Споделена история от Други

Трябва ли човек да работи след пенсия
... от гл. т. на здравето и дълголетието? Спорим с една колежка тук, която е пред пенсия и тя оплюва хората, които работят след пенсиониране. Ламтяли за пари, биологичния часовник тиктакал и такива се натоварвали допълнително и умирали по-рано и не знам си какво. Моите наблюдения пък са обратни - хората, когато се пенсионират, се влошават здраволсновно и често умират само няколко месеца или години след пенсия. Имам доста такива познати. Според самата работа по някакъв начин те държи в кондиция. Разбира се, не говорим за тежка работа и става въпрос за случаи, в които все пак състоянието на човека го позволява. Отделно така имаш два дохода и могат да се натрупат сериозни спестявания за няколко години, с които може после да пътуваш, да помагаш на деца или да си правиш някакви свои любими неща.

Естествено най-добрия вариант е като германските пенсионери да се качиш на един круиз и да си обикаляш света - хем да си почиваш, хем да видиш свят и да се обогатиш, хем да се движиш из градовете и така да си изживееш достойно старините. Но за съжаление малко пенсионери тук могат да си го позволят.

Аз лично си мисля, че ако мога бих работил, освен ако не съм достатъчно богат, че да се кача на круиз.

Коментари

1.   Няма такова нещо като трябва или не трябва. Щом човек ИСКА, разбира се че МОЖЕ да работи, дори да е вече пенсиониран. Колежката ти явно завижда на такива хора, подозирам защото самата тя не се чувства особено енергична, въпреки че все още не се е пенсионирала, в същото време би искала да разполага с по-добри месечни доходи, но явно няма нито енергия, нито интелект, нито заможни близки, които да я осигурят, така че единствено ѝ остава да завижда и злобее на хората, които разполагат с едно или повече от тези неща.

2.   Не знам, аз ако доживея да получавам пенсия, бих си стоял у нас всеки ден, голям кеф би било сигурно.

3.   При липсата на работа за младите хора, за мен е безумие смортизирани пенсионери, които едвам кретат да заемат работните места. Сега се сещам за поне двама дядовци, които работят в магазини за хранителни стоки и/или алкохол и цигари на центъра на моя град, на които въобще не им е мястото там. То глухо, трябва 5 пъти да му повториш едно и също, бавно, мудно. А единият работи сам в цял супермаркет и е винаги седнал, то да ти е неудобно да го помолиш да стане да ти помогне или покаже нещо, защото е стар. А в същото време млади, жизнени работоспособни хора нямат работа и са принудени да бягат в чужбина или в големия град. Моите уважения към възрастните хора, не целя да ги обиждам с този коментар, но това е безумие!

4.   "хората, когато се пенсионират, се влошават здраволсновно и често умират само няколко месеца или години след пенсия"

Не ти ли е хрумвало, че е защото увеличават пенсионната възраст всяка година... Следваща цел - 70 години... Ми отвори някоя статистика, това си е средната възраст до която мъжете живеят в страни като България... Така че наблюдението ти е правилно, само че обяснението "леко" ти куца... Няма такова нещо като работата те държала в "кондиция", и след това от чудене какво да правиш, вземаш че умираш... Това че умираш скоро след пенсия, значи че си бил добре изстискан.

Моите баба и дядо се пенсионираха на по под 60 години, на "ония" времена и прекараха над 20 години пенсия, без проблеми. Кат ги гледам, може и да ме надживеят...

5.   До човек си е. Да, има и такива дето като се пенсионират и спрат да работят залиняват и умират по-рано. Но има и други дето се пенсионират, но живеят още дълго след това. И двата варианта съм виждал.

6.   3, за каква липса на работа говориш? Факт е, че МАСОВО 18-24 годишните не работят, ама не, защото няма работа, ами, защото тяхните ги хрантутят, а те се изживяват като великите студенти. И не става въпрос за има работа, ама без пари. В Кауфланд за 8 часа, в зависимост от града и локацията, парите варират между 45 и 70 лева. За 8 часа!. За най-бедната страна в ЕС не е зле. Ама на "студенти" от УНСС, ВИНС и т.н. няма как да то обяснявам.

ДС,21

7.   До 6

Изобщо защо пишеш тук, в страни от темата. И 45 лева на ден, ако ги смяташ за толкова стабилна сум, че повтаряш през два реда "За 8 часа" с удивителна, то те съжалявам. Нали си само на 21, учиш в Англия или някакви такива дивотии. 45 лева на ден бяха много, акто си бил в детската. Това са 1000 лева на месец. След таксите - 780.
И какво против имаш "студнеите" от УНСС и ВИНС? Яд те е, че и там не те взеха и закара до Анлгия, ли?

8.   "При липсата на работа за младите хора, за мен е безумие смортизирани пенсионери, които едвам кретат да заемат работните места. "

Младият все може да си намери работа. АКо не в момент, а то след половин година, ако не тук, то в чужбина. Пенисонерът със 200-300 лева пенсия, ако напусне сегашната си, това ще му е. Не бързай да съдиш толкова бързо тези хора.

9.   Пенсионер съм. Първата година имах здравословни проблеми, но работих вкъщи, направих си сайт, разработих услуги. Имам голяма пенсия но се кефя. Нямах много поръчки, но са с програмисти, администратори - от моята кръвна група. От година съм на постоянен договор и работя точно по неща, които са ми интересни. Не заемам ничие място защото няма IT специалист, с моите умения да работи за 800 лв. Справям се много по-бързо, макар, че работя по-малко, на гъвкаво работно време. Винаги мога да направя и нещо по поръчка. Тренирам си мозъка, защото за съжаление стоенето без интелектуални занимания вкъщи за възрастни хора ги съсипва - имам лични наблюдения. Бих работил винаги нещо, което да е полезно и динамично едновременно, не бих се срамувал от никой труд. Парите ми стигат - с пандемията няма и как да се пътува или почива пълноценно. Единственото важно е Господ да ни дава здраве - тогава и трудът е приятен. За да завърша с най-важното - мене ме социализира, прави ме полезен в собствените ми очи, обичам сам да си оценявам труда във фактурата, а като направя нещо елегантно красиво в професионален план знам, че тези, които разбират какво правя го ценят. Така че работещият пенсионер е резултат на избор, желание, здраве и умения - някои от тях не са приложими за пенсионер. При мене са ценни, защото продавам собствени умения и знания, за които съм вложил много труд.

12.   Н 6, дават 45 лв.в Кауфланд, ама преди данъци и удръжки. И ти остават 30 за 8 часа. Кой би работил за толкова пари, ако не е пенсионер!

13.   Проблем е, когато ти се налага да работиш, защото пенсията не ти стига. А, ако нямаш този проблем, то прави това, което ти доставя удоволствие - ако ти се работи още -работи, ако не ти се -спирай.

14.   Само ще кажа, че баба ми е на 75 и много обича да работи.Много пъти ми е казвала, че спре ли да работи, това е краят за нея. По цял ден обикаля, говори, в движение е и това я кара да се чувства жива.

15.   7, къде видя да пиша встрани от темата? Къде съм казал, че са много пари? Сравнявам с 8 часа, щото на други места 45-70 ги дават за 12. И все пак, 50 кинта за малко над 7 часа (реална работа, щот' има и почивки), в най-бедната страна в Европа, и то за 18-24 годишен келеш, май ще може да си плати общежитието, храната и пътните, а?

А това дали са ме приели, със сигурност щяха не само там, ами и в Светая Светих - Софийския. Просто реших, че няма смисъл да уча от учебници на 20 години, да ми дават 10 изпита на семестър и да ме затрупват с простотии. Аз нямам нищо против УНСС и ВИНС, само не претендирайте, че са на едно и също ниво с университетите навън. То неслучайно всичките студенти оттам се бутат да карат бригади при нас.

ДС,21

16.   Най-добре е един пенсионер да работи на село, ако иска да е активен.

17.   16, то това и за младите се отнася, вместо да киснат по фитнесите...

18.   Аз за преди пенсия не съм убеден, ти за след пенсия се чудиш.

19.   Който може и желае да работи, нека го прави. Повечето правят заради ниските пенсии!