Споделена история от Други

Кои са етническите българи?
Кои хора с българско самосъзнание могат да се нарекат етнически българи? Например аз съм наполовина македонец и едва ли мога да претендирам на това, че съм ЕТНИЧЕСКИ българин. Други хора пък са дори с турски корени, за тях въобще не може да става и дума, по тази логика. В класа си имам даже и руснаци. Явно те също не могат да се нарекат ЕТНИЧЕСКИ българи. Как въобще да разбираме това понятие? Аз като се оглеждам, виждам много малко хора да приличат на класически славяни. А и то въобще може би етнически българи вече няма. В смисъл Аспарух не е бил славянин. Ами да не забравяме и за шопите и другите групи които населяват България.

Как да разбираме понятието етнически българин? Някакви идеи?

Коментари

9.   Българите са траки

10.   Всеки човек с българско самосъзнание. Няма подобна глупост етнически българин.

16.   Етнос и нация са съвсем различни понятия.
1.)Турския етнос е част от българската нация, но не са българи по етнически произход. Така например българите в западните покрайнини са етнически българи, но са част от сръбската нация.
2.)шопи,македонци, добруджанци, балканджии и други са етнографски групи, не различни етнически групи.
3.)физически населението в българия днес не прилича по нищо на аспаруховите българи, нито пък на източните славяни

18.   номер 16, не заблуждавай момчето. Щом не знаеш не говори глупости.

19.   Абе защо се трият толкова много коментари?

Модератор: защото са на един и същи човек, който обижда българите на татари.

20.   Българите са си българи, потомци на прабългарите. Траките и славяните са си траки и славяни...

21.   Първо трябва да разбереш понятието етнос, и чак тогава да разбереш, понятието етнически българи.
Македонски етнос не съществува, шопски етнос не съществува, това са етнографски групи, които са част от българския етнос. Прочети какво е етнография.
Славянски етнос не съществува, така наречените славяни са етнолингвистична група, приличат си само по езика, но миналото им не съществува, всичко което знаем за тях е хипотетично. Просто хипотези, теории на различните учени и нито едно доказателство освен приликата в изказа на днешните им езици. Един учен предполага това, друг учен онова, точно като теорията на Дарвин, тя също е само хипотеза.

23.   Номер 16 го е обяснил много добре.
Авторе, изречението ти “Например аз съм наполовина македонец и едва ли мога да претендирам на това, че съм ЕТНИЧЕСКИ българин” е все едно аз да кажа “Аз съм наполовина балканджийка, едва ли мога да претендирам, че съм етническа българка”
Етнографските групи влизат в състава на етноса, в случая българи. За себе си лично съм сигурна, че съм чиста българка, защото дори са писани книги за моето село, моите родове, и как слизат от дряновските и габровските села и се заселват в равнината, гонейки турците от къщите им по време на Руско-Турската война 1877-78 година.
Изключително смехотворни са твърдения от рода на, че вече нямало чисти българи, всички българи били турци (да, дори и това съм чувала) или пък изречението ”Всеки, който е минавал по тези земи си е оставил семето”.
Българските общности са били изключително затворени до Освобождението, че дори и до преди идването на социализма. Често родителите възпрепятствали женене на двойки от съседни села дори. Моята майка например така не са я дали на едно момче, защото принадлежал към друг род, с който не се харесвали. На смесването на етнографските групи също не се е гледало с добро око.
Но 150 години след събитията и умирането на поколенията, били очевидци, се опитват да направят промивка на мозъците ни, че “всеки си бил оставил семето”, “ти няма как да знаеш дали не си бил турчин” и т.н, с които фрази се цели обезличаването на българската нация и етнос. Етническите българи турци не сме, защото е имало асимилация на българи ВЪВ турския етнос, чрез еничарите, потурчването, вземането на българки за жени на бейове и т.н. Но не и обратното. Който смята, че не е истина, моля да даде примери за това, но то просто няма такива.
Щом дори ако една българка е била изнасилена от турчин и роди, детето са го убивали, защото са го смятали за турско копеле, няма как да говорим за смесването на българския с турския етнос.
Бих се съгласила, че последните 20-30 години има известно смесване на български турци с етнически българи или цигани, но преди това не е било така.

24.   Повечето хора използват думата 'етнос' неправилно.

Етнос значи:

'the fact or state of belonging to a social group that has a common national or cultural tradition'

или:

'факта или състоянието на принадлежност към социална група която има общи национални или културни традиции'.

Колкото до генетика, хора с чисти гени НЯМА. Иди се огледай на улицата, погледни себе си в огледалото. Увери се сам че не изглеждат всички еднакво нито по вид, нито по цвят на кожата.

Идентичността е съвсем различно нещо, та като чуя 'на половина съм не знам си какъв' (не само от теб), в комбинация със думата 'етнос', започва да ми пада косата.

Колкото до 'етноса' и значението на 'етнос', това е комплексно нещо.

Ако аз свиря на гайда а ти не, това обща култура ли е? Ако ти слушаш гайда това твоята култура ли е? А ако не слушаш гайда това твоята култура ли е? Още ли би бил българин?

Културата и принадлежността са нещо много комплексно.

Ти слушаш чалга - той слуша джаз
Ти не свириш на нищо - той свири на пиано
Ти ядеш храна със говеждо - той яде само пилешко и зеленчуци
Ти обичаш спорт - той мрази спорт какъвто й да е
Ти мразиш коли - той обича коли и всичко за тях
Ти обичаш архитектура - той си няма и на идея какво е Барок, Нео-класически стил, Готически и прочие
Ти си религия на католик - той няма религия макар да следва обичаи като Коледа когато се събират семейно
Ти слушаш народна музика - той си няма и на идея как да изиграе хоро, а музиката не му е по нравите
Ти имаш интерес към наука, космонафтика, биология - той има интерес към математика, география, химия, физика

Разбираш ли за какво говоря сега? Това са примери. Всеки човек е различен и от към култура. Чувството на принадлежност към общи характеристики някакви изграждат чувството на така наречената Идентичност, която изгражда и етноса. Това не са гени които са комплексни.

Всички които са невежи нека да дадат минуси на коментара ми.

За домашно, проучете дефинициите на думи като:

Етнос, Раса, Култура, Идентичност

25.   23, спорен е въпросът дали македонците са отделен етнос или не, така че нека оставим на всеки македонец да се самоопредели сам. Голям зор да изкарате всички българи. Сложете ми единичките, но никой не ви е длъжен да се самоопределя като българин, ако не се чувства такъв. То и за нас казвате, че сме българи.

Български турчин

27.   25, аз лично никога не съм казвала или смятала, че българските турци са българи и трябва да се самоопределят като такива.
Въпросът с македонската “нация” изобщо не е спорен. Нейното създаване е последния проект на Коминтерна и комунистите, вследствие на загубата на България във Втората световна война. Има достатъчно чуждестранни източници, както и български такива, издадени в САЩ по време на събитията, тоест няма как да са повлияни нито от югославската, нито от българската пропаганда.
От 23

28.   27, това, че македонците някога са били в пределите на България и са нямали собствена държава, не означава, че са етнически българи. Това са две различни неща.

29.   Да бе, македонците от Пиринско какви са? Извънземни ли?! Българи са, както и ония оттатък границата, които ги е срам да си признаят, защото години наред се е осъществявал проекта промиване на мозъци.
Айде стига с тая македонска нация...няма и не може да има такова нещо. По същата логика дайте да направим странджанска, мизийска и шопска нация...стига простотии.

30.   29, това е само твоята гл. т., но има и друга. Това, че не сте съгласни, не означава, че не може да е вярна. По тази логика може и вашият мозък да е промит от българските учебници по история.

31.   Понеже в световните исторически книги е пълно с архиви за македонската нация, измислена от Коминтерна?!

32.   До 25

Нека си се самоопределят! Но ние винаги ще знаем истината ;)

33.   32, за македонците пък истината е друга. А де. Коя истина е по-истина?

34.   33 По истина е онази, която има доказателства старите документи, писани преди хиляди години.

35.   34, доказателствата са само за държавните дела. А това, че още в пределите на България са били етнос, няма доказателства, защото просто може да не са имали право да се самоопределят и съответно няма документи. Отделно историята се пише от власт имащите. Ето например ако някой помак иска да се пише помак, няма такава графа и хоп той бил българин. Утре ако помаците решат да се отделят в отделна държава и за тях е казвате, че били българи, защото видиш ли били в България едно време и нямало документи, че са били отделен етнос. Еми същото е с македонците.

То и за българите имаше документи до скоро, че са тюрки, ама ядец. По комунистическо пък имаше документи, че са славяни. Аз ако съм на власт, мога да ти изфабрикувам каквито си искаш документи. Мога и да негри да ви изкарам. Според зависи как им оттърва на политическите ми партньори.

За каталунците например да не мислиш, че има документи? И тях зорлям ги карат да се чувстват испанци, ама те си знаят. В семейството се предава знанието от баща на син и няма политика, която да обезличи това. Щом бащата македонец е казал на сина си, че е македонец, значи има защо. Ако беше българин, щеше да му каже, че е българин. Ти как си представяш, някой да ти почука на вратата и да ти каже "от утре ставаш китаец и забравяш за българския си произход"? Точно никога не може да стане.

Знам, че мозъците ви са промити от българските учебници, но помислете поне логически.

36.   28, в САЩ са издадени книги от македонски българи каква е истината за македонизма още през 30-те и 40-те години. Що за глупости дрънкаш? Поне се интересувайте преди да пишете...

37.   36, правиш ли разлика между македонци и македонски българи?

38.   Мозъците ни не са промити от бг учебниците. Имам достатъчно познати от Благоевградско с роднини в Македония. Дори един прост сервитьор не можеш да станеш, ако не си в партията на Зоран Заев, която бълва глупостите с македонската нация и етнос. Точно от тези същоте познати мога да ти кажа, че много от “македонците” знаят истината за произхода си, но нямат право да се определят като българи, защото още от 1943г. всеки, който се определя за българин от Македония, е преследван и пращан в някой комунистически лагер, обикновено на остров Голи оток. Четете ги тез книги бе, мама му стара.

39.   38, добре, косвено ми отговори на предния въпрос. Не правиш разлика между македонци и македонски българи и от там идва неразбирането ти. Това, което говориш, е за македонските българи и за тях се съгласявам.

44.   Само ще допълня по темата: В Струга, родния град на братя Миладинови в къщата-музей, сборника "Български народни песни от Македония" /издаден в Загреб през 1861/ е изложен във витрината с ОТКЪСНАТА ЗАГЛАВНА СТРАНИЦА. Когато ги попитахме защо, свиха се като мишки и казаха, че била изгубена. ХА-ХА-ха. Толкова за македонците и тяхната "нация".