Споделена история от Други

Как да използвам електронната везна в магазина?
Знам че ще прозвучи супер тъпо, но може ли някой да ми обясни как да използвам електронната везна в магазина, когато купувам зеленчуци и трябва да поставя в торбичка и претегля за да излезе етикетче с цена. На 12 съм а ме е срам да попитам нашите или хората в магазина - ще се изчервя цялата.

Коментари

1.   Попитай някой в магазина, няма от какво да те е срам, а и така ще надскочиш себе си, надделявайки над страха си ;)

2.   Значи, първо поставяш продуктите (плод, зеленчук, etc.) на везната и след това трябва да намериш същия продукт на монитора. Примерно си избрала ябълки - взела си две в торбичка, слагаш ги на везната и след това трябва да ги намериш на екрана - на повечето мисля, че са храните са разделени на плодове и зеленчуци. Следователно цъкаш плодове и намираш сорта ябълка, която си избрала (зелена, еди си каква). Би трябвало след това автоматично да ти излезе етикет, който да залепиш на пликчето. Общо взето не е кой знае какво, моят съвет е да отидеш в магазина в някакъв час, в който няма много хора и просто да го направиш веднъж, за да видиш как става. След това вече ще знаеш. Успех! :)

3.   Слагаш продукта на везната. Обикновено има монитор с картинки на плодовете и зеленчуците. Намираш изображението на това, което си взела, натискаш върху него и излиза етикетче с цена.

4.   Първо трябва да знаеш кое е плод и кое зеленчук. Примерно купуваш портокали, слагаш торбичката на везната и гледаш монитора. Ако везната е на позиция плодове, търсиш картинка ''портокали'' и чукваш върху нея. Излиза етикет, който лепиш на торбичката. Ако няма картинка ''портокали'', чукваш на стрелка ''напред'', отваря се нова страница ''плодове'', и там вече ще има картинка ''портокали''. Ако везната е била напозиция ''зеленчуци'', първо чукваш надпис ''плодове'' и тогава търсиш картинка ''портокали. Ако купиш домати, действаш аналогично, само че търсиш позиция ''зеленчуци.

5.   Аз ще ти кажа каво прави един мой приятел в хипермаркетите. Така значи като избере плодовете, или зеленчуците ги слага в торбичката и ги носи на везната, там съотвитно на тъчскриина избира какъв плод или зеленчук е и мери (тук идва и трика да излизе по малък грамаж или килограми ), значи като ги сложиш на везната не ги оставяй напълно, а поеми малко от теглото с ръка докато държиш плика :D и така един вид не плащаш за обелката :D, после като премериш излиза една лепенка от везната с цена и лепиш. Аз съм го правил доста пъти и не са ми хващали, примерно като купувам киви излиза 1кг, а като поема леко от теглото го правя на 700, 600гр :D! Спестявам някоя ст за кафенце :D!

6.   5, братовчед ми веднъж така се изложи пред целия магазин като кифладжия, защото на касата се осъмниха и ги претеглиха наново. Викам му, ти си ебахти глупака за 20 ст. да те гледа цял Кауфланд и да се излагаш така. И между другото не винаги е лесно, защото трябва да си застопориш ръката да не мърда изобщо. Защото ако мърда и грамажа играе не ти вади етикет, понеже чака да се фиксира грамажа. Но българина си е тарикат на дребно и не му е проблем да рискува да се изложи за 20 ст. Той толкова и си струва - 20 ст., така че е оправдано.

7.   Ето го номер 5, видяхте ли го, ето заради такива цървули се роди Шенген!!!

8.   Странно, номер 6, в твоите представи само българите го правят понеже струваме 20 стотинки, ама толкова дребни цигански номера не съм виждала в България, колкото на Запад и то от местните, а не от пришълците. Ако си мислиш че и там не повдигат торбичката с банани от везната, значи живееш в дълбока заблуда.

9.   Не трябва да те е срам от такива неща, защото ти си клиент и съответно не си длъжна да разбираш всичко.