Споделена история от Други

Как да си избера бюджетен лаптоп за програмиране с Java?
Наскоро се записах на курс по програмиране и искам да си купя лаптоп, на който да упражнявам наученото. Всъщност никога досега не съм имала нито компютър, нито лаптоп, а съм на 23 години... Да, 23. Бедността не прощава. Единственият ми достъп до Интернет е през телефона. Искам да се развивам в тази сфера и да съм наистина много добра в работата си, да работя за достойна заплата. Моля, помогнете ми с избора на марка и модел, също и по възможност на разумна цена. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Дефинирай разумна цена!

Иначе - всичко с 4GB рам и i5 от 2010-а насам ще ти свърши работа.

Търси следното:
- 4GB рам - абсолютен минимум.
- i5 520 и нагоре.
-> Това е базовата линия.

Иначе ти препоръчвам:
- 8 GB ram.
- i5 пето поколение.
- 256 gb, какво да е SSD
- 13. 3-14 инча екран, защото е по-лесно за носене и употреба, особено ако не разполагаш с много простанство.

Да знаеш, че 8GB рам и 240 gb SSD, са някъде около 150 лева, така че можеш да вземеш нещо по-достъпно и да го ъпгрейднеш, но провери дали тозно този модел, който искаш го може.

Препоръчителни модели:
Lenovo T420 и нагоре. С 4гб и HDD ги има и за 200 лева, но за 350 може да намериш с 8GB Ram и SSD. Легендарни машинки. Като танкове са.

Dell Latitude - Подобна история. 200-500 лева има супер машинки втора ръка.

Други неща, които можеш да си вземеш:

- Един голям 27 инчов монитор. Провери съвместимост. Ползвай го, с лаптопа вкъщи. Много помага.
- Клавиатура, ква да е.

Ако имаш пари и искаш НОВА машина, трябва да ми кажеш с какви срества разполагаш.

Ако имаш пари, ще ти кажа, че следните 3 са ми супер фаоврити:

Lenowo Yoga Slim 7 (14”) с Ryzen 5 и 16GB рам - 1650 лева, ама се очква да паднат скоро. Тази машинка ще те избута
Дабе може да подкара някоя друга игра на много ниски.

Освен ако не си ТВЪРДО зарибен геймър, който иска да "гейми" нон стоп на макс резолюция - стой настрана от големи и тежки gaming машини.

Premium: (2200 лева нагоре... )
Lenovo Carbon

Macbook M1, дори и Air модела. Apple утрепаха с този модел. Не стига че е 13-14 часа живот на батерията и то реални, ами бие по производителност почти всички мобилни процесори. За пръв път в историята, Apple имат по-евтината и по-мощна машина, поне в еквивалентия клас.

2.   Здравей, търси лаптоп задължително със SSD - много по-бързо чете и пише файлове от такъв с хард диск. След това гледай да е с поне 16GB RAM. Накрая ще е супер, ако намериш компютър с четириядрен процесор различен от Celeron N серията.

Успех!

3.   Здравей! Добре си се ориентирала, остава само да се напънеш 1-2 години яко и да си намериш работа за да си стъпиш на краката. За програмиране като цяло не ти трябва сериозна видео карта, освен ако няма да правиш игри. Тоест цената пада доста. Търси си нещо с 4 ядрен процесор и поне 8гб рам (може и 4), хубава видео карта няма да ти трябва, ако само ще програмираш и то не игри. Потърси "workstation" в сайтовете за компютри, общо взето е точно това, приличен процесор и слаба видео карта, точно за работа. Ако не те е срам и нямаш притеснения се завърти в някоя ИТ група и ако обясниш как стоят нещата съм сигурен, че някой ще ти подари лаптопа/компютъра си, програмистите редовно се случва да имат по няколко компютъра/лаптопа и редовно ги сменят.

4.   Преди години си бях взел Lenovo G50-45.

Казвам ти го за да знаеш, че да не си взимаш подобно.
Взех го с повече рам 2x4. Питах ги от laptop BG нали ще работят в dual-channel ще сложите еднакви рам и т. н. "ДА ДА РАЗБИРА СЕ"
Вървеше бавно и мудно на програми, не става за млад човек.
После си проверих и се оказа че дори cpu-то не поддържа dual-channel и съжалих, че го купих. Но спешно ми трябваше за 3-4 месеца така че не съжалих чак толкова, защото ми трябваше нещо. Но не си го причинявай да си земеш подобно, само защото е евтино.

5.   Здравей, предполагам нямаш много пари, но все пак ще ти трябва лаптоп, с който да вършиш работа, тоест да можеш да го използваш за програмиране. Ето един, който би ти свършил добра работа - Лаптоп HP 255 G8 , в сайта на jarcomputers изглежда е най-евтин, но може да провериш и другаде. Цената му е 849лв, предполагам че можеш да го вземеш и на изплащане. На тази цена е без windows, намери някой приятел да ти качи уиндоус и средата за програмиране. Не бих ти препоръчал да взимаш нещо по евтино от това, просто няма да ти вършат добра работа.
Програмирането не е много лесно и с един курс няма да можеш да станеш програмист. Необходимо е да изкараш поне няколко курса за около две години, две години и половина за да можеш да станеш начинаещ програмист. Разгледай програмата в софтуни, там в професионално развитие е описано по подробно какво се учи. Ако имаш желание и ти се отдава ще си намериш със сигурност работа, в момента има голям недостиг на кадри в тази област и с малко повече четене и упоритост ще се получат нещата. И не се отказвай, в началото като всяко друго нещо е трудно, но с времето ще разбереш че нещата не са толкова трудни. Един съвет от мен, всяка една програма, която я пише в упражнението трябва да я напишеш и ти. Колкото повече пишеш толкова по лесно ще ти бъде. Първата година е най-трудна, след това вече ще си свикнала и ще ти е по лесно.
Успех.