Споделена история от Други

Проблем ли е това за изборните секции в чужбина?
Здравейте. Наскоро имаше избори. И както винаги Турция гледаше да се намеси. По принцип турският помак Ердоган се старае в Турция да има много висока избирателна активност на българските избори и не липсват и рейсове пълни с изселници. Само че този път заради ковида избирателната активност сред изселниците беше много ниска. В Турция е забранено да се излиза в неделя, но на изселниците, а и не само на тях, те имат деца и внуци родени там, дето даже български не знаят, но нашите тулупи им дават паспорти. На тях им позволиха да излизат, само за да гласуват. Доста долно. Само че в Турция психясването по телевизора все още е на макс и явно много хора са се стреснали да не хванат нещо и избирателната активност там беше рекордно ниска. От новия Парламент ми се повръща. Ситуацията е такава. Тиква, чалгар, комунистка, чалма, рапон и мисирка. Такъв ни е Парламента. Чалгарят нещо се изплаши и набързо хвана ковид. Той всъщност не трябва да е там. Има сериозни проблеми със здравето, които биха му попречили да бъде политик на висок пост. Сложи Тошко Йорданов. Имаше и една много гнусна лелка, която няма да я коментирам. Този Тошко Йорданов и преди е бил там, но не помня в коя партия. Нарече Бойко Джипко Бибитков. Да, Тиквата е всичко. Но Тошко, ти си политик. Ти си в Парламента. Не си на улицата. Тиквата е всичко. Но е и премиер. Наистина доказаха, че няма такава държава. Някакъв човек от непозната партия нарича премиера Джипко Бибитков в Парламента. Щеше да е смешно, ако не беше трагично. Парламента не става. Ще има нови избори. ИТН влязоха в Парламента. Той Слави опростачи народа и всички му повярваха. Не може да гласуваш за него защото шоуто му било забавно или защото те е забавлявал още откакто си бил бебе. Той не направи никаква предизборна кампания. В новия Парламент само едно се говореше. Да се увеличат изборните секции за държавите извън Европейския съюз. Да са разреши да са над 35. Веднага се появиха притеснения, че ИТН работят за ДПС. То всъщност България не се управлява сама. Има си господари и те управляват България. Както и Турция. И Турция получава бонбон за вярна служба. ДПС е кукла на конци на Ердоган. Той им казва с кого да бъдат. Ахмед Доган си седи в Сарая и държи властта. България е практически васал на Турция. Но до кога? Ердоган почва да не се харесва много на господарите. Има ли избори в България Ердоган казва на турците в България “Гласувайте!” На изселниците “Гласувайте!” Осигуряват се изборни секции, изпращат се пълни рейсове. Всъщност от турската сган отърване няма. Дойдат ли ти веднъж на главата, до там си. ИТН е ясно, че ще са с ДПС, защото са втора сила, може и първа да станат и господарите ще дават бонбони на Ердоган за службата му. Заговори се, че този закон за броя на секциите в държавите извън ЕС са за да може Ердоган да организира повече изселници да се намесят в нашите избори. Много ми е странно защо точно това беше главната изява на ИТН? Може би защото имаха най-голям процент в чужбина. ВМРО се вдигнаха на протест, но някои казват, че било защото от чужбина не взели и 1 процент. Всъщност е известен факт, че повечето от българските изселници в Турция живеят в Одрин, който не е кой знае колко голям, в Истанбул, Анкара и Измир, а секциите по принцип са си там. Така че какво би станало ако са повече от 35? Възможно е и новият закон да е гласуван защото във Великобритания живеят много българи, а тя вече не е в ЕС. Разбрах, че в САЩ, огромна държава, имало хора, които искали да гласуват и пътували хиляди колиметри, защото в целия щат нямало избирателна секция. Какво е вашето мнение по въпроса с новия закон? Споделете.

Коментари

1.   Слави е наясно че Българите в чужбина ще го спасят на новите избори, за това с взсички усилия промени закона за повече секции, наясно сме че повечето Българи в чужбина гласуваха и май пак ще гласуват за него!

2.   И аз не разбирам тази омраза срещу българските турци. Те какво, не са ли и те хора? Работят, не крадат - гледат си семействата. Не са ни те проблема, нито са били през последния век. ДПС е рожба на тайните служби и е фактор в политиката много от преди Ердоган. Разделяй и владей - надъхай две групи една срещу друга, насаждай етническа омраза и води хората за носа. А реално тези партии не биха съществували без своята противоположност. Поддържат се взаимно. За наша сметка. Турците ли са ни наистина най-големия проблем хора? Дали? Турски дипломати ли правят изказвания че притежават Черноморието? Турците ли ни извиваха ръцете и ни продаваха газ на най-високата цена в Европа? Турците ли окрадаха държавата и създадоха олигарси? Истината е, че най-зловредните за България влияния от 30 години насам идват от Русия. Политиката им спрямо нас е унищожителна. Дистанцираме се от Украйна и гледаме на другата страна все едно не ни засяга, но ние може да сме следващите.

Не живея в България, но реформата с избирателните секции с нищо, ама с нищо не ме улеснява. Да, пътувах 50 километра до най-близката избирателна секция и чаках после един час на опашка, не ми беше проблем - нито на мен, нито на всички останали, които бяха там през този ден. В страната, в която съм така или иначе си имаше над 35 секции, така че за нас нищо тук няма да се промени. Искахме да дадем гласа си. Всеки според разбиранията си какво е най-добро за България. Защото ни пука. Който е искал да гласува е гласувал. Да, за българите във Великобритания и Щатите реформата може би наистина ще е улеснение, но все си мисля, че който е бил мотивиран и решен да гласува, го е направил въпреки чакането и разстоянията. Просто българите в чужбина за тези избори наистина максимално се мобилизираха. Затова и мисля, че улесненията в процедурите няма да променят съществено активността и картината.
Иначе аз мисля, че ИТН се надяват на повече подкрепа от чужбина, затова тази популистка реформа. Но мисля, че си взеха вече каквото могат и че повечето от хората, които гласуваха за тях, няма да се излъжат втори път. Най-малкото след като видяха как първата работа на новото събрание беше да си гласуват увеличението на заплатите. А това, което в момента виждаме от НС е пълен цирк и подигравка. Сестра Галева и адвокатката на Мултигруп се развикали "дръжте крадеца". Слави предлага за премиер протеже на Божков. И хората им вярват и се надяват, че някой ще им защити интереса...ще защити да, но джоба си. Герб много се оляха и изнагляха и освен още от същото, не изглежда да имат какво повече да предложат. Но БСП пък изобщо не са алтернатива. Последния път като се вихриха и те крадоха толкова нагло, че от европа ни спряха еврофондовете, а сега са огладнели и озверели. Но да бяха само те - с мед да ги намажеш.

Не желая да гласувам по пощата. За българите в чужбина, а и в България улеснение щеше да е ЕЛЕКТРОННО, а не машинно гласуване. Защо се преструват, че заради нас въвеждат машинното и че сме го искали? Не сме искали това. Да, при електронното има възможност за фалшификация, но при машинното също има. Машинното гласуване ще даде много повече възможности за манипулиране и подправяне на вота. Никъде в Европа не е практика. Мисля че вота от последните избори си беше доста реалистичен и отразяваше пристрастията на обществото - и в България и в чужбина. Лошо, че нищо не могат да направят политиците ни в тази конфигурация, но при честни нови избори реално шанс за категорично мнозинство никой няма. Страхувам се, че се подготвят да фалшифицират вота.

3.   всичко е точно с новия закон, хората с турски произход включително тези които не знаят български е не повече от 250 000 човека, а толкова имаме само в Чикаго така че турските гласове реално въздействие няма да имат каквото защото Бойко има около 600 000 твърди гласа и ще останат в парламента ИТН, ГЕРБ,ДБ, ДПС, БСП и някоя "патриотична" коалиция и евентуално Божков и пак ще е мармалад

Мод: пич, ти проверяваш ли въобще дали са ти публикувани коментарите? От месец не съм ти публикувал и един коментар и ти още не вдяна, че изреченията съдържат главна буква в началото и някакъв препинателен знак в края.

4.   Да гласуват хора, който допреди 5 години са живели тук. Да има лимит за гласуване. Никакви такива гласуваници на хора, живеещи другаде 20-30 години , ама си врът носа в нашата политика и начин на живот. Да се забрани на турчулята да прииждат с автобуси да гласуват, и те не знаят за какво и защо.

Мод: въпреки омразата към друг етнос ще публикувам коментара, за да видят хората колко са грамотни и самите "българи", които нямат елементарно уважение към българската граматика. Да си българин означава и да положиш елементарни усилия да научиш български, а не да мразиш другите.

5.   Иронията е, че номера 3 и 4 се оплакват от неграмотници, а единия не знае какво е главна буква и препинателен знак, а другия не прави разлика между "и" и "й". Ама иначе са големите патрЕоти и имат право да гласуват, разбираш ли. Нищо че не са научили български.

6.   В най-добрите години , когато е нямало ограничения , в Турция са гласували над 100 000 души , от тях -85 000 за ДПС . При парламент с 5-6 партии разликите са малко . Ако пак се юрнат масово да гласуват , може техните гласове да помогнат ДПС да бъде на второ или на трето място . Видяхме обаче ,че така е конфигурирано НС , че няма значение , кой е пръв , втори , или трети .Не искат да се коалират помежду си . Най-смешно е, че Карадайъ изкара ДПС , че е партия на промяната и ще работи с ИТН , ИМВ , и ДБ . Ако пак има сходни резултати на нови избори , няма ли компромиси , есента пак ще се гласува . Ама на хората накрая ще им писне . Обаче пишат ,че са приели така поправките ,че са гласували някакви противоречия - хем може да се откриват секции навсякъде , хем трябвало да бъдат само в консулства и посолства. ЦИК трябвало да се произнася - някакви такива работи
С ограниченията в секциите за страните извън ЕС , сега гласуваха над 180 000 души . За ДПС гласовете бяха около 22 000
Проблемът е ,че не се вижда , как ще се разберат партиите да управляват . Да крадат по-малко и да правят нещо реално за проблемите на хората . Мечти

7.   До 5, от такива гласуващи България страда!

8.   Абсолютно никакъв проблем не са, на тези избори са гласували 180000 човека. Излишно се преекспонира темата, ВМРО разбира се трупат политически дивидент заради българите от Турция. ДПС имат 19000 гласа от Турция.

9.   В сайта на ЦИК може да се провери, че в Турция едва 19000 души са гласували за ДПС, което е около 1,5 депутатски места. За това ли е цялата гюрултия? Че те националистите сигурно имат повече гласове от пропагандата и преекспониране то на "проблема", отколкото гласове имат ДПС от Турция. Добре, и какво толкова ще се промени, ако ДПС имат 1-2 депутата по-малко? До двама депутати ли опряхме да се оправи България? Ами останалите 238?

10.   5 от 4
А разлика правиш между правописна грешка, граматическа грешка, и такава от бързане?! Половината гласуващи от чужбина не помнят българския ,нито го говорят, но гласуват.
Самата тема намесва турците, но все пак е публикувана. Явно модераторът одобрява това, което му е изгодно. За него един коментар е пълен с омраза към етнос, а самата темата- не е. Провокаторска тема, за да изпъкнат патриотите, които броят запетаи, букви и да се бият в гърдите, че откриват грешки като даскалици

11.   Въобще не трябва емигрантите да имат право да гласуват. Емигрирали са, защо да определят как ние, които не сме емигрирали, да живеем? Ако някой се върне от чужбина тогава да си гласува, ама докато е там и не е сигурен дали ще се връща защо да се меси?

12.   На телефона понякога е трудно да пишеш правилно. Но не разбирам защо всички са се хванали за този правопис... Аз не съм видяла по немските форуми например някой да поправя. Като че ли не прави толкова лошо впечатление, не знам. Всеки си пише както иска и може, а коментиращите се фокусират върху други неща. Аз уважавам българската граматика, имах добри оценки по езикова култура, но за съжаление от години не говоря български и чета все по-малко. Може и така да е с коментиращ номер 4, това, което е казал е, че не трябва да гласуват хора, които не живеят в България. Начинът по който говори за турците намеква за етническа омраза, но не знам дали трябва да не се публикува. Е, това си го решава модераторът, сигурно е много трудно да се прецени кое мнение преминава дадени граници. Добре е, че за Ковид политиката още не е въведена цензура! В повечето страни трият коментари на поразия!
А по темата, не разбирам, нали в България имаше протести срещу Бойко? Защо е пак на власт това правителство? А турците имат право на глас, те не са лоши хора, познавам няколко, но ако живеят в Чужбина, не би трябвало да имат право, както и българите в Чужбина. Както турците в Германия гласуват на изборите в Турция, а от три поколения живеят тук. Аз не гласувам, защото дълго време не живея в България, не знам за кого и мисля, че не бива :)

13.   Ето Ви малко факти: (справка – ЦИК!)
Избори 2005г. - 75 245 гласа от чужбина - 40 626 за ДПС
Избори 2009г. - 153 534 гласа от чужбина – 93926 за ДПС
Избори 2013г. - 110 632 гласа от чужбина – 54353 за ДПС
Избори 2014г. - 138 121 гласа от чужбина – 59938 за ДПС
Избори 2017г. - 112 486 гласа от чужбина – 32820 за ДОСТ и ДПС
Избори 2021г. - 171 815 гласа от чужбина – 23004 за ДПС

14.   10, ех, как не се сетих, че било от бързане. Сигурно и "врът" е от бързане и запетаята преди "и" също. Разберете, че не съм дребнав и не съдя никого за грешки, но не може да обвиняваш другите, че не са българи, а ти голяма българка да пишеш като първолак.

12, ами като е трудно, да си проверяват после текста, преди да натиснат бутончето, толкова ли е трудно? И пак казвам, че никой не съди никого, но е тъпо да се изказваш кой бил неграмотен и кой небългарин, което предполга, че се изкарваш големия грамотен българин, а пишеш по-зле и от хората, които плюеш. Те германците сигурно и не плюят сънародниците си зад граница, ама ей го на - тук сме все по-по-най за сметка на останалите.

Ако тези хора не бяха си показали комплексите, изобщо нямаше да повдигна въпроса за правописа, но има една приказка, че някои виждат треската в чуждото око, но не и гредата в своето.

18.   Български сайт- скъсват се да те убеждават колко си тъп.

19.   18, български сайт - обиждаш другите само на база произход и като ти го кажат в очите, го извърташ, че другите те обиждат, че си тъп, удобно прикривайки, че ти си започнал с обидите. Като обиждаш ти, не си тъп, но ако друг ти отвърне, той е тъпия.

Това е все едно ти както си вървиш по улицата, аз да дойда и от нищото да ти вкарам една тупалка без повод и ако ти ми отвърнеш да кажа, че си тъп, защото си ме набил без повод. Бива наглост, ама чак толкова.

Като искате да станем европейци, започнете от себе си. МАлко е нагло ти да обиждаш, а да искаш останалите да се държат с теб европейски. Не мислиш ли? Защо не пробваш в някой чуждестранен форум да обидиш черната раса например да видим колко европейски ще се държат с теб, а? Най-лесно е да кажеш българска работа и така да си прикриеш собствената простотия.

Ако има какво да кажеш, има и какво да чуеш... Не може ти да обиждаш пък другите да ти мълчат.

23.   Аз съм българин и съм за това, всеки имащ право и желание да гласува, нека го направи.
Никаква вина нямат българските мюсюлмани, че българските християни живеещи в България ходят на разходки в изборния ден и не упражняват правото си на глас.
В края на април бях в отпуск и ходих на обиколка в Родопите, възхитих се на общинарите там, вероятно бяха мюсюлмани. Повечето улици нямат дупки, има асфалт и до най малките махали и паланки. Високо в планината 6 къщи и малка джамия, до там има асфалтов път, гладък без дупки, с купчинки пясък на всеки 200м около него, ако закъсаш през зимата. Ходих до 10-15 подобни махали за да се порадвам на изгледа и природата и всички бяха така, ако има повече от 20 къщи има и кметство, самата сграда на кметството поддържана белосана.
Минах и през български села улиците с дупки, кметствата неугледни с паднала мазилка, натъкнах се и на кметства с пропаднал покрив в български села с над 100 къщи.

24.   Не живея в БГ. Смятам че , ако искам да гласувам , да намеря начин да си дойда до Бг. Защо трябва да има секции в чужбина ? Толкова пари на вятъра. Ама българите изпращали много пари ! Ами изпращат по собствена воля . Имат близки -изпращат им.

Да гласуват там , където ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ !!!

Защо с парите на българските данъкоплатци , да се плащат много пари , за секции в които аз и такива като мен , да гласуваме??? Не , че от Турция , няма да ги извозят с автобуси да дойдат на екскурзия , да гласуват и да се видят с роднини.

Знаете ли , че има българи в чужбина , които крещят като луди , че им се нарушава правото да гласуват , а децата им , не знаят български език ?

Кой ръководи новите партии в България ? Например ИТН , кои е собственика ? Ясно е , че тези , които ние виждаме , постоянно изчакват нареждане от някой ? Дали ще разберем ?

25.   19, какво общо имаше цялата ти тирада с гласуването? Заглавието на темата не прочете ли , не вникна ли? Или от скука реши да се заядеш?