Споделена история от Други

Може ли източен славянин да се нарече етнически българин?
Аз съм славянин, но източен, а не южен. Ако приемем, че съм основно халпогрупа R1a (и съм носител на българската култура), мога ли да се нарека етнически българин?

Коментари

1.   Не, докато не докажеш, че съществуват славяни, докато не разбереш кога е измислена думата славянин. Ако твърдиш, че си славянин то ти си поляк, там твърдят че през 13 век се е зародил етнос славяни.
Ние говорим български език, а не славянски и не вярваме българина Аспарух и хората му да са превзели тези земи и като победители да са отхвърлили своя български език и да са проговорили и приели за техен официален славянския език.

2.   В България няма доминираща халпо група както е сред източните и западните славяни. У нас са грубо казано 5 - всяка с по 20%. Но все пак най-разпространена е R1 с двете си подгрупи, но това са едва 30% от българите. Докато при източните славяни са над 50%. Но на теория - да, спокойно можеш да се наречеш етнически българин. Все пак никой не е казвал, че днешният българин е задължен да има понтийски или средиземноморски произход.

3.   Няма такова чудо „славяни“. Какво значи „източен“ славянин? Имаш предвид руснаците ли? Руски етнос не съществува, някаква смесица от различни племена са, близо 300г. под властта на Чингис хан...Има толкова много информация, потърси и прочети, но не в официалните учебници по история, за съжаление.

4.   Да. Етническа принадлежност е групиране на хора въз основа на хора, които се идентифицират помежду си въз основа на споделени атрибути, които ги отличават от други групи като общ набор от традиции, произход, език, история, общество, култура, нация, религия или социално отношение в рамките на тяхното местожителство

5.   1 и 3, са неграмотни. Тяхното мнение не бива да се публикува, защото единствено дезинформира човека, задал въпроса си.
R1а не те прави поляк, нито руснак. Подобни твърдения не бива да се толерират. Разбирам, че това не е научен форум, но и научно-популярен не е.
Моля 1 и 3, все пак да предоставят източните си, ако има такива де.

6.   5 Какво да доказвам? Тези които твърдят, че има славяни трябва да доказват, че ги е имало, аз няма какво да доказвам нещо което не е съществувало.
Ако твърдиш, че има книга "история славяно българска" погледни корицата й, има снимка на корицата в интернет, книгата се казва "История Славно Българска" или на съвременен български език "славната история на българите", там няма споменаване на славяни, там става въпрос за славните българи.
А ако някъде си чел да пише словени, те са просто образовани хора българи, можели са да пишат и четът, владеят словото, затова са словени. В миналото много малко хора са можели да пишат и четът затова е имало дума словени, произлизаща от слово и равносилно наречие за образован.

7.   6, не се опитвай да водиш дискусия, когато дори не спазваш основните правила на дебата. Който изказва противоречивото твърдение, той дава доказателствата. Казано инак: кой предложи, той заложи. Източници не даваш, подхвърляш твърдения и въртиш финтифлюшки. Източници от типа "trust me, bro" не впечатляват никого, особено когато се правиш на по-образован от установеното научно мнение.

"Славяни" като една конкретна националност (поне вече) няма, което нищо не значи. Това е термин. Доказаните (и очевидни) прилики между езиците от славянската езикова група са отдавна изведени от лингвистиката. Хората от старите времена не са се наричали "славяни", наричали са се с имена като венети или спори. Както и да ги наречеш, сходни народи са си били. То и хората от германистичната езикова група не са се наричали "немци", това не отхвърля общите корени между сегашните и по-старите диалекти на прагерманския език, както и близостта с други народи. Сегашните скандинавци си имат отделни езици и държави, но праезикът им е до голяма степен разбираем за шведи, датчани, норвежци, исландци (особено) и т. н. Това какъв термин се използва за назоваването на някаква група от хора не променя фактите от историята им. Така че доста повече старание ще трябва да вложиш, ако искаш някой някога насериозно да погледне славянофобските ти изцепки.