Споделена история от Други

Тройната коалиция? По-добре ли бе България тогава?
Аз съм на 18, тогава бях на 8. Не помня нищо особено и няма как да знам подробности (не съм работил, плащал сметки и т. н. ).
Основно имам чувството, че живота тогава бе труден, но родителите ми пък печелиха много, много по-добре. Казват, че и всичко е било по-евтино, като почнем от маслото та стигнем до морето.
Минаха 10 години. Днес би трябвало да имаме по-ясна и трезва картина на нещата тогава.
По-добре ли се живееше (или развиваше) България по време на коалицията БСП-ДПС-НДСВ? Или отдавате предпочитание на кабинетите на Бойко Борисов?

Коментари

1.   Да определено беше по добре с бсп дпс и ндсв (тройната коалиция)

2.   България в момента по ред обeктивни причини може да се каже, че е по-добре откакто въобше държавата съществува, макар че не всичко е перфектно.

Хората които мрънкат за сегашното положение са:

- Такива които по принцип си мрънкат защото са песимисти и не ценят хубавите неща. Винаги ще ги има и винаги ще мрънкат.
- Такива които са некадърници и мързеливи, които никога при никакъв строй няма как да са "добре"
- Такива които не познават историята, емоционално неинтелигентни и се връзват на пропаганда
- Такива които поради някакъв начин са били облагодетелствани в миналото, а сега не са. Гледат нещата само от тяхната камбанария

И ако не дай си боже, някой ден мнението на тези хора се наложи, тогава ние нормалните хора като одъртеем ще си спомняме с умиление колко яко беше по времето на Бойко, въпреки че сега не гледаме така на нещата. Аналогично както е сега правят дъртите комуняги :)

3.   Блгария никога след промените от 1989 не е биа добре и никога няма да бъде. Едните до 89 години 45 години се учеха да управляват а след това дойдоха:
иван костов който приватизира и раздаде бългрските компании за един лев
симеон пишман царя и д......тия комарджия, който си прибра имотитите
станишев и компания : станишев и той се осра а можеше много повече
и ето титана на пожарникарската мисъл, бацето на кържалийската п..ка, падишаха на асфалта... кога народа ще осъзнае че този самовлюбен п....чо не е за премиерски стол а за затовора на чехия там където са го хванали че обира коли и хора и са го тикнали в затвора. Та относно въпроса е, че световните агенции по времето на тройната коалиция ни бяха дали най - високата оценка, освен това от 2005 до 2009 години безработицата е едва 8%‚ като в големите градове тя е под 3%. Външните инвестиции достигат 6,1 милиарда евро, външният дълг намалява до 3,5 милиарда евро. а сега какво е. Вместо тиквеното управление да даде пари на хората и фирмите да не фалират беше направено обратното. Дадоха пари само на пенсионерите 50 лв на месец, дадоха са пари по 60/40 на големи проспериращи компании като лудогорец и пайнер, вместо да се помогне на малките. а от 2021 се дигнаха пенсиита на най -неграмотните и на хората с най малък принос към пенсионната и социалната система, дигнаха се парите на евентуалният електорат на тиквата, на администрациии на съд и прокуратура се раздаде 13 заплата и бонуси и увеличения донякъде закъсняло но заслужено на лекари и др. И все пак тиквеното управление докара България на последно място в ЕС по корупция и 72 място в света.

4.   Не

5.   Нямаше усфояване на Еврофондовете. Това да ти дават пари на ръка да си оправиш държавата и ти да не можеш и да ги усвоиш, и с тях да я оправиш, значи не ставаш и за чеп за зеле. Боцелан е добър в приказките, но е факт, че България макар и да се радва на доста инвестиции от вън, не върви на добре. Яко се топи, бедна е, опростява, корумпирана, много цигани, а и някой има ли бизнес тук, който се развие твърде много, мутрите веднага му го вземат, в най-добрият случай като го принудят да им го продаде, казвам в най-добрият. Хората бягат от България. Затова смятам, че е крайно наложително да бъде избран екипът Billy the Puppet(съдист на мутри) българо-американското милиардерче, което стои зад него и яко негодува от мутренското положение в България.

6.   Аз съм на 30 години, не съм от ничия партия, заради това ще се опитам да бъда максимално безпристрастен.
Авторе, казваш, че цените на стоките са били по-евтини.
Но имай предвид, че и заплатите бяха по-малки.
Има нещо наречено инфлация. Винаги цените на продултите се увеличават. По-евтиният хляб преди 10-20 години не значи, че е било по-хубаво. Например, спомням си как билета за транспорт в родният ми град беше 30ст (сега е 1лв) но зимно време спахме с кожусите, защото нямахме пари и пестяхме от всичко.
Част от Тройната коалиция беше НДСВ, тоест Симеон, който влезе в страната едвали не като Божество и подмами хората. Спомням си като дойде в България, как хората бяха зомбирани от него и от неговите "за 800 дни ще ви оправя".
Малък си бил тогава, но тогава си имаше бая корупция (както и сега) и една камара скандали, излагации, обръчи от фирми и подобни. Тройната коалиция също съсипваше малкият и среден бизнес. И тогава върлуваха мутри и се случваха разни неразкрити убийства. Да не забравяме, че БСП въведе плоският данък.
Общо взето както хората сега скандират против Бойко, тогава със същата сила скандираха против Тройната коалиция.
Заради това ще ми е много горчиво, ако пак се натресем на БСП, но явно българина има слаба памет.
Не казвам и за Герб да се гласува, има и други партии.
Като цяло аз и семейството ми живеем една идея по-добре, но ако имаше едно адекватно управление и общество, щяхме да сме дръпнали много повече.

7.   Ами да ти кажа по-добре беше. 2008-2009 Ходих по няколко пъти в годината на почивка. На морето 10 дена всяка вечер на заведение. За времето от 2015-2016 до сега не мога да кажа същото, сега имам само една почивка в годината- морето. Би било добре ако пак БСП победят на изборите, но дори и това да стане, ще бъде много трудно, след милиардите заеми от тиквата. Ще отнеме и време, дори един мандат няма да им е достатъчен за да се подобрят нещата.
М45г.

8.   До 2 не си прав, сравнение с миналото всяка държава дори бедна е по добре от преди, но не и сега, когато се сравняваш дали си добре, го правиш с другите държави в същия период, по тая логика и Уганда е по добре от преди 50 години примерно, но в днешно време е една от най бедните страни, примерно и 2005 година ни се е струвало че сме по добре от 1997, но и по тогавашните класаций сме били зле, така че гледай съвремменните критерии, не такива от преди 10 или 15 години!!!!!!

9.   Тогава се крадеше дори повече и от сега. Не знам как го постигнаха, но е факт.

10.   На 45г съм, преживях всички правителства досега и честно да си кажа най добре беше при социализма, след това се нарежда правителството на герб.
По време на троината коалиция се получи един строителен бум в който строители, архитекти, брокери, и хора които се занимават с обзавеждане взеха малко въздух имаше работа за тях и получиха малко самочувствие но в сравнение с днес бяха зле. Всички други може да се каже оцеляваха. Виж инфо в интернет за минималните заплати.
Може да се опиташ Авторе да обмислиш вариант за сравнение млад човек на 20г с минимална заплата днес и с минимална заплата 2008г, на квартира сам, как би оцелявал и ще може ли?
През 2008г минимална заплата 220лв
най евтината гарсониера под наем в краен квартал 120лв
Ето ти статия от 2008г за цената на хляба най долу има цена 1,10лв https://news.bg/bulgaria/tsenata-na-hlyaba-se-zapazva-do-kraya-na-lyatoto.html
ще ти изброя средните цени 2008г
Ток цена 0,16лв за квтч
хляб 1,10
кисело мляко 400г 0,80лв
прясно мляко 1л 3% - 1,42лв
сирене 6,60лв
кашкавал 10,50лв
яйце 0,23лв
свинско месо 8,70лв
пиле замръзено 4,50лв
кренвирши 4,10лв,
олио 2,76лв за литър
за справка тук https://www.mediapool.bg/spravka-za-tsenite-na-osnovnite-hranitelni-stoki-21-27-avgust-2007-g-news131572.html

Нека се пренесем в 2021г
минимална заплата 650лв
наем на подобна гарсониера в краен квартал 250лв
Ток цена 0,20лв
Следват цени на подобни по качество продукти
хляб 1,10лв
кисело мляко 1,10лв
прясно мляко 2лв
сирене 8лв
кашкавал 15лв
яйце 0,22лв
пиле замръзено 4,50лв
кренвирши 4,90лв
олио 2,40лв за литър
За справка виж в магазините!
На кой младеж авторе ще му е по лесно да оживее с минимална заплата???? Би ли могъл човек с минимална заплата през 2008г въобще да оживее сам на квартира? Колко различни ти се виждат цените и заплатите? Днешния (2021) човекс минимална заплата може да оживее, няма да му е охолно и приятно, но ще има покрив ще е на топло и нахранен.

11.   10, да, комунизЪма си е най-добре. Ако можеше и да не е утопия и да продължава вечно, без да се изражда в диктатура, щяхме да сме вечно щастливи и богати. Но уви - пусти естествени закони.

12.   Българина има една много дразнеща черта и тя е късата памет.

Сега ако кажа, че ГЕРБ е малко по-добре от БСП и тройната коалиция, тук ще ме скъсат от единички. Така както щяха да ме скъсат от единички, ако по време на тройната коалиция, бях казал, че те са малко по-добре от предните правителства. Обаче от позицията на настоящето, вече техните кражби и беззакония се забравиха и вече са малко по-симпатични.

Ако сега дойде на власт Славито и след 3 г. кажа, че той е по-добре, 100% ще кажете, че Славито е по-зле и от Бойко и последния ще изглежда една идея по-симпатичен от сега.

А след още 30 г. сигурно ще плачете за него. Както сега плачете за Бай Тошо. Ама едно време като лежахте по Белене за един виц, защо никой не плачеше за него? Всички ревяхте за демокрация и че нямало банани. Забравихте май какво беше истинския комунизъм.

За българина най-черен е този, който е на валст в момента. Като си отиде вече е по-симпатичен.

13.   №12 ти лежал ли си в Белене за един виц?
Аз съм бил на 14 и не знам, знам само че баща ми по онова време построи двуетажна къща в града с по 120 кв м жилищна площ на етаж и ги обзаведе, а работеше в завод.

14.   13, аз не. Ама имам познати, които са убити и безследно изчезнали заради това, че не са искали да си сменят името и заради един плакат.

15.   Дали е било по- добре или по- зле зависи от гледната точка на всеки един човек. Повечето хора говорят по инерция как преди бяхме по- добре а сега сме зле. Винаги предишното било по хубаво а не осъзнават, че е било същото като сега. Ако по онова време си бил на хубава работа, имал си собствен бизнес и си изкарвал много пари а сега чакаш на заплата естествено, че всеки ще каже, че е било по- хубаво по онова време.

16.   14 За виц питах, разказан от теб! Не за твои познати, за други "провинения"!!!! Това за вицовете е мит.
Знаем че е имало затвори и те са били ползвани.
Кой твой познат е убит, защото не искал да си смени името? Трите имена за да проверя твърдението ти. Изчезналия не ми е интересен, той може да е избягал извън граница нелегално и пак ще се води изчезнал.

17.   16, като ти чета коментара, разбирам защо комунизма е диагноза. Трите имена искал. А един автограф с кожената му писалка с бяло мастило на челото си не щеш ли. Ебати малоумните хора има, честно. И какво искаш да ми каже? Че не е имало политически затворници и убити по политически причини, така ли?

Да не си Киро Брейка? Същия перко си.

19.   Допълнение към коментар 10
Не знам защо са минусите към коментара, но си ги обяснявам с неприятната за много хора дума социализъм. Въпреки това стоя зад думите си, пък и има доказателства за тезата ми свързана с цените от 2008г и сравнението с 2021г.
Искам само да допълня, че забравих да отбележа, нетните заплати, а споменах само брутните. За 2008 нетната минимална заплата е 170лв и след като се заплати квартира от 120лв за други нужди на човек му остават 50лв за месеца. За 2021г нетната минимална заплата е 504лв, след заплащане на квартира 250лв, остават 250лв за храна, ток и др нужди. През 2021 сам човек макар и трудно може да оцелее с минимална заплата, през 2008 оцеляването на квартира сам е невъзможно.

20.   "Не знам защо са минусите към коментара, но си ги обяснявам с неприятната за много хора дума социализъм."

Има защо да е неприятна.

21.   19 къде в София с 250 ще плащаш квартира? Толко е стаичка в Люлин. И 800 нето са малко за София, което не пречи да е масово.

23.   До 19, много ми е интересно как ще оцелееш с 250 лв, от който тока ще ти е към 70-80 лв, ако се отопляваш на печка или друг голям консуматор, там вече стъпваш на 140 лв, щото яко поскъпна, телефон за един човек с най евтината тарифа е към 15 лв, отиваме на телевизията, и там най евтината тарифа е към 20 лв, щото ти не можеш да гледаш стената, като платиш водата и тя поскъпна отиваш на 30 лв, храната на един човек за цял месец отива към 50-сетина лв, с уговорката че внимаваш как се храниш, щото и тя поскъпна. Отоплението ако си в апартамент е към 50 лв, ако не надпишат, та какво излиза, че има начин да оцелееш ако живееш с котките, щото като теглиш чертата оставаш с едни къси пари, а за покупката на дрехи или нещо друго няма как, или недай си боже да имаш здравен проблем, не можеш да си платиш лекарствата,към 2021 1.450.000 Българи живеят под този праг, но с този темп на увеличение на заплатите не можем да настигнеме нито една развита Европейска държава, а и след Корона кризата, икономически се върнахме някъде преди 2015, и малкия напредък където се случи изгоря, като цяло има разлика от преди години и сега, но тя е минимална, и не се усеща, и като сметнем че повечето неща поскъпнаха, аз не я виждам!!!!!

24.   номер 21 писах 250 лв краен квартал, става въпрос средно за градовете в държавата. Коментара ми не е брокерска агенция, която да ти търси квартира. Ако търсиш достатъчно и гарсониера за 250лв ще намериш. Писах и че човека е на минимална заплата, ще се задоволи със стаичка с баня.
Сега прегледах заради теб и в момента има над 20 места за живеене в София с около 250лв наем. То и през 2008 в Люлин нямаше добре обзаведени гарсониери на 120лв!
Писах цифри средно за страната!!!! А и в момента в София надали има хора работещи за точно 650лв. Дори метачките по улиците вземат повече и реално днес сам човек с минимална заплата може да оцелее.
Ако се хващаме за подробности в кауфланд има промоции на пилешки бутчета за по 2,30лв/кг. а аз писах цена за нормалнозамръзено пиле 4,50лв. И подобие на сирене може да се намери за 3,50лв за кг някъде в държавата, обаче средната цена на това, което можем да наречем сирене е 8 лв.
Общо цените в коментара ми доказват, че по време на троина коалиция младеж, като автора, ако се скара с техните и няма завършено средно образование не можеше да оцелее, а днес ако младеж, като автора се ядоса на техните, може да им тегли една майна и да оцелее. Говоря за оцеляване!

25.   23 ОЦЕЛЯВАНЕ не си наясно с думата. Съвсем не говоря за добър живот.
Ако днес харчиш 80лв за ток това са 400кв. ч, през 2008 тези киловати щяха да ти са 64лв, а остатъка от мин. заплата след наем 50лв. Сам пресметни кога ще си по добре в 2008 или в 2021г.
Днес ти мислиш за удобствата телефон и телевизия, а със заплатата през 2008 само за тока нямало да ти стигне.
Темата не е да ти давам идеи как да живееш днес със доходите си. Темата е сравнение с 2008г животът по време на двете различни правителства.

26.   До 10/19

250 лева за жилище е много, ама много трудно и то в град като Стара Загора. За 250 лева, ще намериш някой едностаен, дето е свободен от 1 година, защото тръбите са изгърмели, собственика е откачен и те тормози или комшиите са махленски наркодилъри, които пият до 5 сутринта и ти бият шамари, след като си тръгне полицията, дето си я повикал.
За под 350 лева, свястно жилище е почти миссия невъзможна. Да, има и по-евтини, ама без обзавеждане.
И това е другото - обзавежда, електроуреди, автомобили, подръжка - всичко е осезаемо по-скъпо. Включвай и тези неща, за да е честно всичко.

А иначе - Аз лично вярвам, че има подобрение, но не вярвам, че е и голямо.

27.   "- Такива които не познават историята, емоционално неинтелигентни и се връзват на пропаганда"

Емоционалната интелигентност е лъжа, която пробутват на хората, за да си мислят, че са с нещо повече от другите.

28.   "а от 2021 се дигнаха пенсиита на най -неграмотните и на хората с най малък принос към пенсионната и социалната система"

Да си грамотен не изискване за висока пенсия или пронос към системата. Изискването е, да си вкарвал достатъчно пари, за достатъчно дълъг период от време.

29.   Питаш дали е било по-добре при триглавата ламя?
Ламята с трите ненаситни гърла...

БСП-стари тарикати(бившите комунисти,нарекли се социалисти)...но със сигурност новите капиталисти и техните наследници,обиграни лъжци и политически въжеиграчи
ДПС-етническа партия създадена от ДС и американското посолство с цел отслабване на държавата(и играене на двойни и тройни игри...и разбира се крадене)
НДСВ-основан от западни неолиберали,избрани за управление с огромна народна надежда...начело с цар-премиер.Отвориха врата на тези,които ни оглозгаха и ни направиха територия за евтина работна ръка,суровини и пазар.
Орел,рак и щука....такова управление бяха.Различни във всичко,но обединени в желанието си да са на власт и личната изгода от това.

30.   П. С. Да уточня, премиер беше Станишев по време на въпросната тройна коалиция(и въведе плоския данък). А царя беше преди това, когато дойде в БГ.

При никой не е добре... нито сега, нито тогава.
Все едно да питаш, кое е по-добре чумата или холерата. Гадни са по различен начин.

31.   Сега не разбрах какво се сравнява, ако е с 2008 сме по добре, но разликата е малка, то по тази логика ако сравниш кола 2019 година, но най евтиния модел, с висок клас от 1995 година, ще е по добре, но сравнена с другите модели от 2019 е скапана, темата според мен е предизборн,а за да може да се пропагандира на хората че едва ли, при Тиквата сме неусезаемо дръпнали напред от минали периоди, но не е вярно. Ако погледнеш статистиката за доходите има разлика, но и цените на храните са по скъпи, както и комуналните услуги, в град като София, за един човек за да живееш без много излишни харчове, но да ти стигат парите за всички разходи и услуги, ти трябват поне 1000лв, а ако си на наем поне над 1200 лв, а след Ковид кризата, и малкия напредък който беше постигнат е елиминиран, справка колко хора останаха без работа, и колко фирми фалираха!!!!!

33.   Тези, които се крият като станишев, доган, оня утепляк от TV7 ли как се казваше телевизията, ни показват, че не са лидери, а се изживяват като шефчета.

Казват на другите "направете това" ама сами ги е страх да го направят.
Такива хора далече от България моля.

34.   Абе и тука не е по-добре от Американските щати от гледна точка на Интелект. Вижте #1. - чист пример защо имаме проблеми в България.

САЩ се напълни с такива до капата и виждате ли кво става. :)
Просто е пълно с прости хора. Това е проблема, не политиката ни.
Повечето от хората в България са прости. И колкото и умни да са другата по-малка част, всеки от тях пак се брои само за 1 човек.
Учете, правете нещо, целете се в нещо градивно, акъла автоматично ще си дойде.

Процента на прости хора в България е същия като този в народното събрание.

Както се позволява на простите хора да им се разминава, да се държат неприемливо простовато с други. Да им се позволява да се "пререждат" за неща, които не те ги заслужават най-вече, защото няма кураж кой да ги спре. По същия начин им се позволява и им се разминава на хора като Славчо, и Бареков изобщо да имат шанс.
Кой ме разбра?

Учете, не само от книги или традиционни училища и университети.
Имам познати завършили университет в чужбина, но си останаха същите глупаци. Не отказвам "книги или традиционни училища и университети", а искам да добавя и подчертая въображението и за други източници. Искайте да знаете повече.

Политиците ни са отражение на нас в същия процент.
От нас трябва да тръгне, че нали точно такива хора като нас стават политици. И когато някой направи нещо нередно, не го подминавайте!
Да изчистим навиците от липса на възпитание и дисциплина ни трябва, най-малко наравно с това да учим и да се подобряваме.
След това политиците ни сами ще се пречистят. И стига слушахте старите хора, родители или баби дядовци. Сега не е като едно време всичко да е еднакво за последните 150 години та да се допитваш за всичко до старейшина. Сега хора с по 10г по-малки от мен не са си пълнили главата безмислено с радиоточки, нито с DVD-та. Само за 10г.

Учете, развивайте се. Преследвайте мечтата си каквато и да е тя. Тези неща ще подействат!

35.   Според мен при Тройната коалиция беше най-добре, защото си спомням, че жена ми тогава беше бременна и детските бяха много високи за онзи период. Дядо ми получаваше висока пенсия за онова време и Станишев раздаваше за Коледа и Великден по 100 лева бонус, а не сега боко по 50 лева. Неговите две правителства съсипаха България. През тези 32 години демокрация никой не помисли за българският народ.

36.   35: ти си типичния българин, който не вижда по далеч от носа си.
дедо ти днес със сигурност взима повече отколкото е взимал преди 10 години.тиквуний раздава коледни и великденски премии като стой та гледай. жена ти е ако има дете днес пак със сигурност ще взима по-големи детски в сравнение с преди 10 години.
въобще толкова елементарни разсъждения, че даже не си и струва да те оборвам.

37.   "Сега хора с по 10г по-малки от мен не са си пълнили главата безмислено с радиоточки, нито с DVD-та. Само за 10г. "

Това ако е тежък ментален товар... маке-мале....