Споделена история от Други

Доста голям гаф!!
Първо да спомена, че съм млад шофьор с 8 месеца стаж. Миналата седмица се прибирах и трябваше да мина през четириклонно кръстовище, регулирано от светофар. Попринцип няма нищо сложно с преминаването през такъв вид кръстовище, но при мен имаше конкретна ситуация.

Карам си аз зад един автобус и вече приближаваме кръстовището, като свети зелено и карам на дистанция зад автобуса. Превозното средство на градския транспорт правеше десен завой, като преди това се беше изнесло в ляво, защото нямаше достатъчно пространство за завоя. По време на неговия завой бях навлязъл леко в кръстовището, карайки по-бавно и не виждах сигнализацията на светофара над мен, който бях задминал. От другата страна на кръстовището също има светофар, но автобуса завивайки закриваше видимостта към него. След като зави автобуса, ми се откри видимост към отсрещния светофар и неговата сигнализация се смени на жълто. В този мил момент,аз настъпих газта и преминавайки през кръстовището сигнализацията на светофара се е сменила на червено.

И тук възниква моя въпрос дали могат да ме глобят за преминаване на червено? По закон когато светне жълто трябва да се изнесеш от кръстовището възможно най-бързо, но аз не бях навлязъл с целия автомобил, а само с част от него. Може би задните ми гуми да са били малко пред стоп линията. И възможно ли е да е нямало камери, които засичат преминаването на червено? Или вече дори обикновенните трафик камери правят това?

Коментари

1.   не се филмирай нищо няма стане, но внимавай защото ако стане беля няма да има значение какво е светило на светофара.

2.   Ако нещата са точно както си ги описал би трябвало да нямаш глоба. Но имаи предвид че е възможно мозъкът ти да си нарежда случката в твоя полза и да пропускаш факти части от секундата които да са важни и ако видиш на видео същата случка, да се окаже, че на жълто си навлязъл с предна гума, дори и че автобуса е навлязъл на жълто. Често се случва автобусите да навлизат на жълто в крастовище.
Друг път без значение дали има автобус пред теб, намаляй така че да увеличиш дистанцията с по високото ППС, за да виждаш светофара лично за себе си, а не да се надяваш, че шофьора пред теб го е видял.

3.   Може да си провериш онлайн в КАТ. Според мен няма проблем, ти си бил навлязъл на зелено и реално ако беше останал вътре щеше да пречиш на другите преминаващи.

4.   Батка, ако всички шофьори бяха така педантични като тебе, досега отдавна да сме задминали европейците и да сме Швейцария на Балканите...

5.   На 8 месеца стаж и вече хитрува!? Жълтият цвят те спасява само ако те е засякъл след светофара, и служи бързо да напуснеш кръстовището. Като не виждаш какъв цвят ти свети, чакаш докато видиш, недей да шикалкавиш. Ти си навлязъл на жълт светофар, който свети и преди зеленият на страничните отклонения. Ако някой тарикат като тебе реши, че може да навлезе на жълто, защото след него ще светне зелено, знаеш ли какво ще стане в средата на кръстовището. Не знам какви курсове си карал, но в правилника пише, НЕУВЕРЕН не предприемай действия. Преди време пак един тарикат се оправдаваше, че било тъмно на кръстовището и нищо не се виждало и изведнъж пред него изкочил младеж с велосипед и той го блъснал. Като нищо не е виждал, защо се е движел а не е спрял? Тези плитки оправдания са само за пред баба ти, пред КАТ няма да минат. Очаквай си глобата!

6.   Няма да те глобят, но по принцип не го прави повече, защото е опасно. Много хора правят грешката в последния момент да ускоряват, за да хванат последните секунди на зеленото или още по-лошо жълтото. По-добре изчакай още един светофар, но да си сигурен. Няма да разбереш как ще ти изкочи някой пешеходец или кола и ще стане голям сакатлък. Има много такива случаи. На светофар и пешеходна пътека трябва да си много внимателен и превантивно да намаляваш, а не да ускоряваш. Аз няма да крия, че също съм го правил, с което не се гордея и въпреки че съм опитен шофьор 1-2 пъти съм бил близо до това да ударя пешеходец. От тогава знам и осъзнах колко опасно е това.

Също и на пешеходна пътека, ако колата до теб е спряла (когато са 2 ленти в посока), задължително спираш и ти, защото често се случва пред нея да има пешеходец, но да не го виждаш. А той за да спре все пак, значи вероятно има пешеходец. Ако не спреш, също е доста опасно.

Също на светофар, ако завиваш, винаги внимавай за пешеходци непосредствено след завоя, защото и тогава понякога не се вижда или ми се случвало някой да е спрял а аварийни веднага след завоя и може да се заблудиш, че е в движение и да го блъснеш, докато реагираш.

Повечето катастрофи стават точно на кръстовища, светофари и завои.

Особено както си млад шофьор, още нямаш усещане за тия неща и ако не си внимателен може да си навлечеш много големи неприятности и не дай Боже да убиеш някой. По-добре изчкайа, огледай се, бъди сигурен и тогава минавай. По-добре да загубиш още 1 мин за още един светофар, но да стигнеш жив, здрав и останалите на хора на пътя да са живи и здрави. С 1 спестена минута няма да си оправиш живота. Дали ще се прибереш в 5:22 или в 5:23, няма особено значение, но ако направиш нещо, има много голямо значение.