Споделена история от Други

За колко пари мога да продам такава къща и гора?
Наскоро наследих голяма къща в едно село. На 2 етажа е - външни стълби, 2 тераси (едната без парапет). На 1 етаж има голяма стая, баня и тоалетна заедно и маза, която е превърната в спалня. На 2 етаж има 3 стаи и малка кухня, има също таван, ако е от значение. Но има едно голямо НО и то е, че къщата не е измазана и така стои от поне 30 години. На долния етаж не е чак толкова зле, ама на горния отвътре се вижда какво има навън, само мазилка и тухли. Обаче дворът е голям (около 2 дка), на централно място е имотът, идеално равно е.

Другого, което искам да продам е една гора, не съм гледала колко точно декари е, май бяха 4. При нея проблемът е, че вече е сечено там, макар и преди много години. Ще бъде ли това спънка при продажба?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Зависи в кое село е и каква е локацията. Но ми е мъчно, че първото, което искате да направите, когато получите нещо прекрасно на готово, е да го продадете и да се заврете в големия и мръсен град. Честно, хора, не ви разбирам :)

2.   Има много фактори които определят цената на недвижим имот. За къщата е важно на колко километра е от голям град с работни места, има ли добър асвалтов път до къщата. Детска градина и училище на колко километра са, има ли ток и вода за пиене, а за поливане на 2 декара двор. На центъра на селото ли е, има ли магазин, колко е голямо самото село, има ли вече млади семейства, които живеят постоянно, има ли цигани и кражби в селото. Ако е близо до курорт е бонус. Абе много са нещата, без да се види не може да се прецени. По принцип цените на двуетажни с двор варират от 5 хил, до 150 хил.

Гората е малко за да й вземеш добри парине вярвам някой да ти даде повече от 700лв на декар.

3.   Селото до кой град се намира и на какво разстояние?

4.   Цената не зависи много от къщата, а от селото в което се намира. Ако е някое затънтено село с 50 старци и 100 цигани, може и 5 хил да не можеш да и вземеш, ако е близо до голям град цената и с около декар двор може да е над 100к. За гората отваряй обяви от твоята област и ще видиш как вървят, ама не знам дали има мераклии да ги купуват.

5.   Най-важните неща не си споделила, а именно РЗП, големина на двора и селото, в която се намира. Едно е да продаваш къща в Ломско, а друго е къщата да е в някое село около София, цената ще е в много пъти по-различна. Един декар оарцел в регулация в селата около София върви около 50000 евро, докато в Ломско 2000 евро, виждаш за каква разлика иде реч. Горите са по-специфични, но моят съвет е да потърсиш информация в местни агенции за недвижими имоти, те ще те ориентират за пазара на съответните имоти в момента.

6.   Къде е гората? Наоколо река, езеро? В планинска зона ли е или? Район?
А къщата в близост ли е до голям град? В селото има ли супермаркети, лекари т.н ?
Всичко това е важно за определяне цената на имот.
Лично ме интересува гората. Кажи нещо повече.

7.   Н 6 съм, да попитам също дали не е включен терена на гората в някой общински проект за застрояване? Могат да отделят % от земята ако е така.

8.   Благодаря на всички, авторката съм. Ето още малко уточнения.

Номер 2, къщата е на 10 км от град Габрово и за 10 минути се стига до него с кола. Пътят е хубав. Няма училище и детска градина, има само хранителен магазин, който работи 3 пъти седмично. Жителите са малко, може би около 40-50 човека максимум. Няма мангали, нито турци, само старци. В къщата има и ток, и вода. На централно място е. Няма млади семейства или поне доскоро нямаше. РЗП не знам още.

Гората е сравнително близо до едни скали, в близост до селото. Точни декари не знам, още на съм търсила никакви документи на нищо. Като малка съм ходила там с нашите и доколкото помня беше равно, ако е от значение. Често растат и гъби там, но както вече казах преди години е сечено.

9.   Ако ги продадеш, не харчи парите за глупости, вложи ги в имот или земеделска земя. Лесно свършват лесните пари, а после ще съжаляваш.
Консултирай се с добър брокер за продажбата.