Споделена история от Други

Какво ще стане с тия хора
Какво ще стане, когато старите блокове станат опасни за живеене? Къде ще отидат тези хора? Някой има ли представа как стои въпроса? В момента има блокове на 60 г., че и на 90 съм виждал. Според различните източници и вида строителство живота им е 80-100-120 г. Т.е. след 20-30 г. някои сгради ще станат опасни, някои некачествени вече са опасни, даже знам за няколко сериозно наклонени блока. И какво прайват тези хора?

Знам, че в нормалните държави ги санират (в истинския смисъл на думата, а не просто въшна изолация като в България) и така удължават срока на експлоатация. Но в България това едва ли ще стане още по-малко качествено, а и да стане, пак е временно решение.

Коментари

2.   Това, което става е, че идва някоя фирма, бута блока, строи нов, а на собствениците дава по-малък апартамент или обещетение, за това, че са им продали мястото. Поне с къщите е така, като ги бутат. При блоковете, може би собствениците са по на загуба, понеже са много, а апартамента е реално във въздуха и не знам дали и какъв процент от земята притежават.

3.   В Германия строят новои като дават нови апартаменти на собствениците. В България не съм чул още да са съборили блок и да са обезщетили собствениците с нови. До 2 много малък е процента на апартаменти със собствена земя всички са с преотстъпено право за строеж и на общинска земя собствена земя има новите апартаменти и то малка част. А преотстъпено право на строеж значи че могат да съборят или продадат сградата и земята по всяко време и да бъдеш обезщетен евентуално. При новите също изпълнителя на строежа дава преотстъпва право на строеж като си запазва собствеността на земята и не се знае какво ще стане един ден!

4.   Номер 2, собствениците на апартаменти в блокове нямат собственост върху земята, а само право на строеж. Така че ако блокът бъде съборен, могат да строят на същото място. С къщите и кооперациите е друго, там притежават и земята, макар и не винаги всички собственици.
Ами някои блокове могат да бъдат санирани, някои, които пропадат, явно не. Във всеки случай блоковете са частна собственост, макар и колективна и отговорността за състоянието им е на собствениците. Заради обществената значимост държавата започна да санира блоковете с обществени средства, но те не са вечни. В 1 момент ще се наложи да ги съборят и да построят нови

5.   Ще се преместят най-вероятно.. Лошото е, че не се мисли предварително за тези неща, а винаги се взема решение в най-късния възможен момент, понякога и със закъснение. Сега от известно време са въвели паспорти на сградите, за техническа изправност, които трябва да бъдат готови до края на 2022г. Между 100 и 500 лева ще струва на сграда. Основната цел спроед мен е да се наливат още пари за държавата, а не толкова да се гледа коя сграда е здрава и коя не.

Съгласен съм с номер 2, на местата където живота върви(големите градове) няма да се оставят незастроени парцели и старите сгради ще се бутнат, за да се построят нови на тяхно място. Само че дълбоко ме съмнява да компенсират всеки от живущите с нов апартамент в новата сграда. Това просто не е изгодно за строителя, той няма никаква сметка и печалбата ще му е 0. Най-вероятно ще им изплатят някаква парична компенсация на живущите и после всеки ще се спасява поединично, както може, както е открай време. Някои ще се върнат на село, който има възможност и е млад ще се бута за ново жилище. Тъжно ще е за старите и немощни хора.

6.   "В България не съм чул още да са съборили блок и да са обезщетили собствениците с нови. "

То и за блок не съм чул да събарят. Работата е, че ако ще се събаря, трябва да е решение на всички собственици, което просто няма да стане, защото тогава ще трябва всички да платят за строеж на нова сграда, а българите са ужасяващи бедни (сори, ама ако живееш в стар панелен блок, силно се съмнявам че имаш 50-100 000 лева, за ново жилище), а после имаш и година-две чакане, което са екстра разходи и главоболи.
Другият варина е общината или държавата да ги "задължи", но тогава ще трябва компенсация, защото ако изгониш 120 човек, то повечето ще останат без работа (не, честно - пробвал съм да работя "бездомен" - в момента в кото шефа разбра, че се къпя в банята на фитнеса под офиса и спя в колата си в приземняи паркинг, веднага ме извика и ми каза, че ако до края на седицата не си намеря жилище, ще ме изрита ... изрод! ... рпеди това 4 месеца не му пречеше)

7.   Нищо няма да стане, най-вероятно ще съборят блоковете, а за собствениците един ... три букви. Затова в нормалните държави плащаш данък земя и когато дойде този момент със събарянето, със сигурност те обезщетяват подобаващо.

8.   Ами купуват си нови жилища (или отиват под наем), какво правят. Като ти се скапе телефона или ти се пробият обувките, какво правиш? Нищо не е вечно и е въпрос на поддръжка да оцелеят по-дълго сградите.

9.   "сори, ама ако живееш в стар панелен блок, силно се съмнявам че имаш 50-100 000 лева, за ново жилище"

Всъщност имам точно 103 кеш. И панелката ми е от последните такива.

8, за едно-две семейства да, ама след 20-30-40 масово ще има изпокапали панелки, а те са по-голямата част. Като гледам качеството на новото строителство, вероятно и то няма да издържи повече.

10.   Предполагам визиращ панелките. Когато сградата стане опасна на хората им дават общинско жилище временно и това е, това се случи, когато се разцепи блок 208 в Надежда. Русия и Германия ги бутнаха, а Словакия, Естония ги санират(в истинския смисъл на думата, не с стиропор). Панелните блокове са 700 хиляди, а в тях живеят 1. 5 мил. хора, много трудно може да има държавна подкрепа, още повече, че това е частна собственост.

11.   От 3 до 6
сори, ама ако живееш в стар панелен блок, силно се съмнявам че имаш 50-100 000 лева, за ново жилище

Ами имам и пари и ново жилище имам и панелка която ми носи по 400 лв всеки месец и съм я пуснал за продажба а е строена 1986г 1988г.

12.   До 9, До 11

... Сероизно? Това ви бепе отговора? Ок.

13.   12, завиждаш ли? Правиш предположения хората колко пари имат, без да ги познаваш. Това е проява на лош вкус.

14.   Спокойно, нещата са преценени. С темпото, с което се строят нови жилища, никой няма да остане хартисал. Има пичове, дето точно това учат и правят сметки за тези неща, така че да не ти се налага на теб да се тревожиш за това.

15.   14, ох, като го гледам това ново строителство как масово на партера тече вода постените от покрива и мазилката се е изронила само 10 г. след построяването, не знам колко ще изкара. Убеден съм, че панелките както са на 40-50 г. ще надживеят това ново строителство. Ходил съм на огледи на ново строителство и не мога да повярвам, че се строи по този начин. Виждал съм и паднала облицовка на по-малко от 2 г. Качествените нови сгради са макс. 10%.

16.   Аз живея в стара сграда, не панелен блок, но първо сградата е в добро състояние, нищо че е строена 40-те години и второ всеки от нас, освен собственик на апартамента, е собственик и на част от земята, т. е. когато един ден дойде време за събаряне и когато построят нова сграда, всеки от нас, като собственик на земята, ще бъде в правото си да получи компенсация, най-вероятно апартамент в новата сграда.
Виж, тия в огромните блокове с по 100 плюс апартамента не знам какво ще правят.

17.   16, то хубаво, ама тази земя, като се разпредели на всичките собственици едва ли ще си разделите за по 1 апартамент. Нали някой трябва и да го построи този апартамент, за което трябва да му се плати, материали отделно, документация също. Де да ставаше само с терена.

Тази земя отдолу едва ли ще струва повече от 100-300 хиляди лева. Айде ако е в центъра на София, може да струва 1 млн лв. Дори и да сте малко блокче с 24 апартамента примерно, ще ви се пада по 4 до 40 бона в зависимост от мястото. А с 40 бона можеш да си купиш само колиба на село.

18.   Номер 17, по принцип е така, но ние сме малка сграда в центъра на София. Така, че първо земята е скъпа, второ като се раздели цената на 10, се получава прилична сума. Миналата година един съсед си купи апартамента за 90 хил. Евро. Е, и по по-малко да ни се падат, пак ще стигнат за малко жилище. Така, че поне в това отношение дядо ми, Бог да го прости, е постъпил доста дълновидно като е купил апартамент със земя.
Все пак е някаква сигурност за бъдещето.
Номер 16

19.   И аз това се чудя, като дойде краят на експлоатацията на панелките, какво ще правят 50% от българите?