Споделена история от Други

Заплатата 1000лв., колата 30 бона.
България е интересна страна. Масова хората работят за 1000лв., а карат коли за 20+ бона.
Познавам хора, които нямат пари за кафе, но карат скъпи коли.

Винаги ми е интересно, какво има толкова в скъпата кола?

Да, факт е, че ти вдига социалният статус като мъж и свалките стават по лесни, но струва ли си да робуваш на колата?

Най-скъпата кола, която съм си купувал беше 5 бона, след което я продадох, в момента нямам кола. А и не чувствам никаква липса или нужда, живея в средно голям град.

Та вие бихте ли дали много пари за една кола?

Коментари

1.   Караме с мъжа ми голф 4 за 5000 лв. Която ни върши перфектна работа.
Даже като се запознахме нямаше и тази. Никога не ми е била приоритет колата.

Ж 27

2.   И България, и Германия, и Америка. В Германия турчу нахлузва едно Thug Life яке, кара си ебем-ве-нцето, а две думи на немски не знае. Когато си купувахме возилото в САЩ, продавачът ни разказваше как някакво пишлеме искало нова таратайка да кара (не помня марката), а още живее в маминото мазе. Един познат ми казваше как в черните квартали "статус" значи скъпа трошка, златен ланец и други подобни. Какво да ти кажа? Изпростяване, забежки, комплекси. А и останки от байтошизма. По това време да караш западна кола си е било буквално лукс.

3.   В бедна държава като България е нормално да има комплексирани хора, които създават фалшив блясък около себе си. Целта е другите бедни да не помислят, че и те с бедни.
Така виждаме хора живеещи в панелки, които карат коли по-скъпи от жилищетата им, с телефони по-скъпи от месечната им заплата и тн. Но всичко това е фалшиво.
Живея от няколко години в чужбина и виждам доста разлики. Хора с нормален стандарт на живот карат стандартни коли. Не се изгъзват с някакви супер скъпарски придобивки, не се фукат с нови телефони, не дрифтят в населени места, не гледат лошо от "беенветата" и прочие простотии.
Всеки път като се прибирам в БГ, виждам на всяка крачка заложни къщи, бързи кредити и малки казина. Това е характерно за бедните държави без грам производство и работна ръка.
Доста тъжно.

4.   Ами на някой им харесва много. Това е.

5.   Богатите хора избягват придвижване с автомобил.

6.   Вземам 800лв заплата и нямам кола. Но се чудя на хора със същите доходи как поддържат скъп автомобил.

7.   Първата ми ( и единствено моя кола) беше точно 1600 лв. Бях на 21 , бедни студентски години. Сега карам съвсем друг тип кола, която мъжа ми настояваше дя вземем- Тойота Сиена, не знам в лева колко е, но яз лечно не бих дала толкова пари за кола. Но пък е удобство заради детето- много място и сигурност.
Определено мъжете обичат по- скъпи коли. А дори и да не са толкова скъпи обичат да им слагат екстри. Като бившия ми- кола за буквално 300 лв и стерео система за 1300 вътре

8.   Ако не покажеш класа , никога няма да влезеш в класата.

9.   Гъзърщина и комплексарщина царуват в България. Пълно е с кифли с патешки устни качени на джипове бмв, чиято цена не биха платили сами и за три живота. Но явно си лягат с когото трябва...То щеше да е само смешно, ако не е толкова жалко...

10.   А ти сигурен ли си, че еди кой си взема 1000лв и колата му е за 20-30 хиляди? Защото може да има странични доходи (я той, я баща му), а колата може да ти се струва за 30 хиляди, а реално да струва 15. Иначе при реалните случаи мисля, че почти винаги нещата се обясняват с някоя продадена наследствена нива или нещо друго. Съответно "детето" мре за кола, а майка му не е много по-умна от него и мре да му угоди. Пък и си вика "ще му купим скъпа кола да си намери хубава жена". Като си намери започват приказки "ама тя тая само заради колата / парите". Така че всичко е логично и няма смисъл да завиждаш на подобни случаи. Какво да кажеш за скъп джип и гарсониера? Прибира се в дупка, а като излезе навън се взема за голяма работа.

11.   Същото като с нетна заплата 600 и айфон на изплащане за 2 години... Не ги разбирам, защо да ядат имитационни боклуци но да ползват айфон... с две калъфчета и защитно стъкло...

12.   Ми и моята е джип за 25 000 лева. Нашите са си свършили работата, а вие си ходете пеша и си търсете оправдания. Голяма завист в този сайт. Живота е хубав докато човек е млад. Ама някои и на 50 ще карате варели.

13.   Лошото, номер 12, е че ти не си свършил нищо за джипа, иначе лошо няма да си купиш. Когато си го изкараш, тогава плямпай, иначе звучиш като нахакано богаташко синче без стаж, тоест, като въздух под налягане.

15.   Па и аз съм на 27, на 1000 лв заплата а джипа ми е 30к. Но не съм си го купувал, просто е стария на баща ми. Какво лошо има в това?

16.   Ние си имаме опел корса 2006 година... И преди това си карахме подобни коли... Миналата година завърших и с мъжа ми си взехме на изплащане бмв 3ка със спорт пакет, 2019 година за 56 000 евро.... Наясно ни е, че са много пари, но затова учих, работя и по-добре сега да го караме, отколкото като станем пенсионери. Инак живеем под наем в 110 кв. м., всичко си имаме и вместо да си купим жилище, което ще изплащаме 40 години по 1500 € на месец, предпочитаме да караме хубава кола и да ходим 3-4 пъти в годината на екскурзии и края на седмицата да хапваме вънка... Така че всеки си избира за себе си и щом е щастлив... Изобщо не му дреме за мнението на другите..

17.   Когато купуваш нещо, което не ти е по джоба и живееш в дългове, но се фукаш /не че на някой му пука от това!/ това си е чиста малоумщина. Парвенющина...нещо, за което западняците ни се чудят и с право, защото нормален човек няма да го направи. Простирай се според чергата си, стара народна мъдрост...

18.   16 не спомена какви са ви доходите? Наемът на жилището колко е и месечната вноска за колата? Други заеми имате ли?

BMW на изплащане за 56 хил. евро... Сега завършила...

19.   На нас заплатите ни са общо 5к и даже кола нямаме, скоро сме решили да си вземем, но при нас няма такива показности. Държим просто да е малка, защото аз съм дребна жена и джип примерно няма да се кача да карам, да върши работа за градско и извънградско, да не харчи като тийнейджър и толкоз. Нещо скромно до 5-6 бона ни устройва напълно. Разбира се, че бихме искали и кола за 30к, но за тази цел трябва и двамата да правим поне 8хил на месец, ПОНЕ. Иначе е смешно просто. Като онея кифли със силикон и джуки, които работят в денонощен магазин. Дано не съм обидила някой, ама си е жалко.

22.   Всички тука са едни комплексари. Имам 3 апартамента във Варна, вила на 30км от Варна и 40дка на Карадере където квадратния метър струва 40-50 евро. В същото време карам кола за 7000лв и ме боли кура какво мислят номер 12 и 15, защото няма да им стигнат 5 живота да изработят тези неща, които имам. Отдавна е невъзможно да разбереш колко е богат един човек по това, което кара. Не се напрягай да търсиш причините за тази мода, това е в кръвта на българина, особено простия.

24.   защото на 15 някой друг му поддържа джипа за 30 бона с 1000лв заплата едва ли сам хахах

25.   номер 16, може ли да споделиш какво завърши и кога успя да се реализираш?

Поздрави,

26.   Стига плюхте България.
В Западна държава, пълна с араби, без да е Германия, знаете ли каква е картинката? !
Брат на брата си злобее и гледа да го муца, мащеха се гърчи от завист от материалното състояние на доведените си деца…
Пример? !?
Когато си купих кола на старо, но кокетна/малка/сладка, с около 100 000км километраж, голям праз, аз като женска кво ти разбирам, но много й се радвах! Единствено казах, че не исках черна, а да можеше да е сив металик…
След месец пристига на гости оная скочубра, свекървата, мащехата на мъжа ми, с точно същия модел автомобил втора ръка, сив металик, и ме гледа ехидно и злобно, че даже платила същите пари, а километража - наполовина…
Идеше ми да й одера Металика с пирон през нощта :-))
И още…
Пак таз скочубра като разбра, че сме извадили реколта от над 30 тикви, умря, пукна и като ни дойдоха ма гости за 1ви път в новия ни дом, оназ донесе…от нейните тикви и пак гледа злобно!
Тогава вече си казах - таз е такава комплексарка, че я пускам да пасе, няма да се кося с нея!
Та така…
И тук е простотия до шия…кво кат са западняци! :-))

27.   Яко се бъзикат сами със себе си. Преди години си беше класика да карат джипа мерцедес само събота и неделя, а гумите му изтрити та чак гладки, ми да отде 2 бона за една гума..
Имаше и уж мутри дето ги добутваха до бензиностанция та.
Имаше и черни джипове на газ ;-)

28.   По принцип българина няма никакво критично мислене и свое мнение. Разбира се, има изключения, но са малко. Масата пресъздава като папагал това, което види. Ако няколко човека покрай нас са си купили примерно Ауди, то веднага и ние трябва да си купим. Щом на другите им харесва, значи и на нас ни харесва. Ако познати са изтеглили абсурден кредит за имот, и ния трябва да сме с тях. Ако някой е направил голяма сватба, и ние не бива да оставаме по-назад. Едва ли има по-лесно манипулируем народ от нашия. Показваш му нещо един-два пъти, малко сладки приказки и веднага едни 80% са лапнали въдицата. Истината е, че българина (отново уточнявам, че има изключения) не живее за себе си, той живее за другите. Най-важното нещо за него е какво ще кажат другите.

29.   До 27 - Аз никога не съм разбирал, какв е проблема, една кола да е на газ? Имаш коли, дето горят по 15 л. на 100 км. Ако караш по 2000 км на месец, това са ти 1000 лева разходи. Ако минешна гз, това са ти 400 лева. 600 кинта на месец, за 7 години изплащане, са ти 50 000 лева разлиак. Спокойно е разлиакта между Мазда и Мерцедес.