Споделена история от Други

Доходи за висок стандарт на живот
Здравейте! Интересно ми е какви доходи трябва да има човек, за да може да си позволи да води висок стандарт на живот в София.

Коментари

1.   Минимум 1400лв за един човек, ако искаш да си позволяваш някой по скъпи неща, иначе и 900лв те опправят, но няма да ти стигат за харчене сле дсметките!

2.   Висок стандарт е много относително понятие. Вуйчо ми например харчи 80 000 лв на месец (не знам колко над това изкарва) и се оплаква, че нямал пари за хляб. Познавам и хора, за които 1200 лв са приличен доход. Така че уточни какво е висок стандарт в твоите представи. Между другото Майкъл Джексън като беше жив, финансовия му консултант се опитваше да сведе разходите му до 3 млн. долара месечно, понеже клиента му имаше сериозни дългове и му беше невъзможно да си снижи до там стандарта. Така че прави сметка колко относително понятие е това животно "висок стандарт".

4.   Различните хора имат различни нужди. Ето номер2 добре ти е отговорил. Преценяй според себе си и нуждите си, мненията на непознати хора реално няма да са ти полезни, осъзнай го това нещо.

5.   Не живея от доста време в България, но имам приятели в София.
Един от тях ми разправя следната ситуация.
- Взимам 1500лв. Наем на квартирата с приятелката, поддръжка на колата, бензин, разходи, храна и накрая оставам без нищо.
Та този мой приятел не е софиянец и смята да се върне в родният си град в скоро време. Там си има жилище, няма да плаща наем, ще взима по-малко пари, но ще има и по-малко разходи.
Лично аз, ако печеля около 2000лв в родният си град, бих се върнал в БГ.
Ако и жена ми печели толкова, ще е супер.

6.   За мен висок стандарт в София е един човек да взима 2500 лв. Но всичките ми познати, които имат висше, преводачи и офис асистенти взимат 1000 - 1200 лв, едва една и плащат квартири и е страшно. Общо взето е трудно.

7.   Какво значи висок стандарт? За всеки е различно. Ако държиш на показност, гъзария или просто определени маркови продукти е едно, ако имаш скъпо хоби, а ако не са толкова скъпи нещата, които харесваш и искаш да имаш / правиш е друго. Относно дали е София или не - в София единствено ако си на квартира има значение. На почти всичко друго цената е една и съща.

8.   Ако имаш собствен апартамент/къща и нямаш кредити с 2к лева в България можеш да си живееш живота спокойно. Ако взимаш повече от това нямаш никакви грижи. За жалост малко са професиите, където можеш да изкарваш 4-5-6 хиляди на месец, в най-масовия случай са хора, работещи в ИТ сферата.

9.   В София вече и 2000 не те оправят, за да живееш що-годе добре НА ЧОВЕК!
Трябват ти поне 2500-3000, за да живееш прилично. За четиричленно семейство това прави общо 10 000-12 000.

За да имаш висок стандарт - питай проститутките! Те водят заможен начин на живот. Поне 5000 и нагоре. Това е и най-скъпо платената женска професия - сигурно стигат до 15-20 000 на месец (зависи, може и повече). И от 5 бона започват само текущите разходи...

За луксозен живот - де да знам, разтегливо понятие. Ако вземем 20 хилки месечно, на година това прави 240 000. Значи да кажем, че ако правиш над 240 000 на година, то значи може да си позвоиш ликсозен начин на живот. И пак казвам, това е на човек!

10.   Всички питат какво значи висок стандарт.Аз ще ви кажа какво значи!Високия стандарт почва когато получаваш всеки месец сигурен 100% доход,без да го заработваш.Друг шанс за висок стандарт е да си милионер и да не те интересуват подобни сметки с месечен доход.Не става обаче да ми вадиш 2000лв на месец и да ми казваш,че стандарта ти на живот е висок,защото утре може да не си повече на тази работа или банката да си прибере бизнеса,който не си могъл да завъртиш.Като цяло тръгвате в грешна посока ! Този стандарт е доста по-високо от колкото си представяте

11.   9, осъзнаваш ли какви глупости изръси? Как 10 бона за четиричленно семейство? И то само за да е ПРИЛИЧНО? И говорим за месец. Би ли ми ги разпределил, за кое колко ще отиват от тия 10 палки? Ако "децата" на това семейство са на по 30 и имат жени, 10 може и да ги "оправят", ама айде да не преувеличаваме?

12.   Номер 11, зависи какво имаш предвид под прилично(не съм номер 9).
За прилично и нормален живот разбирам да си изплащам свое жилище или с жена ми да изплащаме, да изплащам кола, новичка обаче, не някой 10 годишен таралясник. Да ходим някъде уйкендите, да имаме и поддържаме и своя вила, примерно. Да ги водя ежедневно след работа да вечеряме на ресторант. Да им купувам подаръци, естествено, дрешки и всякакви неща за децата. Хубавите неща струват парички. А, естествено да спестявам някаква част от парите.
Ние просто живеем като мизерници тука, поне повечето. Събираш да си купиш някоя дреха, гледаш промоции, носиш боклуци, ядеш боклуци. Я сметни ако трябва да ядеш чиста храна, да се обличаш(дори не казвам с маркови заради самата марка) с качествени дрехи(ама не втора ръка), децата ти да ги обличаш. Жена ти да ползва кремове, процедури и т. н. Ама не да се намаца със спирала за 10 кинта и червило за 2, да носи дрехи от Илиенци, ами дори не говорим със скъпи, с някакви нормални марки за разкрясяване. Ами на фризьор да идеш. Говоря за все неща, които трябва да са нормални и едно семейство на двама РАБОТЕЩИ хора да може да си осигурява. Аз вземам около 1700 лв, жена ми около 1000, имаме собствено жилище в София, накрая на месеца оставам много на 0. Да, мога да си правя по-добре сметката, но това значи да се ЛИШАВАМ от неща, което смятам и за напред да правя. Имаме едно дете, да, не му липсват неща, ама... Все пак са недостатъчни. Ходя с увехтяли дрехи, пазарувам евтини, подстригвам се сам и т. н. и т. н. неща, които трябва да мога да си позволя. Да, ок, пия скъпи бири, защото това обичам, не чак толкова много, обаче, не пуша, по ку*ви не ходя и не плащам. Та, как става тая работа... Смятам ги, че около 5000 лева трябва да вземам, за да ми е широко и добре.

13.   Говорим за 3-4 стаен апартамент в “хубав” квартал в София, две коли среден клас за семейството, да заделяш пари, които да можеш да инвестираш и един два пъти в годината някоя по екзотична екскурзия.

14.   11, споко де. Няма ли право всеки сам да решава каква е дефиницията за „прилично“? :)
А и принципно, за каквото и да става дума..

А и ти за какъв се имаш, че изискваш на този човек чак и да ти „разпределя за кое колко ще отива“?

Искаш да упражняваш контрол и корекция на мисленето на всеки, който не разсъждава като теб? :)

15.   9 е пълен смешник и комплексар. Какви са тия 2000 лева, които не те оправят? Нито може да ги изядеш, нито да ги из*ереш, палячо. Питайте хората по панелките и старите с по колко пари се оправят.

16.   №9, а един буквар влиза ли в лИкса? Нужен ти е, па и някое друго сметало може.

12 хилки на месец за нормален живот? Престани да тъпчеш слона с хайвер и го върни в зоопарка. Спри и кокаин да друсаш, по-евтино излиза. А и какво е това семейство, в което всеки ИТ заплата получава? Жена ти да речем програмира, ти две дроби не можеш да събереш та и за касиер не ставаш, лапенцата какво бачкат? Викаш тамън проходило, бегом да бере памук на нивата.

И Пульовците са ти дали добър рейтинг на коментара, Боже мили. Престанете да пазарувате от био щанда, пътувайте с автобуса, наемете по-евтино жилище, не ходете в чалготеката и ще заживеете нормално. Не го знам Сульо какво смята за "нормален" живот, но този доход си е баш в квотата на лукса.

17.   Под 3к си беден от 3 до 10 си средняк, над 10 може да се говори за висок стандарт. Другото е бош-лаф.

Братан.

18.   Темата е "доходи за добър стандарт", не доходи за да спра всичко, което ме кефи, да пътувам в претъпкан автобус и да ям пилешки бутчета с ориз само и единствено. По тая логика мога да си садя на село, да гледам и животни и почти без пари да го карам. Наемете евтино жилище, вика, не ходете в чалготеката... Напраео бачкайте 6 дена по 12 часа, не ходете никъде, не правете нищо друго и си живейте живота.....

19.   "9, осъзнаваш ли какви глупости изръси? Как 10 бона за четиричленно семейство? И то само за да е ПРИЛИЧНО? И говорим за месец. "

Да, за месец говорим.

Един хубав апартамент с парко места отпред е 250 000 лева в София, което даже е и добра цена.
скат ти 20% първоначална. Това са 50 000 лева.
Ако изтеглиш креди за първоначалната и пуснеш ипотечния за 15 години, ще имаш поне едно 1500 лева на месец. С времето ще "олеква", но засега е толкова.
И не, не всички имаме по 4 апартамента от баба и дядо.

После ще имаш поне 300-500 лева сметки, ако искаш всеки да си има топла стая.

И след това идва храната. Ем сори, ама тея схеми със "ям за по 1.8 лева на ден" си ги пазете за първите две години от студентството. Хубавата храна, която е и вкусна, ще ви излиза поне 6-7, а може и 10-11 лева да мина, на ден, на човек. Общо взето, само тук имаш 1000 лева, евентуално и повече.

И още не сме излезли от вкъщи. Да си видял цените на новите автомобили? Една мазда е 50 000 лева. Това са ти почти 850 лева на месец, а като добавиш гориво, застраховка, паркинги, подръжка и прочие, отиват поне 1200-1300 лева на месец.

До тук гоним 4200-3000 лева, а сме само с 1 автомобил, не говорим за дрехи, мебели, интереси и хобита (да, тези са МНОГО ВАЖНИ), пътуване, а после имаме и фонд за обучение на децата, заделени пари за "черни дни" и инвестиции. Тук варира много, но поне според мен, ще ти трябват едно 3500-4000 лева в тази насока.

И преди някой да изцепши "Ихииии, закай малкуу уеее, ко прайш уееее", само ще му кажа "Уеее, искам спокоен и добър живот, уееее". И не ме интересува, как живеели бабите в село Карайайдъ или бушмените в Австралия.

Сумата от 10000 лева, звучи като добра сума за ПРИЛИЧЕН живот. Това, че сме свикнали да се радваме на 1000 лева, да караме коли на по 18 години, да излизаме навън на по "бира и картофки" и на всеки ъгъл да има по пет втори употреби, не чначи че е добре и правилно!

20.   Трябва да е роден богат. Да е спечелил от социо-икономическата лотария.
Ако си мислиш, че ще работиш и ще водиш висок стандарт на живот? xD По 8 часа всеки ден докато не се сбръчкаш, остарееш и разболееш. Голям стандарт на живот....Не става.
Работата е за бедняците. Децата на богатите имат голям стандарт на живот.
Да не мислиш , че дъщерите на Хр. Стоичков им се налага да работят в Маями, Флорида. xD

21.   Мнението ми се припокрива с човека от номер 9 и 19.

22.   Правилно казва 19. Ако искаш да живееш наистина прилично, т.е. не в луксозен палат и да имаш яхти по 150 м, но не и да правиш компромис с евтини квартали, коли трета употреба, почивки на лайноморието и лоша храна, това са си напълно нормални разходи. Не че човек не може да живее не лошо и с 1500 лв макар и с известни компромиси, но говорим за приличен живот в случая. То и с 500 сигурно може, човек знае 2 и 200. Ако имаш собствено жилище, може и с 300, ако си поставиш за цел. Ама ти ще си знаеш как.

23.   Много зависи, няма как да се даде еднозначен отговор. Зависи дали плащаш квартира или жилищен кредит. Зависи колко разходи имаш за сметки, за отиване и връщане от работа. Истината е, че много голяма част от хората в София имат гореспоменатите разходи и животът в столицата съвсем не е евтин. Вече може да се сравнява с този в столици или големи градове в западноевропейски държави, особено поради цените на недвижимите имоти, било то за кредит или наем.
Ако си под наем сам в "по-престижен" квартал като тези в южните и югозападните райони на София, възможно е да плащаш и по 500-600лв/месец (и на човек) само за квартирата.
Така че при това положение мисля, че около 2000лв. на месец биха стигали за нормален живот и да можеш да си позволиш някоя и друга глезотия от време на време.
Ако имаш собствено жилище, част от горните разходи отпадат и с 1400-1500лв. можеш да поддържаш същия стандарт.

24.   Ако не искаш да правиш компромиси с нищо - 19 е прав, ако си готов на малки и не чак толкова съществени компромиси и 5000 лв ще ти стигат на месец за едно семейство от 4 човека. По-малко от тази сума ще те доведе до по-големи и по-съществени компромиси и т.н.
Рядко и семействата на Запад имат чист доход от 5000 евро на месец, като изключим няколко от най-богатите държави като Швейцария и Люксембург, но да, ако искаш да си финансово свободен и необременен си трябва и сериозен доход. Абе дупе знае две и двеста:)

25.   До 20

И именно заради това ти мислене, ще си беден и нещастен.

26.   №19, сметало още не си купил уееееее. Искаш:

- нов апартамент в центъра явно (има и прилични цени другаде, не баш на Попа);
- чисто нова кола (защото в София транспорт няма);
- да пускаш климатик във всяка стая;
- да си палцикаш кога щеш в Гърция или Бахамите;
- мебелчета явно през ден купуваш;
- маркови дрешки;
- хобита (каквото и да са това);
- фонд за дечковците;
- лично инвестиционно портфолио;
- фонд за черни/бели/сиви дни.

Ми искай си, Сульо. Ти описа мечтата на всички хора по света. Уловката е, че това е лукс. Защо Мазда, направо Ламборгини купи, барем някой да не ви помисли за пропаднали. Наеми Гордън Рамзи да ти е личната прислужница, иначе каква гаранция имаш, че няма да изгориш ориза. А, забравих - ти освен позлатен хайвер, друго не пипаш, селско е. А и тия климатици, те са за бабите. Купи си дървена печка, ама гори само пачки стотачки, барем да не зъзнеш.

И това ти е нормалният живот. Не искам да питам какво е лукс тогава. Палячо хленчещ.

27.   26, пич, не съм 19, ама какво си се разхленчил? Темата е за висок стандарт, не за оцеляване. Естествено, че може да караш и кола на 10 г. и да живееш в по-неуреден квартал и няма да умреш, но това в никакъв случай не е висок стандарт. А заглавието на темата е "Доходи за висок стандарт на живот". Ако беше "Доходи за оцеляване", кометнарът ти щеше да е резонен.

Да имаш Мазда и да не се возиш в метро изобщо не е лукс. Това си е приличен живот. Лукс е да имаш яхта, собствен басейн, частен хеликоптер и т.н. Ако Маздата беше лукс, то какво е Мерцедеса? Ами Ролс Ройса?

Колкото до Маздата вноската за подобна кола е около 500 евро. Един лекар в Германия тия пари ги изкарва за ден и половина. Че то дори и в България моето ДжиПи кара чисто ново Инфинити за над 100 бона и ги сменя на 5 г. И това дори не е в София.

28.   Авторът: под висок стандарт нямах предвид и крайността към която някой от коментиращите залитат ( яхти, хеликоптери, самолети)

29.   28< ами аз не видях някой да е искал яхта тук. Само аз споменах за яхта, но с идеята точно да кажа, че това е вече лукс, а не просто приличен живот. А тук говорим за приличен живот. Не виждам някой да е отишъл в крайност тук. Хората искат нормални неща като жилище, кола и нормални почивки. По-скоро виждам в другата крайност - едва ли не, трябва да живееш под наем в краен квартал и да ходиш навсякъде с метрото и всякакви такива. Което подчертавам, не че е лошо, но не е висок стандарт.

30.   Стига с тази София, живота не е само там. Аз живея в малък български град, имам си собствено жилище, приятелка и работа от вкъщи на компютър за чуждестранна фирма, като 1-2 пъти в месеца ми се налага да отида до София. Взимам между 2-2500 лв заплата и с тези пари и минималните разходи в моя град, аз съм цар и господар там. Така че не мога да разбера защо се блъскате да ходите само в тази София и да плащате баснословни суми за квартири и кредити. И после се чудите защо не можете да си позволявате някои неща и коментирате суми от порядъка на 10К за нормални месечни доходи, за нормален живот. ГЛУПОСТИ!!! И с много по-малко може да живееш на правилното място, само дето си спестяваш мръсен въздух, задръствания, шум и живот в кутийка. За сметка на това, в малкия град имаш къща и двор, чистота, спокойствие, по-подходящо е за отглеждане на дете, много по-малки разходи и ядове, както и много по-вкусна и здравословна/истинска храна (месо си копувам от магазина на месокомбината или познати от село които колят и продават, прясно мляко от една баба имаща кравки и козички, зеленчуци и плодове от лично производство или пак купено домашно, не пръскано, естествено отгледано). Е, не живея ли много по-добре от всички вас, дето се гъчкате в кибритените кутийки в София и се чудите как да изплащате кредити и на 30 сте с един куп хронични заболявания от мръсния въздух и ГМО храната? :)

31.   30, прав си, пич. И аз имам добра работа в провинцията, но за съжаление не всеки има този шанс.

32.   27, именно, пич. За висок стандарт се говори, пич. Приятелчето ти се опитва да пробута лукса като едвам "приличен". Смятай малко. 12,000 месечно, за 4 човека = 3,000 на човек. Дечковците не бачкат (надявам се, инак Сульо е за затвор). Следователно 12,000/2=6,000 на работещ човек. И това е само "прилично"? Две ИТ заплати на работещ са само малко над оцеляване според приятелчето ти. Това са 3,000 евро, пич, има американски адвокати с по-малки заплати, пич. Не аз хленча, вие ревете, че никой не ви поднася депутатски заплатички.

33.   30 е не всеки е програмист сещаш ли се. Докторите и учителите вършат много по-полезна работа от твоята за много малко пари.

34.   " Стига с тази София, живота не е само там. Аз живея в малък български град, имам си собствено жилище, приятелка и работа от вкъщи на компютър за чуждестранна фирма, като 1-2 пъти в месеца ми се налага да отида до София"

Пич - живееш на село, експлоатираш труда на някаква баба, вярваш, че вълшебният месокомбинат не ти дава същите боклуци, или че ако дава хубава храна, някак си другите хора нямат достъп до нея, вече ИМАШ имот, взимаш 3 пъти средното за района и имаш някаква приятелка, без деца.

Ем то и в София с 2500, без нужда от пуътуване, ще тие широко около врътлето.

А краят е просто невероятен! Изкара се великолепен, голямата работа, ти си да бест, деругите за нищо не стават, и прасна една мааазна гадна "усмифчицъ".

Ако животът на село ще ме превеърне вчовек като теб, ще откажа.

35.   Дреме ми за висок стандарт. Достатъчни са ми пари, да си платя сметките, да си купя храна, да си сложа гориво в старата ми, но пък здрава кола и имам всичко.

36.   За пореден път се убеждавам, ме българите масово нямат дори представа какво означава приличен живот по коментарите, които чета... Но то и няма как да е другояче като с поколения са разстяли в лишения и вече им е кодирано в кръвта, че да живееш с лишения е нормално. Изключително правилни коментари има от 9/19, но това като цяло го осъзнаваме само българите, имали възможност да живеят на Запад и осъзнаващи, колко бедно и ограничено живеят хората в България.
Трябва да можеш спокойно да изплащаш жилище и нова кола (нова от магазина), както и да можеш да ходиш по почивки. Чак ресторанти всяка вечер аз го смятам за лукс че готвят боклуци (да си го кажем директно).
Ами и аз грубо сметнах при тези цени в България колко трябва да изкарваш за приличен живот, независимо дали в столицата или на село. Ами критичния минимум на месец е 4000 лв. Но това няма как да го проумеят повечето хора, като те самите се задоволяват с малко и за тях е нормално за почти цяла година да им е толкова доходът...

37.   До 26

Казвам се Николай.

Ужасяваща агресия и злобниу хули, които никой нигога не е отправял по мой адрес, не и на живо.

Първо - Не хленча. Ти хленчиш.

Второ - Лукс? ЛУКС? Ти си този, който ми слага думи и изрази в устата, като "Ламборджини, Гордън Рамзи и хайвер със златен прашец" или каквато глупсот изцепи.

Мазда 6 може да е МАЛКО по-скъпа кола, но НЕ Е ЛУКС.

И да - имам хобита. Да, това са нещата, който ме правят човекът, който съм. Обичам спортанта стрелба, обичам бразилското джиу джитсу, обичам да сглобявам малки машнки и да автоматизирам неща из къщата, обичам да рисувам. Какво? Лошо ли е? Това съм аз. Ако не ти харесва, критикувай ме, но не ме обиждай.

И да, искаме да имаме фондове! Защо да не искаме? Няма цял живот да съм на същата работа. Не знам какво ще стане утре! Искам инвестиции, които да ме хранят на старини, искам сигурност за децата си, искам и пари за извънредни ситуации.

"Ми искай си, Сульо. " - Никалай! И не, не си искам, а си имам. Ти си искай.

"Палячо хленчещ. " Безсилието ти избива на грозна злоба.

До 32

А всичко което казваш, някак си ме дразни тройно повече от предишния иднивид. "Приятелчето" и "Сульо" са термини, с които да наричаш роднините си. Аз се казвам Николай и не ми е приятно.

Не 12 000 лева, а по-близко до 8000 лева, ако видиш това, което съм посочил, като разходи. 10 000 лева е за още по-голяма сигурност. И сумата не е "на човек".

И темата е за висок стандарт, което за мен е приличен! Може би трябва да си направим някаква скала от 1 до 10 с различни думи, но определено, разлиакта между оцеляване и това, което аз ти кавам, че е прилично е мааалко по-голяма и има нива.

Та за парите - да, трябват ти поне 8000 лева доход. Не казвам, че със 6000 лева ще ти е зле. И не - това, че смебедни в България, не означва, че е прилично, да сте 4 човека в двустайка в София и 2500 лева доходи.

38.   И да добавя - ако си САМ!

Под сам разбирам - да имаш проятели, да се виждате, понякога да идва и по-специален човек, и да нямаш мнгоо задължения и да нямаш собствен имот.

Тогава едни 2500 лева, ще те оправят перфектно!

39.   Мда, просто хората масово живеят на ръба на оцеляването, затова не разбират какво означава да имаш висок стандарт на живот. Приличен стандарт на живот е да изплащаш свое жилище и нова кола, да не се храниш с фастфуд на улицата, да разполагаш със средства за почивка, излизания с приятели, хобита, извънредни разходи (повредена техника, спешен ремонт или нещо друго, което е изникнало). Уважавам всички призиви за връщане към природата, да се живее за 200 лв. на село и т.н., но дали те в голямата си част не са предизвикани от недоимъка?
От поколението, което израсна през 90-те съм, когато всички бяхме еднакво бедни. Помня как живяхме цялото семейство - ден за ден, с много ограничения. Помня как нямаше пари за нови маратонки за мен и се обикаляше да се търси най-евтиното от всичко на открити пазарчета, където имаше и доста некачествени турски стоки, някои от тях направо токсични и вредни. Помня много неща още, но най-вече чувството на безсилие, когато вкъщи се повреди пералнята, а пари няма и майка ми пере на ръка седмици наред със студена вода.
Точно защото помня, си казах, че никога няма да живея така. Ето ме днес, много години по-късно, със стабилни образование, професия, високи доходи (няколко хиляди лева на месец чисто, няма да навлизам в конкретика за суми, защото не искам, а и варират). Чак сега виждам всички ограничения на предишния ми живот. За нищо на света не искам да ги изживявам отново. Искам, ако реша, да мога да отида да пръсна 60 лв. за царски обяд в центъра с десерт и кафе накрая. Не всеки ден... а защо не и всеки ден всъщност? Искам да не е проблем да си купя нов телефон или компютър, защото старият е изгорял. Искам много неща и не са проблем, когато разполагаш с достатъчно средства.
Друг е въпросът, че, ако искаш да имаш този приличен, за някои хора висок стандарт на живот, то трябва да имаш много сериозни квалификации и да си ценен специалист. Не само IT сфертата предоставя такива възможности, не знам защо в това сте се вкопчили всички. Отдавна мина времето, когато имаше малко програмисти и всички получаваха добри възнаграждения.
Проблемът на България е, че ти се налага да работиш много повече, за да си осигуриш същия стандарт, който в Австрия например дори един обикновен продавач в магазин получава.

Ще развия темата малко - проблемът е в мисленето, защото от комунизма насам всеки чака държавата да му осигури нещо, а държавата отдавна нищо не осигурява. Отделно има една огромна дребнавост и злоба у повечето хора. И аз я имах, преди да постигна по-добър стандарт на живот. Осъзнах го чак наскоро и се радвам, че вече липсва.

Ако темата я четат млади хора, ще си позволя да дам един съвет. Учете, но не заради дипломата, а заради свободата, която ще имате, ако сте квалифицирани и можете да работите сами за себе си. Не се отказвайте, може да отнеме 10 години, но накрая ще постигнете това, което искате, дори целият свят да е срещу вас.

40.   37/38,

Ти мислиш, че оспорвам нуждата на изреденото от теб. Не е така. Но всичко което ти изреди е голяма рядкост по света, не само в България. Американците също живеят от заплата на заплата. Просто те правят компромиси с едно, ние с друго. Всички искаме да дадем благо на близките, но пак: това не е лесно и (за жалост) е белег на заможните хора, тези с висок стандарт. Аз не казвам, че не трябва да се стремиш. Но ти, без и един компромис, изреди всичките белези на "високата" класа и го нарече скромното "прилично". Споменатият "приличен" доход от теб например е изключителна рядкост, виж данните на НСИ.

Отново, ако ще бъдем сериозни и оставим форумската грубост настрана, аз не ти желая злото, а обратното. Дано успееш да помогнеш на семейството ти и намериш време за себе си. Но по наична по който ти се изразяваш излиза, че мнозинството българи (а и хора по света, с нагласа за доходи и разходи) живеят не прилично, а направо като скотове. Това не мислиш ли, че е малко нереално, леко обидно дори? Излиза, че ако не си попълнил квотите по-горе, то не е дори животът ти приличен. Аз съм живял и с по-малко, без да се лишавам от нуждите ми. Лишил съм се от едно за сметка на друго, както съм сигурен, че и ти правиш. И това не е недостойно или неприлично, факт от живота е. Колко е редно, заслужено или честно, вече е друг въпрос. Но нередно не означава неприлично.

Посоченото от теб е много висок стандарт за България (и София). Не казвам, че трябва да е така, но е.

41.   Като чуя някой да използва словосъчетанието висок стандарт за живот в България, без значение за кой град става въпрос, направо падам от смях. Още повече, когато с това се свързват цифри от рода на 2000-3000 хил. лв. месечна заплата.
И 20 бона да ти падат на месец, се намираш в България - храната по магазините е боклук, уж скъпарските ресторанти имат своите малки тайни, които обаче не са Маги, разни първенюта пък си въобразяват, че някой специално за тях произвежда био продукти и си вярват, че ядат от райската градина. И Майбах да можеш да си позволиш, къде ще го караш? По разбитите улици. Да не говорим каква шитня са горивата. Ами здравеопазване, образование? Да, с повече пари можеш и в частни болници да се лекуваш и в Италианския лицей да си запишеш детето. Ама и в двете направления вече има осезаема липса на качествени кадри, така, че все тая. Единственото положително, което аз свързвам с високия стандарт е възможността да пътуваш и посещаваш различни дестинации поне 2 пъти годишно. Ако можеш спокойно да си заделиш едни 30 бона във фонд ваканции годишно, честито - получил ти се е високия стандарт.

42.   "Това не мислиш ли, че е малко нереално, леко обидно дори? "

Не, не мисля така. Мисля, че имаме нужда от друг език, за да опишем благополучие или поне да го измерим. Между скот и приличен, има огромна ралика, както има между приличен и висок стандарт. Има ги и всички нюанси по средата.

"Колко е редно, заслужено или честно, вече е друг въпрос."

Какво изобщо означава "редно" и "честно" при доходите? Да, прав се че е друг въпрос, затова нека оставим тази врата затворена, поне засега.

43.   Осимстин леа са си мизерия в бегето.По стотачка джобни всеки ден смятам, че са един що-годе добър стандарт за бегето.

Иначе на времето и за баба ми да пие оригинална Кока-Кола си беше ,,висок стандарт,,

Чингис Хан

44.   26, с това " уееееее" звучиш като някой, който умствено е спрял на 16.

45.   40, ще си позволя да ти отговоря. Описаното от мен е съвсем нормален стандарт на живот, не е нищо особено за голяма част от западноевропейските държави. За да не изглежда, че си говоря наизуст, ето ти пример: семейство от двама души в Германия с общ месечен доход 6000 евро (2*3000 евро). Искат да си купят апартамент в Берлин с площ 65 кв. м, в момента такъв апартамент, в зависимост от локацията, може да струва между 200 и 300 000 евро (говорим за средно добър квартал). За улеснение, усреднявам на 250 000 евро цена, кредит за 25 години (за да се смята по-лесно) - това е 10 000 евро на година, с лихви и такси го слагам 12 000 евро. Автомобил средна класа. примерно Шкода, чисто нов базов модел е към 20-25 000 евро. Слагаме го на вноски за 5 г., т. е. по 5000 евро на година, това е по няма и 500 евро на месец. Давам ти само пример. Така живеят белите хора и не се счита за огромен лукс, а нормален среден стандарт на живот. Просто в България винаги сме живели крайно бедно и повечето хора не могат да се отърсят от това.
Аз си имам моя добър (като за България) стандарт, но, ако живеех в Западна Европа, вероятно щях да имам доста по-висок доход със знанията и уменията, които имам. Просто там не ми харесва основно заради климата, затова планирам да се преместя в Гърция, когато се пенсионирам (в момента няма как заради спецификата на работата ми, която не може да е 100% дистанционна).

46.   Номер 39 с какво се занимаваш, може ли да споделиш?

Поздрави,