Споделена история от Други

Какво означава да си възпитан?
Здравейте,

Често се питам какво означава един човек да е възпитан. Възпитанието от кое се формира от средата, семейството, житейските обстоятелства. Бих искал да бъда възпитан и добър човек, но не винаги успявам. Ето защо, ако може да ми посочите какво разбирате под това един човек да е добър и възпитан. Често се замислям за себе си, дали съм такъв. Възпитанието и добротата - функция на какво са?

Благодаря Ви предварително!

Ники

Коментари

1.   За мен един възпитан човек има добри маниери и обноски. Добрите обноски се базират на четири принципа: емоционален интелект, стремеж към хармония и уважение. Доверявай се на куртоазията и няма да сбъркаш-тя ни кара дам спазваме еталон на поведение, който допринася за спокойните отношения между хората и разсейва напрежението. Затова при всички общества има има всеобщ кодекс на поведение. Няма да хиперболизирам, ако кажа,че това явление е почти генетично-животните също си имат ритуали за ухажване/сближаване. Учтивостта е по-често навик и чрез нея сме “подписали” договор за общуване-поздравяваме, използваме вълшебните думи, стремим се да показваме маниери-да отстъпим на бременната или възрастната жена мястото си в тролея, да задържим вратата на жена, която влиза (ако сте мъж). Деликатността и тактичността са нейни добри приятели-съобразявайте се какво питате и споделяте. Не правете забележки за най-дребните неща, защото това не говори за познание на правилата за общуване, а за снобизъм. Например, ако някой в училище издава необичайни звуци, аз не бих му направила забележка, защото не е възпитано и не искам да затруднявам отношенията си с този човек на по-късен етап. Важно е да се храните възпитано. Да, много от нас се дразнят от хора, които не спазват елементарен етикет на хранене-гледат си телефона, мляскат шумно, тракат, докато си служат с нож и вилица, ядат с ръце. Също така е задължително да зачитате чуждото пространство. Намирам за отвратителен начинът, по който много мои съученици приказват най-невъзмутимо по телефона в тролея, без да се съобразяват с останалите пътници. Или как някои хора най-безцеремонно се карат на територията на градския транспорт без въобще да им пука (извинявам се за грозния израз) за околните. Седмокласният ми опит казва, че възпитание е всичко, на което лелките са ни учили в детската.

2.   За мен означава човек, който живее, както смята за добре и не съди останалите.

3.   Истината е, че всички се раждаме едни чисто нови компютри, на които им се инсталира програма. Тази програма е възпитанието. В различните държави, в различните семейства тази програма е различна. Аз лично в това отношение се възхищавам на Японците. Ключовото при инсталирането на програмата е родителя, вече да я има инсталирана. Без личен пример, възпитание не може да се случи. Изобщо цялата тема е много дълга и много тънка. Възпитанието е изкуство. При всички положения, най-важното изкуство в живота.

4.   У нас да си възпитан се приема, че си задръстен, смотан, наивен. Обратното се смята за положително. В нашата народопсихология е залегнало отношението, че успехът е изнасилване на правилата и който ги спазва, не знае как и няма да успее. С други думи, не е човек, който заслужава интерес и уважение.

5.   Номер 4 е прав за съжаление. Възпитанието тук се асоциира със слабост.

6.   За мен възпитанието на първо място значи да говориш тихо и никога да не викаш (освен ако не си го търсят), да не клюкариш, да не говориш глупости, да не си вулгарен, да си честен и да имаш добри обноски.

Ж, 23

7.   Добре 1, но защо лъжеш, че си 7ми клас?

8.   Номер 4, добре казано!

9.   Номер 7, какъв ти е проблемът?