Споделена история от Други

Рибки (сомчета) без много изисквания
Ако някой разбира от акваристика и рибки - да пише :)
Искам да си взема сомчета за домашни любимци. Под без много изисквания имам предвид да не се нуждаят от нагревател. Намерих два вида, които живеят при температура на водата минимум 15 градуса (предполагам това е минимум на комфортна температура, а не на оцеляване) - и това са Обикновен анциструс и Коридорас палеатус. Също така не искам да се размножават - чувала съм за рибки, където мъжките и женските са от различни видове. Тези два вида заедно как са? Има ли други видове, които не се нуждаят от нагревател, че Коридорас палеатус не знам популярен ли е и дали се продава.
Давайте предложения, ако сте гледали сомчета :)

Коментари

1.   Гледал съм няколко години рибки включително и сомчета. И само ще ти кажа, че ако няма да им вземеш нагревател не си вземай и рибки. Само ще ги мъчиш и ще умрат бързо. Второ, отдавна вече има автоматични нагреватели, а не като едно време да трябва да го вадиш от контакта за да не ги свариш. Автоматичния сам си включва и изключва, задаваш му интервал примерно от 20 до 25 градуса и знаеш че температурата никога няма да падне под 20 градуса или да надвиши 25. Винаги ще е в точните граници и никога рибките няма да умрат заради аномалия на температурата. Трето, автоматичните нагреватели са изключително евтини, преди 10 години и повече си взех два за 20 и няколко лева единия. Още ми работят и ги пазя. Така че ти ако не може да отделиш едни 20-25 лв за нагревател, дори и 30 лв да са сега, тогава какви рибки ще гледаш? Ако не може да им осигуриш условията, по добре не се захващай. Само ще мъчиш животните. За без нагревател най много живородки и то гупи. Но през зимата не знам каква ще е температурата в стаята ти. Трябва да имаш термометър в аквариума и да знаеш че падне ли под 16-18 градуса ще е беля. Грунда донякъде запазва температурата в аквариума но не разчитай на това. Без автоматичен нагревател който е за смешни пари и за който няма да имаш никакви грижи след като го включиш веднъж, то не си взимай риби. Колкото до сомчетата, те не са живородки и се размножават изключително трудно. И да искаш няма да може да ги размножиш, нужен им е голям аквариум и т.н. така че няма смисъл да взимаш различни видове. Обикновен анциструс не ми харесва. На мен ми харесват сомчета Калихт (албинос), имах четири такива и ги гледах над 5 години... Няма опасност от размножаване, стига да не е живородка, така че да ти сложат един хубав грунд в аквариума с живи растения, един автоматичен нагревател, един филтър, един сифон да им чистиш, и си гледай сомчетата. Наистина ще е супер.
(Аз също се замислям дали да не започна пак да гледам, и то със сомчета. Пазя си всичката техника и аквариуми.)

2.   Вземи си коридораси, невероятно красиви рибки. Само да знаеш, че попринцип са стадни и е хубаво да се гледат поне 5,6 бройки, а ако аквариума позволява и повече. Невероятно е красиво да видиш в голям аквариум стадо от коридорси как чистят дъното и се движат винаги заедно. Погледни видеа в ютуб. Доста разпространени рибки са и няма да имаш проблем да ги намериш по магазините, особено в по голям град. Ако искаш да ги гледаш с анцитруси няма никакъв проблем. Идвата вида не са агресивни и ще живеят добре заедно. На анцитрусите пък може да им пускаш краставичка или нещо друго прочети какво хапват и честно голям кеф е да ги гледаш как си я ръфат.

3.   От АВТОРКАТА До 1.
Причината да не ми се слага нагревател е, защото все пак релетата отказват понякога, а както казах - не държа на определен вид сом, а просто някакво животинче да имам. Други рибки няма да има, само сомчета. Те не изискват чак толкова голям аквариум. В стаята едва ли ще е под 17-18 градуса, ако отсъствам зимата и няма кой да отоплява - ще сложа. За тези видове наистина пише 15 градуса, те са дънни рибки все пак. Може би в зоомагазин ще ми кажат със сигурност на каква температура живее нормално.
Щом не се размножават лесно - ще са анциструс сигурно (по са ми симпатични и съм имала такова като дете, тогава и с други рибки).

4.   От АВТОРКАТА До 2.
Благодаря много за коментара!
Този вид коридорас как се гледа, можеш ли да ми кажеш:
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=239