Споделена история от Други

Как да стана добър на шах
На 35 г. съм. Играя редовно от около година. В началото ЕЛО-то ми беше около 1100, а за цяла година редовна игра по 2-3 часа на ден ми се вдигна до едва 1400-1500. Само веднъж като бях в много добра форма, стигнах 1800 за кратко. Иска ми се да стана поне 1800-2000. Тренирам само в реални игри срещу съперници в chess.com и гледам видеа и анализи, но последните май не ми помагат особено. Понякога тайничко си пускам Stockfish 10 на телефона, докато играя на компа и копирам ходовете с идеята да схвана идеята на шаха, но не се получава. Като го спра, пак се влошават нещата.

Коментари

1.   Мислене, като за начало играй срещу компютър. В chess.com има време за игра и не можеш да мислиш по-продължително. Гледай стратегии и ги учи, мисли най-добрия ход в движение, прегледай всички възможности дори да ти отнема 15 минути на ход и това е. Най-добрите професионални играчи предвиждат 20 хода напред. Това означава, че предвиждат всички варианти 10 техни хода и 10 хода на противника. За обикновен човек е невъзможно, но с трениране може и да се получи. В chess.com има наистина добри играчи, но без добра практика да играеш за време не е добра идея, освен срещу компютър навивай и приятели да се упражняваш. А защо искаш да си добър на шах?

2.   Предния коментар е. Забравих да кажа, че в chess.com има мини игри като пъзели, от определено положение да матираш противника за най-кратко време. Много са добри за упражнение, пробвай ги!

3.   До 2015-та редовно ходих на турнири по шах, в България и Гърция, но от тогава спрях, эащото клубът ни се раэпадна и аэ иэгубих всякакво желание. Эа да станеш по-добър трябва да играеш срещу някоя силна програма - я Фритэ, я рибка. Но като цяло, ако си почнал от скоро е много трудно, трябва от малък да се эапочне с шаха и като цяло трябва да ти се отдава играта, и да се научиш да мислиш 3-4 хода напред поне. Не е хубаво, това че като спреш и формата ти се влошава. Аэ не бях играл от години, но скоро иэиграх една игра и формата ми си седи една и съща - това е, че не се эабравя. Бих те посъветвал да тренираш с Рибка.

4.   За да станеш добър на шах просто трябва да станеш добър стратег и да развиеш логика (както и да развиеш логика за да бъдеш добър стратег).

Това става само със практика.

6.   Тренирай с треньор. Това ще ти даде най-голям напредък. Ако си сам, анализирай всяка от изиграните си партии и се учи от грешките си. Не повтаряй грешките си в бъдеще. Практикувай играта - играй срещу силни противници и решавай пъзели, за да научиш тактики. Научи един дебют с белите и 2-3 с черните - честите вариации и трикове към тях. Това е общо взето за 1700-1800.

8.   Аз преди се учих сама от книги - разиграваш партии (повечето там са с коментари какъв бил по-добрия ход), учиш различни варианти на сицилианска защита например, в повечето книги има и ситуации, в които трябва примерно да направиш мат в 6 хода. Всичко това те кара да мислиш и да се сблъскваш с различни ситуации, които после да използваш в реална игра.

9.   Играй често с трудни съперници. Когато побеждаваме слаби играчи, ни скача допамина на макс, но реално човек деградира. Истинското развитие е когато губим от най-добрите. Играеш години наред само с най-добрите- ще станеш добър