Споделена история от Други

Ако характерът ти е резултат от хората, с които общуваш най-често, то какъв си, ако не общуваш с никого?
Не смятам да разтягам локуми, просто отварям тема за дискусия. Ако човек прекарва времето си изцяло сам, без общуване с другите и дори излизане навън, в какво ще се превърне? Щом "ти си средноаритметичното на петте човека, с които говориш най-често", това означава ли, че ако няма такива "пет човека", ще си изцяло уникален? И щом уникалните са тези, които бутат света напред, означава ли, че не е толкова лошо да се самоизолираш, да се противопоставиш на човешката природа?

Коментари

1.   Аз общувам с много малко хора по свое убеждение.
Когато си сам характерът ти се формира от много фактори.
Това, което четеш ( ако четеш), дали гледаш телевизия и какво гледаш, каква музика слушаш, какви мисли и убеждения имаш.
Къде обичаш да ходиш и какво обичаш да правиш. Дори какво ядеш също е част от характера ти. Не се замисляме, но всекидневно ние моделираме себе си с това, с което запълваме мозъка си. Ако го запълваш с боклуци, то ще си един ограничен тъпак, за който има смисъл само да се напие примерно.
Ако четеш, слушаш качествена музика и не ползваш социални мрежи, то това ще те превърне в съвсем друг човек.
Хората,с които излизаме ни карат да взимаме решения за общото благо на групата. Ако са група от приятели и всички пият, а ти не, то в един момент или ще започнеш да пиеш или ще спреш да излизаш с тях. Ако излизаш само с негативни и токсични хора, то в един момент и на теб ще ти се изпари желанието за живот.
Имай хигиена на възприятията и не запълвай съзнанието си с боклуци тип - тик ток , инстаграм и фейсбук. Дори и този сайт е токсичен и е загуба на време, но и аз влизам очевидно.

2.   Всеки общува с някого, най-малкото с родителите си като малък. После в детската градина, училището, университета. Всички хора, които срещаме на тези места, ни влияят малко или много.

3.   Затова е хубаво да останеш сам за известно време и да разбереш какво наистина е важно за теб.

4.   Монасите затова са уникални, защото са се отделили от света.

5.   Съгласна съм с номер 1. Дори и хората, които не са в приятелския ти кръг, но се налага да влизаш в някакъв контакт с тях, те формират, в известен смисъл. Да, отделният човек стои интелектуално винаги по високо от тълпата, но от към действия или емоции, в зависимост от ситуацията, тълпата може да е по-добра или по-лоша.

6.   Означава, че си аутсадер.

8.   Няма нищо лошо да се изолираш, ако е въз основа на личен озбор, а не стечение на обстоятелствата. Означава, че си си самодостатъчен.
Много малко хора са способни да бъдат сами, без да са самотни, така че само можеш да се гордееш със себе си.
А човешката природа и социалното програмиране са две различни неща. По принцип всеки би трябвало да си е достатъчен и контактите с останалите хора да са му бонус, а не необходимост, но на управляващите това не им е изгодно, защото с колкото повече хора трябва да се съобразяваш, толкова свободата и личния ти избор намаляват. Затова и се опитват да внушат, че сме групови същества, които не могат да съществуват самостоятелно, което е една голяма лъжа.

9.   Нямаш характер или е като на бебе. Съжалявам, но шегата ми дойде отвътре - щом не са го моделирали, ще е като на бебе - и те си имат някакъв характер. Девствен и непорочен.

Но твоето е утопия - дори да не общуваш с външни хора, си общувал с някой или всички тези:
1. баща
2. майка
3. брат/сестра
4. дядо
5. баба
6. други роднини извън списъка /братовчеди/ки, лели, чичовци и т. н. /.

Т. е. никой не е толкова самоизолиран, ако не е на самотен остров, затворен в колиба от някакви там клонки и повтарящ мантрата "не чувам нищо, не чувам нищо", за да не чуе случайно някоя маймунка или друго животно и те да му нарушат ценната самоизолация. Казвам го с идеята, че аз самият съм се ограничил яко, но дори аз не съм толкова изолиран, че да не общувам с никого.

10.   Характерът не се формира, той е даденост. Формира се поведение, което е отражение на поведението/държанието на останалите. Формулиран по този начин, въпросът не води до никъде.