Споделена история от Други

Как да си сметна тока?
Наскоро се нанесох в адски студена квартира. Има печка с водна риза, която уж топли целия апартамент, но дървата освен доста скъпи, са и голям калабълък. Докато ги вдигна до 5 етаж (няма асансьор, докато запаля, докато се стопли ще мине страшно много време, което аз нямам. Освен това не знам кюнците и коминът колко са чисти, да не се наложи тях да чистя. Да не говорим пък за вечните боклуци по пода...

Взех си една най-обикновена духалка, но не знам как да сметна колко ток гори. Има два реотана, на 400 и 800 вата, аз я пускам на двата, защото наистина е много студено. Някой ако може да ме светне колко ток гори примерно за 1 час, ще бъда изключително благодарна. Към Енерго про съм. Гледах разни калкулатори на ток в Интернет, но нищо не разбрах, с токът сме на "Вие". Благодаря предварително!

Коментари

1.   0.8 *0.15 *1,2 = 0.16 лв /час само за двате реотана 15 ст - цена на тока дневна тарифа

3.   ЧНГ! Накратко.
1kw = 0.23лв. Т.е. за един час уред от 1000 вата ти навърта 23 стотинки. Твоята печка ще харчи около 20 стотинки на час мила! Вероятно имаш и нощна тарифа след 22.00 или след 23.00ч.
Но може и да няма. Нощната с ДДС е 0.13лв.
От опит ти казвам, че до 5 часа работа на печката плюс бойлера НОН СТОП ще се въртиш около 100.00лв.
М 32

4.   Доколкото разбирам, имаш два реотана с обща мощност 1200 W, т.е. 1,2 kW. На Енерго про тарифата мисля, че беше 25 ст. или нещо около това крайна цена за дневна. Значи за 1 ч. имаш 1,2 W х 25 ст. = 30 ст. за час през деня. През нощта е по-малко, стига да имаш електромер с отчитане на нощната. Повечето имат.

Само че 1200 W са доста малко и трябва нон стоп да я държиш включена, за да е топло. Даже в големите студове, няма и да ти стига. И въпреки това ако я държиш по 15 ч на ден примерно, това са около 4 лв на ден или 120 лв на месец само за отопление на една стая.

Съветвам те, ако имаш възможност да закупиш климатик и да се разбереш със собственика да ти го приспадне от наемите. Или още по-добре ако може направо той да ти го купи. Сметката ще е много по-ниска и наистина ще топли за разлика от духалката. Отоплявал съм се и на двете и няма никаква база за сравнение нито като отопляване, нито като разход. Духалката гори много и пак си е студено и некомфортно, защото дори и да топли, топли много неравномерно.

Другото, което мога да ти препоръчам е ел. одеяло. За през нощта е идеално и държи наистина много топло в леглото, даже печка не ти трябва, а гори много малко, а и самите одеяла не са скъпи. Така че за през нощта е добро решение, но през деня остава проблемът.

кина ше ищеш

5.   Авторката съм, благодаря ви за отговорите от сърце!

Към номер 3: Двата реотана са 800W, поне така пише на самата печка, а в указанието за употреба пише само че ватовете са 1000, без повече уточнения по въпроса. На кое да вярвам? :D

Честно казано, повече ми се иска да съм на дърва, но има много "но"-та.

1. Ужасно скъпи са, поне като за мен и ако да речем си купя 2 кубика, не съм сигурна дали мога да ги побера където искам. Освен това не знам за колко време ще ми стигнат, за колко време ще се топли апартамента, на другия ден дали ще се усеща, че вчера съм палила и т. н. Освен това ще мога и да готвя
, ако съм на дърва, да суша дрехи и т. н. Ама от 4 ти почвам работа и няма да има време за нищо, буквално. Като се прибера, докато запаля, ще трябва да лягам, а под одеялото с печка и без печка все е топло, но като стана е страшен студ. Интересува ме дали на другия ден ще има спомени от паленето ми. Вие кое бихте избрали - дървата, или духалката.

6.   Ще си хванеш един младеж да те топли...

7.   Авторке, като човек, топлил се и на духалка, и на дърва, и на кварцова печка, и на Лъч, и на почти всичко, с което може да се топли човек /последната година И на климатик /, ти казвам, че с дърва или с климатик е най-хубавото топло. Ние също сме под наем, но на 2ри етаж В къща. Затова за нас е най-добре дърва плюс климатик при детето. Стаята и е голяма, отделно холът е преходен. На туй отгоре някога са достроили тоя етаж с итонг, та студът мин година бе невероятен, прекарах зимата под завивките. През лятото умрях от жега... Та така намразих итонга за цял живот.
За теб, ако си в блок - само климатик ще те оправи. Да ти поддържа температурата през деня, а вечер да не се занимаваш с дърва три часа...
Другият вариант е конвектор или инфраред стенна печка, чела съм добри отзиви, но лично не съм пробвала, та не знам... Доколкото знам, са ок. 300 - 400 лв...
Духалките са за миниатюрни помещения и когато си за кратко в тях. Кухнята ни е мъничка и пускам духалка само когато съм в нея, готвя, мия...
За целодневно топлене токът ще ти излезе златен.
Помисли и за друга квартира, на такъв кучи студ не се вирее...

8.   5, ами щоме 800 W, Ще топли по-малко от сешoар. Дори и сешоарите са 1200 до 2400 W. На тази печка и пилето не можеш да си размразиш, а ще плащаш по 200 лв ток зимата. Печка на дърва аз лично не бих си взел, защото е голяма хамалогия и второ - не може да поддържа постоянна температура. Вечерта ръгаш едно голямо дърво и става 30 градуса, а на сутринта като се събудиш, си виждаш дъха. На твое място бих си взел или климатик, или ако нямам тази възможност духалка - поне са евтини, няма хамалогия и поддържат постоянна температура, колкото и да горят. Препоръчвам ти, ако ще си взимаш духалка, вентилатора да е зад реотана, а не пред него и да е хоризонтален. Иначе съвсем няма да топли.

Нещо такова

https://www.tehnomix.bg/ventilatorna-pechka-delonghi-htf-3031

Аз имах подобна на Делонги и топлеше много добре и бързо. Изкара 15 г. Имал съм и други марки, но само горят мнго, без да топлят. Това е бързото и лесното решение. Иначе климатика си е най-изгоден от към еефективност и разход, но си е инвестиция, защото започват от 1200 лв без монтажа.

9.   Инфраред отоплението е страшно вредно, спри се на нещо друго.

10.   Авторке, така и така ти отговориха на въпроса, ще те помоля следващият път да ползваш разделите тук по предназначение! Любов и изневяра е в началото и както виждаме е препълнен, но не всяка тема е за там! Това е по-скоро за Други. Благодаря ти предварително!

А може и някой модератор просто - не знам, да я премести? Ако не е проблем да се мести тема тук. Вие го можете, давайте! Шампиони!

11.   Авторката до номер 10:

И аз отдавна видях, че съм сбъркала раздела, не беше нарочно. В бързането съм забравила да погледна. Надявам се, че не фатална грешка, пък ако е, прощавай! :)