Споделена история от Други

Данък върху тераса на апартамент
Здравейте,

В нотариалния акт на апартамента ми баща ми е като ползвател. След като баща ми почина ходих в нап да декларирам това. След като ходих до НАП, служителката каза, че съм плащал местен данък само върху застроенета площ, 56 квадрата. Апартаментът е 56 квадрата, терасата е 50 квадрата. Трябвало е да плащам данък на 106 квадрата. Досега съм плащал по около 300 лева на година. Сега ми начислиха данък и за терасата 5 години назад, около 1200 лева общо. Това правилно ли е и имам ли право да оспорвам.

Благодаря

Коментари

1.   И как данъкът ще ти е 300 лв. за 56 квадрата? Тея 56 кв. да не са на покрива на Шератон барбар с терасата? Ако е така, ще се съглася...

2.   По принцип терасата си е застроена площ, така че данък се дължи. По принцип данъчно задължен е ползвателя, но след като е починал а Вие сте негов наследник, наследниците наследяват и данъчните задължения на наследодателя си, така че би трябвало да си платите данъка за 5г назад.
Само не ми стана ясно, защо сте ходили в НАП, а не в Данъчно подразделение „Местни данъци и такси“, за сгради данъците се декларират и плащат към общината, а не в НАП.

3.   Щом данъкът ти е към 300 лв., то в цената със сигурност е включена и терасата - 56кв. 50 кв. = 106 кв. застроена площ, за които квадрати е абсолютно нормално данъкът да ти е толкова!

Тази куха лейка, която ти говори тези неща за терасата, кой знае в какви документи гледа.

Направи справка, ако трябва и с адвокат. Според мене данък за терасата е плащан, а дали е било отбелязано, че е тераса или е записан общо имотът, или терасата е "скрита", принадена към 56-те кв., е друг въпрос.

За 106 кв. данък от 300 лв. е нормално! Но не и за 56 кв.

4.   Aз пък, не мога да разбера , защо терасата не е била част от наториалния акт и кой и как я открива в последствие. Второ, данъците се определят от общината, не е решение на баща ти да плаща само за част от имота.

5.   Параграф 22! Възможно е някъде да има грешка/и в документите. Просто направи внимателна проверка и го обсъди с някой специалист.