Споделена история от Други

Според вас Швейцария би ли могла да преживее война?
Здравейте. Знам, че заглавието звучи гръмко, но от много време ми е интересно какво би станало ако Швейцария се окаже във война? Разбирам, че такова нещо няма как да се случи, защото световните финанси са в Швейцария. В нейните банки има много пари от целия свят. А дори и да не беше така, погледнете България какви съседи има. Сърбите преди едни 20 години се налагаше да ги озаптяват с бомби, защото предизвикаха войни на половината полуостров. В Северна Македония през 2001-ва война е имало. А самата Северна Македония е напрактика една Анти-България и ако бяха по-силни и не бяхме 21-ви век когато не можеш просто ей така да нападаш някого досега да са ни нападнали отдавна. Но явно Турция щеше да ги изпревари. Тя воюва на няколко фронта в момента, а с Гърция са цъкаща бомба. Имаме доста откачени съседи. Сега вижте съседите на Швейцария. Между тях цари разбирателство, а умствено са доста по-напреднали от нас балканците и надали биха нападнали някого. А и освен банките какво има в Швейцария? Само чукали. Ледени планини. Дори и море няма, само някви езера. Е, шоколад има. Всъщност може с Белгия да почнат война чий шоколад е по-добър. Но освен това други причини няма. Една празна планина. Но да кажем, че се намери някой, който реши да ги нападне. Швейцария въпреки, че е известна с това, че винаги е неутрална винаги много е държала да има добра армия. Там наборната военна служба не е била прекратявана, а военната техника редовно е подменяна. Всеки мъж там минава задължителна военна служба. Гледал съм клипове за армията им. Имат много модерна и надеждна военна техника, която даже лъска, което значи, че е добре поддържана. Войниците им са добре екипирани. Но понеже все са наутрални преди няколко години решили да намалят броя на армията си. Явно въоръжението и състава на армията не са им проблем. Чувал съм, че Хитлер се чудел дали да не ги нападне, но така и не се престрашил и една от причините била, че там всеки мъж минавал военна служба. Но не само в армията и машините е въпроса. Швейцария е цялата една планина. Трудно ще е да се нападне. Как танкове по 60 тона ще се катерят по онези чукали? Швейцарците си познават и държавата много добре. Една от причите Съединените щати да загубят във Виетнам е че виетнамците много добре са си познавали държавата. Същото е и за швейцарците, доказано предимство. Освен това в Швейцария има и много бункери. Населението им е около 8 милиона души. Бункерите им побират много повече, което значи, че при въоръжен конфликт цялото население на Швейцария ще може да се скрие и дори ще им остане място да помогнат на някои приятели. Тази не много голяма държава е една непревземаема крепост. Но тук идва въпросът дали самите швейцарци биха се справили ако някой ги нападне? Въпреки, че е нейтрална Швейцария е създадена с война. През Наполеоновите войни се били с французите, за да създадат своя държава. От тогава обаче във войни не са участвали. Това значи, че те си нямат военна слава, военна гордост и не са удържали много военни победи, от които да се учат. Това може и да им помогне, защото ако реши някой да ги нападне може да си помисли същото. Че не владеят изкуството на войната и армията им служи само за украса. Само че се сещам и нещо друго. Има ли швейцарски народ? В Швейцария живеят 3 основни етнически групи. Германци, французи и италианци. Германците говорят швейцарски диалект на немския, французите диалект на френския, а италианците диалект на италианския. Разбира се там всеки знае освен майчиния си език и другите два. Но швейцарски народ няма. Има само французи, германци и италианци, които не са един народ. И като не са един народ те дали биха се борели едни за други? Дали на германците и французите ще им пука, ако някой нападне италианците? Но тва също не е толкова важно. Сещам се още едно нещо. Швейцарците националисти ли са? Обичат ли си родината? Гледал съм видеа за Швейцария и не съм видял някой от Швейцария да коментира “Много съм горд с моята държава и много я обичам!” Един единствен коментар съм видял на един швейцарец, където казваше, че е благодарен, че толкова много хора обичат държавата му. Нищо друго. Все едно те приемат държавата си за даденост. А дали са готови да я защитават ако се наложи? Да ходиш войник не значи, че си родолюбец. Дали ако някой ги нападне ще застанат да се бият или ще се разбягат и всеки да се оправя? Ето тва се чудя. Те способни ли са изобшо да се бият? Имат ли така нареченият фактор Х? Готови ли са да се бият и да страдат за своята родина? Или разликата в етносите им и фактът, че нямат военна история ще ги изплашат и ще се разбягат? Те нямат и военна гордост. Те май нямат никаква гордост, нямат национализъм. А във войната и това е важно. Според мене ако някой ги нападне това ще е краят им, точно заради тези неща. И ми е интересно какво мислите вие по въпроса? Ако някой все пак нападне Швейцария ще успеят ли машините, бункерите и наборната им служба да ги спасят или голямото различие между самите швейцарци и липсата на патриотизъм ще ги накарат да се предадат?

Коментари

1.   Въпреки, че Швейцария не е участвала в световните войни, тя е изключително подготвена за подобни сценарии. По време на войните, Швейцария е неутрална, но показва, че има силата да се защити. Географското ѝ положение също указва влияние в нейна полза. Освен това до колкото знам по-голямата част от населението е било обучавано на стрелба.

2.   За мен швейцарците са путки. В живота трябва да се взима страна, техният неутралитет е от страх да няма ранени, да няма мъртви или да не вземе икономиката да понесе щети. Всеки човек и всяка нация трябва да покажат зад какво стоят, какви ценности имат. В Швейцария най-важното са парите. Като много от западноевропейски държави и при тях най-важно е първо колко пари имаш и после всичко останало.

3.   Като цяло да може да се победи Швейцария военно, но с цената на много жертви заради добре укрепената територия, и както каза там оръжието е религия, даже има изцяло женски стрелкови клубове, сметни там казармата не е задължителна за жени, но е престиж ако жена е минала военно обучение, там след свършването на казармата ти дават карабината да си я занесеш у дома, с униформата, и ако стане нещо направо я грабваш, и излизаш да се биеш. Не като при нас, ако стане нещо тепърва да отидеш в наборния център, пък докато получиш оръжие всичко може вече да е свършило, като цяло армията е една от най екипираните в света, и те държат една голяма част от световните финанси, демек ако някой ттъгне да ги напада много страни ще им помогнат, щото иначе парите ще им изгорят, тяхната доктрина е, да може да ни победите, но с огрома цена и заагуби, демек не си залужава цената за тая малка територия, Хитлер също си е задал тоя въпрос.

5.   Не го и прочетох цялото.
На Швейцари не и трябват войници, имат си ЦЕРН! И "простото" население знае само каквото те искат да знаем, за някои неща се досещаме, някои са намекнати от физици работили там.
Ако те решат или получат заповед за това, с натискане на едно копче ще приключат с всичко ...

6.   За Швейцария ще се застъпят много други държави, защото някои европейски държави са им братя, истински братя, а не както македонците на нас.

7.   Това, че говорят на 4 различни езика, не означава, че не са "патриоти".
И нямат "само камъни", имат вода, доста вода, което ще е нещо много повече от злато в недалечното бъдеще.
Но не ги мисли тях... Ще се справят.

8.   Авторе като се чудиш дали Швейцария би могла да преживее една война, задаваш ли си въпроса, а кой ще ги нападне. Швейцария граничи с Италия, Франция, Германия и Австрия. Езиците на тези държави се говорят в Швейцария. Защо тези държави ще нападат собствените си хора. Друг е въпроса ако Америка реши да ги нападне тогава никой не може да ги спаси. Америка също няма да ги нападне-няма причини за това. Тогава защо си се разтревожил толкова. Швейцария има много добра развита икономика, по стандарт на живота са на първо или второ място в света, а като цивилизован народ нямат равни на себе си. Бил съм три пъти в Швейцария и такава чистота и култура никъде другаде в света няма да срещнеш. Това е държава и народ (въпреки трите националности) за пример.
По-добре се тревожи дали България ще просъществува още 30 години. С такива политици като днешните Б-я затъва все по-дълбоко в тинята на мизерията. Мисли за България не за Швейцария.
Номер 2 ти си много арогантен и циничен. Добре ще направиш ако въобще не коментираш повече в тази история, а също и във всякакви бъдещи истории. Швейцария има много ценности, които ти дори не можеш да си ги представиш. Млъкни завинаги.

9.   На тях сигурно с векове няма да им се налага да воюват. А и са толкова богати, че ако някой ги нападне, просто ще платят на някоя друга държава за малко армия и са готови. Със сигурност ще им излезе много по-евтино, отколкото да поддържат собствена армия с векове, без да им се налага да я ползват.

САЩ например харчат по 1 трилион долара всяка година за армията. Подчертавам, трилион, не милиард. Това са грешно дадени пари от гл. т. на гражданите. Разбира се, за политиците си е бизнес.

10.   Всяка държава мое да бъде превзета и унищожена. Иначе маше да има армии и военни съюзи.

11.   Швейцария е планинска крепост, отлична за партизанска война. Защо мислиш Хитлер се хвърля в "необятна" Русия, но не и в швейцарските банки стоящи под носа му? В отговор на въпросът ти - да, би преживяла война. Плюс това до колкото знам, всеки техен гражданин служил в казармата си пази униформата и оръжието.

12.   Остави ти Швейцария,гледай ние какви сме подплаши-путарници,жените от севернокорейската армия ще ни прегазят като луда крава телето си само за няколко дни.И никой нито ще си мръдне пръста за нас,а само ще гледат с почуда и недоумение.

13.   Абсолютно, тотално подкрепям н 2!
14 години живях на 1 км от швейцарската граница с Франция и ми се уплаши окото от подобен необуздан непукизъм и материализъм!
Съседката ми беше от дълбоката швейцарска провинция (дошла да работи до Женева и да спестява от наеми, живеейки в съседна Франция) и тотално ме отврати от себе си още на първата седмица след запознанството ни.
Когато един народ е презадоволен и необезпокояван за нищо, си проличава колко струва...
Тъжна картинка...
Вече от години не съм там и да си призная честно, дишам по-спокойно!

14.   Ако си стигне до там Швейцария да участва във война, значи навсякъде по света си е еб*ло мамата. Зависи какво разбираш под това да "преживее". С модерните оръжия и технологии абсолютно всеки град може да бъде разрушен без да има значение къде се намира. В Швейцария има доста бункери в планините, които съм чувал,че са в състояние да поберат цялото си население. В една бъдеща война обаче мисля на всички ни е ясно какво ще се случи ако стане нещо по-сериозно.

15.   Аве, какви глупости дрънкате ве хора. Редовната армия на Босна и Херцеговина е три пъти повече от тази на Швейцария. 9300 срещу 3600. За Турция не искам да говоря за половин милионната редовна армия. Дори не е нужно да ги напада Турция с войска. Ере Доган само една ракета фантом да им пусне и са до там. Нали са една плюнка държава. Има ли пари. Колко от тия пари в прословутите швейцарски банки са на Швейцария? Дори да имат пари за наемници, колко наемници могат да купят? Ако им направят кур-капан и да ги атакуват директно, без да очакват, те до като купят наемници, ще свършат курса....

16.   Какво имаш в предвид авторе задавайки въпроса си?

Дали би Швейцария оцелява като територия (земя), като система (идентичвност), като икономика ли?

Живеем в 21-ви век. Няколко бомби и край. Всичко материално се заличава.

Колкото до икономиката и идентичността, освен териториалното и материалното, всичко зависи от хората. Каквито са хората, какъвто интелект имат, каквато култура имат (и под култура не визирам празнични обичаи а поведение и етикет, маниери), такава е и държавата.

17.   Опитах се да ви подсетя за някои факти в коментар №8, но никой от вас не обърна внимание. Казах, че Швейцария е заобиколена от Франция от Италия от Германия и от Австрия. За да я нападне някоя друга държава тя трябва да премине през една от тези 4-ри държави. Коя от тези 4 държави ще позволи на друга държава армията да премине през тяхната територия. Пък и коя е тази държава в Европа да нападне Швейцария. Защо не разсъждавате бе хора. Толкова ли сте оглупели, че за тези неща не разсъждавате. Чудя ви се на акъла. А и ти авторе, когато реши да напишеш историята си не помисли ли, че Европа не е това което е била преди 100 години. Щом за 300 и няколко години никой не е нападал Швейцария защо мислиш, че някоя държава ще я нападне сега. Авторе отговори ми на въпроса.

18.   17, не е необходимо да се преминава, през която и да е държава или поне не видимо. В 21. век войните отдавна не се водят с коне и лъкове. Вече има невидими ракети, които минават хиляди километри, има лазерни оръжия, има невидими изтребители и бомбардировачи и др.

19.   Може, стига да не бъде нападната от ядрена държава. Да не забравяме какво направи Финландия на СССР като беше нападната от него малко преди втората световна война. Счупи и двете лапи на съветската мечка. А Финландия като население е по-малка от България. Но имаха много добра стратегия. А това да бъде нападната Швейцария бъдейки насред гнездото от натовски държави няма никаква логика. То е все едно сега Москва да се филмира че е още СССР и ние сме им в лагерът и да си пусне военната полиция да издирват в България в базите на НАТО, тия дето мацотят паметниците на съветският окупатор. Швейцария се е прекарала само в едно. Като е върнала наборната служба след 7 години прекъсване. Държавите които практикуват каквато и да е форма на диктатура и отнемане на свободата, особено ако това не е крайно наложително от гледна точка на национална сигурност, такива държави няма как да са добре. Ето вече АйФон часовниците затриха един от стълбовете на Швейцария-швейцарските часовници. Добре, че България не я е върнала, че сигурно и инвестиции нямаше да види от вън.

20.   До №2,

А за тях ти си мърляв прошляк, който рови в кофите. Не си минал военна служба (за разлика от тях), не можеш и револвер сигурно да презаредиш, не си се бил и ти в никоя война. Така че не се прави на тежкар зад анонимната клавиатура. Хората си гледат интереса на народа, там просто го правят с по-малко кръв (и с повече валидни гласове). Ако ти искаш да търчиш с пушка и да мреш, няма да те спрем. Можеш да почнеш с мутрягите в собствената ни държава, да видим дали наживо пред стероидната батка ще си такъв мъжага.

До автора,

Срещу кого? САЩ? Ще бъдат смазани. Албания? Ще ги смажат.

А и това, че не пищят "Швейцария на три планети" онлайн не означава, че не са патриоти. Швейцария може да удържи навлизането на сухопътна войска дълго, защото теренът е враждебен, но познат на швейцарската армия. Допълнително, военната служба тренира потенциалните резерви предварително, а и армията е сравнително модерна. Естествено, ако някой реши просто да ги заличи, нищо там няма да спре ядрената глава.