Споделена история от Други

По колко спестявате на месец и какво правите с парите?
Ние живеем с приятелят ми и си делим разходите. Взимам между 1000 и 1300 според бакшишите, сервитьорка съм, той взима 1100лв. Имаме заем 300лв още 9г. За последната една година се стискаме и гледаме да спестяваме, въпреки че много време не работих, спестихме 10000лв. Но това с цената на лишения, от работа вкъщи, без кафета, дрешки и глупости. Имаме 1 кола и я ползваме няколко пъти седмично. Сега тия пари мисля да ги пазя за черни дни и да не ги харчим, но от друга страна заема ме побърква и искам да го изчистим максимално бързо, той е към 30 000лв. Вие как сте със спестяванията, кредитите, как разпределяте парите си и ако сте в нашия случай бихте ли погасили по-бързо кредита си например или е по-добре да стоят парите на разположение, ако нещо се случи?

Коментари

1.   Как така двамата вимате по 1100, а в същото време плащате 300 лв заем и спестявате 800 лв, при положение че ти много месеци изобщо не взимаш заплата? Демек неговата заплата отива за заем и спестяване, а с твоята 1100 през месец живеете. Как живеят двама души с 1100 лв доход през месец? Т.е. излиза, че живеете с под 300 лв на месец на човек (при праг на бедност 369 лв), че и кола поддържате с тия пари. Нещо не ми излизат сметките.

2.   Мъж на 29 съм, от София, инженер. Работя в голяма немска компания за производство на електроника и автоматизация. 3000 брутна заплата, 2250 чисто. Данъкът е голям на основната заплата, но имам и доста добри бонуси и придобивки.
За мен парите трябва да се инвестират и спестяват, за да ги вложа в нещо без да тегля кредит, което ще има добра възвращаемост. Трябва да вложа 120 000 лева като почти съм ги спестил. Ограничавам се и аз сега, за да се отпусна значително след няколко години със заплатата и най-вече инвестицията, която може да ме храни и ако остана и без работа. Спестявам по 1500-1600лв на месец, според зависи.

3.   1 А ние с мъжа ми сме с две деца, до скоро майчинство 380лв съм взимсла, той взима към 800лв, ами кой колкото има с толкова живее. Много хора са с ниски доходи, а и с деца.

6.   всеки заем в началото ти вземат лихвите а после главницата и ако вече си плащал дълго време няма смисъл да им даваш парите на куп. тез пари вместо да събират мухал образно казано ги пускай да ти правят пари примерно в биткойн или друг актив.

7.   До 1,
Ако 6 месеца е била без работа и 1300 през останалото време ги изкарах 315лв. на месец за човек. :D Не знам и аз как живеят...И това без сметките...

8.   Авторката съм. Аз докато бях безработна първия път си взимах от борсата пари, шефа ми е изплатил и отпуск, като отворихме ме назначи отново, втория път помощи от държавата по 600лв на месец. Преди второто затваряне се хванах във второ заведение за 1 месец и взех общо 2000лв за ноември от двете места. Отделно шефа ми ми даде 200лв коледни (безвъзмездно на целия персонал). На приятеля ми заплатата понякога е повече, зависи дали е имал командировки, стигал е 1300. В общи линии даваме към 400лв за храна, 150лв ток, вода 15лв, телефони, интернет 80лв някъде, не знам колко са, той ги плаща, моя телефон само е 25лв. Гориво за колата около 50лв. Котката 50лв и тя. 300лв заема и в общи линии е това. С една заплата двамата и котката се гледаме, дори лятото бяхме 4 дни на море, излезе около 600лв почивката. Компромиса, който направихме последната година е, че сме ходили само 4-5 пъти по кафета, без дискотеки, без нови дрехи и не пушим.

9.   Авторке, да сте живи и здрави, но какво те бърка други(те) хора с колко и как живеят, как си разпределят парите, ако им остават какво правят с тях и т.н. Много е грозно да се проявява такова любопитство.

10.   По принцип предсрочното погасяване е добра идея, защото спестяваш от лихви, ако договорът за кредит изобщо предвижда такава възможност, разбира се. В някои договори има такса при предсрочно погасяване, което донякъде го обезсмисля.
Разбира се, не е добре да оставаш без пари, така че ако погасяваш предсрочно, си остави сума за всеки случай, примерно половината. Най-добре иди в банката и говори с кредитния инспектор какви са възможностите в конкретния случай и колко ще ти стане месечната вноска.

11.   Да спестяваме? Аз живея на кредит, :D

12.   Ами номер 1, аз ако ти кажа, че майка ми доскоро ни издържаше трима души със 780 лв. заплата, а сега даже с още по-малко понеже работодателят ѝ реши, че алчният му задник е по-важен от читав счетоводител, ще повярваш ли?

13.   Номер 2, ето това е заплата! До авторката:с полвината пари погаси част от кредита и съкрати срока му. Примерно 5000 лв. погасяваш част от кредита и искаш съкращаване на срока за 4 или 5години, виждаш колко е вноската за тези 4, 5 години и ако те устройва преподписвате договора закредита. Сега в кризата трябва да се действа. Останалите 5000 лв. си оставяте за черни дни.

14.   Хората са го казали - дупе знае две и двеста:)
Не мисля, че има смисъл от сравнения, нали разбираш, авторке, че едни хора живеят с по няколко лева на ден, а други харчат спокойно по няколко хиляди за един скромен шопинг в мола?
Финансовата култура е много важна и в основата е една максима, която съм взаимствал от "Оливър Туист" - в основата на финансовата благодат е да харчиш по-малко отколкото изкарваш и друго важно нещо, което съм научил от зет ми - не е важно колко харчиш, важното е да печелиш повече:)
Иначе мога да ти кажа за себе си, че макар да изкарвам немалко пари, по 5, по 6 хиляди лева на месец, то ми е трудно да спестявам, макар че издържам сам семейство, плащам немалък кредит, инвестирам. А просто така да пестиш, само по себе си няма смисъл, защото парите се обезценяват, трябва да направиш така, че да ти носят някаква възвръщаемост, т.е. да ги инвестираш разумно.
М, 42

15.   Най-много съм спестявал 1200 лв. месечно, но това не се случва често. Обикновено по 500-700 лв. За какво ги използвам? Засега за нищо - това са спестени пари. Глезя се с останалите.
Мъж на 22 години, София