Споделена история от Други

За Армения и Карабах.
Здравейте. Няма как да не сте разбрали, че миналата тодина в Кавказкия регион се състоя една война между Армения (Хаястан) и Азербайджан. Тя беше за регионът Нагорни Карабах. Част от Азербайджан с арменско мнозинство, където съществуваше арменската автономна република Арцах със столица Степанакерт. Всички знаем, че войната е скъпо удоволствие, още повече по време на криза. И изведнъж ненадейно две държави, чиито икономики са дори по-малки от тези на България решиха да водят война. Една година преди това пак имаше престрелки. А през 2018-та в Армения, която няма дори 3 милиона човека се събраха половин милион човека в подкрепа на опозиционера Никол Пашинян. След онази война всички тези блъскаха арменския парламент, искаха да нахлуят вътре и да вземат главата на Пашинян. Какво се случи? Да се върнем малко назад. След мръсни войни Кавказкия регион става част от Съветския съюз. След време Сталин идва на власт. От Армения е останало колкото Софийско и околиите. Азербайджан и Турция имат граница. Малка, но все пак имат. Подочул съм, не съм сигурен, но най-вероятно е било така, Сталин дал района между Азербайджан и провинцията Накичеван на Армения, за да разрели Турция от останалия тюркски свят, за да не стават мизерии. Дал им и районът Карабах, което доколкото знам означава “Черна градина”. Малък планински регион. Та минават десетилетията и Съветският съюз почва да гасне. Народите в него вече се замислят за независимост. И Армения, въоръжена от Русия излиза от Карабах и започва да окупира суверените територии на Азербайджан. За някакви символични загуби от оригиналния Карабах взимат 20% от плошта на Азербайджан, който е голям почти колкото България. В Карабах правят република Арцах. После от съюзници арменци и азери се превръщат във врагове, които се мразят, направо като тасманийски дяволи. Десетилетия има престрелки, по границата между Карабах и Азербайджан стърчат оръдия, изкопани са окопи, танкове заровени в дупки, обикалят войници и всеки гледа другия с бинокъла си. Тука ше кажа нещо. Аз обичам Армения. Или по-скоро я обичах, но за това по-късно. Признателен съм на Армения за помощта, която ни е оказала преди време и съм адски признателен на арменците в България, че вместо да точат от и без това източената ни държава и да ни обиждат и третират нас като малцинство, както абсолютно всяко “малцинство” прави, те мислят за тая държава и правят нещо за нея. Не казват “Аз не съм българин и сега България ше ма издържа!” Много от тях са по-българи от нас. И мислех, че Нагорни Карабах принадлежи на Армения, защото има арменско мнозинство и защото това е било част от Армения, населено с арменци много преди азерите изобщо да са били замислени. Ако погледнете картата на Армения от времето на Тигран Втори ще видите, че тлва е част от Армения. Звуча тъпо? Знам. Но с времето разбирах някои неща, само че съм твърда глава. Виждах, че те арменците както е тръгнало може да изчезнат от собствената си държава дори преди нас, какво ти арменско мнозинство някъде другаде? Видях в Арцах живеят 150 000 души. В същото време разбирам за град Коджали. Средно голям азерски град в Карабах. Преди войната през 90-те е бил много хубав жив град и тогава идва арменската армия и избива около 600 човека. Викам си, че азерите да реват за тва е тъпо, при условие че братята им турци преди време избиват милион и половина арменци. Знам, че говоря съранни работи, после ще обясня всичко. Паралелно с това разбирам, че от този Карабах било тръгнали 800 хиляди азерски, повтарям, азерски, не арменски, бежанци. 800 хиляди души в държава колкото България представете си. Но аз съм твърда глава и пак казвам, че Карабах е арменски! Минава времето, чат-пат се интересувам, излизат ми някви покъртителни снимки, за които ще говоря после. Но пак аз продължавам да вярвам, че Карабах е арменски. Накрая почна войната през есента. Викам си, че тва е както през 2019-та, пак са се разсърдили нещо, ще се пострелят малко и после ще им мине. Да ама не. Не бяха просто престрелки. Баш война си стана. Гледал съм много от онези клипчета как сравняват 2 държави к техните армии, знаех, че Армения няма големи шансове срещу Азербайджан. Азербайджан е по-голям, по-населен, по-икономически развит и по-силен. Влизам във Фейсбука и гледам новини, почвам да пиша, че Карабах е бил арменски. Обяснявам там на хората това, което ви казах, че съм мислил. Някакъв кърджалия ме обяви за най-простия човек на света. Раздразниме, че нашите “братя” българските турци, арменци и няколко азера, които покрай руския научили и български и се натиснали тука почнаха да бълват същите небивалици на български, които гледах из интернета на английски или руски. Сега, ние българите си имаме достатъчно проблеми, са да ни надуват и те главите с пошлости. Да се съобразяват малко, че това е нашето интернет пространство. Написах нещо в Инстаграм, че подкрепям Армения. Беше под международна публикация. Тогава се появи един друг българин и ми каза да не говоря от името на цяла България, че подкрепям арменците. Аз почнах да пиша романи за тъпото си мнение и логично не се изпратиха, затова му писах на лично. И почнахме да си говорим за войната там. Той беше историк. Като за начало мислех, че е някой лентяй. Имаше тъпа профилна снимка и нямаше био. Но наистина беше историк. Писахме си няколко дена, тъкмо към края на войната. И го изменадах, че хем знам какво е ставало, хем пак подкрепям арменците. Накрая войната свърши, Армения се предаде и го питам “Кво стана сега”, а той “Еми”. Не разбрах много какво стана, затова гледах едно предаване, българско, в него гост беше един журналист турчин и той обясняваше там кво се случило през тази кратка война тази есен, какво ще става сега и такива неща. Разбира се не съм тъп и не гледах само мнението на турчин, защото знам, че ще вземе нещата присърце и ше почне да ми хвали там Азербайджан, а аз не търсех това. Гледах и журналист българин в същото предаване. Не говоря руски, разбирам малко, но видях един клип от столицата на Армения Ереван на едни големи, стройни млади мъже, които викаха, крещяха, блъскаха, чупеха и се държава, като маймуни, изразявайки гнева си. А защо тези “големи мъже” не отидоха да се бият на фронта, вместо сега да правят маймунджалъци? Нали арменците за разлика от нас българите са националисти, а и там всеки минава военно обучение? Не, те крещяха, блъскаха и се държава отвратително. И тогава вече по,нах да навързвам нещата и разбрах колко много съм грешал за Армения и Карабах. Сега ще ви кажа всичко, което разбрах и ще се обърна към арменците, все едно дали някой арменец ме чете.

Арменци, вижте, Карабах е бил ваш и сте живеели там още отпреди азерите да са били замислени. Това е факт. България обаче ако се загледате в някоя средновековна карта ще видите, че и ние граничим със стари наши земи. Те са били български в продължение на векове, в тях са живеели българи, но заради трудни времена са изчезнали, били са асимилирани или са били прогонени несправедливо. Както е казал княз Борис Първи “От земята Българска и камен не давам!” Това значи ли че сега България трябва да си набележи някоя от тези територии, да изпрати там войници и военна техника и да започне да ги окупира? Защото това е правела Армения в Карабах. Окупирала е чужди земи. Казах нещо за Коджали. Там 600 азерски граждани, сред които много жени, деца и възрастни хора са били избити. Да, Османската империя погуби милион и половина арменци, ликвидира над 2000 години арменско присъствие в Анадола. В днешно време главорезът Енвер паша, инициаторът на арменския геноцид е национален герой в Турция. Това наистина е ненормално! Но така и не разбрах много неща. Най-напред какво общо имат азерите с арменския геноцид? Той е извършен от турската армия и кюрдските башибозуци. Армения да не би да искала да изкара гнева и болката си на Азербайджан и да търси реванш, отмъщение и кръвнина за това от азерския народ? Какво общо имат азерите с арменския геноцид? Да, те са най-близки братовчеди на турците. Но те не са турци, те са тЮрки! Има разлика, научете я! Или пък в арменския език няма отделни думи за турци и тюрки? Това ли търсеше Армения в Коджали? Отмъщение върху азерите за нещо, което те не са извършили? Какво е виновен азерския народ за арменския геноцид? Вярно, Енвер паша е искал да свърже Турция с азерските земи, от там да прави ТУРАН, да обединява всички тюрски народи и да трепат който им падне. Но това са били негови си измишльотини, с какво азерите са виновни питам? Още нещо. Армения търси съчувствие за арменския геноцид. Не знам защо този геноцид толкова се натрапва. То същото се случва и с понтийските гърци, но учудващо те не живеят вечно с тази мисъл. А ние българите не сме ли били подлагани на геноцид? Прочетете книгата “Геноцидът и холокостът на българите”. Но в крайна сметка не търсим вечно съчувствие. Не казах това напразно. Армения търси слраведливост за арменския геноцид. В същото време арменска армия влиза с танкове, БТР-и и оръдия в чужда земя и тормози беззащитните хора в нея. Казах за Коджали. Е, съшата тази Армения, която търси справедливост за една историческа неправда влиза в чужд град с оръжия и започва да прави същото това нещо, за което търси справедливост! Убива обикновени хора по страхлив начин, деца, жени, старци и същото нещо се случва в целия Карабах. И след това президентът на Армения нагло се похвалил с това. Заявил, че азерите мислели, че арменците са милички и никога няма да направят нещо подобно и с това те се доказали. Голямо геройство. И президента им са хвали с нещо. Е тва вече си е за психиатрия. В крайна сметка отнема Карабах от Азербайджан. По-рано говорех за някакви снимки. Да ви кажа ли какво видях на тези снимки? Трупове, ама яко обезобразени трупове. Разпорена бременна жена. Арменските войници я изнасилили и разпорили. Чувал съм истории за изнасилвани бебета. Въобще пълни гнусотии. Видях снимки на мъртви деца и старци как лежат на земята. Разбрах и че арменската армия през тези малко повече от 20 години периодично и без повод стреляла и по неокупираната територия на Азербайджан. Стреляли със снаряди и ракети в дворовете на къщи и по къщи и разфасовали хора. Деца, старци, пълен ужас. Каква е била причината за това? Да не скучаят арменските войници ли? Пропуснах да ви кажа за онези 800 000 азерски бежанци, тръгнали от Карабах. Ама истински бежанци, не ония с прическите и маратонките, дето си цъкат на телефоните, които сега ги гледаме по телевизията. Истински бежанци. Голи, боси, мръсни, облечени в дрипи, взели със себе си каквото могат да носят, майки си носят децата, много хора загубили роднини и някои осакатени от арменските бомби и ракети. Тва обикновени хора. Представете си какво е 800 000 човека в държава по-малка от България. Че това си е чиста хуманитарна катастрофа. Защо арменската армия е направила това? Търсила е отмъщение, търсила е кръвнина? Защо точно от тези хора, които нямат нищо, ама нищо общо с арменския геноцид? Нали уж Армения търси справедливост за него? Защо тогава върши същото на друг народ? Представете си сега ако някой почне да стреля по къщата или блока ви с ракети, дойде, убие или осакати вас или ваш роднина, унижи ви и после ви изгони като мръсно куче. А какво става с тези 800 000 души? Те домове вече нямат. Те пари нямат. Имущество нямат. Те може да са мюсюлмани, може да са тюрки, но най-напред тва са хора и те не са по-малко хора от нас или от арменците. Между другото едни от най-миролюбивите народи в света са тюркски. Не гледайте военните авантюри на Ердоган. Да се върнем към темата. Онези хора вече са изгонени от родните градове и села. Ня тяхно място Армения слага някакви си 150-200 хиляди човека, разпилява ги из цял Карабах и там правят държава. Очевидно такава държава няма да върви. Там икономика няма, стопанство няма. На сателитната картичка на Гугъл все още може да видите какво е от едната страна на границата между Арцах и Азербайджан. В Азербайджан парцелите са зелени и се обработват, а в Арцах е пустиня. Няма нищо. То наистина няма нищо. Останали са не повече от 150 хиляди души. 50 хиляди от тях живеят в столицата Степанакерт. Още нещо интересно на картата на Гугъл е че като приблиците виждате там има имена на градове, села, но долу няма нищо. Гола поляна. И има там 20 къщи, две улици и сигурно там живеят само хора на изживяване. Та какво има в този Арцах? Откаднаха територията на азерите и я кставиха да пустее. Села с човешка глъчка са било обезлюдени. Не ви ли е мъчно като минавате покрай някоя изоставена къща или изоставено село в България? Тъжно е като се сетиш, че някога там е живеел някой, а сега няма никой. Мога да говоря още за арменците. Вие арменци сте първата държава, която приема християнството за държавна религия и твърдите, че сте много вярващи. Аз съм атеист, но все пак вярвам, че да бъдеш християнин означава да бъдеш добър човек и да правиш добро. Добре ли направи първия християнски народ като прогони стотици хиляди хора от домовете им и открадна земята им, след което твърдеше, че е тяхна? Тва добро дело ли е? Християнско дело ли е? Това ме подсеща нещо друго. Азерите във войната малко измамиха. Ползваха дронове, на които арменската армия не можеше да се противопостави. Армения пък стреляше с артилерия наляво-надясно и армията на първия християнски народ в света “неволно” удари и сериозно повреди църква. Но де да беше само това. Арменците стреляха с артилерия от безопасно разстояние върху втория по големина град в Азербайджан Ганджа, който аз така и не разбрах какво общо има с Арцах? Вместо да се бият те пак насочиха цевта към мирното население и седмици тормозеха хората със снаряди и ракети по страхлив начин. Добре де, нали сте първия християнски народ? Нали да бъдеш християнин означава да бъдеш добър? То и азерите стреляха, но арменците пък съвсем в друга посока отидоха. Вероятно са били ядосани, че губят и са решили да си изкарат гнева на обикновените хора. В крайна сметка загубиха войната, загубиха и Арцах. Арцах така или иначе щеше да се разпадне, защото държава с под 1 милион човека, в случая даже под 200 000 кажете ми как ще върви? Да, това е било арменска територия много дълго време. Но явно в един момент вече не е била. Нали уж всички говорвт как Кзраел окупирал Палестина? Евреите са живеели там, но нешата се наредили така, че след време палестинците станали най-многобройни на онази земя. И сега Израел окупира Палестина. А какво ще стане ако Италия каже сега на нас, на арменците и на още куп други държави, че това е било част от Римската империя, на която Италия се явява наследник и че тези земи принадлежат на италианците, защото преди са били техни? По същия начин като Карабах и Сирия някога е била част от Армения. Защо не отиват и нея да я върнат? А Монголия ако каже, че си иска земите обратно? Да не забравя и нас, дето само ние от цял свят не наричаме Средновековна България “Българска империя”. И в крайна сметка след като Азербайджан върна Карабах каза, че ще даде културна автономия на арменците в остатъците от Карабах. Не казах и защо никой не ти подкрепи. С Русия имат договор за защита ако някой ги нападне на тахна територия, но Русия не им помогна защото Карабах не е тяхна територия. Тази “държава” Арцах за толкова години така и никой не я призна, дори и Армения. Иран пък се правеше, че им помага, но за какво да се занимават? Ясно е, че Карабах принадлежи на Азербайджан. Армения прогони азерите от там, остави някакви фермери да градят измислена държава там и даже тв сама не ги призна. Аз попаднах и на клипове как арменци в Русия хващали произволни хора на улицата и ги пребивали защото Русия не изпратила помощ. Кажете ми тва нормално ли е? Да биеш хора на улицата в чужда държава, за дето Путин не пратил помощ. Въобще някой длъжен ли е да праща каквото и да било? Защо арменците мислят, че някой им е длъжен? Обичах Армения, но след като обмислих нещата вече не я обичам толкова. Тази тема не беше с цел да ръся омраза към арменците, а да изкажа моето мнение и това беше то.

Коментари

1.   Много дълго бе човек, кой ще го чете? Имаш интересна гледна точка и се вълнуваш от неща, които много - много не интересуват никой по нашите географски ширини, ама щом пък си те кефи... И честно казано от всички прочитания, които ти регистрира сайта, смятай че от тях дори и 5% не са чели и 1/4 от това което си писал.

2.   Не разбрах идеята на темата, и не ми се четеше до края, но забелязах че ти е слаба фактологията, както и да е, ще ти опиша защо Азерите спечелиха конфликта срещу Арменците, първо Арцах(Карабах) не беше признат никъде по света, което даде голям коз на Азерите, се едно те воюват с окупаторите за тяхната си територия, второ Азерската армия сравнене с Арменската беше много модерна, с оръжия от 21 век, и по голямо числено превъзходство, трето сигурен съм че Арменците много се изненадаха от включването на Турците, и четвърто Азерите използваха терористи от Идлиб който хвърляха първи, за да си пазят свойте хора, и накрая дроновете разказаха играта на Аремнската пехота пордаи простата причина че Армнеия нямаше ПВО от 21 век, което ако го нямаш си за никъде, впрочем и ни сме на тяхното дередже, дали Арменците имаха шанс да обърнат или да забавят конфликта, да имаха, още в началото при планинския проход, можеха да ги задържат преди още дроновете, но те отстъпиха, после и на там имаха шансове, но в началото Октомври ми стана ясно кой ще бие!!!!

3.   "Това значи ли че сега България трябва да си набележи някоя от тези територии, да изпрати там войници и военна техника и да започне да ги окупира? "

Това е голяма част от политиката на България, до 1944-а година.

4.   Ми то и България е губила много територии, къде от загубени битки, къде от различни следвоенни договори.
Всеки има правото да се бори за земята, която смята, че му принадлежи.
Аз лично съм на страната на арменците. Малка сгушена християнска държава, заобиколена само от мюсюлмани.
Въпреки, че съм атеист, не харесвам ни най-малко ислямската религия.
Отделно симпатизирам изключително много System Of A Down, една велика банда съставена от арменци, които са пръснати по света, след геноцида от турците.

5.   С 2 думи: Арменците се оказаха изключително прости, имаха 30 години да се поучат от злополучния опит на събратята си в Източна Европа. Единствената гаранция за това, че няма да бъдат изклани от турския башибузук, е Русия, но те се подведоха по глупостите за демокрация и дрън-дрън и докараха на власт соросоида Пашинян. Този нещастник не спря да дрънка против Русия. Когато избухна войната, Русия предвидливо пасуваше. Когато арменците бяха смазани, се намеси. Какви са последиците? Турция получи сухопътна връзка с Азербайджан, а арменците си научиха за векове напред урока, че Западът пет пари за тях не дава, така че Русия се настани трайно в региона. Загуби единствено арменският народ, който си поигра на демокрация.

6.   5, трябва ли пък всички да лапаме на мурзилките? Ние от 45 г. лапане виж до къде я докарахме.

8.   А имаха ли по добър избор, единствено Руснаците можеха да им помогнат в района, сега по ли им е добре смачкани от Турците и Азерите, в момента държавата им е срината икономически заради войната и армията им изгуби 80 % материална част, имам контакт с Арменец и той ми каза че в близките 20 години сигурно ще са в фалит, симпатизирам им но до някъде сами си бяха виновни, никой не ги беше карал през 90-те да започват конфликт!!!!

10.   Карабах не е на Армения, това и всеки, който е средно запознат с темата, го знае, въпросът е, че арменската диаспора е много вокална и много шум вдига, че това е арменска територия, което пък прави европейската общност по-склонна да подкрепи морално арменците, въпреки че окупират територията на друга държава. И едва ли не като кажеш, че територията е на Азербайджан, те изкарват защитник на арменския геноцид, което е просто дебилно. По тази логика всеки, чиито прародители някога са били жертва на нещо лошо преди 100 години, има правото да прави каквото си иска и никой не може да му държи сметка. Иначе съм забелязал, че на тази тема азерите са много по-спокойни от арменците: даже наскоро гледам интервю с някаква жена полуарменка полуазерка казва, че арменските роднини са много по-склонни да говорят с ненавист срещу азерите и да се държат дръпнато с нея.