Споделена история от Други

Моят начин за правилно управление на парите
Здравейте,
Пускам темата за да дам информация за това как управлявам личните си финанси на база знания от литература и личен опит трупан през годините. Идвам от бедно семейство с ниска финансова култура и тези съвети никой не ми ги е преподавал, а съм ги научавал по трудния начин.

Идеята е да внеса стойност БЕЗПЛАТНО поне за един от четящите, защото е изключително важно за всеки зрял и разумен човек (особено за мъж) да може да командва парите си. Чудесен начин да вкараме новата 2021 в ред.

1. Авариен фонд в размер на 3 до 6 пъти месечния доход. Абсолютно задължителен. Идеята на тези пари не е да ви направят богати, а да имате достъп до тях във всеки един момент като се наложи - разболеете се вие или ваш близък, останете без работа, неотложен ремонт на уред и тн. Не за лятната почивка. Не по-малко от 3 пъти месечния доход, защото иначе рискувате да теглите кредити и не повече от 6 пъти месечния доход - всичко над това е безсмислено да стои - инфлацията на годишна база е около 3 процента и ги стопява. Излишъкът е добре да го инвестирате в развитието си и/или да работи за вас.

2. Месечен бюджет по правилото 50/30/20 -
А) 50% Нужди - абсолютно задължителни разходи, без които не може да живеете. Тука влизат:
- Подслон - не повече от 20% от месечния бюджет. Тука влиза наема/ипотеката ИЛИ спестяванията за ремонта на жилището, което притежавате - на всеки 5 до 8 години се прави освежаване/ремонт на жилището все пак.
- Битови сметки - ток, вода, телефон, интернет и тн - не повече от 10% от месечния бюджет.
- Транспорт - не повече от 15% от бюджета (да се прави разлика между транспорта като Необходимост и начина, по който той се осъществява - личен автомобил, такси, автобус, колело и тн. Много хора казват, че автомобилът е необходимост, но транспортната необходимост може да се задоволи и по други начини. Ако не можете да покривате всички разходи по конкретен автомобил - гориво, данъци, ГО, каско* и тн с максимум 15% от дохода си на месец - не можете да си го позволите.
- Храна/здраве - 5-30% според зависи колко сте отделили за подслон/транспорт/битови сметки. Все пак - не повече не означава задължително да удряте споменатия таван.
Б) 30% Желания - всички разходи, които не са задължителни за оцеляване чисто физически - продукти, забавления, ваканции и тн. Съветвам да не се лишавате от това перо прекалено дълго - натрупва се психическа умора, може да се стигне и до депресия и тн.
В) 20% Спестявания, Инвестиции, Кредити и други финансови цели - Ако имате някакъв кредит за каквото и да е (освен за жилище, който се покрива от Нужди) да го изплащате с тези пари - нищо повече или по-малко. Преди да пестите пари трябва да си изплатите кредитите. Аварийният фонд остава непокътнат. Той не е да си изплащате кредита за Айфона, колата и др. Съветвам кредит да не се тегли с цел консумация, а инвестиции - образование, курс и тн.

Ако нямате изграден авариен фонд - не можете да си позволите абсолютно нищо и първото нещо, което трябва да направите е да го изградите. Това е особено важно за новозавършили студенти, които тепърва прохождат в живота и държат да покажат израстването си пред другите. Управлявайте парите си разумно в началото - не купувайте коли, телефони, дрехи и тн, а си изградете авариен фонд - живейте първата година на принципа 50/50 Нужди/Фонд или 50/10/40 Нужди/Желания/Фонд ако ви тежи. Тежестта на лишенията докато изграждате този буфер е нищо пред чувството за финансова стабилност, която ще имате. Не разчитайте, че мама и тати ще помагат винаги и няма нужда от тези пари. Не е така.

Задайте тези цифри твърдо в планиране на бюджета си и не прехвърляйте пари между Нужди/Желания/Спестявания за да компенсирате недостига на средства - това повишава нивата на стрес и води до влошаване на качеството на живот с лишения. Също така говори за ниска финансова дисциплина. Владейте емоциите си.

По отношение на колата - автомобилът, който можем да си ПОЗВОЛИМ трябва да отговаря на две прости правила:
1) Цената му да не е повече от 6 пъти месечния ни доход
2) Да не бърка в джоба ни с повече от 15% от месечния доход (Транспорт). *** Тука повтарям, че влиза всичко за безкомпромисна поддръжка БЕЗ ремонтите - тях няма как да ги предвидим и влизат в графа спешни разходи - аварийният фонд ги покрива.

Всичко над тези цифри говори вече за изхвърляне, компромиси откъм качество на живот до степен оскотяване и внасяне на излишен стрес в живота ни - прекалена тревожност дали нещо ще се случи на един предмет. Оправдания от сорта, че сме примерно автомобилни ентусиасти, не важат. 15 е таванът. И аз съм ентусиаст, но за да мога да си позволя желаната кола не съм повишил цифрата, а стандарта си.
И пак казвам - преди да си помислим не само за кола, но и за каквото и да било първо трябва да сме си изградили финансовата основа (авариен фонд), от която започваме да градим нагоре.

Ако все пак решите да вземете автомобил на лизинг/кредит - спазвате принципа 20/4/10 - 20% първоначална вноска, не повече от 4 години за изплащане и 10% от месечния доход вноска за кредита (тези пари идват от 20те% за финансови цели, можете да си позволите да правите и 20%-това месечна вноска за кредита с цел по-бързо погасяване ако аварийният ви фонд е непокътнат).
Тука е парадоксът - за да изтеглите кредит за автомобил вие трябва да докажете пред банката, че нямате нужда от него. Доказвате го чрез аварийния си фонд, който може да е сметка в конкретната банка.
Пример за изясняване: ако искате кола за 10 000 лева и разполагате с 10 000 лв авариен фонд и 0 лв спестени - не си купувате кола с парите от фонда, а събирате още 2000 лв и теглите кредит по горния принцип. Така ще имате автомобил и пари, с които да можете да се погрижите не само за него ако излезе спешен ремонт, но и ще сте подготвени за различни ситуации.
Това пак казвам, че НЕ ГО ПРЕПОРЪЧВАМ, но е вариант за по-нетърпеливите.

За кредит за жилище - 20/20/20 - 20% първоначална вноска, не повече от 20 години за изплащане и не повече от 20% от месечния доход за вноска (Подслон)

Това е от мене, надявам се съм си бил полезен поне с нещо.
Мъж на 27 години.

Коментари

1.   Добре, Юли.

2.   Парите идват при този,който раздава с широко отворено сърце и губи също с широко отворено сърце.

3.   Айде с'а направи сметките със заплата 'илядо лева. ;)

Братан.

4.   Добре. Ще дам и моят бюджет.
Заплата - 800 лв
Ток - 200 лв
Вода - 25 лв
Интернет кабелна - 30 лв
Телефон-40 лв
Храна - 450 лв

Останалите 55 лв. са ми за авариен фонд. Или по-известен като карта за градския транспорт.

Айде стига сте писали такива смешки.

В БГ няма как човек да успее да спести ако не е на заплата над 1.5 к.

5.   Авторе толкова си обременен с тия сметки батко... аз, така бих издържал и месец и бих си направил харакири.....

Чингис Хан

6.   Това са неща заучени от някакви ютюбъри като Юли Тонкин, без да се влага никаква мисловна дейност. Дори и думите ти са взаимствани от такива, например "стойност", такива умират да повтарят "стойностно съдържание", все едно ни разкриват невероятни вселенски загадки, а не че просто са го прочели в някоя комерсиална книжа за личните финанси. Даже очаквам в следващата тема да рекламираш някакъв семинар или да си промотираш книгата.

Сега на въпроса - точно понеже не влагаш мисловна дейност, а си заучил всичко, не можеш да разбереш, че тези проценти са много, ама много относителни. Ако работиш за 700 лв, ще ти е малко трудно да живееш с 50%. 100% от тях ще ти отиват за само за нещата от първа необходимост. За инвестиции, фондове и т.н. няма и да мислиш. Ако взимаш 5000 лв и имаш собствено жилище, спокойно можеш да живееш и с 20-30% от дохода си. Ако пък си семеен с деца, процентите ще бъдат съвсем други.

7.   Добре че е авторът да ни отвори очите. Тези неща, които ги разправяш ги знае всеки, дори и баба ми на 90 години. Проблемът е, че въпреки всеки ги знае тези правила, малко хора имат дисциплината да ги спазват (защото самото толкова строго спазване води до стрес - любимата дума на автора) и втората по-важна причина е, че хората просто нямат пари за пестене (виж коментар 4) и създаване на такъв голям фонд от 6 месечни заплати. Да не мислиш, че хората които теглят кредит го правят просто ей така. Сигурен съм, че всеки е мислил дълго дали може и без кредит и се е чудил какво да ореже за да не влиза в дълг, но в крайна сметка обстоятелствата го налагат.

8.   От Автора -
До 4. - преди няколко години и аз бях с такъв месечен бюджет. И парите трудно ми стигаха. Именно това ме стимулира да се ограмотя в тази насока. За нуждите си отделях 500 лева - 50 за карта за градски транспорт, 150 за квартира, която делях с хора 60 лева за сметки - като сте повече хора си делите интернета, тока и тн. И 240 лева отиваха за храна - всичко се пазареше от големите вериги и се готвеше у нас. за желанията - около 160-200 лв - фитнес карта, кафета, бръснар и тн и 100-140 спестявах всеки месец. За година спестих около 1200 лв. Идеята е да се живее с по-малко от колкото изкарваме. Скромно, но постижимо и този тегав период ме научи да боравя с пари адекватно сега, когато вадя повече. Не можеш ли с малко няма да можеш и с много. Примерите са чалга певците по време на пандемията - излязоха на протести, че нямат работа и доходи и умирали от глад въпреки големите си хонорари. Поздрави!

До 5. сметките далеч не са толкова сложни колкото съм ги описал тука, иска се няколко месеца зор и налагане на дисциплина и нещата стават интуитивни. Както с всичко друго впрочем.

9.   Аве Тонкин, не ти ли стига тубата, ами и тука се домъкна?

10.   Тия сложни сметки са много наивни никога не излизат в реалния живот защото винаги ще имаш много непредвидени разходи и ситуации които да ти нарушат бюджета.

По добре си живей живота ден за ден защото не знаеш кога ще ти е за последно. Не се лишавай от нищо и харчи толкова колкото изкарваш.
Ако успееш и да заделяш по някой лев супер. Ако не здраве да е.

Другото което трябва се знае е че никой на тоя свят не е забогатял и преуспял със спестяване. По добре вместо да мислиш как да пестиш, мисли как да печелиш повече. Икономията е майка на мизерията!
Да не говорим че парите ги яде инфлацията, а повечето "инвестиции" са пълна измама.

И най важното никога не вземай кредити за да си купуваш неща от които нямаш реална нужда! По принцип да вземеш кредит е все едно да се простреляш в крака. Кредити вземат бедните. А богатите ги раздават.

Пак ще го повторя - не мисли как да пестиш а мисли как да печелиш повече.

11.   Авторе, само прескочих през темата ти и прочетох коментара ти.

Я кажи колко пари изкарваш месечно и от какво, че докато чета темата ти, да се посмея с повечко сълзи...?

12.   Към №4:

Авторът е въздухар назобен с американски блогове, но и при теб има бая изхвърляне.

Заплата: 1500
Телефон: 12 лв
Храна - 200 лв (четиричленно семейство)

13.   Аз пробвах няколко месеца да си записвам всички разходи с идеята да видя от къде може ад се ореже, без да се отразява особено на стандарта. Мислех, че така ще осъзная къде греша и самото писане ще ме дисциплинира в харченето.

Странното е, че когато си записвах разходите в една екселска таблица, винаги ми излизаха куп непредвидени разходи и винаги бях на червено за месеца. Всевъзможни неща изникваха. Отделно доста се стресирах, защото постоянно трябваше да пазя касовите бележки, да записвам всяка вечер, да издирвам и бележките на жена ми, да групирам разходите по вид и т.н. А когато не си ги пиша, а само си засека салдото в началото и края на месеца, винаги спестявах доста, защото не ми излизаше нищо непредвидено.

Стана ми странно и пробвах и двата варианта по няколко месеца, като ги редувах и наистина се оказа, че сякаш някаква вселенска сила ми прави сечено, ако си ги записвам. Ако имате някакво логично обяснение, ще се радвам да го прочета.

14.   13 според мен непредвидените ти разходи са резултат на стрес, който трупаш и в себе си и в семейството си от записването, смятането, и изискването на бележки. Да искаш от жена си бележките трупаш стрес при нея, който влияе и на децата и е възможно да се разболяват по често, ако майка им е стресирана.
Ако обаче предварително определиш сума за храна или гориво или кубици изхарчена вода, разделиш я на седмици и се стараеш да влезеш в рамките на сумата стресът е по малък, и нядявам се може да се получи.
Аз примерно не знам как №4 успява сам да похарчи 8 кубика вода месечно. Не мога да разбера как харчи ток за 200лв, как успява да изяде храна за 450лв сам?
У нас сме двама човека имаме 15-18лв вода и от 38 до 55лв ток, интернет и тв ни е 18лв, телефона ми е 13лв. Ние двама възтастни с угаждане не можем да изядем храна за 400лв, той може би говори за готова храна с доставки? Но пък защо човек с 800лв доход е решил, че може да живее само на храна приготвена в ресторант?

15.   14, ако 2 души имате 38-55 лв ток, значи се отоплявате с друго и имате още разходи, които не си описал. Интернет и ТВ за 18 лв е доста нисък план и ще е с бавна връзка, която например няма как да стигне на мен и 2 ученици, които сме онлайн едновременно. Че има малко програми не е кой знае какъв проблем. 13 лв за телефон сигурно харчи някоя баба, която чат-пат се обажда на някого.
А 4 никъде не е написал, че живее сам и че сам изяжда толкова.

16.   Абе той и баща ми доста пестеше. Не пушеше, не пиеше, по жени не ходеше, дори и кола нямаше, въпреки че беше професионален шофьор. Дори и на почивки не ходеше, и както пестеше, внезапно почина. Ей така без да е живял, без да е пътувал и без да се е забавлявал. Цял живот бъхтиш и пестиш, и накрая нищо.
И това с тия проценти... Приложи го ако си като някоя бабичка с 300лв пенсия, хайайа.

17.   Аве тия сметки на Тонкин са приложими само , ако взимаш много пари. Ето и мойте сметки на запад.

Заплата 2000 евра

Месечни разходи (един човека)
Наем- 540
Здравна осигуровка -140
Данък за кола. -80
Застраховка за кола -43
Гориво (газ) - 90
Храна- 260
Нет- 30
Данък смет към общината- 30
Цигари- 40
Телефон-30
Ток/газ -150
Застраховка за скутера -10
Бензин за скутера- 30
Вода-10
Погасяване на натрупани задължения от преди -30
Разни неща, за вкъщи които съм взел на изплащане-30

Има едни 400 евро годишно (собствен риск , това е , ако се разболееш, трябва от джоба си да ги платиш, чак след надвишаване на този лимит започва да изплаща здравната нас)

От там нататък знам ли къде с кой ще се видя и може да решим да седнем някъде и да изпием 200 евро.Примерно

Знам ли кога какво може да се счупи по колата и колко пари ще хвръкнат за ремонти? Ами в нас, пролетта на един път и пералнята и миялната фира.

Тонкиин Тонкин.... Ставаш само за шоумен

18.   Според мен такива теми са най-излишни. Всеки е с различни нужди. Нещата са много индивидуални. Всеки най-добре може да прецени само за себе си.

19.   От Автора
Никъде не съм казал, че само с пестене се става богат, но е необходима стъпка в тази насока. Написал съм го в самото начало на темата, но кой да чете. Впрочем богат е относително понятие и е въпрос на манталитет.
Дадох реално работещи съвети и ме нападнаха няколко човека как това е невъзможно, явно е въпрос на лични схващания. Не смятам да фамилиарнича с някого от форума, че да споделям повече истории от личния си живот. Това как съм постъпил преди години (на 22 съм бил тогава) с тези доходи беше пример, че е възможно. Само че не давах 40 лв за телефон на месец, а карах на предплапетни месечни планове/ваучери за 10 лв на месец, купувах си суров ориз, яйца, зеленчуци, ядки и два пъти на седмица месо и много други малки и големи сметки, които за много хора са им ‘под нивото’ и смешни. Но се простираш според чергата си.
Това бяха началните ми стъпки в тази посока и се случиха нещата. Сега бих постъпил по различен начин с такава малка сума и щях да насочвам част от спестените към курсове за професията ми и тн, но парите настрани са абсолютна необходимост. Както вече казахте - животът се случва и ме знаеш какво ще ти поднесе.

20.   Наистина ме ядоса и мен номер 14. Как реши, че номер 4 е сам, а и индиректно го определи като безотговорен прахосник, който само плюска и се залива с вода? Тази ваша смешна сметка за ток, номер 14, показва, че вие или ползвате 3 крушки и включвате бойлера само в неделя, или че сте на соларни панели (но тогава трябва да се отчете и инвестицията за покупката им), или че крадете ток.

21.   "Ние двама възтастни с угаждане не можем да изядем храна за 400лв, той може би говори за готова храна с доставки? "

Може би, яде нещо повече от картофи и намалено свинско от Билата?

22.   "По добре си живей живота ден за ден защото не знаеш кога ще ти е за последно. "

И като вземеш, че умреш, децата ти да умрат от глад, защото тате е бил 20 000 лева назаде с креди, под наем.

23.   До 18

Спореде мен такива кометнари са излишни.

24.   Първо отделям за задължителните месечни разходи, а след това за спестяване. От което остане вече за "и аз съм човек" желателни и забавления.
Но не преди първите две.
В къщи счетоводството водя аз, а мъжът ми отдавна е приел че, съм по- отговорна и добра в сметките от него. Пробвали сме и обратния вариант и заедно, но той е малко тип "бохем" и не се получава така.

25.   "Айде с'а направи сметките със заплата 'илядо лева. ;)

Братан. "

Майната им на тея, с 'лядо лева. Темата не е за тях.

26.   Абе не знам, ама ние сме трима с детето, взимаме общо около 2200 в сравнително голям град (повечето и толкова не взимат) и почти нищо не можем да спестим, при положение че нито по заведения ходим, нито купуваме нещо излишно или скъпо. Единствено дето аз пуша половин кутия на ден и това са ни излишните разходи. Не плащаме и наем дори, а само 160 лв за ипотека.

А хората, които са под наем с тия доходи и с 2 деца, буквално изнемогват, нали ги виждам.

27.   До 4

Може и да спести, ако живеят в някое село, без наем и се топлят на дърва от местната гора. Още има и такива хора, вярваш или не.

28.   До 7

Не е така.Не ги знае всеки, а и дори и да ги знаят много хора, трбява да им се повтаря. Икономиката ни страда от хора, които не могат да си направят сметката, пропиват се и остават без работа.

30.   До 17. Прочете ли изобщо какво съм написал в началото на темата - нямаш ли авариен фонд за непредвидени разходи (3–6 пъти месечния доход) не можеш да си позволиш големи разходи - пък камоли личен автомобил. Возиш се в градския транспорт или на колело докато не си изградиш финансова стабилност и от там насетне вдигаш нивото с возило. А щом с 2000 евро не можеш да се оправяш... говори за ниска финансова култура със сигурност без значение какъв е стандартът на живот. Пробвай да откажеш цигарите например? Повече пари и здраве е това. Хобито също е лулс с този скутер, а нещата на изплащане говорят за това, че нямаш пари да си ги позволиш. Пак съм го казал по-горе. Всеки има право на мнение макср и грешно такова.
Автора

31.   От 17 към автора. Тонка един дребен бизнес се разбработва поне 5г. Аз кога дойдох по-чужбините бях с 80 дойче марки и един гол пищак в гащите. Тогава българи можеха да работят на запад само с визи. Аз нямах и бях нелегален. До като си стъпя на краката десет години връкнаха, в които карах само колелета и се возих по рейсовете. Знаиш ли в какви студове съм ходил на 15км в едната посока на работа. И после 15 в другата. В момента хода с колата и до тоалетната. Никога повече не искам да се мъча! Живота е да се живее, не да се мъчиш! Скутера е за града, понеже на всякъде паркинкизите са платени 2, 50 евро на час, а със скутера за 0, 50 цента отивам и се връщам до града.

32.   Момче пак ти казвам, това мислене е сбъркано и не води до прогрес.
Икономията е майка на мизерията! Това е контра продуктивно.

Не се води по акъла на тия гурута дето правят семинари и пишат книги. Тези заучени планове не работят. Хората които ги измислят са шарлатани и големи хитреци които печелят от глупостта и наивността на млади хора като тебе.

Фокусът ти е на грешното място! Мислиш как да заделяш от малкото което имаш а не мислиш как да се развиваш. Не ти трябват тия фондове, и резерви. Ти си млад и трябва всичко което имаш да го влагаш в себе си и в идеите си и да се развиваш. Ако наистина искаш да забогатееш трябва да рискуваш докато си млад. Спестяванията са за хора които вече са си изживяли по голямата част живота и трябва да си подсигурят старините.

А ти като млад човек ако искаш да успееш трябва да си постоянно напред с рогата и нонстоп да ти щрака ума. Със работа на заплата до никъде няма да стигнеш! Трябва да правиш бизнеси и да въртиш парите на другите.

А при бизнеса нещата са така че повечето начинания се провалят. Средно всеки успешен бизнесмен има поне 5-6 фалита за гърба си. Това е част от играта.
Единици имат късмет и им потръгва от първия път, но в повечето случаи успеха идва след няколко неуспешни опита.

И другото което трябва да знаеш е че истинските играчи правят бизнесите със чужди пари а не със спестявания от заплата. Като имаш добри идеи търсиш съдружници и инвеститори. Други рискови играчи. Прави се дружество и им раздаваш дялове. Ако бизнеса фалира всички пият по една студена вода. Но ти няма да си назад със много пари. И така веднага можеш да почнеш да развиваш следващата идея. Като му хванеш цаката ще почнеш да въртиш по няколко фирми на един път и така се увеличава шанса и рано или късно поне една от фирмите ще ти донесе голям успех и 6-7 цифрени суми в банката. Стига да не се отказваш при всяка трудност.

Така се правят пари! А не да ми пестите от заплата и да се возите в градския транспорт.

33.   Осъзнаваш ли, че ти докато се чудиш как да спестиш още 5 ст. от дребната си заплата от 500 евра, лишавайки се от поредното си удобство, някои мислят как да развият умения, да изкарват повече, да разработят бизнес и т.н.? Те сега може и да не пестят, защото инвестират в себе си, но след 10 г. ти още ще спестяваш 200 лв на месец, а те ще ги изкарват за час. При заплата 500 евро и на фотосинтеза да караш, тавана за спестяване ти е 500 евро. А при развиване на умения тавана е небето.

34.   Авторът
Къде съм казал, че пестенето и изграждане на авариен фонд изключва надграждането професионално и/или развитието на бизнес? Не ми слагайте думи в устата. Изрично казах, че съм извървял доста път от 22 годишния ми аз с 800 лв месечен бюджет. Тогава бях студент, в момента професионалист с няколко години опит. И тогава и сега спазвам тези принципи. Животът се случва и винаги трябва да имаме пари настрани и да се простираме според моментното си положение. Споделих формула как това се случва така че да остават и спестени пари, които да се инвестират в нас или в бизнеси и каквото искате.

35.   Авторе, моите проценти са други, но в общи линии и аз правя това. Плюс Гео-арбитраж. Моите учители са Дейв Рамзи и т.нар. FIRE movement (Финансова Независимост-Ранно Пенсиониране). Но аз живея в чужбина...

36.   Тонка много зи млад. На времето имаше един български ръководител.Другаря Тодор Живков. Той беше казал така: Инономията е майка на мизерията. И е много прав.

37.   14, ако 2 души имате 38-55 лв ток, значи се отоплявате с друго и имате още разходи, които не си описал. Интернет и ТВ за 18 лв е доста нисък план и ще е с бавна връзка, която например няма как да стигне на мен и 2 ученици, които сме онлайн едновременно. Че има малко програми не е кой знае какъв проблем. 13 лв за телефон сигурно харчи някоя баба, която чат-пат се обажда на някого.
А 4 никъде не е написал, че живее сам и че сам изяжда толкова.

До 15
Все още не се отопляваме и спим на отворен прозорец, може би сме санирали добре домът си, а може би се дължи на това че съседите отдолу се отопляват добре, но прозореца в спалнята е отворен 24/7 и в момента съм на отворен прозорец по домашен анцуг, за какво отопление говорите при външна температура 12 градуса в момента в 8,30 сутринта. В момента в домът ми е включен в мрежата само хладиникът и рутера, лаптопа все още има заряд. Може би пропуснах да пиша че на покрива имаме бойлера на слънчева енергия и почти не харчим ток за затопляне на вода.
Тъй като живеем двама у нас, както споменах, нямаме 2-ма ученици, децата ни са порастнали и живеят отделно, но за споменатите 18лв си имаме достатъчно бърз интернет за двама възрастни над 45г, които не играят онлайн игри и работят, ние по скоро четем онлайн, така че 70 домашен интернет и 140тв канала ни е предостатъчно. Не сме, все още, баба и дядо, но за 13 лв имам 150 безплатни минути и неограничени разговори към 5 номера, тоест говоря си с 5-те най близки без ограничение и имам по 5 мин на ден за не толкова близки хора, не ми е нужно да говоря по дълго с не толкова близките, някой хора когато работим, наистина работим и мобилния интернет и тези 150 минути не мога да похарча.
№4 пише дохода на 1 човек затова се предполага че е сам, съжалавам че не предположих, че е самотна майка на тризнаци, но смятам че щом не е упоменал бройката хора, които храни и отоплява, а е споменал само една заплата, логиката води и до един разхождащ индивид. Разбира се знам, че сам човек харчи колкото двама и за отопление и за електричество, но пак ми се вижда доста.
Синът ми подписа договор с А1 за общо 38,8 лв телефон с неограничени разговори към всички, 9000 мобилен интернет за целия период, 130 тв канала и 50 домашен интернет, живее сам и казва, че това му е достатъчно, защото не се застоява у тях, често пътува. Затова ми е под въпрос защо №4 плаща 40лв телефон и отделно 30лв интернет и кабелна, но щом е майка на тризнаци ученици в дистанционно обучение може да е нормално.

38.   35. Радвам се, че има българи, които го гледат. Един от фаворитите ми е Дейв. Колкото повече литература четем от различни хабилитирани източници, толкова повече гледни точки разбираме. И накрая ножем да погледнем нещата през собствена информирана такава.

39.   "Не ти трябват тия фондове, и резерви. "

Ако живееш при мама и тате, нямаш особено големи изксвания към живота и никакви планове, не ти трябват, прав си. Ако обаче те изгонят от работа, щото знам ли - работиш като управител на ресторнт в година, в която ресторанта е затворен от 7 месеца, веднага ще видиш, каква е разлиакта меуд да имаш 2500 лева и 25000 лева в сметката.

41.   "Осъзнаваш ли, че ти докато се чудиш как да спестиш още 5 ст. от дребната си заплата от 500 евра, лишавайки се от поредното си удобство, някои мислят как да развият умения, да изкарват повече, да разработят бизнес и т.н.? "

ЙЕС БРЕЕЕЕЕ!

Седи човека, по цял ден. По 9-10 зас на ден! От малък! Сед и се чуди, как да спести 5 стотини, лишавайки се от удобство! То едно удобство ще е за 5 стотиники, ма малииии!
Осъзнай се - всеки нормален човек пести и си прави сметката.
И 12817.18 лева, след таксите, да взимаш, ПАК си правиш сметката.