Споделена история от Други

Защо ми се струва, че Северозападът заприлича на Дивия Запад?
Здравейте. Бях чувал за Северозападна България, че се нарича още Северозападнала и Дивия Северозапад. Много ми приличаше на Дивия Запад. Но си викам кво пък, в Дивия Запад обстановката е била съвсем друга. Еднакво са станали диви. И от двете места хората толкова са се изселвали, че ги наричали диви. Сега в Северозапада има бедност и беззаконие, в което оцеляват само най-силните и най-приспособените, точно както е било и в Дивия Запад. В Д. Запад индианците са създавали проблеми на американците, а в Д. Северозапад циганите създават проблеми и то огромни от типа на побои, системни хунски кражби, заплахи и убийства, едни от най-бруталните. Само където индианците в Дивия Запад са си били местно население, претопявано от европейските заселници. Българите в Дивия Северозапад са си местни, а циганите са пришълци там. Това значи ли, че българите в Дивия Северозапад в момента заемат мястото на индианците в Дивия Запад, а циганите заемат мястото на пришълците, които претопили местните? По филмите за Дивия Запад се вижда какво беззаконие е било. Как само най-силните са оцелявали. В Дивия Северозапад който не може да се приспособи бяга. Аз съм от Пловдив, дълбоките ми корени са в Горнотракийската низина. Но съм живял във Враца 1-2 месеца. Не изглеждаше толкова беден град. През Монтана само съм минавал. Само че като влезнах във Видин... Стана ми мъчно. Видях как изчезването на България е най-видимо в този град, който не е едно от много села или някакви малки селца, обединени в град, а си е областен град. Много малко хора видях. Предимно старци или цигани. Това, което ме подбуди да напиша темата беше новина, която видях. Чист сценарий от Дивия Запад. Само че не на филм, ами от реалния живот и не на другия край на света, а в родната ни България. Луд човек застрелял с пушка друг, докато се прибирал от работа. После се барикадирал в дома си. Но де да беше само това. Дивият Северозапад вече наистина е заприличал на Дивия Запад. В цяла България престъпността се покачва, но там все едно вече наистина е настанало едно беззаконие както в уестърните по телевизията. Само дето за разлика от тях е истина. Да кажа по нещо за село Галиче. Ценко Чоков, така май се казваше, по негово време в селото се случваха едни неща. Нападения с брадви и подобни работи. В началото на 2020-та в същото село мангал уби младо момиче по най-бруталния начин. Пребил я с метален прът в главата, душил я, съблякъл я, изнасилил я, заклал я с нож и накрая я обрал. Малко по-късно във Враца по време на първата карантина едни други цигани предизвикаха масов бой и една жена почина. Наказани няма. Циганията там е безнаказана. Имаше случай на друг заклан човек, вероятно боклук, но саклян и една част от него отрязана и пъхната в устата му. Един журналист в Монтана по 20 циганина го нападали и го тормозели с години, полицията го подигравала. Преди седмица намериха мъртва жена в апартамента ѝ и до нея 3 годишният ѝ син с рани от нож. И сега онзи лудак застрелял човек и се скрил в дома си. Какво се случва там? Това вече си е чист Див Запад. Севрозапад. Този див, див Северозапад. Но е страшно. Даже май е по-зле от Дивия Запад. Там е имало шерифи, престъпниците са били преследвани и убивани. А на Северозапад са прикривани и безнаказани, а ако ги накажат е една смешна присъда. Какво се случва в България? Как сме могли да допуснем онова, което гледаме по американските филми да се случва с собствената ни държава, но реално и в някои отношения дори по-лошо? Много по-лошо, защото в Америка е имало шерифи, а престъпноцоте били разстрелвани както казах, а тука ги задържат и ги пускат. И в случая българите там са индианците от Дивия Запад, а циганите са американците, които ги унищожават. Реалността е тъжна. Но все си мисля, че в България трябва да почнат да се правят филми на тема Дивия Северозапад. Може да бъде доходоносно.

Коментари

2.   От целият ти текст може да се извади извода, че прекалено много гледаш телевизия.

3.   Аз съм бургазлия, в студентските години имах съквартирант от Монтана, през годините у нас, както и в чужбина съм се запознавал с доста хора от Северозапада- Монтана, Видин, Враца и някои села около тях.
Сега, не е хубаво да се лепят етикети, не го правя с цел и да обиждам някого. Дори имах много добри приятели от там.
Но всички от там са ми някак еднотипни.
Мъжете- Наднормено тегло, пиене на ракия от обяд, сръбско, чалга, лов-риболов и битовизми.
Жените- чалга диви от 90-те. Яко сръбско, чалга, екстеншъни (или както там се казва) и тънки цигарки.
Общо взето са голями домушари и пиячи. Все някакви битови неща им са в главата, кой щял да си прави къщата, кой да си тунинговал БМВ-то, кой в коя чалготека се сбил...
И това сръбско хич не ми харесва, не знам какво намират хората в тоя турбофолк.
Определено има голяма разлика между манталитета на хората от западна България и от нас от изтока.
Честно казано не знам как от Шоуто на Слави толкова успешно лансират Северозапада. Нищо смешно не виждам в тъпи шеги и псувни.

4.   Да, а София е Ню Йорк, Варна е Лос Аднжелис, а Бургас е Маями ...

5.   Някой от пищещите тук идвал ли е на дискотека във Враца и/или Монтана в периода 2006-2013? Или, ако работите във застраховатвлна компания за автомобили-почти същото преживяване, но без музика. Сега положението е дори бих казал-спокойно, защото тогава не се живееше наистина. Та как очаквате хората от този регион да не са различни, с оглед на това каква е тяхната действителност в последните има-няма 40 години.

6.   Ромските престъпления се случват навсякъде из България. Българите търпим и им позволяваме това да се случва. Аз съм от северозапада. Пътувал съм из други части на държавата и като цяло картината ми изглежда една и съща на всякъде. Изоставени къщи , разруха и депопулация. Иначе си прав за селата около град Видин. Положението хич не е розово. По-мой преценки следващите области които ще паднат под 100 хиляди човека са Смолян и Габрово. Общото между областите Видин ,Габрово И Смолян е тази ,че има много висока смъртност и малък процент на ромско население най-вече в селските райони. За Слави и шегите му мога да кажа ,че и на мен не ми допадат. На бургазлията пиша ,че преценката му хич не е грешна. Според мен българите в България споделят едни и същи проблеми и вървим по един и същи път. Битовата ни култура е една и съща. Няма примерно област в България в която етническите българи са супер-набожни христяни. Спазват правилата на патриархата и имат дълбока родова памет.

7.   Тихо, сега! Не говори глупости! Не е никакъв Див Запад, иначе аз като шериф на област... т. е. иначе щях да съм забелязал! Сега яхвай коня и отпрашвай, исках да кажа яхвай колкото там конски сили има двигателя на колата ти и дим да те няма!

8.   Номер 7 е типичен индивид от резервата. Не особено тактичен, учтив, но за сметка на тва обича да раздава собствено правосъдие. Реално няма разлика между него и циганина който описваш. Типичен "светофарен герой", най често с голф или някъв друг таралясник по който пише "тунинг" и има изтърбушено гърне, да създава впеатление, че "мноу въри уа, чуек".