Споделена история от Други

Живота ми вместо да се подобрява става все по-гаден
Здравейте! Пиша тази тема, защото няма с кого да споделя за проблемите си. На 23 години съм, живея със семейството си, уча и работя. Когато реших какво да следвам и си намерих подходяща работа за този период имах ясен план и ясна визия за бъдещата ми професионална реализация, но сега това започна да губи смисъл. От две години ходя на психолог, а от известно време насам посещавам и психиатър, защото имам мисли за самоубийство. Оказа се, че имам личностно и тревожно растройство и съм изостанал в развитието. Също така разбрах, чак сега, че имам хомосексуални наклонности, което ме накара да се чувствам още по-зле. Тези открития, за които разбрах в рамките на месец преобърнаха целия ми живот и всички мечти и намерения, които имах започнаха да губят смисъл. И до преди това страдах, но откакто разбрах за тях нямам желание да се храня и поддържам, нямам желание да излизам с хора, не спя нормално, нямам никакви близки хора, с които да споделям, само професионалистите, с които говоря за проблемите си, но те не са ми близки, нито приятели. Родителите ми не са наясно какво се случва с мен и не мисля да им казвам. Вътрешно се чувствам смазан, винаги очаквам най-лошото и гледам на света с негативно око и не мога да се променя. Колкото и да се опитвам в крайна сметка се връщам към старите модели, деструктивното мислене и черногледството. Това ми пречи страшно много, осъзнавам го, но е много трудно да бъде по-различно явно. Исках просто да си изкажа чувствата пред някоя аудитолия, благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   Не знам дали психолога, или психиатъра ти ги е дал тези всички диагнози, но спри да си търсиш кусури. Реално всички имат проблеми, с които се борят всекидневно, ту с нерви, ту с други усилия, не си само ти. И не знам как не те успокоява това, че обществото доста е израснало относно тема сексуалност. Съществуват доста определения за тях и съществува общност на LGTBQ, която със сигурност си чувала. Дори музиката е еволюирала и се правят все повече песни, свързани със свободата на личността, без да има ограничения в това как се обличаш, с кого си лягаш вечер и т.н. Спри да се влияеш от хорското мнение. И да ти кажа, че много хора имат интерес към насрещния пол и това не означава, че непременно си хомосексуален/а. Това се нарича чисто любопитство и човек не е лошо да експериментира, докато намери това, което харесва. Ако имаш интерес гледай няколко интервюта с yungblud, или го потърси в социалните мрежи. Той е артист/певец, родом от Англия, който е изцяло отдаден на това, чрез музиката и стила си да покаже, че няма нищо ненормално човек да облича каквото си поиска, да харесва който си поиска независимо от пола. Даже на едно интервю той сподели, че определя сексуалността си като fluid, т.е. не обича да му поставя етикет, по-важно е какво чувстваш към самия човек. Между другото, не търси съвет от по-възрастни, защото много от тях биха реагирали негативно. Младото поколение е много по-отворено към промени.

Ж18

3.   Добре дошъл в клуба! Да не те занимавам с моя живот, ще обобщя: или си стои на същото положение, или се влошава. Подобрение... не и трайно такова!

4.   Приеми се какъвто си и се обичай. И - както е казал Буда, нещастни ни правят нашите очаквания. Ти си построил някакви мечти и планове в главата си. Но реалността е друга и това те прави нещастен. Спри с плановете и очакванията, живей според днешния ден . Имай някакви цели , но не да се постигат на всяка цена. Важен си ти. Забавлявай се и си намери нещо, което да те радва и го прави по-често.

5.   Не се харесваш и си търсиш сам кусури, а такива нямаш.
Млад си и здрав. Никой не го интересува, че имаш хомосексуални наклонности - какъвто си, такъв. Проблемът ти е единствено в собствената ти глава.

7.   Здравей, в лоша ситуация си изпаднал/а, но не се предавай! Не знам какви психически проблеми имаш, но в наше време няма и човек, който да няма някакви проблеми. Адмирации за това, че си се решил/а да отидеш на психолог, защото в България все още се вижда като тема за табу. Друга е темата, че много малко психолози стават за нещо и са достатъчно компетентни.

Бих те посъветвала да намериш някакъв стимул.. или просто неща, които ти доставят някакво щастие - музика, книги, филми, сериали. Ако се замислиш, имаш само един живот и толкова малко време (дори не се знае колко точно), за да направиш всичко, което искаш, да гледаш всички филми, които искаш, да изчетеш всичко, което искаш!
Намери си някакво хоби - фотография, обработване на клипчета или снимки, четене (любителска литература- фантастика, романтика, класически). Можеш да научиш нов език - 30 минути на ден отделяй с идеята да ''отвориш'' нов свят за себе си и евентуално да посетиш държавата, която искаш. Можеш да откриеш много inspiration в Youtube! Може и да са малки неща, но точно те ни захранват желанието да продължим напред.

Всички ще умрем, въпроът е да направим всичко което искаме в живота си, защото само веднъж ще живееш като себе си в момента. (Надявам се да прави смисъл)

''Също така разбрах, чак сега, че имам хомосексуални наклонности, което ме накара да се чувствам още по-зле.'' - Не се чувствай зле! Много хора bi-curious, което ще рече че поне сексуално нямат против да опитат със същия пол. В това няма нищо извратено или ненормално. Съществува от хиляди години, ако проучиш малко онлайн (ако ти е интересна темата) можеш да разбереш, че дори се е приемало за нещо естествено като цвета на косата ти. Хубавото е, че живеем в свят където тази тема отново започва да става по-нормална, даже какви ги дърдоря - то си е нормално, единствено в нашата държава (и на Балканите като цяло) голяма част от хората са хомофоби без реална причина.
Ако не друго те прави още по-интересен/а, добавя към личността ти. Ако смяташ, че си гей или бисексуален/a OWN UP TO IT! Не се срамувай, а ако не си сигурен/а, то тогава не бързай да си залепваш етикет. Не е нужно постоянно да си залепваме етикети и да сме сигурни за всичко.

Не се предвай, защото живота макар и да е черен и гаден, той също така е и обратното. Съществува някакъв баланс между двете крайности. (Ин-ян) Може да разнообразиш малко ежедневието си. Смятам, че би ти се отразило много добре. Ако живееш далеч от морето, го посети. Разходи се, посети ако трябва друг град (дори и съседен). Ако не си се разхождал в своя град - отиди, опознай го по-добре, посети онези кътчета, които не си.

Всичко най-добро! ^-^
- Лапсус

8.   От автора:
Благодаря за коментарите на всички!
До номер 1 - ''И не знам как не те успокоява това, че обществото доста е израснало относно тема сексуалност. '' Разбирам, че е така, но аз съм израснал сред доста консервативни и агресивни хора и те първа разбирам за последствията, които са ми нанесли, т. е. позволил съм да ми нанесат, защото съм доверчив и вярвам на всичко, което ми кажат (thin skin type). До този момент винаги другите са ме определяли и се опитвам да намеря истината за себе си.
До номер 7 - имам някои дейности, които ми носят моментно удоволствие - хазарт, порнография, цигари, но те повече ми взимат отколкото ми дават и най-вече ми взимат времето, енергията и финансите, които са ми нужни за търсенето на други стимули. Ученето, четенето, гледането на филми, спортуването и най-вече общуването не са ми сред любимите дейности. Осъзнавам, че осланяйки се на моментни удоволствия само се въртя в кръг, но така и не се решавам да го променя, а това решение е от ключово значение, но нямам воля и най-вече куража да се изправя срещу страховете си и да загърбя методите за бягство. Въобразявам си, че от утре ще ми бъде по-лесно и така отлагам във времето, но мисля, че е дошло времето за решителност и действие. Трудно е, но предполагам всеки, който цели промяна минава през този процес.