Споделена история от Други

За кланетата по време на Априлското въстание.
Здравейте. Имах един учител по български, който се подиграваше с баташкото клане. Щом се подиграваме с такова нещо, това показва, че не сме народ. То не е единственото такова клане. Има още много други такива, извършени по време на Априлското въстание, което си е било едно заколение. Но е било по-малкото зло, защото е събудило европейците какви неща се случват в Османската империя. 50 години по-късно агаряните подкрепени от кюрдите, иронично днес последните им роби, избиват 900 хиляди гърци, близо милион и половина арменци и 700 хиляди асирийци. Геноцидът над българите вече се е изправял на хоризонта. Той вече е бил започнал. А какво се случва в Батак и другите околни селища по време на Априлското въстание? Вдига се въстанието. Народът както винаги е заспал. Но той не е заспал просто така. Хората са били уплашени, че ако се вдигнат на бунт ще стане каквото е станало. На пример някой има много повече деца, отколкото сега и ако то убият кой ще ги гледа? Имало е много причини. Вдига се въстанието. Изключително зле подготвено, но не е имало възможност са повече. Турската армия отива да се разправя с бунтовниците. Заговорило се е имало ли е баташко клане? Идете в Батак. Между другото на този град това мазно турско име трябва да му се смени. Не може град с такава история да носи чуждо име. Та в Бятак има една църква, която преди беше музей. Вътре е пълно с човешки кости. Не е имало ли? Редовната османска армия се е разправяла с бунтовниците. В Османската империя живеели най-различни племена, чиито ценностни системи били още на ниво Средновековие. Кюрди, черкези, татари, шиптъри, цигани. Те са били част от нередовната армия на башибозуците. Избивали са хора по адски жестоки начини. Няколко години по-рано в Кавказ Руската империя извършва чистки и накрая резултатите са около милион избити черкези. Тва са някакви тюрки с широки очи. Тръгнали към Османската империя да търсят спасение и много от тях се заселили в земите на България. Няколко години по-късно, вече забравили какво са преживели с жестока ярост избивали българските селяни. Тя Русия им е върнала греха още преди да са го свършили. Но в Родопите работели други. Предимно кюрди и едни други. Нещо като македонците, родоотстъпници, само че още по-прости и с друга вяра. Става въпрос за помаците, които днес бай Ганьо иронично нарича свои братя. Та Батак и другите селища не въстават. Всичките села наоколо са помашки. Помаците са част от нередовната армия на башибозуците. Те влизат в селата с българското население. С невъобразима жестокост и по страхлив начин избиват хора и земята червенее от кръв. Помаците НЕ СА наши братя! Те са наши врагове. Те са родоотстъпници, потомци на тези, които са избивали българи по жесток и страхлив начин. В днешно време те гласуват за турската партия ДПС и я превърнаха във водеща политическа сила в Батак. Подобно на македонските родоотстъпници си написаха език на базата на стар български диалект, примесен с чуждици и сега си съчиняват фалшива история. Били потомци на траките, на не знам си кой, ние пък татари сме били, не. Те не са потомци на никого. Заедно с тях кой още влиза в онези села и трепе на месо? Кюрдите, които днес се правят, че са жертви на турския ятаган. Те са били най-верните кучета на османските турци във вършенето на техните жестокости. Всъщност тези кланета реално не ги извършва редовната турска армия, а помашки и кюрдски башибозуци. Иронично, но днес на кюрдите всичко им се връща тъпкано от турците, на които преди са помагали. Забравих да кажа, че накъде съм виждал да се ръсят пропаганди, че скелетите в Батак били на помаци, убити от българите. Нахалство нечувано! По-късно след Съединението някои от тия помаци, които безчинствали в църквите в тези села се отцепват от Източна Румелия и там създават свои републики Тъмръш и още няколко.

Какъв е позорът на Батак и другите селища където башибозуците колят и как българският народ сам си изкупи този грях към себе си?

Позорът на Батак е че той не въстава. Не само, че не въстава, но и когато кюрдите и помаците влизат свирепи и кръвожадни, хората в Батак не предприемат нищо. Те се оставят да ги колят, като добитък. Те се вдигат и башибозуците получават кръвта, която искат. Знаете за стихотворението “Арменци” на Пейо Яворов. Там пак кюрди убиват арменците. В стихотворението се говори как арменците не са изпълнили своя патриотичен дълг. Оставили са се да ги избиват. По същия начин хората в Батак не са изпълнили своя патриотичен дълг. Те първо не са въстанали, второ не са опитали да се защитят срещу башибозуците. Скрили са се в църквата и се надявали на чудо, което така и не идва. Само че има още нещо. Това сега да кажеш, че не са се съпротивлявали е лесно. Как ние можем да знаем като не сме били там? Но ако такова нещо на теб ти дойде на главата, ти какво ще направиш? Ей така от нищото идват някакви варвари да те трепят, виждаш колко агресивно убиват хора, които вероятно познаваш, как ще реагираш? Сега е лесно да кажем “Ми те са се оставили.” Но помислете защо са се оставили. Ние не сме били там да кажем има ли позор или няма. Сега обаче има няколко позора. Те са, че името на градът не е сменено. Оставено е турското име. Може би за да не се забрави историята. И какво пречи да се помни ако името на града бъде сменено? Една турска партия, подкрепяна от сегашния турски султан ли е, какъв е вече е трудно да се каже, е първа политическа сила в онзи град, избрана от онези, които някога са извършили нечувано престъпление там. Позор е и че наричаме точно онези наши “братя”, че и ги оставяме да лъжат, че всъщност българи са избивали тях. Има хора, които се подиграват с тези исторически събития, което както казах показва, че ние не сме народ. Там има и една плоча, на която пише “Батак е крепост на българския патриотизъм.” Под нея името на националния предател Георги Димитров. Това изквазване от този предател да бъде сложено там е голям позор. Какъв патриотизъм е това? Да се оставяш да те трепят защото си различен?

Сега ще ви кажа и как българският народ вече е изкупил този грях към себе си, че не се е вдигал на бунт, по причини, и че се е оставил на онези човекоподобни да то избиват защото е различен. Да отидем едни 40-50 години по-късно по времето на Първата световна война. Тогава България изпраща близо милион свои войници да се бият във войната. Близо милион българи се бият за България. Войната е загубена, тое ясно, че ще бъде загубена. Десетки хиляди войници са мъртви. Много са осакатени и полудели. Икономиката е унищожена. България губи територии, включително и егейския си бряг. Но тези близо 1 милион българи са отишли там да се бият за България. Всички те са били потомци на хората, които преди няколко десетилетия не са се вдигнали на въстание. Тоест те са ги компенсирали. Много други народи, които в миналото ей така са се оставяли все още този грях към тях си седи. Ние сме го изкупили. Така че вече няма смисъл да се обвиняваме защо нашите предци не са се били вдигнали на бунт по-миналия век. Този грях ни е опростен. Сега обаче за съжаление българския народ създава нов грях към себе си. Едно от нещата, в които се изразява е емиграцията. Друго е напукизма. Но щом веднъж сме оправили грях към себе си, защо да не го направим и втори път?

Коментари

1.   Само едно ще ти кажа, макар че ти и повечето няма да ме разберете. Смял се е, защото знае, че истината не е тази, която я пишат в учебниците и няма нищо общо с турците. Просто някои хора са имали интерес тогава да го извъртят по този начин. Не казвам, че е нямало клане, а че не е така, както е описано в учебниците и не е направено от турците. Прапрабабите и прапрадядовците ми са живели в този район тогава и са разказвали на баща ми. Истината съвпада с версиите, които се лансират, че се е извършило от български башибозуци без знанието и благословията на султана, който също е осъдил този акт. Но няма да изпадам в подбоности. Колкото до батачани те редовно са ограбвали минаващите кервани и единия път са попрекалили и са убили хора и цялата работа е била отмъщение, понеже не са открили виновниците и никой не си е признал, а помашките башибозуци са били луди глави и са изклали всички наред.

2.   Подкрепям номер 1,чичо ми е преподавател по история и старобългарски в университет и ми е разказвал същата версия.Баташкото клане е извършено от помаци.

4.   Помак съм, с уговорката че не харесвам манталитета и назадничавото мислене на хората от моя район. Но за конкретния случай в Батак, се говори едностранчиво. Корените ми са от село Барутин, и дядо ми е разказвал това, което н1 казва. Ограбвали са, а хората са ги горели в пещ за да не се намерят труповете. Не оправдам клането, дивашко и нечовешко, но си има и предистория, конкретно Батак.

5.   4, помаците си имат много трески за дялане, но и са много работливи и добри хора.

7.   Прекалено дълго е и не го четох изцяло, но още в началото схванах за какво става дума...
Историята е винаги само на теория.. Никой неможе да се върне в миналото и да докаже какво е станало. Много ясно, че всяка държава се изкарва честна, жертва и дружелюбна, а тея дето нападат- касапи! Нека да не забравим, че всяка държава е водила една или повече войни. Това, което сме учили в учебниците- забрави го, защото е манипулирано... Не вярвам, че българските войски са галили с перце противниците си и примерно те са си дали доброволно земите за да може цар Симеон да разшири земите до 3 морета и да сече златни монети....
Особено Българската История е манипулирана с цел омраза и ненавист...
Каквото е станало, е станало и миналото трябва да си е минало! Единствено може да станем по-добри хора, да приемем и другите хора, такива каквито са-с техните обичаи, религия и вярвания!

8.   Дали батакчанлии са избити заради ограбването на частни бизнес кервани, или са избити заради ролята им в априлското възстание да ограбват хранителните складове в околните селища за да осигурят провизии за възстанниците и да блокират важните пътища за да попречат на турските войници да получават пратки с провизии от тракийската долина. Водят до един извод баташкото клане е отговор на действията на хора от Батак. Батакчани са тръгнали да грабят и клането е било отговора на съседните села и съответния полицейски областен управител. Да не е трябвало да избива всички, а да намерят конкретните виновници, но положението било напечено, батакчани не издавали кои са крадците, ядът на хората от съседните села растял, трябвало е да се вземе решение. Тогава Барутанлията взема решение да избива, твърде вероятно е месеци наред да се е занимавал да търси виновниците по планинските пътища, неуспехът е натрупал гняв.

9.   Тези теории за причините за клането ми звучат безумно. Все пак ако беше така, от толкова избити хора, никой нямаше да предаде виновниците така ли? Като виждат какво се случва? Безумия! За да избиеш толкова хора, по толкова жесток начин (надявам се все пак да не е вярно това, че са набучвали бебета на кол), трябва не да си натрупал гняв, ами да си откровено луд и съдист!! Не ми стигат думите. В дън душа се отвратих, след като прочетох какво се е случвало там. По-ужасно нещо не бях чела. И накрая, ами те били крадяли. Поне замълчете. Нито вие сте били там, нито аз. Теориите са излишни вече, хората ги няма.

10.   Аз залагам, че са били българомохамеданите-помаци. Първо тези съседни села са се мразели жестоко- едните са били християни, които силно са мразели похамеданчените българи. Събитията около Априлското въстание са довели тази омраза да изплува в пълната си сила. Християните българи според мен са имали кръвна вражда с братовчедите си български мюсюлмани и това е довело до последвалите изтъпления. Само че, мохамеданите-помаците, според мен , са свършили мръсната работа на редовната армия, просто събитията и обстоятелствата са довели до там. Като стане напечено в ислямските държави, виждате че го отнасят първо християните.

11.   До №9 След като казваш, ние да мълчим и не приемаш доводите ни, защо приемаш за истина това което си чела, било то и статиите на Макгахан?
Би трябвало ако това което сме чели и чули ние се приеме за лъжа, то и писанията които ти си чела да се приемат за лъжа.
Обаче в това което ти поддържаш няма описана конкретна причина за кланетата, а в това, което ние сме чули за грабежите има логика.
Нормално е и повечето от изкланите въобще да не знаят кои са издирваните кърадци или дори да са знаели, не са знаели къде са. Полицеиския управител е взел прекалено жестоко решение и султана го е усъдил на затвор, с този си акт султана признава, че това зверство е прекалено жестоко и неприемливо.
Костите са там и има една истина, която е време да се разкрие. Времената са били такива, че единствения начин да осигурят провизии за възстанниците и да се финансират самите възстания /за оръжие и т.н./ е бил грабежи от по богатите, без значение от етноса им. Разбира се никой не би бил доволен да бъде ограбен, следователно ходи и се оплаква на държавните служители, полиция, областни управители и т.н. Когато се наберът повечко жалби на отговорния държавен служител му става напечено да не загуби службата си поради несправяне със задълженията и е действал под влияние на гняв.
За мен трябва да се гордеем с загиналите батакчанлии, те са жертвали животите си за да можем ние днес да се наречем българи. Да ограбвали са складове и къщи на богаташи, но заради каузата. След това пред лицето на смъртта са избрали нея, вместо да предъдът своите хора.