Споделена история от Други

Избори 2011
Ще гласувате ли на предстоящите избори?
Аз лично мога да кажа само едно - трябва да си абсолютен малоумник и краен наивник, за да дадеш доброволно съгласието си да дойде поредния нещастник, който напълно целенасочено и съзнателно да се подиграе с и без това изтезаната ти душа.

Много са ми интересни тези които все още живеят с някаква надежда за нещо, само че не мога да си представя от къде вадят този ентусиазъм при все по-грозната реалност около нас.

Но да не обвиняваме никой- такава грешка на природата като българина по света няма, такава проста овца, която обича да я мачкат никъде няма да видите.
Хайде със здраве, драги измъчени и все още вярващи сънародници!

Коментари

1-50 от 62

1.   Аз ще гласувам за НДСВ, защото по тяхно време народът живееше най-добре за всичките години на прехода. 2001-2005 икономиката бележеше невиждан подем, цените бяха ниски спрямо сегашните.

2.   Аз ще гласувам само за ГЕРБ. Те нямат алтернатива. Ако червените и ДПС-арите пак дойдат на власт, ОТНОВО се изселвам от страната. Доволна съм от ГЕРБ, чакам си обещаните магистрали! Ако ми направят магистрали, ще гласувам до живот за тях.
Наскоро пътувах в Софийското метро. С чиста съвест мога да кажа, че е едно от най-хубавите в Европа, е - ако изключим това, че има само една линия. Дойде контрола, много учтива жена. Един, и то редовен пътник като се заяде - при Тодор живков такова било и онакОвА, билетчето 6 ст.
Аз го питах - колко е било билетчето ЗА МЕТРОТО при този Живков ?
Мълчи!
Ще мълчи, я, когато метро е нямало!
То и коли е нямало, какво остава за магистрали. Наскоро показах Аспаруховия мост, този връх на комунистическата мисъл на чужденци, пътуващи с мен и им казах, че това е най-голямото постижение на комунягите - те се спукаха от смях! Та това е някакво смешно сиво мостче! Да не говорим за „магистралата“. Ужас!
Никой да не ми рекламира нито Тошово, нито БСП-арско, нито СДС-арско, нито Царск-ооо. Харесва ми сега как се развива държавата, измъкваме се от кризата и съм благодарна, че ГЕРБ ни управлява, защото сега за крадене няма! Отстрани стоят комунягите и точат ножове пак да заколят кльощавата българска свиня. До кога!

3.   Не няма да гласувам

4.   При НДСВ я нямаше тази чалга и простотия по телевизиите и в медиите, която царува сега. При НДСВ билетчето (щом номер 2 заговори за транспорта) беше 50 стотинки (за София), а сега е 1 лев. При НДСВ и хлябът беше около 50-75 ст., а сега ми искат за 1 хляб 1 левче. При НДСВ заплатите бяха горе-долу като сегашните, цените - с до 50% по-ниски. При НДСВ ни приеха в НАТО и до голяма степен заради тях ни приеха в Европейския Съюз.

5.   Аз ще гласувам за Атака.

6.   За президенските или местните говориш за пресиденските съм за Росен Плевнелиев.

7.   аз ще гласувам за Алексей Петров само трактора ше упраи работата Хектор

8.   АТАКА. Аз съм за тях - за истинските Българи!!!

9.   АВТОРE ШАПКА ТИ СВАЛЯМ ГРЕШКА НА ПРИРОДАТА СМЕ!!!

10.   Всички те са маскари. Всички ние будали. Преди 20 години бях оптимист, преди 10 - реалист, преди 5 - нихилист, сега - сега само съм отчаян и изморен. Няма да гласувам и не виждам какво чудо трябва да стане, за да си променя решението.

Специално до номер две - твое право е да гласуваш за когото пожелаеш. Магистралите и метрото са хубави неща, но те са само видимата и разбираемата страна. А ако знаеше каква е лошата им страна... Ако знаеш какво е да си политически опортюнист и колко от изпълнителната власт сега са такива. Ако знаеш в едно конкретно министерство какви... както и да е, няма смисъл да обяснявам тук. По-добре да не знаеш.

Уморих се, разбиха ми илюзиите, прерязаха ми крилата. Всички са маскари. Всички. Даже да не са били, стават веднага след като вземат властта. Но повечето са си маскари поначало.

11.   Браво на номер 10 за коментара, единствения реалистичен коментар

12.   Не

13.   10, не се притеснявай, всички мислят като теб и точно за това съвсем скоро пак няма да ни управляват българи. Бил отчаян, ами и аз нищо не очаквам, но това не означава, че ще позволя на някой циганин или турчин да гласува вместо мен. Нямам илюзиите, че ще се промени нещо, но нямам и тази, че някой ми е виновен и аз трябва да се правя на обидена и да си мисля, че на някой много му пука като не отида да гласувам. Точно ти и хората като теб са будали. Великите ни управляващи не ги интересува дали бил народът обиден или не. Както и не са те единствените виновни и не може ние да стоим, да чакаме и да си мислим, че някой трябва да дойде и да ни оправи. Бил си отчаян, искаш ли да ти кажа аз какво мисля? До известно време изобщо няма да ни има и съм почти сигурна, че това ще стане или поне натам върви и какво, винаги ще гласувам.

Авторе, на теб пък ще кажа, че си абсолютен малоумник точно заради нещата, които написах по-горе. Ако нихилистичната ти главица, която знае само да обвинява, можеше да мисли, можеше и да го разбереш.

14.   Да знаете с едни магистрали държава не се прави. Ами народа, народа е болен и мизерства. Даже фирмите, които работеха по изграждането на тия магистрали не бяха български, а разни турски, гръцки и немски. Ако бяха български, добрият и работлив българин щеше да си намери работа по изграждането на тия магистрали. Трябва много повече да се направи от един- два пътища. Трябва да се отворят всички цехове, предприятия и тн. за да може повече хора да имат какво да работят.

Какъв е смисъла да се возиш в метрото, след като нямаш пари за шоколад за детето си (образно казано) . Какъв е смисъла да караш по магистралата след като децата ти са кръгли идиоти защото учебната система не е като хората.
Борисов трябва да помисли за народа си, а не за тоя цимент.

Те магистралите са за да можете по бързо да избягате от България, и за да може наглите чужденци да си пръскат парите по евтин алкохол и к*рви. Ей това е цялата работа ;)

15.   "...трябва да си абсолютен малоумник и краен наивник, за да дадеш доброволно съгласието си да дойде поредния нещастник..." - в такъв случай можеш да ме обвиниш, че съм такъв. Ще гласувам, защото моят глас ще намали вероятността да бъде избрана една от двете партии, които няма да донесат нищо хубаво на страната ни. Така дори овцете да изберат някоя гербова марка или друг подобен фалшификат, то аз няма да имам нищо общо с този избор и съвестта ми ще е чиста. Това мога да направя аз за България, докато другите си трошат главата година след година!

Max

16.   А защо не излизаме по улиците, не само за избори? Какво още трябва да се случи?

17.   Герб

18.   За кого да гласувам за едни и същи които си пълнят джобовете с пари а ние прост народ търпим как едни карат джипове мутри ни оправляват а ние им целуваме задниците е нема да стане ще гласувам за себе си като избера никой просто няма такъв който да ни помогне от самите себе си делим всичко на сини и червени дали ще е в спорта дали ще в политиката все тези цветове подкрепяме по лош народ няма да позволяваме да търпим 500 години турско робство после 45 години друго робство сега 20 години пак същото оплуваме си героите хулим се сами себе си ако някой прослави България веднага му даваме ама той е или син или червен и веднага почват едни да го псуват какво означава това значи че хора като Ботев и Левски и много други са умирали и борели за какво ..

За това че след сумати години ние просто да не ги ценим какво ли не изписаха Вазов бил незнам какъв си после Левски също бил еди какъв веднага ги оплюваме да не би да не е така рушим паметници не почитаме празниците когато има на 2юни сирена няма никой да спре и за 2 минути баси уважението към Героите на България затова мен ме и срам да се наричам Българин защото това не е моята родина спирам защото ми писва и ме яд

19.   Автора е гупак. не разбирам защо е пуснало тази тема за да се прави на интересен или на умен. И двете са еднакво неуспешни! Ако имаш нещо против демокрацията за тебе има спасение в Северна Корея приемат емигранти. Ако пък не си доволен от качеството на демокрацията ни, тук проблема си ти! Мързелът, тарикатството и неспазването на правила са така дълбоко вкоренени в месното народо-население, че която и партия и който и лидер да дойде на власт, просто няма как да ни управи. не съм фен на ББ, но той е напълно прав за качествот на нацията ни!

В момента шефовете ми предлагат 40 работни места с стартова заплата от 1300 лв. Подчеретавам СТАРТОВА и просто не могат да си намерят достатъчно квалифициран персонал. И очаквате от мен да слушам оплакванията на банда мижитурки, че нямат работа. Ми да сте учили! Не ви е виновна държавата вие сте си виновни! Изхвърляте боклуците по улиците и после се жалвате, че е мръсно.

А автора дори бил толкова разочарован, че да не гласува щото видиш ли за който и да гласува няма да дойде в тях и да му напълни хладилника. Съвета ми е хващай се на работа и не се занимавай с неща които мозакът ти, а ако имаш късмет околните ще изберем някой който да се грижи за здравеопазването, социалните дейности и инфраструктурата на страната.

20.   Аз искам да гласувам но незнам за кого.
Тъй като са коментирани няколко партии ще кажа моето мнение за тях:
НДСВ- 2000 год родих дете и бях с 76 лв майчинство на квартира от 100 лв и мъжът ми взимаше 220лв заплата за монтьор. Незнам колко добре се е чувствал № 2,4 Но истината е, че Азис се появи 2001 год, това което е писал за чалгата отпада.

ДПС е чужда партия няма какво да коментираме.

АТАКА я измислиха бургазлий по точно СКАТ и после сами се отрекоха от нея. Сега същите си създават нова партия НФСБ/ национален фронт за спасение на българия/ май ще произвеждат партии за всеки мандат отделна.

ГЕРБ- При тях липсва социалната политика, унищожиха средния и дребния бизнес до минимум. Прикриват създадената висока безработица уж била 9% а тя е поне 35%. Сега взимаме по големи заплати, но същата квартира е 270лв транспортът 1лв ....т.е. Разходите двойно и тройно по големи измислиха нови данъци и такси винетки сини зони за колите и какво ли още не. Магистрали добре ама като не можеш да изкараш за гражданска, винетка и гориво какво те топлят магистралите. Доста съседи вече си държат колите пред блока защото не е платена гражданската.

Съгласна съм с №10, но ако ние не гласуваме, пак оставяме циганите да ни продадът за по 20лв, за следващите 4-5 години.

21.   Ми като не отидеш да гласуваш, после ще те управляват тези, които "овцете" ти изберат. Аз лично ще гласувам за АТАКА. Единствено Волен, сам, лично отиде и се изправи срещу децибелите на джамията, срещу Юзеирови, срещу онова, което потъпква българщината. После луд бил, всякакъв бил. Ама нали сме "у Европата", космополитни граждани и ни трябва някой по-ларж управляващ. Диктат, диктат й трябва на България, за да влезне в правия път. Това е изпусната работа. Цялата ни държава е една голяма чалга - курви, глупаци с готина кола и мускули, мазна музика, изкривени ценности. Факт! И не, образователната система не е лоша, просто децата ни са изроди - имат за висша ценност да се натокат като пачаврите от клиповете и да се набутат в някое заведение, а даскалото... пф, кой се сеща за него. Аз съм за диктат, ама де тоя късмет.
ж25

22.   Номер 19, можеш ли само да ми обясниш за коя сфера става въпрос? Защо ли това, което пишеш ме съмнява, че е в ИТ сектора. Там заплатите са високи, съгласна съм. 1300 за там е никаква заплата, взимат я само студентите, хората които могат вземат далеч повече. Казвам го, защото мъжът ми работи в тази сфера и взема 4100 чисто, отделно имаме други доходи, но какво от това, така е само в този сектор. Но за разлика от теб номер 19, аз не мога да кажа, да мъжът ми много е учил, много е правил, той е голямата работа, пък другите са мижитурки, защото самия той казва, че никой не му е искал висшето, а са го питали какво може да прави на практика. Да, наистина в този сектор има недостиг на специалисти, но това е само там. Реалността е съвсем различна. Аз самата съм учила, юрист съм, и какво - работата, която ми се предлага е за около 500лв. Както и да е, просто не мога да възприема, че има дебили като теб, които са видели някакви смешни пари и си мислят, че са голямата работа, пък останалите видиш ли ги мързи, затова били мижитурки. Никой не ти дава правото да обиждаш обикновените работници, защото и такива трябва да има и някой трябва да свърши и черната работа. Народа е беден и гладен, но това не е от мързел. Работа няма, това е факт, не си го измислям като пиша тука. И за да те опровергая това, че хората не били учили само ще ти припомня, че може би сме държавата с най-много висши училища на глава от населението. Аз самата почти не познавам млад човек, който да не е със или да не учи висше образование.
Съгласна съм напълно с номер 10, но ще гласувам заради циганите и турчалята, които ще гласуват за ДПС. Реално знам, че нищо няма да се промени.

23.   Преди много се палех по тази тема, но сега ще ви кажа едно - не ми пука. Не ми пука дали ще ме управляват цигани, турци или българи. Не ми пука коя партия ще дойде на власт. Има ли значение? Има ли РАЗЛИКА? В България очевидно няма достойни хора, които да застанат като истински водачи и да поведат бедната, объркана и отчаяна от живота тълпа. Разумният отговор е един - никакво гласуване :)

24.   Много ми хареса коментара на номер 23, истината е че разлика няма и трябва с безразличие да приемем този факт веднъж завинаги :)

25.   21, много се надявам, че това, което си казала за децата изроди не го мислиш наистина.
По темата- аз ще гласувам, дори и да пусна наказателен вот срещу някой ще има повече смисъл от това да не изразя никакво мнение.

26.   Аз бих гласувал за революция, но понеже никой няма да подкрепи моя "вот", сигурно ще гласувам за терминала, той поне ще ме спаси.

27.   Номер 25, аз съм 21. Мисля го онова за децата-изроди. Я мини покрай двора на едно училище. Помотай се 5-10 минути и виж за какво става въпрос. До нас има гимназия и няма да ти казвам какви простотии, ама висши простотии се виждат и чуват. Ето преди малко, седя си пред компютъра и чувам мощно оригване, ама незнам с какви децибели и последващ женски смях. Поглеждам - в двора на училището застанали 4-5 момичета (не видях момче) и се хилят. Едва ли бяха на повече от 14-15г. Не че за момче е приемливо де. И само това да беше - изроди, дори е меко казано. После образователната система била зле. На крив... нали знаеш какво му пречи.

28.   При НДСВ децата бяха по-възпитани, но не знам дали е било заради тях или времето беше такова, че бяхме по-нормални. Тогава не висяхме нонстоп в нета.

29.   27, няма нужда да минавам покрай никакъв двор, достатъчно време съм била от другата страна на оградата (не в качеството на ученик) и съм виждала какво ли не, със сигурност много повече от това, което ти си виждала. За образователната система мога да говоря до утре, зле е най-малкото, което може да се каже за сегашното й състояние. Колкото до децата, нима те са виновни, че посадъчният материал е лош??
И все пак, за да бъда отново по темата- онези, които са решили да не гласуват (като 23), да не съм ви чула след това да се оплаквате или коментирате ситуацията в България. Няма да имате никакво право да го правите! Особено от типа мрънканици за ДПС.

30.   29, много си права.

31.   Както вече казах ще гласувам за НДСВ. По тяхно време България се разви много, икономиката преживяваше бум!

32.   Номер 21, напълно сън съгласен с теб за повечето работи.
Ами какво да кажа, искахте демокрация, получихте демокрация. Ама май не разбрахте, че демокрацията в България е лошо нещо. Тук свободата води до свободия, а свободията до анархия. Аз не искам да живея в анархия, надявам се, че и вие не искате. На тези избори мисля да гласувам за Атака, на тази партия имам най- високо доверие.
Според мен тези хора, които не гласуват (или поне не задраскват бюлетините) автоматично се изключват от държавата. А като не си част от държавата, защо трябва да мрънкаш. Като не си участник в държавата не трябва да мрънкаш- ами защо БСП спечелиха, ами защо туй, ами защо онуй. Нямате никакво право!

33.   32, забравяш, че и Атака е демократична партия, както и че изборите са демократичен процес, защо участваш, като си за диктатурата?

Аз лично съм много доволна, че не съм израстнала през диктатура, например като нашата преди 89-та. Виждам, че хората, израстнали тогава (родителите ми включително) са с повредена ценностна система. Много се радвам, че имаме демокрация в страната си, на който не му харесва, да ходи в Северна Корея или Иран.

34.   33, какво имаш предвид под "повредена ценностна система"?

35.   33, какво имаш предвид под "повредена ценностна система"?

1. Намират успеха чрез ЧЕСТЕН бизнес дори нещо, което трябва да се крие. Хората са равни - какво пък, че ти си по умен, по-успял, пак не си повече от Иван, Драган и Посран, които по цял ден си чоплят носовете на дивана
2. Само физическата работа е работа, не разбират, как така някой високо образован специалист може да взима 10 пъти повече. Не разбират например, че нямаш работно време, ако имаш свой бизнес - бачкаш от сутрин до вечер, но за тях управлението, мениджмънта не са работа. Трябва пот да тече.
3. Да плащаш за определени неща за тях е странно. Не разбират елементарни закономерности на един пазар, вярват на медийте сляпо, на политиците. Не са критични към стоките и услугите, за които ПЛАЩАТ, никога не връщат повредено нещо например. Клонят да си „взимат“ неща без пари, особено ако са общински или държавни.
4. Живеят за мнението на хората, според някакви стереотипи. За тях да се разведеш е голям позор, но да пиеш всяка вечер по шише гроздова по потник пред телевизора е ОК. Да не говорим за отношението към хомосексуалните хора, към различните изобщо.
5. Да не говорим за всякакви дребни неща в ежедневието - просто не ги разбират, страдат от разни страхове, плашат внучетата си с милиционери например и при проблем децата не се обръщат към полицията, което е доста вредно...

Изобщо - изкривена от гледна точка на западната култура и идеали, ценностна система.

За тях пък нашата е изкривена.

Факт е обаче, че ни оставиха една ужасно разсипана страна, ужасно и нетолерантно общество.
Харесват ми младите хора, харесва ми дори лутането и залитането им към халтури. Харесва ми най-вече, че всяко следващо поколение става по култура и манталитет, по начин на живот все по-близо до западната култура.
Днес в България е направо странно за чужденците, но факт - младите не хвърлят боклуци по улиците, докато техните родители - да! , младите не пресичат на червено, старите да! Старите изкачат на улиците на места, където е забранено да се пресича, млад човек много рядко *сещайте се кой го е възпитал.
....
мога да изброявам до безкрайност, но просто няма как да не си повреден като си израстнал по време на диктатура, като са ти промивали мозъка цял живот. Не ги виня, жал ми е - подготвили са те за живота в една система, а трябва да живееш в друга. Много съм благодарна на родителите си, учителите си, че са избутали хаоса на 90, но не мога да приема ценностната им система. Много се радвам, че децата ни с нищо не се различават по манталитет от едно западно дете. Слава Богу - има надежда за нашето общество!

П. П. не ме нападайте, факт е просто, че плановото стопанство и необходимата му диктатура се сгромулясах провалиха, факт е, че хиляди са платили с живота си, факт е, че нашите граници са ги охранявали, за да не бягаме на Запад (и до сега ни ограничават). Просто културата, манталитета и ценностите на старите поколения не могат да бъдат погребани с режима. Имаме нужда от поне 50 годинки, за да станем нормално общество. Нормално западно и европейско такова. За Балканите дори сме много напреднали! Има от какво да се гордеем, особено през последните 10 години просто българите се доказаха - и старите, и младите, а и се родиха много дечица, което е постижение на всички - и старите, които страшно помагат, и на младите, които се престрашиха и за второ дете!
За мен имаше само едно вредно управление след 2000 г. - това на тройната коалиция.
Всеки е направил поне малко, но тези откраднаха и малкото натрупано. Затова, който гласува за тях, за мен е предател - сещайте се кой гласува за БСП, за ДПС, НДСВ бяха използвани, но и те трябва да поемат вината си, накрадоха се и те.

Затова ми харесва ГЕРБ. Стига ми една едничка магистрала да ми построят и имат до живот моята подкрепа, защото са направили най-много, колкото и да е малко това.

Нямат алтернатива. *Атака никога не може да събере мнозинство, както и няма да е добре за нас да ни управляват крайно десните

36.   Аз съм номер 32. Номер 33, ти ме разбра погрешно. Знам, че Атака е демократична партия. И аз искам демокрация. Ама сегашното положение в България демокрация ли го наричаш- явно доста се залъгваш.
В България няма демокрация, има анархия. Тука никога не е имало демокрация, и го виждаме всеки ден.
Никакъв диктат не искам- нека сега ви стане ясно.
Искам демокрация, но не като сегашната. Сегашната е просто едно бледо копие.
Дано сега съм станал ясен.

37.   36, всички искаме това, но дали ние самите не сме причината за тази анархия?
Кога последно НЕ подкупихте КАТ-аджия, кога си платихте данъците по реален доход, кога се погрижихте пред входа ви да няма торби с боклук?

„Не е важно държавата какво е направила за теб, важно е ти какво си направил за държавата“ Кенеди.

Замислете се зад тези думи, защото държавата - това сме ние. Това не е Б. Б. или Доган, а ние.
Много се радвам, че ще гласувате, това е правилният начин. Време е повече хора да го разберат.
Няма какво да се лъжем - ние, както и всички държави от Източна Европа, сме огромен експеримент. За пръв път в историята на цивилизацията имаме смяна на икономически и политически строй едновременно. 20 години са малко за този процес. Дори старците от ДС ни управляват още, какво искате - демокрация?
Не, ще ни трябват много повшче годинки. Това обаче не е само наш проблем, а процесите протичат във всички държави от бившия Източен блог. Време е обаче да спрем да се самобичуваме и да кажем - да, имаме проблеми, но постигнахме БЕЗ ЧУЖДА ПОМОЩ страшно много - минахме през хиперинфлация, масова приватизация, ограбваха ни десетки пъти тотално и пак мърдаме. И как мърдаме само - в момента сме номер 1 на Балканите. Гърция просто шава още, въпрос на време е да си понесат последствията - пито, сега трябва да бъде платено. Забравете за тях в следващите 20 годинки. Ние имаме голям шанс - само 5 милиарда ни е външния дълг на правителството!!!
Завещаха ни една ограбена държава, на голям минус, сега изплуваме. Ако продължаваме така, ние ще можем един ден да завещаем да децата си пълни пенсионни фондове, социални фондове, соцаилна система, ред, мир, законност. Това зависи от всеки един от нас.
Ние, Румъния ще сме определящи в района - не само икономически, но и политически, културно, социално, ако искате.
Просто трябва да спрем да мърморим, да се въоръжим с търпение и да гледаме в ежедневието си ние да се държим като добри граждани - капка по капка вир става. Бъдете добър пример за децата си, другото е лесно!

38.   Аз не гласувам,хвърлих си тв-то,радио нямам,не следя новини,не гледам бат Бойко и съм много добре,само да можеше и да ослепея щеше да е още по- добре.Много ми е мъчно като гледам старите хора как просят и ровят в кофите за боклук,а не са цигани..А подадените 2 лева днес му осигуряват хляб,а утре...Жал ми е много,политиците си се возят в лъскавите коли без грам съвест по новите магистрали,пък ние обикновените хорица се чудим утре с какво ще си купим хляб.Сега ще кажете ходете работете,но там е проблема че работим,но парите не стигат,а се лишаваме от доста неща за да си платим сметките.Управляващите отнеха спокойствието ни,не помня такава страшна мизерия да е имало от 97-ма насам.Все ми е тая кой ще ни е президент,премиер,и т.н.стига да осигури нормален живот на всички българи

39.   Към 35

Без носталгия по миналото и без еуфория от настоящето, обаче... по точки:

1. Да. Хората наистина са равни. Пред живота, смъртта, пред законите (поне би трябвало). Колкото и да ти се иска умният Пенчо да е нещо повече от глупавичкия Драганчо - е, не е.
Не е еднакъв трудът, който полагат. За което би трябвало да получат различно възнаграждение. Но в "демократичната" ни родина, ако Драганчо е син на депутат (еле па от ГЕРБ) ще си пие шотландската ракия пред плазмата, докато Пенчо с две висши ще тича от едно училище в друго да дава лекторски за пет лева, а вечер ще кибичи на нощни дежурства, за да си плати сметките.
2. Що пък реши, че не правят разлика между квалифициран и неквалифициран труд? Нали точно повечето измъчени хорица, които живеят с единия крак в старото, а с другия крак в новото време, отделят от скромния си залък, за да изучат децата си. (Па същите тези утре да им обясняват колко им е бъгната централната система).
3. Ам странно е да плащаш за някои неща, да. Странно е да плащаш за медицински услуги "под масата". Странно е да ти объркат сметката за ток или телефон (колко такива скандали се взривиха в обществото на изстрадали платци) и да ти обяснят как ти първо трябва си платиш тез няколкостотин или хиляди лева, пък те после ще направят проверка. Особено е странно да плащаш пътни данъци, винетки, данъци на личните автомобили и да плащаш с живота си заради безумните дупки по пътищата. А по някои магистрали - да не говорим! Не просто е странно, то е страшно!
Хубу пак, че има някой да ги намира тези плащания за странни...
4. Това не ми се коментира. Щото всеки човек се влияе в някаква степен от мнението на околните. А да не говорим за младите хора и за групарските драми в училище! Отношението към хомосексуалните хич не е въпрос на възраст или на епоха.
5. Мен па никога не са ме плашили с милиционер. А да се обърнеш към полицията да ти реши проблем в днешно време... ми по-добре върви в църквата си запали една свещичка за здраве и се помоли за търпение и здрави нерви. Ефектът ще е по-голям. В църквата поне получаваш омиротворяващо усещане...
Щото, докато хората от падналия в Янтра автобус (единия от няколкото! ) се давеха, ченгетата гледаха сеир и си пушеха цигарите. А обикновените граждани се притичаха на помощ.

И в заключение. Не помня вече какво е било преди 22 години. Но нямам очи да обвиня родителите си, че са ми оставили лошо наследство, както и че им е сбъркана ценностната система.
Сбъркани сме НИЕ, които позволяваме кошмарът да се случва вече 22 години... И все си пеем старата песен, че някой преди нас ни е виновен.

Не знам за кого ще гласувам. За някого, който не е ДПС или ГЕРБ.

40.   Без носталгия по миналото и С еуфория от настоящето, обаче... по точки:

1. „Да. Хората наистина са равни. “
Хората са равни пред закона и пред Бог, но не са равни по възможности, по пройзход, по пройзводителност на труда, по характер, по религия и т. н. Всеки човек е уникален.
Несправедливост има навсякъде, дори в най-развитите общества, а богатите ще си уреждат децата, ще използват връзките си. Добре дошли в капитализма, но честно - аз съм израстнала с внучката на Кобадински - тя имаше английска рокля, Барби, обувки, ядеше храна, за която не бяхме и сънували другите, да не говоря за къщата им- кога е имало равенство? Никога. Имало е и следната поговорка „Всички сме равни, някои са по-равни“. Мерси.

2. “Що пък реши, че не правят разлика между квалифициран и неквалифициран труд? “ Имат си една приказка „ - „Учи маме, за да не работиш“. Това така им е набито в мозъците, че на всяка цена искат децата им да учили - навъдиха се университети като гъби. Всеки бива натискан да учел. Накрая остават разочаровани, че пак трябва да работят децата им!
Правят разлика, разбира се - квалифицираният труд не е труд, трябва да си миньор, да тече пот, да си стройтел, продавачка, да работиш в шивашки цех, за да работиш. Информатикът дори за тях не е работник, какво остава за мениджъра, който по цял ден говори по телефона, цъка мейли и нищо не върши. (хе хе). Мен много чичовци и лелки в момента ме питат, какво съм работила - нито имам работно време, нито се потя над шевната машина - само джъркам с колата, въртя телефони и цъкам на компютъра (хе хе хе).
3. „Ам странно е да плащаш за някои неща, да. “
И да - поне има медицински услуги. На мен ми вадиха като малка зъби без дори местна упойка, защото нямало. Родителите ми биха платили, но нямаше, нямаше нищо! Най-високата детска смъртност в световен мащаб, на едно ниво с Африка и Азия.
Нямало е с какво да ме хранят като бебе, нямало е просто Хумана по аптеките.
Сега ще си продадеш апартамент, всичко, но ще получиш шанс да се лекуваш по най-висок стандарт. Чужденците идват да си правят зъби и операции у нас. През кома лепяха кувиозите в нашата болница с тиксо!
Мерси.
„Безплатна“ медицина на ниво Африка, без техника и медикаменти. От 1947 г. нямахме нарастване продължителността на живота, в последните 3 години мърдаме с 1, 5 г. увеличаване, особено при мъжете има потенциал, но да не говоря пък масовият алкохолизъм в кой период е бил масов. Младеж в днешно време, който пие, остава без работа, на улицата и никога нито може да си намери приятелка, нито да се ожени. Аз пияници познавам - само сред 40+ комшиите.
Колкото до пътищата - нека не си кривим душата - сегашните пътища са ни от „безплатното“ наследство. Няма безплатен обяд, който иска да кара кола, да си плаща. Колата е лукс - пътувайте с рейс, с БДЖ.
Аз също не съм карала кола преди 89-та (поради крехка възраст), баща ми също не е карал, защото Москвича му го постройха чак 1992 г. (а той си имаше Пежо вече), но преди 5 години се запознах с много възрастен немец, част от дипломатически корпус през 80-те и първото, за което ме пита е дали сме си оправили пътищата. Второто беше, дали имаме вода по високите етажи, защото са нямали вода хората в много „луксозен“ хотел по високите етажи. Известни сме били значи с „напредналата“ си инфраструктура. Западняците са се претрепвали да бягат у нас, за да се наслаждават на „безплатните“ улици и здравеопазване, нали? Пълно е със застреляни западно-германци, опитващи се да се доберат до обетованата ни земя по границата ни! Мир на праха им!
4. „... Щото всеки човек се влияе в някаква степен от мнението на околните. А да не говорим за младите хора и за групарските драми в училище! “
Не разбирам, за какво става дума. Имам племеник в училище, няма никакви драми -дори униформи имат хората. Съвсем нормални деца, чудесни са дори.
Определено отношението към хомосексуалистите В БЪЛГАРИЯ е въпрос на възраст и епоха. Преди 89-та е било дори въпрос на живо и смърт (в Белене). Моите родители са били учени, че това е болест, извращение., какво да е отношението на поколението им към „тези хора“? Поне разведените хора и младите майки могат да живеят вече нормален живот. Обществото, особено образованите и гражданите, не се женят дори вече, отричайки брака, някога налаган със закон на младежите.
5. „Мен па никога не са ме плашили с милиционер. “
Мен пък милиционерите ме плашеха. Дойдоха и арестуваха майка и баба, защото не бяха ходили да „гласуват“ за БКП-то, а се бяха забляли с градинска работа, защото в този момент - нали разбирате - доматите ни бяха по-важни. Човек и през комунизма трябва да яде.
Поколението на родителите ми плаши и днес внуците си с милиционери, оправдано е това, но веднъж обясних на една баба, че детето няма да потърси полицай, ако стане жертва на престъпление и тя престана.
Имаме калпава съдебна система, но много МЛАДИ полицайчета работят от идиализъм. Винаги българската полиция ми е била в помощ, наскоро претърпях лека катастрофа, те бяха чудесни! Повече от чудесни! Винаги ме опътват, имам познат в криминална полиция и като ми разказва за работата си - шапка му свалям. Не бива да плашим децата си с полицията, както и да изхождаме от частното за общото, защото без нея, нямаше да сме една сравнително спокойна страна.

“Сбъркани сме НИЕ, които позволяваме кошмарът да се случва вече 22 години... “

Изобщо не е така, защото в тези 22 години ние сме натискали училищните пейки и банките в университета. Освен това и днес не сме на власт, няма как - властта е точно в хората от 50 до 80 г - пак са поколенията с разбита ценностна система, а тези във властта - и членове на ДС. Не е обида за мен, те не са виновни, но защо да казваме на черното „бяло“ - факт е, че държавата 89-та беше леш, затънала с дългове, факт е, че същите тези хора я доизсмукаха и доизглозгаха, а поколението на нашите родители си е траело винаги като зомбирано (то си е било и зомбирано).
Защо нямаме и ние Софийска пролет, защо нашите площади не бяха покрити с кръв в името на демокрацията, защо нямахме движение „Солидарност“? Защото това става с хора, които имат демократична ценностна система. Те не са могли, ние сме на ред, но днес е късно за площади и танкове. Днес трябва да работим и да стройм.

Гласувайте за когото си искате, важното е да гладувате. Това е смисълът в демокрацията - колективният разум е винаги по-мъдър от отделният човек! Просто гласувайте, бъдете честни и добър пример за децата си. Това стига, за да имаме след 22 години една европейска държава. И това съвсем не е много време - не сме единствените, цяла Източна Европа е така, дори ние в момента сме сред държавите-отличнички! И да - благодарение и на нашите родители, на тяхната работа, на това, че са ни създали и изхранили. Стига ни.
50% от населението на тази земя няма вода, храна, елементарни условия за живот (станахме 7 милиарда), така погледнато България е обетована земя. Милиярди хора биха искали да са на наше място. Нека бъдем доволни с постигнатото, критични и коректив на управлението, да работим всеки ден, за да оставим ние пък една друга страна на следващите. Те са чудесни млади хора и го залсужават. Аз искам детето ми да живее много, много по-добре от мен, да не се страхува от полицаи и да кара първата си кола (бг. пройзводство) по магистрала!

41.   До 40 от 39

Номер 40, с латерна мноо трудно се спори. Особено с латерна, дето си противоречи или дрънка пълни глупости.
Ту нашите родители били бъгнати, ту па после да им благодарим за бла-бла-бла.
Аре да се придържаме към фактите за съвременна България:

1. Безплатната и реално хуманна медицина е факт за страни като Франция и Канада. България (може би и Русия) е единственото място, в което пациентите влачат торби с почерпки и пликове с пари за "благодарност". По това бг пациентите си личат навсякъде по света :D.

2. България с външния си дълг не може да се доближи на километри до страни с външни дългове, чието възприемане в цифри е болка за ума!
Искаш ли те светна за страните с най-високи външни дългове?
САЩ, Великобритания, Австрия, Германия, Финландия, Ирландия... да изброявам ли още, мм??

3. Айде да не прехвърляме вината за "зомбирането" на нашите родители върху тях самите. Всъщност, милият капиталистически Чърчил определи политическото позициониране на България... в зоната на комунистическия блок.

4. Пътищата в нашата родина са разбити, убийците по пътищата не получават адекватно възмездие, политиците ни и техните приближени икономически групировки са неприлично богати и безсрамно безнаказани на фона на възможностите на маста българи. Енергийните монополи са факт! Липсата на политика, насочена към нуждите на младото поколение, е факт! Ниското качество на живот е факт! Кво повече?

5. Не знаеш какво е групарство в училище? Ами тва е нещо като поставяне в категория не според качествата ти, а според марката на телефона ти и на маратонките ти. Ако си аут от елита, ако си различен с нещо - дупце да ти е здраво.

6. Аре не ме разсмивай с твърдението, че е супер гот да си продадеш апартамента, за да си платиш медицинското обслужване. Ако все пак го получиш това обслужване, под кой мост ще спиш после? Това е цинично... Лечението на колко болни деца беше отхвърлено от съответния отдел на здравната каса, за да си прибере някой парите, лишавайки друг от живот.. Лишавайки дете от живот!

Въобще цялата ти обосновка за розите в градината се кандилка на принципа: Като нямате хляб, яжте пасти!

Аз съм дотук с този безумен спор.

P. S. Съдейки по правописа ти, не си натискала университетската скамейка, а си СЕ натискала под същата (или около нея).

42.   Аз искам България отново да стане монархия! Най-хубавите си години и векове сме прекарали под монархическо управление. И не е нужно Кобургите да са наследниците на трона, може да намерим български род, с минало, който да поеме престола. Като република само берем ядове.

43.   До 38, хайде като си си хвърлил ТВ-то и не слушаш радио да си спреш нета?

44.   20, ти си си виновна, че си се омъжила за прост монтьор. Свършиха ли се нормалните мъже?

45.   39, нямам думи!
Личи си, че си груба и необразована жена. Не споря с такива. Такива като теб избират комунягите или не гласуват и са причината нашата страна да е на този хал!

46.   Искам монархия!!! Стига с тази република, от както България е република все е на зле! Най-добре сме били по време на монархията!

47.   Е 43 няма да го спра, тука имам избор и каквото не искам да узная не цъкам на него. Обаче проблема е реален-просяците са навън, не в нета. аз за себе си не се оплаквам-щом парите ми стигат да си покрия разходите не мрънкам, е че се лишавам от доста неща голяма работа мога и без тях. Моите лишения са глезотии в сравнение с глада и мизерията на хората които срещам всяка сутрин на път за работа. Дано на тези избори да изберете някой който ще помисли за обикновените хорица, които едвам свързват двата края и ще направи живота ни по-спокоен. тогава ще повярвам, че има хора на които им пука не само за техният джоб и с удоволствие ще ходя да гласувам

48.   45, груба съм при срещата с невежество и арогантност, особено в комбинация.
Доста съм образована. Но това няма значение.
Никога не съм гласувала за БСП.
Причината страната ни да е на този хал сме всички пълнолетни граждани.
И още нещо. Правото на глас не се упражнява само по време на избори.

51.   До 47, нима смяташ че ако човек няма нето, то той непременно е просяк? Моля, що за обидно мислене! Аз като се преместя под наем, далече от родителите си не смятам да си сложа интернет вкъщи, достатъчно ми е, че го използвам в работата!

52.   Нали знаете приказката за орела, рака щуката. та тя си е много вярна за България. никога няма да се оправи тази страна ако всияки не започнат да мислят по един начин. първо тябва да покажем на тези дето ни управляват че няма да търпим повече издънки. не е единен българския народ там е проблема. В романа ''Под игото '' има една глава"Пиянството на еди народ" много показателно и актуално и днес. ще протестираме ще показваме че сме недоволни а като доиде време се скатаваме. щото ни е робски манталитета и мисленето ни е такова. искаме да живеем добре ама не ни стиска. ха да покажем че сме единни дали ще си разиграват така коня. за когото и да гласуваме в днешните условия и при този модел на мислене и поведение няма фаида. аз не живея в България от скоро. само ще ви споделя нещо на коетоо станах свидетел март месец тук, имаше референдум за нова конституция. всички отидоха да гласуват редяха се на опашка и чакаха по 2 3 часа при над 30 градуса за да си дадат гласа, щото им пука а пък и за тях това беше първия път когато имаше значение как гласуват. преди това дали ще гласуват или не резултата е бил все един и същ. ха си правете сметка и си решаваите какво ще правите. ама после да не ревете. да ви кажа аз нямам право да гласувам тук но ако имах щях да гласувам просто хората ми показаха какво е единство

1-50 от 62