Споделена история от Други

Самотна и неспокойна
Здравейте, пиша тук защото вече незнам към кого да се обърна и какво да направя. Ще започна с малко история от събитията за да стане по-ясна цялата картина. Учила съм 5 години в Дания – бакалавър и магистратура. Завърших миналата година лятото когато се преместих да живея с брат ми и неговата годеница. Допреди това живях сама в общежитие със споделена кухня с други хора. Не общувах много с тях, повече си седях в стаята. С брат ми живяхме около 6 месеца заедно при което поради развилите се събития се наложи да се прибера в България и вече съм си тук от Коледа до момента. Не се разбирахме, карахме се, взаимно се напрягахме. Проблема ми е, че откакто се прибрах, се чувствам още по-зле, самотно ми е, нямам с кого да споделя, ходя на терапии, които не ми помагат и се чувствам много обнадеждена за каквото и да било. Имам проблеми с баща си и не исках да се прибирам отново тук. Имам чувството, че каквото и да направя няма смисъл, плача почти всеки ден и се надявам да се самоуспокоя, но и това не помага. Честно казано, не издържам. Бях свикнала да не съм сама, а сега когато останах сама, се чувствам неспокойна, сякаш все нещо лошо ще се случи. Не искам животът ми да мине така, не се чувствам добре и като се сетя как се развиха нещата, иска ми се да се върна назад във времето и да променя нещо. Как да приема, че се прибрах отново в България, където започвам всичко отначало? Не искам този живот повече. Преди време имах партньор, с когото споделях, а сега вече го нямам. Чувствам се ужасно самотна, сякаш никой не ме разбира. Какво да направя вече? Благодаря за отделеното време. :)

Коментари

1.   Здравей, пише ти мъж на 26г., образован с две висши - бакалавър и магистър макар и в България, владеещ два чужди езика. Бях в подобна ситуация на твоята, само, че бях сдухан и се чувствах самотно от факта, че не можех да си намеря приятелка. Дълго време не ми се правеше нищо, постоянно се ядосвах като се сещах как моите връстници си имат жени, а аз нямам, изпадах в депресии, но с времето успях да си контролирам емоциите и вече ми е по-добре. Затова бих ти дал съвет да си намериш някакво хоби като четене на книга, гледане на филми, учене на нов език , трениране или дори ако започнеш работа тук някак си ще ти минава времето по-бързо и няма да го мислиш толкова. Не се ядосвай, не си причинявай негативни емоции, че положението няма да се подобри ами ще се влоши. Вярва в съдбата, че всичко ще се нареди, както аз вярвам, че ще успея да срещна някой ден дългоочакваната партньорка. Не губи надежда и смело напред!

2.   Познато ми е как се чувстваш, а и сега тази цялата ситуация с коронавируса още повече ти утежнява ситуацията. В кой град живееш в момента, с баща ти ли живееш или сама? Хубавото на това с коронавируса е, че повечето работим дистанционно и нищо не ти пречи да смениш местоживеенето си и да започнеш на чисто. Ако нямаш в момента работа, приоритет номер 1 ти е да си намериш такава. Дори да е рецепция на морето, пак ще е по-добре от това да се забиеш във вас лятото и да задълбаваш в негативни мисли. Приеми това като период, който ти подсказва, че нещо не е наред в твоя живот и почни да работиш върху тези неща - например чети психологическа литература, или каквато друга ти е интересна, трябва ти промяна. Спортувай, гледай филми, важно е да си ангажирана с нещо, което ти доставя удоволствие, вземи си някоя животинка, която да ти е приятел :) Усмихвай се и бъди отворена за нови запознанства, вярвам че с правилната нагласа с времето ще дойдат и приятелите и гаджето. Експериментирай. Ако е много зле положението, трябва да отидеш на психиатър,който да ти изпише антидепресанти като за начало. Смело напред и вярвам, че лека по-лека нещата ще ти се подредят, грижи се за себе си!

3.   Постави си цели, почни работа по специалността си, ще си създадеш приятелства и социална среда. Ще се изнесеш и ще си гледаш живота. Не разбирам защо не си действала досега?

4.   Здравей. Честно и със сърце мога да ти кажа, че съм преживял почти същото, само че съм мъж и живях и при моята сестра. Не само това, ами реших да спра всички наркотици, алкохоли и дори цигарите. Всички знаят, че като спреш дори цигарите, изпадаш в депресия, а камо ли и наркотици и алкохол. Сега го съчетай с твоя проблем. Бях при сестра ми и за дребни неща ме караше да се чувствам зле. Работих работа, в която не ми платиха заплатата и в един момент избягах от там и останах сам самичък с психически проблеми. Помня с носталгия дните, в които бях истински щастлив. Наистина имаше такива дни. Дни, в които ме е боляло корема от смях с моя най-добър приятел, С който споделяхме мъка и радост и бяхме като братя. Точно в същия момент, в който спрях зависимостите си, той ме изостави. Ей така просто.. без да каже нищо.. тръгна си и все едно не съществувах за него. И Това, съчетано с другите неща, които ми се случиха беше като "Фаталити" ако си играла мортал комбат. Та.. не знам какво да кажа. Само, че се чувствам по същия начин. Искам само да се смея, както се смях преди и да споделям щастието си с други хора. Всичко отново да ми е цветно и да се забавлявам.

5.   Бакалавър и магистратура не са специалности, а степени в образованието. Така и не се разбира къкъв специалист си? От много четене, човек поумнява, но и често психиката му не издържа и се срива. Явно си в някаква депресия, това често се случва през зимата, защото повече стоим затворени в къщи и стоим малко на слънце. Серотонина в тялото ни намалява и изпадаме в депресия. Препоръчвам на авторката да отиде на преглед при невролог(подчертавам НЕВРОЛОГ), защото психотерапевтите изписват силни антидепресанти и положението става още по страшно, при мене така се получи. Невролога ми изписа лек антидепресант Деанксит, и за няколко месеца радостта ми се завърна.

6.   Аз не разбрах чисто сама ли живееш в момента? Нямаш ли някоя приятелка тук, братовчедка? Приятелства и в Дания не си поддържала, а е трябвало. Ей така за тренинга дори само. Да общуваш си е изкуство, но то се учи както всичко останало в живота. Просто крачка по крачка, но трябва усилие. На теб ти трябва да излизаш навън, по-добре сред природата и общуване с други хора. Просто за да видиш, че светът не е толкова лош и страшен и твоите проблеми, чувства и терзания ги имаме повечето хора. Деанксит и други подобни не те съветвам да пиеш. Млада жена си, недей да разсъждаваш като 60 годишна стара мома. Стегни се, направи нещо с живота си. Всичко е в твоите ръце. От мен имаш подкрепа и стискане на палци!