Споделена история от Други

Заслужава ли си да взема бърз кредит?
Трябва ми сума от сорта на 300-400 лв., с която да покрия някои разходи, а към този момент нямам толкова пари. До две седмици се очаква да започна работа, а първа заплата ще получа сигурно след около месец и половина. От банка няма как да ми отпуснат желаната сума, първо защото е сравнително малка и второ защото нямам трудов договор и желания стаж за отпускане на кредит. Студентка съм все още, но студентски кредит не се дава за такива нужди.
Та идеята ми беше към средата на този месец да изтегля бърз кредит и после да го погася с първата си заплата. Но ме притеснява това дали няма да ме излъжат с договора и после да ме издирват с лихвари, в случай че не мога да внеса сумата навреме. Лихвата също ми се струва доста голяма и това също оказва влияние за вземане на решение. Парите наистина ми трябват към този момент, а друг начин, за да ги взема, не виждам. Нямам злата за продаване, всъщност абсолютно нищо стойностно не притежавам, за да го продам и да събера сумата. Не мога и да открия работа за няколко дни и да ми дадат такъв надник. От приятели не бих поискала никога заем, просто ме е срам, а и те също нямат много големи доходи. Проституция и незаконни дела не са ми никакъв вариант, дори не го и предлагайте като опция.
Какво бихте ме посъветвали в тази ситуация? Заслужава ли си да изтегля бърз кредит и доколко безопасно е това за момиче под 25 години?

Коментари

1.   Никога не тегли БЪРЗИ КРЕДИТИ

2.   Момиче в НИКАКЪВ случай не тегли бързи кредити! За такава "смешна" сума с извинение ще имаш да връщаш 3 пъти повече.Не знам за какво ти са толкова спешно тези пари и не можеш да изчакаш докато вземеш първата си заплата,но не го прави за нищо на света.Ще се заробиш от млада.Родителите ти не могат ли да ти помогнат със сумата? Ще им ги върнеш от първата си заплата и няма да имаш лихви.В краен случай щом нямаш злато за продаване,продай или заложи ако имаш лаптоп,телефон или някаква друга техника.Но недей да прибягвали към бързите кредити.Тръгнещ ли отсега няма спиране.

3.   По-добре си извади една кретидтна карта, имаш гратисен период, в който можеш да ги върнеш без лихва. Ако пък не успееш поне лихвата не е чак толкова голяма като при бързите кредити, а и все пак е официална институция, докато бързите кредити са на ръба на закона и могат да те изнудват по всеможни начини. Отделно ако не ги върнеш, прибягват до мутри и тем подобни и можеш да си изпатиш сериозно, вкл и да те набият, вкл. и твои близки могат да го отнесат. И като цяло избягвай кредити, освен за жилище, образование или инвестиция.

4.   По сигурно е да го изплатиш в натура, тогава няма договори. Навремето като е нямало банки, лихварите така са действали. Каква дама си, ако не можеш 300 лв да си заработиш за една нощ?

5.   Ако нямаш друг вариант - изтегли, но поискай да ти го разсрочат за няколко месеца с 2-3 месеца гратисен период. За да си по-спокойна. Винаги можеш да го погасиш предсрочно, ако поискаш, доколкото знам, нямат такси за това. Добро решение е да помолиш близък за част от сумата или примерно 4 човека по 50лв и да вземеш на кредит останалите. Дори хора с невисоки доходи е малко вероятно да ти откажат 50лв. И не трябва да те е срам, освен ако не им искаш за трети път :)