Споделена история от Други

Как да се предпазя от амортизацията на имотите
Искам да питам, понеже забелязвам, че едно жилище като стане на 50 г., цената му пада драстично, как да се пердпазя от това обезценяване. В смисъл примерно ще купя жилище на 30г., ще дам една шапка пари с идеята детето да живее там след 15 г., обаче тъкмо като се нанесе, цената му ще почне да пада. Как да се предпазя от това? На всеки няколко години трябва да продавам и да купувам по-ново ли? Това е доста неудобно, защото един такъв процес може да отнеме 1-2 г. и повече. Аз къде ще живея през това време? Това са пак разходи за квартира и главоболия? Или другия вариант да тегля кредит, да купя и като продам старото да си погася кредита. Но това са пак разходи за лихви, такси, нотарисуи. Т.е. при всички положения не можеш просто да купиш едно жилище и цял живот да не губиш от неговото остаряване под една или друга форма. Повечето си мислят, че веднъж като купиш и едва ли не това жилище ще пребъде без разходи.

Иначе който иска да прочете офтопика само между другото. Иам двустайна панелка, строена 1984 г. Т.е. сравнително нова е за панел. Реших да си купя още едно жилище, но се оказа, че поне в нашия град няма какво да си купиш. Може да си купиш или панелка на 40-50-60 г., или ново строителство, което на 90% е изключително иско качество (проучил съм нещата), а малкото качествени нови кооперации не се продават. Ако пък е къща, в централните места в града няма нови къщи, малко са не се продават, повечето са 60-100 годишни. Отделно нямат и двор. До сега не видях къща близо до центъра с повече 50-100 квадрата двор, който е колкото да си направиш пътеките и да си засадиш няколко рози покрай тях. И въпреки това искат по 80-100-150 хил. евро и то при положение че са за тотален ремонт. И не, не говоря за София, а за Русе. Значи с ремонта отиваш на 100-200 евро и това за 100 годишна къща. Мерси. Ако пък е голяма, е на майната си, извън града в някое лозе. И пак струва поне 40-50 хил. евро, като ще ти трябват поне още 20 за ремонт. Не че нещо, ама да дам 70 евро, за да живея на полето и то в Русе - мерси. Дори в околните села искат по 30-40-50 евро за къща за тотален ремонт. Понякога се чудя в Русе ли живея или в Манхатън, Ню Йорк. Гледах и по-далечни села, там може да се намери за 30 готова за живеене с обзавеждане, всичко, ама ще е на майната си в някакво село, в което дори и лекар няма през цялата седмица.

С две думи няма какво да се купи. Дори да бях милионер, просто няма такова жилище, което да си заслужава. Или е на майната си, или е старо, или няма условия, или качеството на строителството е под всяка критика.

Реших да купя парцел и да строя. Ами в Русе в приличните райони няма парцели. Всичко е застроено. Намерих в един краен квартал и му искаха 70 000 евро. Ами аз ако дам 70 само за парцела, ебати и златната къща. Останалите парцели са по лозята и пак им искат 30-40. И не си мислете, че говорим за някакви големи парцели, в които можеш ад си направиш двор, гараж, беседка. Не, колкото да си построиш сградата и пътечките.

Айде в селата са евтини - по 5 хил. евро декара, ама строителството на една 100 кв. къща излиза още 40-50 хил. евро. Не че нещо, ама къща за 40-50 евро в селата. Аз разбирам да живея в Париж и да изкарвам по 3 хил евро, ама аз работя за 600-700 евро, че даже са много за Русе. Е, какво - 7 годишни заплати в града за къща на село?!

Просто няма какво да се купи и построи. Докато не започнах да проучвам пазара не си давах сметка. И най-странното е, че в нашия град цените се вдигнаха по време на Ковид-а, което според мен е противно на всяка логика. Според агентите хората теглили спеставяния и купували имота, за да са на сигурно парите им. Да не стане нещо с банките.

Коментари

1.   Е то детето ще живее ли там или ще се хвали, че има скъп продаваем имот? Какво значение има, че се обезценява. Все едно купуваш кола за 30 хиляди, тя се обезценява до 12 хиляди. Ти се шашкаш и вземаш друга за 30 хиляди, пак пада на 15. И? Пълниш пробита бъчва.

2.   Ако беше милионер, както се изрази, нямаше да те бъркат тези цени, а и възможностите ти нямаше да се ограничават до Русе. Истината е, че ти търсиш високо качество на ниска цена. Когато нямаш необходимите финанси, трябва да занижиш критериите. И една приятелка искаше да си купува къща или етаж от къща в хубав зелен квартал (в друга държава), но като започна да търси според възможностите си, бързо се приземи и накрая си взе панелка в не толкова престижен квартал. Не го казвам да те обиждам, но за твоята заплата под 2000 лв. дори, имаш прекалено големи изисквания. А и както е казал номер 1, няма значение, че цената на имота пада с годините. Детето ти или ще живее там, или ще се изнесе и ще го дава под наем. Наследствен имот се продава в краен случай.

3.   Никак, всяко жилище на земята се обезценява. Затова си купувайте земя, а не нещо съществуващо във въздуха. Не дай си боже да друсне някое земетресение, знаеш ли кога ще получиш обезщетение и ново жилище, ако се срути - точно никога.

4.   Твойта работа като приказката рибата в морето ти слагаш тигана!
Ако имаш пари вземи някакъв апартамент пусни го под наем. 15 години по 12 месеца са 180 по 250 лв наем са 45000 лв ако го вземеш за 30000Е сега се плаща на 75% от наем и за 15000Е да го продадеш си на далавера. А детето какво ще прави ще решава като му дойде времето!

5.   2, не си разбрал/а. Не е въпроса в парите, имам 45 хил. евро кеш и мога да изтегля още 30 да речем. Въпросът е, че и милиони да имаш, няма реална алтернатива какво да купиш. Трябва да е или нещо много старо, или ако е ново ше е ниско качество.

7.   От финансова гледна точка имотите не се амортизират, а даже обратното поскъпват. Тъй като говориш за панелките, брат ми си купи една преди 5 години за 65000лв,преди две години купи втора, абсолютно същата като квартал, разположение и тн за 100000лв, аз си купих апартамент наскоро, от Пловдив съм, искам да ти кажа, че някой нагласени панелки вървяха по 1000 евро квадрата и въпреки всичките си недостатъци, пазарът на панели е най динамичен, просто защото другите са много скъпи. За 150000лв в Пловдив не можеш да си купиш приличен тристаен в хубав квартал.

8.   Пеодавай жилищата преди да се амортизират. Преди това отдавай под наем. Купувай земя, земята е вечна, също има рента, нямаш данъци върху печалбите от рентата.

9.   5, като не е въпросът в парите - купуваш нещо старо, буташ и си строиш по свой вкус. Но пак опираме до пари, нали?

10.   9, пак не е въпроса в парите, защото в града няма стара къща с голям двор. Такива къщи са на края или извън града. Дори да купиш стара къща за събаряне, тя пак ще е с 50-100 кв. двор. Аз искам тип селска къща с голям двор, но в хубав градски квартал с комуникация. Примерно. Трябва да купя примерно 2-3 къщи, да ги съборя всичките и на тяхно място да направя една голяма с голям двор. Но това вече е въпрос на луд късмет да намериш такива в съседство и то в хубав квартал и всички да се продават. Даже не знам дали изобщо е възможно. Така че пак не опират нещата само до пари.

Обикновено хората, които нямат пари, си мислят, че парите решават всички проблеми, но нещата често не са толкова елементарни дори и с пари.

11.   "Е то детето ще живее ли там или ще се хвали, че има скъп продаваем имот? Какво значение има, че се обезценява. Все едно купуваш кола за 30 хиляди, тя се обезценява до 12 хиляди."

А защо не? Когато си отидеш, не искаш ли да има повезе за децата ти?

12.   До 4

И това, че след 10 години, 270 лева ще са нищо. Само допреди 10 години, това беше минималната заплата в България и беше "доста пара" за наем. Днес е много жалкарска сума.

13.   "Но това вече е въпрос на луд късмет да намериш такива в съседство и то в хубав квартал и всички да се продават. Даже не знам дали изобщо е възможно. Така че пак не опират нещата само до пари"

Пак е до пари. Предложи им 3 пъти над пазарната цена и глей кво става! 1 на 100 може да се закучи, ама шансовете са в твоя полза.

14.   ". За 150000лв в Пловдив не можеш да си купиш приличен тристаен в хубав квартал. "

Така е. А 1300 лева се водят за "добра заплата", която получават досата по-малко от половината. И това е преди данъците. Не знам човк как изплаща апартаменти, не знам как съществува тоя пазар изобщо. Знам само, че като захапят жилище, го държат 5 поколения, докато не стане на прах.