Споделена история от Други

Каква е разликата между траките, елините и илирите?
Ученик съм - 12 клас. Да знаете, че не е свързано с училището. Просто темата ми е интересна, затова питам.
Всички знаем за траките, но освен тях на Балканите е имало и елини, имало е и илири, македонци, даки. Много българи обичат да твърдят, че ние сме коренното население на Балканите, че сме най-древните. Но същото твърдят и Албанците, а пък гърците въобще наричат държавата си Елада. Да не говорим за Македонците. Кой е прав в тази ситуация? Ние или те? Какво ни прави по-различни от тях?

Коментари

1.   Разликата между древните народи е разнищвана в енциклопедии и статии до болка. Есета няма нужда да изписвам, имаш Google, имаш и университетската библиотека на СУ. Индоевропейски езици, уседнал начин на живот, сходен географски регион на обитаване. За древните обиатели нямаме много информация, защото броят на летописите е ограничен и невинаги напълно обективен.

Твърденията на макарончовците пък искрено не ме интересуват. Прекалено интелигентен съм, че да общувам с неграмотни аутисти. Помисли дали наистина и ти трябва да си хабиш времето с утайките.

2.   Осъзнаваш ли колко дълъг разказ е отговора на въпроса ти? Нима очакваш тук да ти опишем 3000г история на балканските племена и народи? Съветът ми е първо да научиш историята на собствения си народ и след това тази на гърците и на албанците.

3.   3 етноса обитават обшорни територии. Даките са съседи на древното гръцко население. Траките се счита, че са едни от древните народи обитавали Балкан. полуостров преди идването на славяни и прабългари. Елини е най -общо наименованието на днешните гърци

4.   Здравей! Пише ти човек, който много се интересува от история, единият кандидатстудентски му е бил по история и до ден днешен чете. Накратко: разликата е в културата. Тогава светът е бил по-малко глобализиран, хората са се придвижвали по-бавно и дори на малки парчета земя са се обособявали различни култури. Всички, които изброи са с различна култура, нрави и начин на живот и точно в това е разликата.

Самата Елада(Гърция), никога в Древността не е била единно политическо цяло, а е имало отделни градове държави(полиси) - Атина, Спарта, Коринт, Керкира, Тива и други. Повечето са населявани от различни племена - дорийци, ахейци и т.н. и са се считали за потомци на различни хора - спартанците са се наричали дорийци и са смятали, че произлизат от Херкулес. Спарта се е управлявала от 2ма царе, било е забранено златото, среброто и е била по-суша най-силната държава. Атина пък е била морска империя, основавала е колонии и много е забогатяла, управлявали са се демократично с избори. Гърците са считали всички извън пределите на Елада за "варвари" - тоест всички с различна култура, персийци, траки. Често са се карали помежду си и са воювали, първи ги превземат Александър и Филип Македонски, после римляните, после византийците, после османците и се освобождават малко преди нас 1860 и някоя година по спомен.

Древните македонци са малко по на север - между гърците и траките, но са си по-скоро гърци или смесица между двете. Траките са живеели по нашите земи, били са разпокъсани, не е ималко тракийска държава, обичали са много златото и са били наемници на гърците. После ставаме провинция Тракия на римляните. Даките са по на север от траките, това са днешните румънци, това е било провинция Дакия на римляните. Всички, които изброих приемат християнствотопо византийско време горе долу, албанците са единствените на Балканите, които приемат исляма, заедно с новосъздаденото Косово. В това е разликата, надявам се да си разбрал. Всички, които изброих са Древни, трудно е да се каже кой е по-древен и т.н. да се спори, факт е обаче че древните гърци първи са били голяма политическа сила на Балканите и са имали писменост да описват.

5.   Илирите, македонците, даките, мизите, пеоните, скитите, гетите-хетите, троянците, бесите, одрисите и много други са тракийския народ, който има един ген с една култура и език, но е бил разделен на тези племена, които в различните времена са ставали по-силни от другите в други са изчесвали като име, но в края на краищата са едно и също и ние българите сме едни от тях.
И да траките наистина са най-древният народ по нашите земи и нямат нищо общо с тези елини, които са били специални служители в божиите храмове при нашите предци и затова южните ни съседи са им взели името, защото е специално, но те са били египтяни най-вече, тези които наричаме гърци и, които са изобразени с черни кожи и къдрави коси по амфорите им. Те приемат тракийската култура но я извращават.

6.   До 5: Ами аз нали това питам. Къде са доводите за всичките тези твърдения? Изглеждат ми безпочвени. Питам защото знам, че мнооого хора ги твърдят тези неща и би трябвало да имат поне малко аргументи, които да споделят. Да разбирам, всичките твърдения от коментара ти са измислица?

Автора

7.   Че са българи

8.   6, истината е, че дори историците не могат да ти отговорят със сигурност на този въпрос поради простата причина, че това, което знаем за тях е доста оскъдно. Дори за прабългарите знаем доста малко и до ден днешен не знаем със сигурност дори коя точно е първата държава (може и да е била доста преди 681 г.), а ти питаш за траките, за които няма почти никакви писмени сведения. Само няколко гробници и останки от селища. До онзи ден ни обясняваха, че сме тюрки, ти за траки питаш. Нерде Ямбол, нерде Истанбул.