не е хубав. Здрав е. Няма проблеми, но работи грубо.

22.   Добре, какво против френските коли имате? Някой от вас карал ли е френска на 5 години да кажем ? или понеже на някой пежото на близо 20 години е отишло и затова толкова ги мразите?

24.   22, авторе, искаш съвет, даваме ти. Пък вече отговорността е твоя. Това не са празни приказки, а са базирани на много опит и наблюдения. Щом 99% от хората ти казват "френска кола НЕ", значи има защо. Дим без огън няма.

25.   Те казват, защото един е казал и после като развален телефон всеки повтаря, каквото е чул. Не може цяла марка коли да не са читави, понеже всяка кола е на късмет, не смятам, че френските коли не стават, понеже познавам няколко човека, които карат Пежо с години и се превъзнасят, че са много доволни. Затова не обичам общите знаменатели. Пак казвам, всичко е късмет.
*Не съм автора

26.   25, никой не е казал, че на 100% не стават. Но ако само 20% стават, не си заслужава риска. Не че е гаранция, че ако купиш такива, които на 80% стават, няма да попаднеш на другите 20%. Но едно е риска да е 20%, друго е да е 80%. И аз познавам двама доволни от френски коли, но и познават още 100, които са се парили.

27.   до 17, аз съм 8 и за майсторите ме разсмя, така си е. Бях вип клиент в сервиза в който оправях турбото, когато и да отидех винаги бях без ред, защото оставях минимум 1000 лв. всеки път. Погледнах си на телефона приложението където си следих разходите и всъщност беше 3700 лв. със смяната на маслото и подгревни свещи, и съм забравил 900 лв. само за два дебитомера, които на скапаните мерцедеси от моя вид идват в едно пластмасово съединени и му викат "лястовица" раздатка още в самото начало за 1000 лв. лек ремонт :D

Пълна мизерия, дано който е решил да купува кола на 10 г. от премиум марка да се е отказал :)