Споделена история от Други

Интернет банкиране
Наскоро реших да си открия картова сметка, по която да получавам заплата. Когато в банката ми заговориха за интернет банкиране, обясних, че не искам никакво интернет банкиране, поради съмнения за сигурност. След това ми отговориха, че било необходимо за откриване на сметката и ми обясняваха какви защити имало. Става дума за Пощенска банка Искаха ми имейла и ми дадоха скреч карта, която не мисля да разопаковам.

Има ли опасност хакери да се докопат до сметката ми, ако никога не въвеждам никаква информация, свързана със сметката и ако не използвам кода от картата? Моля само сериозни отговори и без упреци.

Коментари

1.   Мисля, че няма лошо човек да е малко предпазлив, но параноята ти идва малко в повече. Това е голямо удобство и не знаеш какво изпускаш. По-вероятно е да ти източат картата, отколкото да ти влязат в банкирането. А и да ти влязат, не могат да направят превод, защото ще ти пратят на теб СМС за потвърждение на превода. Дори да направят превод, после лесно може да се проследи кой е. Да не говорим, че може изобщо да не активираш такава възможност в самата банка, а само да си плащаш битовите сметки. Отделно има и застраховки за подобни случаи. Изобщо вероятността да се случи нещо такова клони към 0. Виж, за дебитната ти карта не мога да кажа същото.

2.   Първо - онлайн банкирането е опция по желание, няма начин банката да иска насила да ти включи онлайн банкиране. Мисля, че те е подлъгал някой гонещ премии служител. Ако бях на твое място бих сменил банката само заради това. От друга страна както по-горе споменаха, онлайн банкирането е голямо улеснение и удобство, можеш не само да следиш изкъсо разходите си, но и да пращаш и получаваш пари без излишни разходки до офис на банка и чакане на опашки. Можеш пак без разходки и опашки да плащаш почти всички битови сметки, може дори да си плащаш застраховките и винетките ако си шофьор. Телефоните днес са достатъчно сигурни за да не се притесняваш за парите си, просто спазвай елементарна хигиена - избягвай порносайтовете и не сваляй щяло и нещяло приложения. Но пък ако не искаш никой не може да те накара насила, сменяй банката или настоявай да ти го закрият щом не го искаш.

3.   Сега видях какво всъщност питаш - няма опасност ако не инсталираш приложението на банката и не го ползваш. Но пък как ще разбереш, смс известяването почти на всички банки е бавно, а понякога въобще го няма...

4.   Номер 3 - ползвам интернет банкиране от две банки (ОББ и Райфайзен). И двете имат системи за потвърждение преди всеки превод. Интернет банкирането е голямо удобство и го считам за достатъчно сигурно.

5.   Ментят те за екстра такси!

6.   Няма страшно, парите са застраховани.

7.   Ох, Българийо... много е опасно като книжлетата не са ти в ръчичката и не си виждаш колата от прозореца, нали?

В цял свят хората вече почти не виждат хартиени пари, ама у БеГе-то си е кат' в Конго.

Братан.

8.   4, ОББ имат наистина удобно приложение. Не знам за Райфайзен, но това на Униукредит върши работа, на ОББ е наистина удобно и функционално, а на ДСК е просто безобразие и идиотизъм.

9.   До 7

В цял свят, нямат тотален фалит на банките, а после масивни кражби от такива.

10.   Братан може да е прост понякога, но тук е много прав. Не знам защо сте му набили единиците. може би по дефолт за миналата му простотия.

11.   Това не е вярно! Искам да видя как някой отказва да открие сметка на баба ми, защото не ползва интернет, глупости. Тя даже е отказала дебитна карта, дано да не е разказвала на хората, че мисли, че банкомата ще я снима и всички престъпници в света ще разберат, че си е взела пенсийката.
На мен ми е толкова удобно, че избягвам търговци без терминал. Не искам да си давам парите на назадничеви шефчета, дето не желаят да осигурят максимално удобство на клиента, защото ги мързи да научат нещо ново.

12.   И да е по-удобно и практично, не смятам за редно хората, които не искат да използват тази или която и да било друга съвременна услуга да бъдат критикувани, непоискано поучавани, присмивани или подигравани по какъвто и да било начин.

Всеки ТРЯБВА ДА Е СВОБОДЕН да борави, използва и управлява парите си както желае и както на него му е комфортно!

Нека темата не се превръща в място за промотиране и безплатно рекламиране на интернет банкирането, а също и на разни банки, най-малкото защото това е изключително пошло.

13.   12, така е, но аргументите и са тъпи. Ако го беше отказала информирано, да. Това е все едно както даде пример един с бабата, която не искала дебитна карта, защото си мислела, че банкомата ще снима бабата. Просто човек като не е запознат, е глупаво. Ако се запознае и пак не иска, тогава е ОК, защото изборът му е информиран и има реални и резонни доводи да не го прави. Ама дори да не искаш да се информираш, вече си е за подиграване в 21. век.

14.   13, ти да не си някой банков служител?

Значи, ако аз не искам да използвам например... телевизор с 4к резолюция, а също така дори и не искам да се информирам повече за такъв телевизор, то следва да бъда подигравана от разни по-модерни хора, също и от някакви комплексари като братан, също и от тези, които си вадят хляба чрез производството или продажбите на въпросните телевизори... Ами не е редно това. Не се прави така. Точно, защото сме 21 век.

15.   14, прав/а си. И все пак това не променя факта, че аторката не е отворена към новите неща, не че има нещо лошо, но все пак не прави добро впечатление, защото е малко твърдоглаво да отказваш неща, които биха ти били полезни, без да искаш да чуеш дори за какво става въпрос. Не разбирам кой нормален човек би искал да се натиска по опашки в 21. век и да губи един час примерно, като може да го направи с 2 клика от вкъщи за секунди.

16.   Ами не е длъжна да е отворена, нито пък да (ти) прави добро впечатление. На мен пък пушачите не ми правят добро впечатление, но кой ме пита, нали?

17.   Не е длъжна, ама ми прави. Аз също не съм длъжен да не я одобрявам и да нямам мнение.