Споделена история от Други

Прекалено състрадателен съм
Много лесно ми става жал за страданието на хората и животните. Например често се сещам за баба си. Докато бях малък преди доста вече години, тя страдаше от рак на панкреаса. С нея имахме специална връзка, беше много добра и скромна женица. На мравката път правеше, както се казва. Няма да изпадам в подрбности, но не беше красива гледка. Най-гадното беше да виждаш как някой страда и ти нищо да не можеш да направиш. Това чувство на безсилие ме убиваше.

Онзи ден гледам един котарак на улицата, нещо му имаше на крака и куцаше. После 2-3 дни все от време се сещам за него и ми става жал. Вчера пък пред мен колиха кокошки. Защо по дяволите природата ни е създала да се храним с телата на другите? Е, веган няма да стана, защото си обичам месо, но ми е жал.

Коментари

1.   И аз много страдам за хора, които намирам за добри и свестни, когато им се случи нещо такова. Не го заслужават, но поне при теб е станало, когато е била на възраст, поживяла е и е направила каквото е могла в живота си. Всяко живо същество трябва да си отиде по някакъв начин, това ни чака и нас. Важното е, че вече е приключило и не се мъчи.

2.   Това е хубаво до определена степен. Аз също съчувствам на хората и понякога когато гледам по телевизията за някой страдащ и беден човек, или прочета в интернет, ми се насълзяват очите. Знам какво е да си в беда, да си болен и да живееш в бедност. Така че дори и да не са ми познати хората ми става мъчно за тях и им пожелавам да се оправят.

3.   Просто си емпат, и аз съм същата. Жал ме е и споделям мъката с конкретния човек, ако ще и непознат да ми е. По телевизията на филми, във всичко изживява все едно емоциите на актьора в този момент. Поставям се на негово място и така. На улицата като видя просяк не мога без д му дам нещо, а ако съм нямала дребни после съжалявам и се чувствам виновна един вид. Мразя несправедливостта и ме е жал за невинните хора, а особено пък за дечицата. Направо не мога къса ми се сърцето. Като цяло тази черта в мен не ми носи нищо положително, просто ми се иска понякога да не се впечатлява толкова, но не мога.

4.   Н 3, със сигурност не си емпат, нито пък автора.
Автора просто е състрадателен човек.

5.   Съгласна съм с номер 3, прочети повече за хората, които са емпати.

Lisa

6.   Правете разлика между емпатия и състрадание!

7.   Не е добре за теб - товариш се с чужди страдания. Мисли малко и за себе си! Не казвам да станеш перде, но и така не е добре.

8.   Направи от състраданието си сила - професия, която го изисква. Или практикувай доброволчество - примерно във Фейсбук потърси Гората.бг или сайта на Лео Кадели - Приятели , помагайте. Има много сдружения за помощ на бездомни животни или на диви животни. Там ще срещнеш добри и свестни хора и ще реализираш качеството си.

9.   Номер 6 и каква е айде нали си много умна или умен ти кажи, че явно не я знаем. Може да е объркала понятията автора, но това което описва си е емпатия, да се поставиш на мястото на другия.

10.   Н 9, ще ти отговоря вместо 6
Да си състрадателен е да съчувстваш. Влагаш емоция базирана на зрително и звуково възприятие и обработено от разума Да си емпат е буквално да чувстваш емоциите на други, добри и лоши, чувстваш и неприязънта, злобата т.н. у други...И никак не са за "съчувствие" някои. Емпата няма нужда да види очевидно страдащ за да му съчувства например, страдащият може да си се смее "щастливо" да симулира перфектно за другите, но емпатът ще усети/почувства истинските му емоции.
Не е да се "поставиш в обувките на другият" по желание, а буквално да чувстваш чувствата на другият. За емпатите е трудно да се абстрахираш понякога и да "наблюдават" чуждите емоции като каквито са- чужди, не техни собствени.
Е, идва и моментът в който продължаваш да чувстваш като емпат, но вече като "зрител"

11.   Да си състрадателен е много хубаво. Тези емоции ни правят хора. Знам, че е трудно, но не потискай чувствата си. Добре е, че все още има хора като теб, които искрено съчувстват, но от друга страна не си врат носа в чужди работи с идеята да "помагат".