Споделена история от Други

Дали харча прекалено много?
Здравейте,
Бихте ли ми дали мнение?
Аз съм жена на 26 години. Завърших, извадих огромен късмет и си намерих добра работа, имах завещан апартамент от баба, така че се нанесох, събрах пари, купих си кола- сега нямам грижи, всичко си ми е добре, за което благодаря всеки ден, знам, че съм късметлийка.

Но вчера мама дойде на гости и ми каза "Харчих много, колко чифта обувки имаш? 50? И парфюми, и дрехи, това твоето си е болестно състояние". Че имам много, имам, но какво? Нямам за кого да се грижа, нямам за какво да спестявам, защо да не си угаждам? Тя разбира, че всеки минава през период, в който се грижи главно за себе си, но ми каза, че ако го закъсам, какво ще правя, каза ми, че трябва и да спестявам, за да не остана на улицата.
И заговори за деца, спестявания... размъти ми мозъка.

Вие какво мислите? Дали е права? Беше ми много спокойно, но като ми ги наговори тези... само си мисля, че може да го закъсам, а не искам да спирам да си взимам неща, след като мога... Ох, не знам

Коментари

1.   Не е права, защото парите са си твои, изкарани с труд. Не е като да си поредната хрантутница, която си е хванала богато гадже или съпруг, за да му пилее парите. Парите са си твои!

2.   Че като нямаш за кого друг да се грижиш, защо да не харчиш за себе си? В крайна сметка в момента наистина работиш за себе си. Не я оставяй дати размътва мозъка. Щом така се чувстваш добре не се притеснявай. Парите са си пари. За това са-да се харчат.

Мег*

3.   Определено харчиш много 50 чифта обувки да няма да отваряш магазин
Хектор

4.   Бе продалцжавай си само така, дъртите са такива само мислят за на преде, а не се знае дали ще има утре.
*Роки*

5.   Ако ползваш нещата, които купуваш само по веднъж се замисли

6.   За харчене харчи, няма лошо, но все пак е добра идея да си заделяш някой лев за черни дни. все пак всичко става, човек може да се разболее, да се наложи непредвиден ремонт, изобщо непланиран разход.
за мен най-добра е златната среда: нито да харчиш всичко, което изкараш, нито да спестяваш до стотинка.

7.   Спестявай, бъди разумна, колелото се върти. Днес си добре, утре не дай си боже зле. Влагай спестявания в банката, след време може да се натрупат парички и да си направиш нещо свое, -я магазинче, я кафене, което да ти носи постоянен доход за в бъдеще, че идват страшни времена. И да не си помислиш, че съм дърта, наборка съм ти

8.   Ми права е майка ти! За к'во са ти толкова обувки, като не можеш да носиш повече от един чифт! Ако си имала толкова много пари, защо не си ги инвестирала. Примерно при 8% лихва, ако инвестираш 200 000 - това са 16 000 лева годишно (което е над 1200 месечно) и ако вземаш горе долу 1000-1200 лева заплата то ти ще си на практика богата.
Ама като гледам вече си изхабила голяма част от завещанието и не знам...
ТИ си знаеш най-добре, живота си е твой!

9.   Богат бизнесмен я закъсал и решил да се беси. Отишъл в гората и тъкмо да си метне примката се появил овчар, разбрал каква е хавата и му дал бележка, с препоръката да си я прочете вкъщи. Прибрал се човекът, разгърнал хартийката, а там пишело "Няма да е все така". Не му се бесело вече, подкарал пак работата и като се замогнал, щастлив и доволен, отишъл при овчаря да му се отблагодари. Оня не взел нищо, само пак му дал бележка със същата препоръка. Прибрал се бизнесменът, разгърнал бележката, а там пишело "Няма да е все така".
Мечо Пух

10.   Че от къде на къде. Парите са си твой, живееш си сама, ще ги харчиш както искаш. Иначе вече като си намериш приятел, и децата и всичко няма да е точно така, понеже и за тях ще трябват определени грижи и нужди, но за сега си добре. Няма как да закъсаш до там ако не си с много заеми и неща на изплащане, а да те уволнят или подобно. Ти си късметлийка, имаш си всичко и си угаждаш напълно, живей си живота.

11.   Все пак, трябва да харчиш но винаги имайки си едно на ум.
дали имаш пари за храна, платила ли си си сметките, други разходи от значение дали си ги изпълнила. След като вече си видяла че сичко най-важно и което е задължително да се плати, си платила, вече можеш да си купуваш каквото искаш, според парите които имаш за момента.
А ако останеш на улицата, нали ти ше си на улицата, а не майка ти. Незнам за какво ти ги говори тия неща, след като ти си даже на 26 и отдавна си самостоятелна и имаш свой контрол над нещата, и ти си решаваш какво да правиш.

12.   Не е права. Как ще останеш на улицата, нали имаш собствен апартамент?
И аз съм на твоята възраст, и аз наскоро почнах работа и първите две заплати ги изхарчих ДО ШУШКА. Имам и студентски кредит, нямам собствен апартамент, е и?
На тази възраст човек има нужда от много неща, освен това не сме вече луди като навремето да се женим и да раждаме деца. Хубаво се наживей, ще съжаляваш, ако не се възползваш, сега ти е паднало! А и спестените пари ги яде инфлацията, живей днес и сега