Споделена история от Други

За нас младежите и наборната служба.
Здравейте. Аз съм момче на почти 19 години. Сега е много модерно вместо да питаш някой на колко години е да го питаш кой набор е. Преди се питаше “Кой клас си” сега “Кой набор си?” Набори вече няма. Набор не означава коя година си роден. Набор се е викало преди на мъжете, които отивали да служат войници. Набирали са ги. Казвали са “Набираме мъжете родени 1977, 1978, 1979” и т. н. Набори вече няма. Нито наборници. Говори се, че трябвало да се върне наборната служба. Днешната младеж била такава, че трябвало да се върне задължителната казарма. Младите мъже сме се били размекнали. Най-налудничавото е, че трябвало да има казарма, за да няма гейове. О, Боже! Различната сексуална ориентация е генетично увреждане в плода, тя не се оправя с казарма, с бой или с нещо. Аз не съм такъв де. Да не се отклоняваме. Реалният смисъл на задължителната казарма не е мъжете наистина да бъдат мъже, да няма гейове и такива работи. Всъщност съм чувал, че точно в казармата където нямало жени много мъже правели заедно... Но целта на казармата не е такава. Целта ѝ е винаги да има мъже, които в случай на война да могат да бъдат мобилизирани. Ето това е целта на задължителната казарма. Да има подготовка. Много хора казват, че тя трябва да се върне. Аз казвам, че не трябва. Айде някой веднъж да пита нас младите мъже дали сме съгласни. Не, не сме. Върнат ли я никой няма да ходи там. Бягаме всичките в чужбина и България остава без мъжка работна сила. Всеки млад човек си прави планове за живота. Какво да учи, какво да работи, как да се развива и изведнъж те викат да отидеш там, да прахосаш поне една година, дори и да са само 6 месеца няма как да влезеш в университет, ше трябва да почакаш още една година и си губиш времето. Никой няма да приеме такава промяна в неговите планове. Военната служба възпитавала хората в родолюбие и чувство на дълг към родината. Това са пълни глупости. Най-големите национални предатели като са ходили наборници какво се е променило? Продадоха държавата за жълти стотинки. Може да видите и оня Михаил Михайлов където пикаеше върху българското знаме, изглежда като човек, който е ходел в казарма. Но оставете го него. Той е един от многото примери. Ами Бойко, Цветанов, оная свиня Пеевски или пък мазното рекламно лице на Била Каракачанов, дето само за тва говореше да не би да не са били наборници? Ама в родолюбие не са възпитани. Родолюбието също както сексуалната ориентация е настройка на мозъка. То не може да се повлияе от наборната служба. Сега живеем в мирни времена. Във военен съюз сме и сме оградени от държави, които са в същия съюз и според доктрината на НАТО нямаме право да се нападаме. Турция и Кипър са съвсем отделен случай. Кипър вече отдавна е бил изтеглен от НАТО. От съседите ни има едни където не са, големи квази-националисти са, но пипнат ли някой те ше им кажат както са ги оправили през 1999-та. Само че един ден НАТО няма да има. Рано или късно България пак ще влезе във война. Казвам задължителна наборна служба няма как да се върне, защото младите ще избягаме и държавата ще остане без мъжка работна сила. Може би ще умрем в мир, но рано или късно пак ше затракат с оръжия към нас. Какво ще правим тогава? Може да е след 100-200 години, но ше се случи. И тогава? Сигурно ще правим както във филма “Мулан” където миналата година излезе. В центъра на града ше ходят няколко умалели войника и ще викат по един мъж от всяко семейство, после ще ги водят на кратко обучение и вероятно ще ги изпратят да се бият преди обучението им да свърши. Мпят отговор е, че наборната служба изобщо не е трябвало да се маха. Ако не я баха махали ние щяхме да знаем, че ще ходим там още от бебета и щяхме да гледаме на нея като на нещо нормално. Но не да я оставят само в България, а навсякъде да си седи. Защото ако ние ходим наборници, а много други не ходят пак ще решим, че не е справедливо и ше избягаме. Въобще не е трябвало да се маха, за да не мислим какво би станало ако ни нападнат и като не дай Боже ни нападнат, което рано или късно ще се случи да правим както в “Мулан”. Тази връзка сега вече е изгубена и е много трудно да бъде върната. Даже ще става все по-трудно с времето.

Коментари

1.   Митьо, ти ли си? Петте лева кога ше ми върнеш?

2.   И на мен ми омръзна да слушам и да чета коментари как трябвало да се върне задължителната военна служба, защото имало много гейове или, че младите хора били много мързеливи и не знаели нищо. Точно тези които ги говорят тези неща са най- мързеливите и нищо не работят. Повтарят се едни и същи неща когато стане въпрос за млади хора.

3.   Хм, значи се страхувах от казармата за да не те направят гей? Може би не в казармата е проблема.

4.   Просто времената вече са различни. Преди е можело да се подиграваш в новобранците, сега, обаче, хората си знаят правата и никой не иска да се подложи на тормоз, освен ако е срещу заплащане.

7.   Модераторе, и ти си мека китка, затова не пускаш мнения на истински мъже! Гордея се, че съм служил на държавата, и докато съм давал наряди, баща ти те е правил на спокойствие. Жалко, с такива джендъри свястна държава не се прави. От мекотели нищо не очаквам, знам, че няма да ми пуснеш коментара, стига ми, че ти си го прочел и разбираш какво мисля.

8.   Аз съм от набор за който вече беше отпадна военната служба. Мисля, че нещата са 50/50. Доста лигльовци и мамини синчета, които не могат да си вържат връзките е добре да влязат в казармата за да видят какво е мизерия и какъв е животът без домашните уют и безгрижие. Същевременно пък има и доста младежи, които са научени от деца да са самостоятелни, трудолюбиви и отговорни, други пък и неволята ги е научила. За такива казармата е абсолютна загуба на време. Аз честно казано не съм чул лоша дума от мъж, който е служил. Много казват, че е било неприятно, но е необходимо. Доста приятелства са завързани в казармата. Макар и да не са били на война, много от тези момчета в един момент са осъзнали, че служат на родината и че не дай си Боже нещо, ако се случи, до тях ще бъдат техните другари. Моето мнение е, че е необходимо да я има казармата. Но да не е като почивен детски лагер или пък като сборище без ред и дисциплина, изпълнено с простащини. Най-добре могат да го кажат мъжете, които са служили. Макар че и познавам не един или двама мъже на по 40 , 50 години, които сериозно страдат от липса на всякакви мъжки качества. Като започнем от възпитание, до това да се изкъпят и обръснат, та до това да сменят една крушка и да забият един пирон. И всичките тези са изкарали по 2 години в казармата.

9.   От №7, Благодаря ти модераторе, показваш принципност, извинявам се ако съм те засегнал, но много ме боли, че истинските мъже изчезват, че ако някой нахлуе и започне да безчинства, тези мамини синчета ще се скрият като мишки, както сами казват, че ако въведат задължинелна казарма, щели да избягат в чужбина. Жалко, такова падение не е имало и през османско време. Жалки душици, та това са дезертьори и във военно време са ги убивали, и то напълно заслужено. Искат да живеят като паразити, искат някой друг да се грижи за тяхната сигурност, отврат!

10.   Авторе, тези локуми може и да минават в часа ти по литература, но сам не си вярваш много, а и как би могъл, след като това е едно теоретизиране и прескачане от пусто в празно.
А на етимологията ти на "набор" си се посмях.
Номер 7 по-горе каза всичко.

11.   Казармата беше смотано изживяване, без реални ползи за всеки с IQ над 88.

12.   Не знам с какво точно помага казармата, ама като гледам поколението на баща ми (1962) как половината са алкохолици и как си мълчаха толкова години на мутрите, не виждам реални ползи. Те така са свикнали типично по комунистическо все някой да ги унижава - я ушев, я бай Тошо. Те ако нямат някой, който да им сложи чатала, те се чувстват като дърво без корен, не могат едно решение да вземат самостоятелно.

А и като съм слушал разни истории за действането, как ги удряли по главите с дръжка на пистолет и тем подобни, не виждам как може да ти помогне това някой да те унижава и после ти да унижаваш други, само защото си влязъл 3 месеца по-рано. Това са отживелици и глупости за комунистически келемета.

Да, сега са джендъри, ама ако някой си мисли, че подобна глупост има полза, значи толкова му е акъла. Те хората са го казали - акъл под шапка не вирее. По-кратко и ясно от това не може да се каже.

Казармата не насърчава мисленето и развиване на лични качества, а избиването на комплекси на гърба на временно по-слабия.