Споделена история от Други

Каква е целта на затворите
Според вас затвора трябва да наказва или да превъзпитава? Защото често се получава така, че затворниците стават още по-изпечени престъпници, понеже обменят опит. Отделно дори и да искаш да влзеше в правия път, като излезеш от пандиза, после реално няма какво да работиш, защото никой не те взима на работа, отделно повечето нямат и реални професии. Уж има някакви програми, учат разни неща в затвора, имат психолози, но реално до сега почти не съм чул да има кой знае каква полза.

Гледах един клип, в който криминално проявен застава пред съдийката. Тя го разпознава, защото са били в един клас като деца. Започва да говори колко добър ученик е бил, колко възпитан и умен е бил в училище и т.н. В този момент и той разпознава съдийката и избухва в сълзи. За един миг си дава сметка и най-после осъзнава, че и той е можел да бъде на нейното място - да има сериозна професия, да има нормално семейство, нормална работа, да живее добре и щастливо. Вместо това той е залитнал по наркотици, от там за да си набави пари, започнал да краде, обира, влизал е в затвора, излизал и пак престъпления и става ефекта на доминото - колкото повече престъпления правиш, толкова повече пропадаш и няма излизане. След този случай той преживява катарзис, излиза от затвора и започва нов живот.

Какво излиза - може би във всеки престъпник дълбоко в него има желание да бъде нормален човек, да бъде щастлив, полезен и да не води подобен живот. Значи от нас като общество се иска по някакъв начин да изкараме тази му природа на повърхността. Да, знам, че те са си виновни и не наша работа, но в крайна сметка всички бихме спечелили от това, вкл. и ние, защото престъпността ще падне и самите ние ще сме по-спокойни. В момента затвора по-скоро озлобява още повече, отколкото да ги прави по-добри и осъзнати. Там има извращения, побоища, наркотици, изнасилвания, а и самите надзиратели участват в това.

Друг пример ще ви дам. Сигурно сте чували за Ник Вуйчич. Австралиец от сръбски произход, който е роден без крака и ръце. Дори няколко пъти е правил опити за самоубийство. Животът му е бил ад, но в крайна сметка решава да бъде силен, за да не нарани родителите си. Започва да пише книги и да мотивира хората, има и доста клипове. Към днешната дата си има нормално семейство и деца и изобщо нормален живот. Та този човек е водил семинари и в затворите. И трябва да ви кажа, че така им влиза под кожата, че затворниците осъзнават, че въпреки трудностите той сега има нормален живот и дори е доста успешен. А те са реагирали по друг начин на трудностите си в живота и са стигнали до тук.

В заключение ще кажа, че повечето правителства не правят достатъчно да изкарат на яве тази природа на престъпниците, а може би и на никой политик не му пука. Нямам представа как, не съм специалист, но вярвам, че има начин. Виж, вече с гетата (котио са развъдници на престъпност) е малко по-сложно, защото там се намесва груповата психология, а тя е много по-устойчива и трудна за променяне. Не случайно никой не успя да интегрира циганите. Макар че може би и там има какво да се направи.

Коментари

1.   Виж, според мен мислиш прекално идеалистично, а и всичко това СТРУВА ПАРИ, които в България ги НЯМАМЕ В ИЗЛИШЪК.

Аз мисля, че по-скоро трябва да има повече контрол над това как хората си гледат децата, за да може поне сред бъдещите поколения да има по-малко престъпност.
Съученикът на тази съдийка най-вероятно е бил с поне един родител (или човек, който е отговарял за него пред подрастваща му възраст), който е бил токсичен по някакъв начин.
Да, разбира се, че има немалко хора, които са имали токсичен възрастен до себе си и не са затънали, но при тях все е имало нещо, което да им даде мотивация, вяра, положително мислене - дали късмет с първа работа, дали точното гадже, дали просто някой друг възрастен, който им е подействал положително по някакъв начин.. все е имало нещо.

Какво бихме могли да правим с нашите престъпници. Ами според мен бихме могли да ги заточваме да работят по някакви цехове и предприятия. За един изнасилвач и/или убиец би било доста справедливо да получи доживотна присъда да работи в шивашки цех, дори може самите затвори да се оборудват за това. Дори така може и да се самоиздържат затворите. Разбира се за престъпниците никаква пари на ръка, а само храна и неща за базовите нужди за оцеляване.

2.   Ти сам/а си отговаряш в темата. Като цяло, просто на никой не му пука за хората. Важно е да има усвояване. И така по цял свят.

3.   И какво предлагаш ти? Да пускаме престъпниците, да лъжат, да крадат, да бият, да изнасилват и да убиват, щото в затвора няма да се оправят. Ами то затова е затвора. Да ги държим под ключ, че да не правят мизерии. А условията в затворите са такива, за да може да назидават хората да не вършат престъпления, че да не влезнат там. А според тебе един убиец какво заслужава? Добри условия? Един изнасилвач какво заслужава? Добри условия? Те отиват там да излежават присъда, тоест да си получат заслуженото. Макар че според мене за убийците трябва да има смъртна присъда. Да, много затвори не са хуманни, но престъпниците какво заслужават? Те отиват там, за да са под ключ и да не вършат престъпления. Щом един човек е тръгнал по такъв път рядко се оправя с приказки. А колкото до циганите, те са непоправими. За интеграцията на този етнос дума да не става. Прочетете малко история да видите през какъв път са минали от Индия до Европа, колко са се опитвали да ги интегрират и никой не е успял. И ти говориш за приобщаване. Голяма грешка на Европа беше да почне да оправдава престъпници заради причини, като цвят на кожата, етнос и вероизповедание. Защото са малко по-тъмни дай да ги освободим от закони. И ето какво става. Вместо да ги приобщим циганската престъпност нараства, защото ги освободихме от закони и те сега се чувстват безнаказани. Като говоря за цигани няма как да не кажа нещо за убийствата, не само циганските, а убийствата по принцип, макар че то убийците напоследък почти винаги са цигани. Убийството рядко е първо престъпление. За да стигне до там първо трябва да краде, да бие, може и да изнасилва и накрая стига до най-лошото. Ако видите досиетата на убийците ще разберете, че и преди това са били познайници на полицията и на съда. Но са били пускани, оправдавани, в един момент започват да се чувстват безнаказани, мислят, че ще им се размине и стигат до убийство. Ето заради тва има затвори. Там не се цели толкова да се поправят, а да бъдат под ключ. Не може той да краде, да бие, да убива и да е на свобода сред нормалните хора. Ако убият твой близък няма ли да искаш убиецът да е в затвора? Да, аз имам убити роднини. Било е преди да се родя, надявам се да няма още, но на роднините ми със сигурност не им е било приятно като са изпратили четирите трупа. Това са затворите. Те са наказание, не са превъзпитателни центрове. Той ако не иска да се поправи, много често не искат, трябва да седи под ключ. Както сега болните ги слагат под карантина. Дори и мисля, че присъдите трябва да бъдат много по-строги. Какво е това 2 години за убийство? Мечта ми е да има и смъртна присъда, но нали само се наррапват някакви “европейски ценности” и както ти казваш “Трябва да ги поправяме.” Сигурно някой ще каже по нещо и за скандинавските затвори, как там рехабилитирали престъпниците. Преди половин година, малко повече от половин година някакъв суданец в Швеция, дето и него така са го оправдавали заради цвят на кожата както нашите “роми” убил момче и 2 пъти изнасилил момиче. 10 години там е крадят, пребивал хора, изнасилвал, те то пускат, пускат и да видим сега като стана белята как ще се рехабилитира след техните затвори. Дали ще се “поправи” или пак ше задоволява сексуалните си нагони. Затова има затвори и затова те са с такива условия. Да държат затворниците под ключ, за да не вършат престъпления сред нас и да бъдат наказани за престъпленията си.

4.   Целта е да се изолира някой престъпник така че да не представлява опастност за живота и здравето на другите.

5.   Нужно е децата да бъдат възпитавани правилно. След това да се мисли за затвори. Като порастне един човек трудно ще го промениш. Децата трябва да се взимат принудително от изродите, които не могат да ги гледат и да се учат на добри неща.

6.   Убийците са в затворите не само да ги превъзпитават, а и да не убиват други хора. Не напразно има и смъртна присъда, защото някои хора не могат да бъдат превъзпитани, а и няма как да живеят в обществото без да вредят. Наскоро се зачетох за един случай- Крис Уотс, който си имал нормален живот, нормална работа, съпруга с две деца и бременна с трето. Човек с нормален живот както казваш, че тези затворници биха искали да имат. Хваща си любовница и решава да убие жена си и двете си деца. На следващия ден се появява по телевизията и се прави на разстроен, че били изчезнали. Хващат го и сега има няколко доживотни присъди, като има наглостта да иска да излиза вече от затвора и пише там някакви жалби. Е такива хора за мен нямат поправяне и има нещо крайно сбъркано и зло в тях.

7.   Никога не се заричай че няма да влезеш в затвора и няма да станеш курва.

8.   Има хора рецидивисти, с много кражби и убийства. Тях какво да ги правят.... А и просто си има хора родени с такива качества и профил-тях нищо не ги оправя.
Наскоро четох статия в която журналист говореше с бащата на Вероника, ако си спомняте... студентката от Велико Търново. Момичето беше убито и захвърлено в реката. Тоя получовек циганин я беше ударил с брадва в главата и взел от чантата 25лв. Горкия баща плачеше и казваше, че сега тоя ще стои до живот в затвора на топличко и всички ние ще го храним. И си е жив и здрав. А неговото дете никога няма да се върне от оня свят. Същото и за убиеца на сестри Белнейски. Ето в такива моменти си мисля, че ако има смъртно наказание за такива като този, който е с 6 предишни престъпления и все е пускан от затвора, то поне малко ще се поизчисти света. С какво това същество допринася нещо полезно за обществото. Не става въпрос за това, че има някакви цехове към затворите и работят там нещо си... И много такива примери има, не е само този. Но това са тежки случаи.
Има обаче много престъпници, които подлежат на превъзпитание и имат шанс да се поправят. Като някои, които се е подвел по лоши приятели, някой го натопил, живял е в лоша среда и т. н. Нали за това им правят разни тестове, наблюдават ги психолози и други специалисти, за да видят дали става от тях хора или не. Посещават ги и свещенници, пастори с цел малко духовно да ги открехнат... Но като цяло не всички подлежат на социална интеграция и реинтеграция в обществото. Има и неспасяеми случаи. Отделно, че и в момента управляващите самите те са престъпници и не им пука за нормалните хора, та камо ли за затворниците. Жалка е картината за цялото общество. Ако обществото обаче е в друга социално-икономическа обстановка и има повече духовност ситуацията ще е по-благоприятна за повечето хора, ще се чувстват по-спокойни и подкрепени, интегрирани и условията за извършване на престъпления ще са по-малко или почти никакви.

9.   Затворите създават работа на пресъпници(адвокати, съдии, надзиратели, политици), а в затворите са само кокошкарите, баш престъпниците са на свобода, защото имат връзки! В България тяма правосъдие, има далавери!

10.   Затворите са за да покажат, че ИМА по-голям ПРЕСТЪПНИК и от най-големия Престъпник.

Просто е - каквото и да си направил, в Затворът се правят несравнимо по-зловещи неща!

На хората им харесва, Извергите с власт удовлетворяват извратените си наклонности и вземат ПАРИ като бонус.

Това е. Земята е конц-лагер, в който управляват ИЗРОДИ!

13.   Целта на затвора НЕ е НАКАЗАНИЕ! Правната ни система не цели да порицава, а да защитава обществото и да предотвратява престъпления. Идеята на затвора е да се държат потенциално опасните престъпници, за да не продължат дейнастта си. За жалост поради липса на средства, липсва реална възможност да се помага на тези хора, така че да се поправят.