Споделена история от Други

Вечната война - провинция срещу столица в България...
Темата ми е провокирана от един спор с "кореняк софиянец" в приложението ТикТок, присмиващ се на провинциалисти и селяни. Лошото е, че такива са много, не само един. Като провинциалистка, родом от Костинброд, реших да драсна няколко реда и да питам тези тъпи столичани (не визирам всички, а хейтърите), какъв ви е проблемът с хората, които не са се родили У центАрО на Софето???
"Стойте си по родните градчета, села, тука трудно дишаме и ни писна от вашата простотия".
Първо, не е повод за гордост, че си се родил на дадено място, това е късмет. И НЕ е байтошово време, че да съм закотвена там, където съм родена. Свободен човек със средства (или стараещ се да изкара такива) може да мърда и да се установи, където поиска. По тази логика в Ню Йорк, Москва и Лондон, където има по грубо казано 10 милиона човека, всички трябва да са се родили там. Е да, ама не. Пътувала съм и съм разучила всички тези мегаполиси, поне тези трите. В момента, в който си наемеш квартира, купиш жилище или работиш/учиш там, ти си нюйоркчанин. Може да си арабин, българин, какъвто си искаш, но те смятат за нюйоркчанин стига ти да живееш там и да се определиш като такъв. Има много разнообразие затова е и развит град. Затова са мегаполиси, а София ще си остане една илюзия за велика столица.
Второ, ако един човек - ще дам пример с Панагюрище, щото моя приятелка, родом от там, беше наета на висок пост заради уменията си, "вземе хляба" на кореняк столичанин, то никой не ви е виновен, че въпросният човек има повече качества и интелектуален потенциал и си е ЗАСЛУЖИЛ поста или позицията в университет да кажем.
Трето, родните софиянци имате главно подарени жилища от Бай Тошо именно, а кой знае от кои умрели села, провъзгласени за квартали на София идват дедите ви. Много по-похвално е човек в днешно време сам да си е купил или да съумява да си плаща квартира в София, на никого не му е подарено и това само показва самостоятелност и труд. Нашите са пестили, аз съм работила, следователно си имам апартамент в Младост 1А, плащам си сметките, никой не може да ме изгони, защото съм родена в Костинброд, а не в София.
В света има масова урбанизация. Всичко концентрирахте в златната София, ама не. Защо да се бъхтя за никакви пари, защото точно в малкия град нямам много възможности и след като имам знанията за повече, нормално да се боря. Кои сте вие също така да се подигравате на други при това големи градове като Пловдив - Майнатаун, Бургас - Баткатаун, мьекаща Варна и Стара Загора и т.н. Не може да слагате под общ знаменател цели градове и даже ги наричате "провинция". Аз ако тръгна за красотата на Пловдив като цяло да говоря място няма да стигне, ама ще замълча, темата ми не е да натривам носове.
Навсякъде има интелигентни хора, широкоскроени. Един може да се роди в Петрич или на село такъв, както и простак може в София. Сега определени места се характеризират с повече простотия и именно затова бягаме от тях. Но като цяло няма как да кажете хората да се махнат, да не ви дишат скъпоценния въздух. Та вие ли им плащате сметките? Какво ви бърка тогава?
Ако толкова ви дразни, че столицата се е пренаселила и сигурно има 2 милиона вече, ами изнесете се вие. Мен не ме дразни, затова съм я избрала. Това, че сте се родили там не е никаква привилегия. Нина Добрев е известна българска актриса, ами дай като е българка първо нейните да са си стояли тук, не да ходят в Канада и съответно тя да не се мести по-късно в Лос Анжелис, да си стои тука и никой да не я знае. Ама момичето се е преборило! Вие просто завиждате на по-можещи хора и искате да се закопаят и да живеят без цели.
Да, моят град Костинброд е хубав, но има около 15 хиляди в момента жители и всички се познават. Мен това ме отблъсква. Затова си избрах София. Слушам музика като KDFDM и Rammstein, Nine Inch Nails, сещате се, че трудно мога да намеря хора с моя вкус по малките места. Намерила съм себе си. Но разбира се, столичната злоба някой път ми идва в повече и реших да пусна тема в най-четения сайт за споделяне.
Последно, това дали един човек говори на диалект или не, диалектите са богатство, но да кажем - учи се в училище и вкъщи. Защо всички от София се мислите за големи умове? И после на всяко изречение от младежи чувам "брат", "бате". Иначе са ви смешни Пловдив и Бургас, да. Малко по-полека давайте. За какво ви е злобата? Аз обичам София, защо вие мразите хората, които идват там да успеят? Моята рода бие на бурен шопски диалект, но смея да кажа, че говоря без никакви диалекти и акценти книжовен български, сега като всеки човек (особено говореща още 3 езика, това ми е професията), правя грешки, но това, че съм провинциалист автоматично не ме прави проста селяндурка.

Коментари

51-55 от 55

53.   На столица приляга да е на море или река, по възможност плавателна. Почти всички големи и важни столици са на море или река, с малки изключения като Мадрид и Анкара (но най-големия и развит град е на море - Истанбул!) - Москва/Питер, Стокхолм, Осло, Прага, Варшава/Краков, Братислава, Виена, Будапеща, ето че и много от вторите градове са все на реки или море. Май само Пловдив, Русе, Варна и Бургас отговарят. И Видин, но там местните са тотал щета.

54.   До №51 (авторката),

Говориш колективно за над 8 милиона души, но делиш между софиянци, софийските сноби, хората от Костинброд, хората от провинцията и т.н. Да, добре. Сравняваш София с град, който има по-голямо население от цяла България и е бил световен мигрантски център цял век. Не на последно място, това ли е ти е разковничето? Че уж чакат да станеш "техен", тогава не те будалкали? Тоест чак когато започна да плащам по 30$ за кутия цигари и 4 бири, с наем от над 3,000$ за кибритена кутия? Боже, каква привилегия! Смъкни ми разходите с няколко стотин и с кеф всеки ден ще слушам кой ме псува по Тик-Ток.

Другите ти изказвания също показват колко проучваш. Обвиняваш предишен коментирал, че Тошко му е подарил имот. Маловероятно. Такива подаръчета е имало, но за тесен кръг хора, най-връзкарите. Апартамент в столицата не се подаряваше, той се даваше на дадени работници, в определен регион, според професията. А и не се "даваше" в истинския смисъл, позволяваше ти се след определен период от време да го закупиш, пак със заем (но с малка лихва) от държавната каса. Не е като сега да имаш реален избор - или вече даденото, или ще си чакаш още едно десетилетие преди да се отвори пак парашутът.

Ирония и сарказъм добре знам какво са, в седми клас се учеха. Посочих иронията, че пак се говори за някакво Софе, което през живота си един софиянец не съм чул да го използва като име за града. Това е истинската пародия. Съмнявам се обаче, че думата "хейтя" я използваш иронично. Пак добре, че не "флеймиш" или "абюзваш", да не излезе, че ни злословиш.

55.   Виж сега, тези, които се изтъкват като кореняци и че това ги прави повече хора от другите, са доста силно комплексирани хора, които се чувстват застрашени от това че друг е по-добър от тях. Ако всички бяха от града Х, същите тези щяха да кажат, че те са от центъра, а ти не, например. Въпрос на размер на... (независимо от пола). Всичките, които поне при мен са проявявали подобен тип мислене (или по-скоро липса на такова) са били доста елементарни личности, а въпросът е по-скоро към самата теб - защо се ангажираш изобщо и обръщаш внимание на елементарни хора? Времето е ресурс, който не можем да си върнем.
Иначе, градът още от детството ми (да, и аз съм от Костинброд, даже със сходен музикален вкус :D, но работя в София, дори хванах малко от соц-а) е бил по-скоро предградие на София, от колкото самостоятелно населено място, дори в един момент имаше градски транспорт от столична община. Много от нас учеха след 7-ми клас в Сф, вкл в най-елитните училища там. Има два типа хора в града - тези, които са по-затворени и са по-скоро със слески манталитет и такива, които са си типично софийски тип, като в момента вторите преобладават значително.

56.   Мен обаче тази тема ме учудва с непознаването на географията на България и София!

Аз съм кореняк софиянец и Костинброд си е София! Че то това си е една и съща географска зона бе хора! Софийското поле!

През София протичат на няколко места рекички - Владайска, Перловска, Суодолска, които са притоци на Искъра, през Костинбброд също протича приток на Искъра!

Разстоянието е има-няма 15-20 км между двата града, то реално Костинброд, Банкя, Нови Искър са си вече квартали на София, за какви провинции и простотии говорим? !

Не съм съгласен само, че всичко се централизирало тук заради 'алчните софиянци', навсякъде по света има урбанизация и хората се тикат в големите градове.

Аз нямам нищо против новодиошлите, така само се вдигат наемите и цените на имотите и дават привилегии на кореняк софиянците.

Дразнят ме само кучкарите, безумните шофьори по пътищата също. Ама те тия май са повече местни келеши, отколкото някакви придошли, уж 'провинциалисти'

А който има претенции, че е голям столичанин, ще му кажа само че София преди 150 години е била има-няма 20 000 души.

Районът, в който живея - около Подуяне, е бил село. Сега на места вече има Зелена зона.

Т. Т.

57.   Простотията е поголовна.
Свекървата и една драгалевска селянка неизвестно защо ме хапеха на тема произход. Родена съм в друг град. След повече от 10 г. живот в "техния скъпоценен" град се намериха две, които да си изливат злобата върху мен, ей така без нищо. Не знам злобата ли ги затри, или някой свише ме закриляше, но драгалевската селянка се гътна месец, след като се заяде с мен, а свеки след 2 години.
Само търпях и преглъщах.
Много преживявах всичко това тогава. Беше ми унизително и обидно.
Отдавна вече не търпя. Писна ми.

51-55 от 55