Споделена история от Други

Носталгия по старите магазини
Защо толкова много вериги напускат нашия пазар - помните ли магазините със щъркелчето - Рода? Или Рамстор? Плюс, Пенни маркет? Имаше едни Т маркет, Пикадили, Карфур. Май само Лидъл, Билла и Кауфланд ще останат накрая. А много ми липсват и малките магазинчета тип бакалия през 90-те, които се помещаваха в апартаменти и мазета по панелките, там с касиерките след време си ставахме близки.

Коментари

1.   За да е успешна една верига в България не е достатъчно тя да е световно известна и с добра международна репутация и да има добра и съобразителна практика на обслужване на които и дължи репутацията и успехът си като верига. В България за да е успешна тя трябва да се управлява на 100% по стандарта на правилата и политиката и зададени от там от където произхожда-от Запада, което е от ключово значение. Това е огромен проблем в България, тъй като тук е почти невъзможно да се подържа тази стандарт и правила, тъй като те влизат в ярко противоречие с манталитета на Бай Ганьо. Бай Ганьо няма нужната съобразителност, хигиена, култура, дисциплина и манталитет за да подържа стандартите на западните вериги. В резултат на това те западат в България. И не само изброните от теб вериги хипермаркети, но и всички големи световни вериги за бързо хранене, особено такива за бургери. Ако си забелязал след като се отвори такава верига в България тя пращи по шевовете от претоварване от клиантела, заради вкусната бърза храна, но скоро след това хората се разочароват и постепенно спират да ходят там. Българите са тъпи, арогантни, устати, не знаят къде стоят те и къде клиента, не знаят как да се държат с клиента, мизерници на които не им стига пипето, че не могат да пипат нечисти предмети като пари, подхвърлени им касови бележки и други мизерии и със същите ръци да обслужват храната на хората пред погледа им без да фалират с това. Дори и със сложен мениджър там който да наблюдава и следи, нещата пак не стават защото, той също е българин и няма нужната култура и съобразителност за да управлява, дори и да му е било набито в канчето един път как трябва да се прави. Единствените успешни западни вериги тук са тия където нещата се следят много изкъсо и системата им е неправена така, че всяко оплакване от клиент автоматично се изпраща копие от него до централата на чужденците. Тоест българският фактор не може да си вее байракът. Поради което и системата работи така, както трябва да работи за да е успешна. Примерно ако изпратиш съобщение до Кауфланд, скоро след това ще ти се обадят за да проверят удволетворен ли си останал от отговорът който си получил от осрещтната страна, какво не ти у харесало в поведението и, изпълниха ли ти желанието и така нататък въпроси. Разбирате ли къде е ключът за бараката? И защо толкова много вериги напускат България? И защо тия които не напускат защото се следят изкъсо едва издържат на претоварването от клиенти? Ганьо е тъп като амеба и заради това не само ми е тъжно за вериги като Карфур, Пикадили и други такива, но и не мога да си вземам от любимата ми храна пред мен-западните бургери, заради мизериите на Ганьо. Истинско мъчение е колото и да ти се иска да не можеш да отидеш при вкусната храна защото знаеш, че или ще ти развалят настроението или ще ти пипат храната с ръце пипали нечисти неща. Ако не беше така щях да оставям там големи суми пари всеки ден. А сега получават един среден от мен всеки ден като минавам покрай тях. А аз съм просто представителна извадка на клиентите.

3.   След нахлуването на веригите магазини, симпатичните ни сега квартални магазинчета, фалираха. Това стана и с част от местните производители, които ги зареждаха. После дойдоха и нови вериги, като част от старите не издържаха. Всяка нова верига работи в началото с минимална надценка и се "пръска по шевовете" с хора. Когато набере достатъчно клиенти почва да ги дои като крави. Пазарна практика описана в книгите. Част от веригите фалираха на централно ниво, въпреки добрите резултати у нас.

Ние сме твърде малък пазар да задоволим нуждите на толкова голямо предлагане.

4.   1 така е, да добавя и бившия японски ресторант в Изток, бившия индийски в Изгрев в София. Бяха хубаво заведения, но останаха селските кръчми. А най-жалкото е как една аптека пак в Изток сега е фризьорски салон, сякаш са малко (в квартала има повече фризьорски салони от колкото аптеки). Името на салонът е Shameless и наистина мутресата, която го върти е безсрамница.

5.   Т маркет все още съществува в България

6.   Т маркет още съществува,даже в Пловдив доста се разви.От гледна точка на потребителите въпросните бакалии въобще не са голяма загуба,защото нямат асортимент,нямат промоции,цените им са по-високи от на големите магазини,отделно често предлагаха и застояли неща,защото нямат голям оборот.Карфур и Пикадили много бързо изчезнаха,но специално за Пловдив,когато те дойдоха целият пазарен дял беше взет,отделно цените им бяха високи,защото имаха по 1-2 магазина.

7.   Номер 1 е глупав като себе си.

Всички големи брандове са към един финансов център, макар и формално централите да са им базирани на различни места. Това, че част от тях фалираха е присъщо, защото това са колониални фирми, които се впиват и ограбват българския капитал ... и тези фирми вървят към сингулярност, тоест оцеляват адаптиралите се най-ловко.

Личното ми мнение за тези магазини е, че не предлагат качествени стоки и обстановката вътре е напрегната и неприятна, сякаш чакаш изследвания в болница. Аз се старая да пазарувам продукти от малки (най-вече семейни) магазини и локалните зеленчуко-плодови пазари. В големите колониални магазини мнозинството продукти са боклук - хлябът, месото, плодовете, зеленчуците. В тях купувам само някой неща, които трудно се намират в другите магазини, например неща като пармезан, сирене Бри и разни други редки стоки.

Всеки, който е загрижен за ближните си би трябвало да се старае почти да не купува от големите вериги, а да си оставя парите при локалните търговци, защото по този начин капиталът остава на българския пазар и се завърта тук.