Споделена история от Други

Реални заплати vs spodeli.net
https://www.nsi.bg/bg/content/3930/статистически-райони-област

Ето това са средните заплати според НСИ. Между 1000 и 1300 бруто в различните райони. В София 2000. Демек нето 800-1000 и 1500 в София.

А според коментиращите тук, едва ли не почти няма работещ за под 2-3-4.

Или тук бедните не смеят да пишат, или масово се лъже, или spodeli.net е ебахти елитния сайт, посещаван само от богаташи.

Коментари

1.   В България се краде! Оттам идва разликата между официалните данни и казаните под сурдинка...

2.   Според мен хората си измислят или спестяват някои неща

3.   Аз съм от Варна, нямам познати, които да печелят по 3-4 хиляди на месец. Повечето ми приятели са вишисти, заемат хубави длъжности, но заплатите им са максимум 1300 - 1500 лева. Тия, които нямат висше, едва се домогват до 900.
И на мен ми е много интересно, с какво образование, какви компетенции и какви длъжности са тия, които твърдят, че получават по 3-4 хиляди лева чисто месечно възнаграждение.
Аз съм пълноправен старши учител, с клас квалификация, стаж, класен ръководител и чисто получавам около 1300 лева - имам почти 500 лева удръжки и осигуровки.

4.   Преувеличаваш. Пишат и хора с ниски доходи. Просто на теб не ти е удобно да го отчетеш, защото търсиш провокация.
Аз няколко пъти вече призовавам да не се пускат теми с цел да се разпитва за доходи, защото е грозно, невъзпитано и защото води до токсични емоции - грозни коментари, безсмислени спорове, празнословни дискусии или както е станало при теб - чак цяла тема си пуснал.
Също така тук отговорите обикновено се дават от разни редовни посетители на сайта, които не са много. Не ги ли "разучихте" вече...

5.   В Разград масово си бачкаме за 700лв(чисти).

К'ви са тези с 3, 4 хилки на месец ?
Освен ИТ, няма кой да взема такива пари.

Дори лекарите вземат 2 бона макс. Има там и няколко експерта, които си вземат 5, 10 бона.

У Софето, си е друго, там са тарикатите и крадците.

6.   Ами тук много се лъже, а тези които наистина взимат повече са както казва номер 1 - не декларират...

7.   Забравяш нещо много съществено - сивата икономика. Много хора се осигуряват на минимална или близка до минималната заплата, някои изобщо не се осигуряват и получават пари на ръка. Особено в туризма, заведенията, селското стопанство е масово. Подобно е положението с наеми и други устни договорки, отделно пари, които изпращат гастарбайтерите.
Така че официалната картинка няма как да е вярна.

8.   За другите градове не знам. У РусИ масово взимат 900-1000, че и 800 някои, особено шивашките фирми може и по-малко да взимат. Ако някой взима над 1000, това се води вече прилична заплата, друг е въпроса, че пак за никъде не стигат.

А за такива, които взимат над 1200-1400 почти не съм чувал. Ако има такива, едва ли да са и 10%.

Аз примерно взимам 1400 и като гледам повечето как живеят, съм едва ли не някакъв богаташ. Не че аз живея много добре, просто не живея супер зле за разлика от повечето, а малко по-малко зле.

9.   1. Сайтът е анонимен и така някои хора много лесно избиват някакви комплекси, като заявяват, че имат по-висок стандарт на живот.
Искаш да се направиш на бабаит, сваляч и богаташ, казваш "аз взимам 5 бона на месец и всяко лято ходя на карибите" и знаеш, че никой не може да те проследи и да ти търси сметка за лъжите.
2. България има наистина много голям сив сектор. Една камара пари не се декларират, въртят се едни схеми и така човек с 800лв. заплата може да изкарва допълнителен доход.
Докато живях в България, познавах разни дилърчета на евтини наркотици, работил съм и в хотели, където имаше проститутки и тн.
Има и много хора от сектора на изкуството и музиката, които също са в сивия сектор.
Един приятел прави портрети по поръчка и други неща и печели с по 300-400 и повече месечно, без данъци и прочие.
Има и много схеми със залагания, стриймове, криптовалути и подобни.
Познавах преди едно момче, голям спец по футболните залагания, доста често от 200 паунда, изкарваше по 2000.

10.   7, да, но от друга страна пък има една шепа хора, които взимат по 10-20 к, които вдигат страшно много средната заплата нагоре, което не е реално и нещата се компенсират. А и съдейки по наблденията ми са точно толкова.

Представи си, че в един отдел имат 5 души, които взимат 1000 и едно шефче вързкарче, което взима 3. И колко става средната?

(5 х 1000 3000) / 6 = 1333 лв. Демек уж средната е 1333, ама те 90% от хората взимат 1000.

Кой знае колко връзкари има по общинските фирми ей такива, а и по предприятията, които вдигат заплатата.

Има и друг фактор - голямата безработица. Пример Враца. Там повечето работят в АЕЦ и взимат големи заплати, просто защото всички други са безработни. И на края излиза, че във Враца "взимат" голяма средна заплата, а то реално никой извъ АЕЦ не работи и повечето изобщо не взимат заплата, защото ас безработни, но те не влизат в образуването на СРЗ. Е, каква файда, че една шепа взимат хубави пари, след като всички останали са беразботни и изобщо нямат заплата? Това също много изкривява информацията.

11.   2-3-4k взимат или в ИТ сферата, или хора с висше, които работят за големи фирми в София на високи позиции. Познавам хора, които взимат и повече. Със собствен бизнес, макар че не ги декларират, квадят и повече. Не завиждайте, не злобейте и не си мислете, че някой ви лъже. Всеки получава колкото си е заработил и за колкото си е заслужил. Комплекасирте сте вие и много добре знаете, че пишете глупости и не ви се вярва какъв стандарт имат хората, защото така ви отърва. 100% съм убеден, че, ако трябва да се местите в друг град, да работите повече или нещо по-сложно, изобщо няма да се съгласите. В тази държава може да се вади и много, и малко - от вас си зависи.

12.   Авторе, ти знаеш ли какво е средна?

13.   До 10

Да. ТОва за враца е направо противно. Затова гледам дохдо на глава от населението. Преди 2-3 години беше нещо от рода на 480 лева на човек (дете, пенсионер, работещ, неработещ, на помощи) и беше МНОГО, ама МНОГО жалко и ме е страх да гледам отново.

14.   Не знам какви ви са вашите заплати, но да ви кажа, че полицаите почват вече от 1300 лв. (новичък, с токущо връчени пагони), нов надзирател взима 1500лв. стартова (затова стачкуваха полицаите, защото техните станаха по-ниски от МП и надзирателите ). А един надзирател с 10 години стаж си взима спокойно над 2 000 лева.
Ако имате познати и не ги е срам да ви кажат колко взимат!

15.   Аз не разбирам защо хората с високи заплати са ви такъв трън в очите? Факт е, че има такива заплати. Може по някаква случайност доста хора с добри доходи да пишат в сайта. Или пък живеещи в чужбина обръщат заплатите си в левове и пак звучи много. По-добре ли ще ви стане, да знаете, че голяма част от хората за бедни? Защо вместо това не се мотивирате от успеха на хората с добри доходи?
Ние живеем в чужбина и мъжът ми взима към 5000 евро. Ако го обърна в лева, ще кажа, че е 10 000, но не би било корктно, след като не сме в България. Ако някой се интересува от професията - системен администратор, дори без висше, но с много квалификации през годините. Амбициозните хора успяват да си докарат високи доходи в почти всяка сфера. Ако взимате ниска заплата и работите безперспективна работа, можете да се сърдите само на себе си.

16.   Някои лъжат, други с ниски заплати просто не пишат. Но не всички са така. Реално си има доста хора с високи заплати, познавам доста хора със заплати от по 3-4 хиляди и дори понякога се чувствам зле в обкръжението ми с моите 2100 лева.

17.   По принцип нямаше да се включвам, но само ще кажа, че във София в момента масово стажовете в IT компаниите започват с минималната заплата. Преди короната старта беше две минимални заплати. Сами си направете изводите. Но да, има и такива високи заплати от по няколко хиляди лева, поне засега.

18.   15 моля ти се, аз съм медицинска сестра, но това не значи, че не работя. Само, че и много да работя, все тая като не предлагат отгоре. Не навсякъде дори и да работиш повече, ти се плаща повече.

19.   То според официалните данни и бившият ни премиер има спестени само девет хиляди лева, нали!

20.   Аз съм си признавал, авторе. Не е и за завист, моята беше под средната за столицата. НСИ и аз съм ги преглеждал, но доколко може да им се вярва е друг въпрос. Имах колежка в унито, която работеше за един техен отдел и каза директно, че някои неща се скътават. Пак там, преподавател ни разказваше за една конференция, където се преглеждали здравни данни от ЕС, две страни били зачеркнати от анализа, защото данните просто миришели на фалшификат. Познай коя е сред тях. За кое още лъжат, и те май не знаят.

А и като кадър по статистика мога да ти кажа, че средната е безполезна мярка в този случай. Средната е чувствителна към крайности (огромни или малки резултати), както друг по-горе каза. А и ако не смяташ безработните, то и най-голямата дупка можеш да я изкараш икономически стабилна. Ако нямаш данни и за процента на безработица, за модата и медианата, както и за стандартното отклонение, то тази средна е само един среден. Статистиката е дълбока река, защото можеш само факти да докладваш и пак съзнателно да лъжеш.

21.   15 до 18: не се чувствай засегната от коментара ми. Професията ти е много важна и в чужбина се оценява достойно. Но според мен има начин и в България да взимаш повече в някоя частна болница или чрез грижа болни у дома, пак на частно. Напоследък доста хора търсят тази услуга, както в чужбина. Много хора заминаха, оставайки болните си родители, за които биха плащали добре на човек, който да се грижи за тях. Много болни имат нужда от палеативни грижи. Колкото и да работиш на място, където трудът ти не се цени, нищо няма да постигнеш във финансов план. Затова трябва да промениш стратегията си.

22.   Май ще съм единствената, но от хората на моите години (около 30), познавам само един човек, който взима 1100 лв. чисто. Всичко останало е от 1500 нагоре (бая нагоре, до 5-6к) - ИТ, уеб дизайн, татуисти, маркетинг и продажби и т.н. Това са търсени професии и са добре платени в по-голямата си част. Хем знам, че това е много малка извадка от населението, хем, бидейки заобиколена все от такива хора, ми е трудно да не се чувствам като пълен прошляк, защото и аз взимам мизерни пари... Като ги гледам, сякаш е съвсем лесно да изкарваш по толкова, защото половината не се кой знае какви умници, но явно са достатъчно добри, за да взимат толкова. 98% работят за западни компании.

23.   15, добре им го каза! Масова злоба, завист и никога нищо не зависи от тях. Ако някой е по-успял, вместо да се мотивират, започват да обиждат и да си измислят всячески причини как така се е случило, че чак и не вярват, че има по-успели хора от тях. Предполагам, че Бай Ганьовският манаталитет е една от причините да се изнесеш от България...

24.   За мен тук в темите за заплати пишат хората, които живеят в чужбина, обръщат заплатите си в лева и ви ги съобщават. Много са малко хората, които живеят в България и пишат тук за заплати, те са тези, които се оплакват от ниски заплати.

Изключения са тия с чуждестранни ИП адреси, които не го споменават.

25.   Аз бачкам в едно магазинче в София за 1100-1200.
Не искам да ви казвам какви пари се оставят от клиентите при нас. Не е за дрехи. Сметки от 500-1000 лв се дават, като за едно кафе. Има изключително богати хора. При нас идват едни от най богатите наистина.
Брои ли са ми и 8000 лв няколко пъти кеш. Определено придобих съвсем друга представа за богатите и колко всъщност богати са някои хора.
Да 500- 1000 лв не е и кой знае какво ако се замислите. За един чужденец това са 250-500 евра, но на фона на тукашния стандарт да вадиш по 3-4 хилки и нагоре и да си пазаруваш с кеф, значи наистина разполагаш с доста пари.

26.   Аз докато живеех в Българи (преди около 5 години) на рецепция във хитнес студио София взимах почти 400лв. нето. А беше по-добре платено от това да съм учителка в детска градина с университетско образование. Аз чета също разни неща, слушам от познати за хубави заплати, но мисля че това не отразява реалността.

27.   В мойто обкръжение не познавам човек с по малко от 2300 нетна заплата кви 1000 лв ги говорите един фризьор до нас прави по 150-200 лв надница ...

28.   21 в частна болница работя, единствена в града ни, сега покрай пандемия та не е толкова зле. Другото става с пътуване, но е и по-сложно.

29.   Хареса ми коментар 7.
Мили млади хора, животите преди 1989 и след това нямат нищо общо един с друг. Когато завърших,ни тресна кризата и нямаше накъде.... възрастни родители,брат в пубертета....Как да се учи и с какви пари,и в ОНОВА време ?!

30.   Е, то ако в spodeli не си вдигнем самочувствието колко сме супер и как всяко лято сме на Малдивите, а всяка зима на ски в Швейцария, къде другаде? :) Съседните пред блока в Люлин ли да лъжем? Дето ни знаят, че живеем в панел 60 квадрата и караме 20 годишна каляска.

31.   30, то да накараш другите да ти повярват, е по-сладко от самото преживяване.

Имаше един виц. Някакви корабокруширали и на самотен остров се оказали насаме Наоми Кембъл и най-обикновен мъж. На онзи много му се искало да я такова, но тя все му отказвала, понеже го виждала като ниска топка. Да, обаче минали седмици и месеци, помощ така и идвала. На Наоми вече и на нея почнало да и се ебе, а няма с кого. И какво да прави, на края склонила, само да си задоволи нагона.

Разбира се, нашия човек бил в луда еуфория, че е спал не с коя да е, а със самата Наоми Кембъл. Хубаво, обаче няма на кого да се похвали - файда, че я е опънал, като никой няма да разбере.

Минал ден-два- три, няма и няма на кого да се похвали. Човърка го отвътре. На края не издържал и казал на Наоми да се облече като мъж.

Облякла се тя и той:

- Абе, пич, пък да знаеш, няма да повярваш, ама опънах Наоми Кембъл, човек!

32.   Колко пъти ще бъде пускана тази тема в различни разновидности? Явно на автора така и не му се вярва как изобщо е възможно някой да взема над 1000 лева и да харесва този сайт.
И овен това, явно му става по-леко, когато подобните на него му пригласят "Пич, невъзможно е някой да получава повече от 1500лв в България, а дори и да има, са не повече 5 човека в държавата и непременно са "крадци", които изкривяват статистиката".
Е, ей ме на, аз съм "един от 5-мата" и заплатата ми е точно 4852лв и някакви стотинки чисто на месец. И даже не съм ИТ, а прост инженер по автоматизация на производството. И да, работя в София в международна фирма, карам кола на 15 години (защото е здрава технически и все още ме кефи), всяко лято сме на почивка в Гърция със семейството и понякога на екскурзии в чужбина, предимно в Европа.
Чета сайта, защото ми харесва и ме разтоварва в свободното време. Ако някой смята, че ми е много важно да се правя на интересен с доходите си пред напълно непознати... да знае, че много греши. Все още не съм изпаднал чак до там.

33.   Достатъчно е човек да се разходи в петък вечер по централните улици със заведения в градовете, няма значение дали е София, Пловдив или туристически градчета или курорти - места по заведенията няма! Само с резервация или с чакане / компромис за масата. В центъра на София цените са като в центъра на Берлин вече - коктейли под 10лв няма, една проста порция паста е 15 лв. По СПА хотелите с 200лв нощувка на вечер уикендите също няма свободни места. И това без чужденци, в момента чужденци почти няма заради короната...по морето цените също са скандални, почти като в Гърция. Ами не мисля, че всичките тези места са заети само от 10%те процента с най-високи доходи. И аз съм на мнение, че масово се укриват доходи и сивас икономика е огромна.

Друго важно е каква е средата ти, тоест хората около теб. Около мен са предимно високообразовани, с дипломи от чужбина и всички получават доста над средните заплати за София. Но са си ги заслужили. И ако не им позволяваха приличен стандарт на живот тук, просто щяха да работят за 4х повече някъде на запад и да водят същия начин на живот там.

34.   До 32,
Само да вметна, че за същата работа, където и да било другаде извън София в българска фирма ще получаваш не повече от 2000-2500 лева.
За съжаление това са реалностите...