Споделена история от Други

Как се научихте да карате кола?
Здравейте, може и да Ви се стори абсурден въпроса, но ме интересува как започнахте да карате сами? Преди 2 години изкарах книжка, но не съм карала от тогава и самия страх ме блокира. Как се справихте със страха?

Коментари

1.   Значи аз съм на 21, преди 3 години си изкарах книжката и ще ти споделя моята история да видиш, че не си единствената. Първо карах 2-3 пъти на полигон и си беше голям зор там с наклони, дупки, кога да карам на свободна, спирачки и така.. След което директно от полигона ме изкараха да си карам из града и си бях доста притеснен. Изпита си го взех, но през цялото време бях супер стресиран, дори малко преди да започне изпита получих паник атаки, втриса ме, почнах да се задушавам и треперя и така. Истината обаче е, че се научих да карам не по време на курсовете, а след това. Може би ми трябваха 2 месеца докато започна да се чувствам спокойно зад волана. Първия път когато карах сам ходих до работа, която е на 300 метра от нас и си беше голяма работа че стигнах безаварийно. Днес карането ми се вижда като едно от най-лесните неща, след 3тия месец бих казал че свикнах напълно и се чувствах уверен в себе си. В началото си виках, че е много страшно, че никога няма да се отърся от това притеснение. До сега не съм имал катастрофи и да не казвам голяма дума, ама карам по-добре от 70% от шофьорите които засичам. Спокойствието си идва с времето и навъртяните километри. В един момент даже няма да ти прави впечатление

2.   Практика, това е. Няма как да можеш да караш, без да си карала. Никой не се е родил научен. Не е зле, като за начало някой опитен да те придружава, да ти обясни това-онова. Но основното си е практика.

3.   Истината е много груба, може и да се убиеш или да те убият.
Статистиката се пълни постоянно, тъмни пътища без знаци и без маркировка, остри завои, обратни виражи, дупки, спящи шофьори, рязка промяна на температурата и лед, гъста мъгла зад завоя.
Та даже и в града, линейка с мижава светлинна сигнализация изскача иззад тир, луд минава на червено, скрито ченге изскача пред колата пред теб и следват рязки спирачки от предния, изненадващо задръстеане на мокро след баирчето.
Не е шега работа, няма спокойствие за шофьора в бг ако ще и 50 години да е зад волана, и милиони колометри да е навъртял.
Аз съм шофьор от 92г. два пъти ме блъскат отзад и един път отстрани, за щастие само колите ми потрошават засега, а ситуации мога 3 нощи да ти разказвам.
Опичайте си акъла!

4.   Като карам кола.

5.   Вземи си опреснителни курсове при някой наистина добър инструктор и/или карай едни и същи лесни и познати пътища. Намери си човек, който да ти помага, адски полезно е. Само с каране стават нещата, много каране, но трябва време, така че не се бави повече, ако ти се кара.

6.   Номер 3 ти на 120 години ли си бе?? ;D

7.   Карай на някое село, да свикнеш с колата. Като посвикнеш, в града, първо по по- лесни маршрути, избягвай натоварените часове. Но каране му е майката. Аз съм шофьор от 13-14 години, имам периоди, когато не съм шофирала дълго, като се кача и ми е притеснено. Също така, като трябва да карам до място, където не съм ходила, си преценявам предварително от къде да мина. Дори и малко да те е страх и да си притеснена е здравословно дори, така ще си по- внимателна. Спазвай си ограниченията, по- бавничко, ако трябва- една лепенка "млад шофьор". Ще свикнеш, но трябва практика.

8.   Научих се да карам кола, когато се махнах от България и заживях на Запад. Много по-спокойно и лесно е да се научиш там - по-хубави и БЕЗОПАСНИ пътища, както и олигофрените са в пъти по-малко на пътя. В България всеки втори се прави на Шумахер и големия шофьор, затова и накрая завършват умрели в някоя канафка.
Изкарах книжка в България и точно 1 път карах там след вземането на книжката и беше ужасно...
Ж22

9.   Благодаря ви много за коментарите. Проблема е, че не получавам подкрепа и това още повече ме демотивира. А както казвате, наистина никой не се е родил научен.

10.   Номер 6 рязсмя ме! Кара от деветдесет и втора година, първо и аз така си помислих...

11.   6, ти бавноразвиващ ли си? От 1992-ра родина съм зад волана. На 1200 години съм, да, куко.

13.   Не, човека искаше да каже че има книжка от 1992, т. е. от началото на Прехода! Или като на малко дете на всеки трябва да се обяснява това наистина ли е така, все едно "бременна ли съм? " Мислете бе, хора!

14.   Много благодаря, мили хора. Радвам се,че не нападнахте, а ме окуражихте. Явно е здравословно притеснението и всеки се в началото. Бъдете здрави.

15.   Аз взех книжка на 25, а кола си купих чак на 30. Пет години, т. е. от изпита по кормуване, до закупуването на колата, не бях карал изобщо.
Взех колата, бавно и внимателно си я закарах вкъщи. Следващите дни излизах да шофирам вечер, когато нямаше трафик и карах по половин час без определена посока, просто си обикалях в квартала, в който има и по-големи булеварди, и по-малки и тесни улици. Целта ми беше да си припомня как се кара, а и истината е, че шофьорските курсове не те правят шофьор, а единствената им цел е да можеш да си вземеш кормуването.
Не е имало кой да ми помага, да седи до мен и да ми дава напътствия, не съм ходил на полигон. Бавно, внимателно и търпеливо се научих и почти пет години по-късно смея да твърдя, че съм приличен шофьор.
Така че няма наистина защо да се обезкуражаващ. Както с всяко нещо, което учиш необходимо е търпение постоянство. Наистина няма друг начин да се научиш да шофираш освен като... шофираш.