Споделена история от Други

Комплекс за малоценност
Здравейте, искам да видя какво мислите по следния въпрос:

Как може да се преодолее чувството за малоценност причинено от безпаричие и съответно от лош живот заради него?

Знам че от това стардат повечето бедни хора, някои го осъзнават, други още не са, но дълбоко във всеки беден човек е потиснато това чувство.

И е нормално да е така, виждайки как други разполагат с много средства и правят нещата които искат и от които има нужда всеки, а бедния човек какво може да направи-стои потиснат вкъщи и брои колко дни остават докато получи мизерната си заплата.

Парите оказват влияние върху абсолютно всичко-от ставането сутрин до лягането вечер, няма какво да го отричаме. А когато ги няма единствената ти мисъл е как да оцелееш и така месец след месец цял живот в един кръг от който няма излизане.

Чувстваш се нищожен, изостанал, спира развитието ти във всяко едно отношение, защото дори и най-малкото действие изисква пари и така изпадаш в едно състояние в което тъпчеш с години.

Споделете какво мислите вие...

Коментари

1.   Парите са най-важното, особено когато липсват!

2.   Антидепресанти и психотерапия. Но задължително заедно! Само едно от двете няма да е достатъчно, когато това чувство е хронично. Стига да не си от тези, които се пристрастяват към антидепресантите, те могат само да ти помогнат. Кой каквото и да говори.

3.   Има едно нещо което помага срещу бедност -образование и квалификация. Сега дано си разбрал защо хората си дават зор да учат и да се развиват, не е защото им харесва да се напрягат, а за да не стоят в твоето положение

4.   Хахаха парите не струват нищо господинчо!! Аз съм на 19, жена(момиче) от София. През живота си нито съм била обичана от семейството си, нито съм била подкрепяна от някого, приятели нямам защото не съм пиянде дето се е. е с всеки в дискотеката и на никого не съм интересна. Ноо семейството ми винаги е имало пари - разходки и почивки в чужбина, пазаруване по бутици в София и Европа, голям апартамент, скъпи заведения и нито един път не ми е било приятно, не съм била щастлива. Вярно парите помагат донякъде - например не живея в Студентски град и не се чудя кое как да платя-но за какво!! За да се чувствам нищо и зависима от нашите. Но вече съм студентка, нашите се премиестиха във Варна и аз останах сама тук в апартамнета в София, запознах се с едно момче дето е най-милият и красив човек. Беден е, но нито един път не поиска да му помогна с пари, работи и се грижи сам за себе си. Дори си дава последните стотинки да ми купи сок или шоколадово яйце. И знаеш ли какво направих, оставих си пари само за сметки и за храна, събрах всички маркови парцоляци (в момента съм с един обикновен панталон и потники обувки на yves saint laurent щото само тези си оставих) и ги дадох в дом за деца. Щастлива съм без пари а със ЛЮБОВ!!

5.   Аз мисля, че всеки може да се напрегне, за да излезне от този затворен кръг. Няма какво да се лъжем, проблемът не е в чувството за малоценност, а в липсата на средства.
Постави си за цел да достигнеш една средна класа, един приличен, не богат, а приличен начин за живот. За мен това е - приличен покрив над главата, да не пести човек ток, вода, парно, храна. Всичко отгоре е лукс.

Аз като студентка много мизерно съм живяла, но това не ме направи нещастна. Научих се да се наслаждавам на безплатните неща - слънцето, пейката в парка, хубава книга (взета от библиотеката или на заем). За храна, покрив и транспорт имах пари, но не и за дрехи да кажем. Не ми дремеше.
Почнах работа, печеля добре, но и харча много, защото ми трябва всичко. Въпреки това едно ти казвам, няма нищо по-готино на този свят от това да имаш покрив, храна и да не пестиш ток и вода.
Стреми се към тези неща - не да имаш собствено жилище и кола дори, просто към простото и ще бъдеш щастлив!

6.   Към номер 4:

Издържи така няколко години и ще видим колко си щастлива. Но си печели парите сама, а не някой да ти ги дава!

7.   Не съм автора но искам да попитам
№ 2 При 300-500 лв заплата как ми кажи се ходи на психотерапия, колко е един час там знаеш ли, как се купуват антидепресанти, все пак човек трябва да се издържа а парите и за това не стигат. За твое сведение психотерапията е 20-30 лв на час 2-3 пъти седмично, отделно антидепресантите.

№3 Бедните в нормалните държави са безработните, тук говорим за работещи хора, разбирам образование и квалификация но ако всички сме с образование и квалификация кой ще работи на местата който нямат нужда от образование и кой знае каква квалификация. Нали се сещаш, че трябва да има касиерки в магазина няма как да има само управители, някой трябва и стоката да подрежда за там не ти трябва образование и квалификация. Ако добре те разбрах предлагаш всички да станем директори, управители, менаджери.

№4 Защо не опиташ да живееш на квартира, да работиш сервитьорка в пиянски бар за да я плащаш, да не ти стигат парите и да се чудиш кое от две неща да си вземеш за храна сладкото или соленото защото имаш пари само за едното и тогава виж дали ти стига само любовта. Любовта е хубаво нещо, но сме живи и трябва покрив, ток, храна, хубаво е ако има кой да ни ги осигури но ако няма любовта не храни.
Както каза Бойко Борисов да садим картофи като са скъпи и да пасем овце като сме без работа.

8.   Напълно подкрепям номер 6.

9.   Нормално е да се депресираш тука в тази държава, ами нали всеки те преценя, по това колко имаш и колко струваш. И направо ми ставате смешни като ми заговорите за образование и квалификация. Сигурно тия, които могат да си позволят луксозните коли, които карат и къщи, в които живеят, сигурно всичките са от образовани по -образовани. В България има над 50 акредитирани висши учебни заведения и не знам си колко още неакредитирани, почти няма млад човек без висше, но това не пречи всичката тая квалифицирана работна ръка да тъне в глад и мизерия.

10.   До номер 3 - Нали знаеш, че и за образование трябват пари. Ето - аз искам да запиша, но няма как да стане, защото взимам 350 лв заплата и едвам свързвам двата края. Да, образование си трябва, но първоизточника са парите. Нямаш ли - няма как да учиш.

А и то не винаги е гаранция. Имаш ли връзки става всичко - та ако ще да си най-големия идиот. Познавам такива. Уредени на хубави длъжности, без нужното образование ( а може би добре си вдигат краката ) - не знам.

Трябва си учене, но май си е до късмет.

11.   Така номер 3. Ти знаеш ли колко глупави хора работят за заплати по 1000 лв, че и повече? В България е доказано, че ако имаш връзки винаги ще вървиш успешно нагоре! И моля те не ме разсмивай ;D се едно не знаеш, че живеем в държава където образованието и дипломите се купуват.

Когато човек е беден той няма как да учи сред хора които видимо материално са по добре и няма как и да има желание да учи при тези условия. И какво като имаш образование:D ти сигурно не знаеш, че е пълно с хора работещи по магазините за хранителни стоки и на други подобни места а по образование са лекари, инженери, архитекти... няма смисъл да ги изброявам, защото е ясно какво имам предвид.

Нали затова най големите глупаци стават хирурзи и се занимават с медицина без дори и понятие да си имат но нали са бутнали някой лев и са си уредили... та номер 3 замисли се малко. Авторe не обръщай внимание на такива като номер 3... трябва да започнат от нулата за да разберат какво е бедност!

12.   До 7 - типичното мислене на българина. Който получава висока заплата е връзкат, глупак, лъжец, измамник. Е аз познавам пък много свестни хора с много пари и много долни, двулични, видиотени бедни хора. Още повече, че бедните и помежду си се предават.

13.   Тъи като искаш да живееш добре бачкаш като идиот на 2 или 3 места. работила съм по 16 часа за да си издържам детето. тзка че не да седим и да ревем а да търсим начин. има и нешо друго ние българите все завиждаме а това е безсмислено. наи лесно е да гледаш и да мислиш ами ако бях на мястото на този или онзи.

14.   Както пише в Библията:
Не трупайте земни блага, а духовни, защото не може да вземете материалното с вас в Господното царство, но духовното можете(не е дословно). Та така. Също пише:Не мислете какво ще ядете и какво ще обличате, защото нима храната е по-голяма от живота, а дрехата по-красива от тялото!

15.   Комплексът за малоценност е изследван най-вече от Алфред Адлер, който го превръща в основа на своята психологическа теория. Това чувство се заражда в детството, когато субектът осъзнава природната си слабост. Още в първите си години детето си дава сметка, че го заставят да върши това, което не желае, и не му позволяват да направи това, което би искало. По отношение на възрастния то се намира в положение на подчиненост, понякога тягостна за него. Ако родителите изискват от детето си да постъпва свръх неговите възможности, чувството за непълноценност се затвърждава и установява трайно със своите потискащи последствия. Детето се затваря в себе си, избягва действието и намира спасение в утешителните мечтания, лекувайки раните си с илюзии. Понякога комплексът за малоценност кристализира около действителен недъг (говорно разстройство, непривлекателност) или около индивидуална характеристика, преценявана като отблъскваща (нисък ръст, лунички). Най-често той става повод за подценяващо поведение (грубост, подигравателност, деспотизъм, самохвалство) или се изразява в депресивни мисли. За да се избегне създаването на комплекс за малоценност, е необходимо да бъдат насочени усилията към създаването около детето на климат, който да съдейства за развитието му. Едновременно с приучаването му към необходима житейска дисциплина родителите не трябва да проявяват излишна авторитарност; от друга страна, те трябва да му помогнат да осъзнае своите възможности и своята ценност, като създават около него поводи за успешни прояви.
Източник Уикипедия

16.   До 14 хайде-хайде и духовното струва пари. Без пари можеш ли да идеш на опера? А да си купиш книги за четене?

17.   Ни съм съгласна с 3-ти номер да вярно от една страна е така но от друга без връзки и контакти нища немофеш да направиш, трябва някой фр да те уреди тук там иняче нестава!

18.   Боже, колко различни неща може да прочете човек. Номер 3 образованието не е сигурен метод за изкарване на пари. Всеки първи вече има образование, това не е гаранция.

Интелигентност за изкарване на пари - това е в основата, трябва просто да знаеш как да изкарваш пари и да искаш да ги изкарваш.

Не може да не харесвате парите, да можете да живеете само с любов, както някой по-горе каза, но същевременно да се оплаквате като ги няма. Парите не се изкарват лесно, особено в БГ е много трудно, трябва доста зор, работа и постоянство. Във времената в които живеем парите са почти всичко, колкото и да искате, любовта гладни гърла не храни. :)
Авторе постави си цел, ама истинска цел да изкарваш примерно 300 лева повече и всяка сутрин мисли какво можеш да направиш по тоя въпрос, докато не го постигнеш.