Споделена история от Други

Безсмъртие
Здравейте. Според вас постижимо ли е безсмъртието, дали чрез някаква намеса в гените, чрез развитие на технологиите и компютрите, чрез духовни практики и т.н.? Под безсмъртие имам предвид освен духовно, и телесно. Мислите ли, че някога би било възможно, дори теориите да граничат с фантастика?

Коментари

1.   Да си безсмъртен е голямо наказание за мен. А и ако знаеш че ще живееш вечно, ще пропуснеш много от живота, мислейки си че няма закъде да бързаш...

2.   Според мен, единственият вариант би бил с прехвърляне на съзнанието в компютър (тялото се амортизира, дори и да се удължи живота, едва ли би могло да е вечно). Остава въпросът дали човек ще бъде все още човек, дали ще може да изпитва емоции и чувства и дали би искал да живее такъв живот.

3.   2, има такъв компютър. Казва се душа.

4.   В едно и също тяло не, но има технологии, които могат да местят съзнанието от едно тяло в друго, и ако другото е клонинг на първото, но абсолютно здраво, е реално същото. И това не се прави от вчера.
В момента технологиите са на светлинни години от това, което се казва на обикновения човек, който е лъган, манипулиран и за съжаление вярва единствено на новините.

5.   Подсъзнателно към безсмъртие се стремят хората без душа...като че, чувстват че, за тях няма после нищо.
За мен би било наказание, тук съм само с малко семенце от мен, моята цялост.

6.   До номер 5 - не знам какво имаш предвид под "хора без душа", но духовно погледнато няма такива хора, идваш тук, защото душата ти го е избрала, няма същество без душа.

А колкото до безсмъртието, най-вероятно не може да се постигне телесно безсмъртие, защото тялото ти не е устроено да живее повече от 100-130 години. Няма как да стане, програмиран си да умреш, не можеш да стоиш вечно тук, пък и за какво ти е? През повечето време от живота ти ще си със ниска енергия и ще те боли всичко?

8.   Дори и да спрем стареенето, човек пак може да бъде убит. Или компютърът, който съхранява съзнанието му да бъде повреден и тн. Така че, не, не мисля, че може да постигнем абсолютно безсмъртие. Но според мен можем, и вероятно ще постигнем значително удължаване на животите ни и качеството на живот на дърти години. То дори наскоро набързо прегледах някаква статия за някаква инструкторка по нещо (йога или пилатес, не помня) в България дето ставаше на 80. Изглеждаше като на 50. Повечето хора не могат да си го представят това, но според мен след още стотина години ще е често срещано.

9.   Н 6, оо, има...има без души, био "роботи" празни контейнери произвеждащи енергия. Ако само се заровиш да търсиш истини.
Включително че, поне от втората световна война насам си "произвеждат" копия на хора...
Виж и из разсекретени документи на ЦРУ, виж из професионални академични документи на биоинженери и генетици въобще.
Или недей и да ти е мирна главата

11.   Според представите ни Вселената в която живеем след трилиони години също ще умре.
Звездите умират, по-големите звезди живеят по малко и бурно. Нашата звезда е на около 4,5 млрд. години, предстои ѝ още толкова живот (или малко повече), ако не се случи някакъв катаклизъм.
Галактиките ако нямат от къде да си набавят газов материал спират да се образуват нови звезди и неизбежно след време ще престанат да съществуват. Към края на живота на нашето Слънце двете най-големи галактики в нашата локална група - Андромеда и Млечен път ще се слеят в една обща, което ще доведе до образуване на нови звезди.
Стивън Хокинг теоретизира, че черните дупки също излъчват материя (Хокингово лъчение), поради което те също не са безсмъртни.
Има ли други вселени? Не знаем. Има ли безсмъртие? Не знаем.
Знаем, че има ентропия. Чисто физически няма вечни неща. Дори и да прехвърлим съзнанието си на компютър, самият хардуер на компютъра са физични неща и се развалят. Друг е въпросът дали копието е оригинал. Дори и да можем да записваме биокод и съзнание, дали моето копие съм аз или друга личност.
13.85 млрд години Вселената просъществува без моето съзнание, после като шега ще живея максимум около 100 години, след моята кончина ще има още трилиони години Вселена. Голям майтап а?

12.   Тялото на човек умира, но душата на човек е безсмъртна.
Напълно възможно е хората след векове да постигнат безсмъртие на тялото, но това ще е само за богатите.

13.   Не. Биомолекулите, които изграждат телата ни, са в "термодинамично неизгодни" структури, които не могат да бъдат вечни, независимо от гените.

14.   Ти вече си бесмъртен. Всеки от нас е такъв. Ние всички сме се родили почти със създаването на тази Вселена и ще живеем поне докато тя съществува.
Физическите тела, с които всички ние се асоцираме, не са нищо повече от "скафандри", които нашата истинска същност облича, за да можем да живеем в определена реалност - физическа или не. Вселената съществува в безброй измерения...триизмерното физическо, в което ние живеем в момента е само малка част от цялото многообразие на съществиването.
В този ред на мисли, ние сме на тази планета и не помним нищо за милиардите си предишни животи на всякакви места из вселената по определена причина, свързана с експеримент за ускоряване на еволюцията на душите, който се провежда в нашата Галактика.
Не искам да се задълбочавам повече, защото ще стане сложно....просто запомни, че ти никога не може да умреш, само ще сменяш формата си на съществуване в безбро тела....в нашата и в безкрайния брой други цивилизации и места за живот.

15.   А след като умре слънцето и Земята не е годна за живот ще може ли духът ни да се премести на друго място или просто някак си искам да съм безсмъртна, искам да си имам време за всичко и мен лично не ме плаши тая идея, ако нещо се депресирам, ще се приспя, но искам да съм си безсмъртна дори и да няма Вселената. :(((((((( дори като някаква частица да знам, че съм си аз ох не знам вече. Не ме устройва да умра напълно, искам после да мога пак да съм като човек или някакво същество

16.   До н. 5 - точно аз да нямам душа е смешно, просто искам да съм с определени хора (с които съм сега) завинаги и винаги да се запазим дори и като нещо друго. Така че си мълчи

И всеки има душа, дори и да прави нещо лошо сам го е избррал

17.   Според мен безсмъртието вече е факт. Разбира се много тесен и специфичен кръг от хора го знаят и владеят.

19.   Безсмъртие, по скоро не, но удължаване и подобряване на Човешкия живот определено! Все пак това е една от целите на Трансхуманизма, евгениката, технологии като Med Beds също...

20.   Към някои от горните коментари,

Не може човешко съзнание да се прехвърли в какъвто и да е супер компютър. Оставете това, че не знаем изобщо къде и как се пази информацията в мозъка, какво се случва с нея и тн.

В човешкия мозък има 100 милиарда клетки и във всяка една от тях има около 1. 5GB информация. Тези генетични данни не могат да бъдат прехвърлени. А дори и да имат къде да ги съхранят едва ли ще има компютър/и, които да ги обработят както би го направил човешкия мозък. Отделен въпрос е, че човешкото тяло има около 100 трилиона клетки. Да, горе интересно са писали за клонирането, но то е забранено мисля...

21.   Не знам ама няколко хиляди трупа още стоят замразени в америка, да чакат да станат да си платят и да ги размразят с новата технология после да ги и излекуват, само дето не могат да станат.

23.   До номер 8.
Може ли някаква информация за тази (йога-)инструкторка по пилатес? Линк или поне име?
Предварително благодаря!

25.   Номер 20, едно време хората са мислели, че е невъзможно и хора да летят, но ето сега има куп начини :)
Кой знае след 100-200-300 години до какви открития ще стигнат, какви компютри ще имислят и колко още ще опознаят природата на човешкия мозък.

26.   "Да, горе интересно са писали за клонирането, но то е забранено мисля...
"

Забранено, забранено, колко да е забранено ;)

27.   Това, което реално може да направим в близкото бъдеще е, да възстановяваме тъкан, като засилим регенетативните способности на телата си, чрез генна терапия, целяща първо поправяне на грешките, които са се трупали с годните в тялото, след това вече може да говорим за допълнителни подобрения.